Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 28-06-05, 01:31
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Αγαπητέ Jonathan, είμαι σίγουρος πως πίσω από όλα αυτά τα φαινόμενα, υπάρχει...καπνός. Και μόνο το γεγονός της κατάρρευσης της γέφυρας, αν και θα μπορούσε να ενταχθεί σε ένα γενικότερο μπαραζ συμπτώσεων, εγείρει ερωτήματα. Ομολογώ πως στο σκεπτικό μου δεν συμπεριέλαβα το εργοστάσιο που ανέφερες και τα τοξικά λήμματα του.
Είναι γνωστό πως η συνεχής ροή τοξικών αποβλήτων σε μια περιοχή κατοικημένη είτε από ανθρώπους είτε από ζώα, μπορεί να μεταλλάξει την χλωρίδα και την πανίδα, ιδίως όταν αυτό γίνεται επί χρόνια. Η κλασική θεωρία του Δαρβίνου το προβλέπει, την εξελιξη ή την μετάλλαξη δλδ της χλωρίδας και της πανίδας, όταν συντελούν σοβαροί λόγοι για αυτό. Χμμ, τώρα που το σκέφτομαι παρόμοιες ειδικές συνθήκες πρέπει να επικρατούν και στην Σιβηρία, που οι Ρώσοι έχουν θάψει αμέτρητους τόνους πυρηνικών και τοξικών αποβλήτων.
Εδώ στην Κέρκυρα, έχουμε μια σχεδόν βαλτώδη λίμνη που έχει χαρακτηριστεί βιότοπος τα τελευταία χρόνια. Αρκετά παλαιότερα, όλα τα λήμματα των ξενοδοχείων κατέληγαν εκεί, με αποτέλεσμα να έχουμε μια μετάλλαξη στον υπόγειο κόσμο της. Τα ψάρια που γνωρίζουμε σαν κέφαλους, έχουν υποστεί μια τρομερή αλλοίωση. Το κεφάλι τους είναι υπερδιπλάσιο από το σώμα τους και αυτό δεν σταμάτησε ούτε με την απαγόρευση στα ξενοδοχεία. Τώρα, έστω θεωρητικά, έχουμε ένα νέο είδος κέφαλων (παρόλο που κανείς δεν τα τρώει αυτά τα ψάρια και είναι λογικό νομίζω, η όψη τους είναι τερατώδης) και κάθε γενιά που έρχεται, διατηρεί αυτήν ακριβώς την γενετική μετάλλαξη στο DNA της. Δεν νομίζω να επανέλθει ποτέ στην φυσιολογική του κατάσταση αυτό το είδος.
Λαμβάνοντας υπόψιν την θεωρία του Δαρβίνου λοιπόν, θεωρώ πολύ πιθανό να γεννήθηκε κάτω υπό ειδικές συνθήκες (άλλη μια πληροφορία για την συγκεκριμένη περιοχή, η βαρύτητα εκεί αλλάζει συχνά τις τιμές της!!!) ένα υβρίδιο, γιατί όχι ο Μothman; ΄Αν όμως ισχύει αυτό, τότε δεν θα είναι κάτι που αναπαράγεται, αλλιώς θα ήταν δύσκολο για μια νέα φυλή να κρυφτεί τόσο καλά όλα αυτά τα χρόνια. Μην ξεχνάμε πως έπειτα από το μπαράζ των θεάσεων εκείνων, και την αναστάτωση που επικράτησε για λίγα ακόμα χρόνια μετά, δεν είχαμε άλλες μαρτυρίες. Αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά, μπορεί και τίποτα.
Εκτός κι αν μετανάστευσε. Αν το ένστικτο του το προειδοποίησε για τον κίνδυνο που αντιμετωπίζει από τα περίεργα ζώα, που κινούνται σε παράξενα οχήματα και τρομάζουν μόλις τον βλέπουν.
Κι αν μετανάστευσε, που μπορεί να πήγε άραγε; Κάτω από την γή; Σε άλλη περιοχή; Κι αν η μετάλλαξη του συνεχίστηκε; Πως θα έδειχνε άραγε;
Χμμ, έχει ακούσει κανείς για τα chupacabras;
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-06-05, 16:59
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Πάντως, για να μην δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις, με αυτά που έγραφα περί της μόλυνσης της ευρύτερης περιοχής με χημικά, δεν επεδίωκα ν' αφήσω αιχμές για πιθανές μεταλλάξεις (σ' αυτήν την περίπτωση φαντάζομαι, το φαινόμενο θα ήταν πολύ γενικότερο). Ωστόσο αυτή είναι αναμφισβήτητη και καταβλήθηκαν πολύχρονες προσπάθειες για να καθαριστεί η περιοχή, τουλάχιστον στα ανώτερα επιφανειακά στρώματα. Κάτω από το εργοστάσιο μάλιστα υπήρχαν και τούνελς (πιθανόν επειδή την εποχή του Β' Παγκοσμίου πολέμου που λειτουργούσε θεωρούνταν πιθανός στόχος σε περίπτωση επιδρομής), που πήγαιναν προς την πόλη, αλλά όταν σταμάτησε η λειτουργία του, εγκαταλείφθηκαν και πλέον είναι γεμάτα νερό -κάτι που ασφαλώς θα έχει επίσης συμβάλλει στην εξάπλωση της "μόλυνσης".
Ο λόγος για τον οποίον αναφέρω αυτό το στοιχείο είναι γιατί στην έρευνά μου, έχω διαπιστώσει πως σημεία τα οποία στιγματίζονται από δραματικά γεγονότα και πράξεις (π.χ. τέτοιες μολύνσεις, αλλά, πολύ περισσότερο, αιματοχυσίες, κλπ) γίνονται γόνιμο έδαφος για τέτοιες "αλλοκοσμικές" εκδηλώσεις. (Σ' αυτό άλλωστε στηρίζεται και η επικρατέστερη ερμηνεία του "στοιχειώματος"). Σαν να δημιουργείται μια αρνητική Πύλη, μέσα από την οποία η ίδια η αρνητική ενέργεια που έχει συσσωρευτεί "ζωντανεύει" και ζητάει να εκδικηθεί...
Αυτή η ερμηνεία νομίζω πως είναι σύμφωνη και με τις απόψεις του Παράκελσου περί στοιχειακών. Ο Mothman λειτουργεί ως "κακός οιωνός", όπως ακριβώς και η Σκιά του κυρ-Μιχάλη. Πρόσεξε επίσης και μια άλλη λεπτομέρεια: Η λέξη "τέρας" κυριολεκτικά σημαίνει "οιωνός" (δες και την έκφραση που έχει μείνει, "σημεία και τέρατα").
Ο Παράκελσος λοιπόν, διέκρινε τα πλάσματα που αποκαλούσε "στοιχειακά" σε αγαθά και σε αρνητικά. Για κάθε μια από τέσσερεις κατηγορίες των "αγαθών" στοιχειακών, υπήρχε και μια αντίστοιχη "αρνητικών". Ακόμα και αυτά τα αρνητικά στοιχειακά όμως, δεν τα θεωρούσε "κακά", αλλά έλεγε απλά πως η παρουσία τους λειτουργούσε ως... "κακός οιωνός" και προάγγελος κάποιας συμφοράς!...

Το θέμα της κρυπτοζωολογίας που ανοίγεις, θα μπορούσε να δόσει μιαν άλλη, εναλλακτική και σίγουρα απλούστερη ερμηνεία στο φαινόμενο, και μάλιστα αυτή είναι συνήθως που επιλέγουν οι ερευνητές του θρύλου (όσοι δεν τον θεωρούν "αστικό μύθο"), όταν δεν έχουν υπόψην τους αυτές τις ιδιαίτερες παραμέτρους...

Ωστόσο και το θέμα της κρυπτοζωολογίας χρίζει διερεύνησης, καθώς ακόμα και σήμερα, στην πολιτισμικά "φωτισμένη" εποχή, δεν έχουν πάψει να καταγράφονται σχεδόν καθημερινά μαρτυρίες για την εμφάνιση "αλλοκοσμικών" πλασμάτων...

Chupacabras, ε?... Να κάτι που σίγουρα δεν έχει να κάνει με την άποψη του Παράκελσου περί "στοιχειακών".
Στέλνω μια φωτογραφία, που εμφανίζεται ως "αληθινή" σε κάποιο site στο internet από ένα παράξενο πλάσμα, που εξοντώθηκε στην Ν. Αμερική. (φυσικά δεν είμαι σε θέση να διερευνίσω την αξιοπιστία της, πάντως αν είναι ψέυτικη, ο σκηνοθέτης της είναι απίστευτα καλός και τα παιδιά που έχουν "στηθεί" τόσο φυσικά, μια μέρα θα γίνουν σπουδαίοι ηθοποιοί!...)

http://www.kekkai.org/google/rants/chupacabra.gif

Και μια απλή πρόβλεψη... Στην επόμενη δεκαετία, τέτοιες μαρτυρίες θα υπερπολλαπλασιαστούν, αφού σήμερα πλέον, σχεδόν όλοι έχουν στα χέρια τους κινητά τηλέφωνα, με camera ή φωτογραφική μηχανή...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 03-09-05 στις 00:55
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-06-05, 20:51
Το avatar του χρήστη Matrina
Matrina Ο χρήστης Matrina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2005
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Τα chupacabras μου φέρνουν στο μυαλό έναν θρύλο της περιοχής μου(Βορειοκεντρική Έυβοια).
Πρόκειται για τον θρύλο ενός τερατόμορφου μαύρου πλάσματος που περιφέρεται στο δάσος και κατασπαράζει ζώα.Μερικές φορές επιτίθεται και σε ανθρώπους.Δυστυχώς,δεν έτυχε να ακούσω προσωπικές μαρτυρίες,ούτε λεπτομερείς περιγραφές.Στο πλάσμα αποδίδεται και κάποια μορφή πρωτόγονης νοημοσύνης μιας και σε ορισμένες μαρτυρίες αυτό παρουσιάζεται να κοιτά επίμονα τους περαστικούς(που κοκκαλώνουν από τον τρόμο),σαν να θέλει απλά να τους τρομάξει ή ακόμα και να τους μεταφέρει κάποιο μήνυμα...όσοι το έχουν δει υποστηρίζουν ότι προμηνύει δυσάρεστα γεγονότα ή και ότι αυτό το ίδιο τους φέρνει κακή τύχη...συγγενικά τους πρόσωπα πεθαίνουν ή παθαίνουν κάποιο σοβαρό ατύχημα και πολλές φορές οι ίδιοι έχουν άσχημη κατάληξη...
__________________
...in timeless oceans dreams come with the tide...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-06-05, 01:59
Το avatar του χρήστη Away from harm
Away from harm Ο χρήστης Away from harm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Πιστευω πως θρυλοι σαν κ αυτον υπαρχουν λιγο πολυ σε ολα τα μερη της Ελλαδας,Ηταν αγνοι οι ανθρωποι παλαιοτερα κ δημιουργουσαν με το μυαλο τους διαφορα.

Matrina μην κυκλοφορεις πολυ στο δασος γιατι μπορει να σε χασουμε.....
__________________
Θυμάμαι μια φορά μου είχες πει,έχεις σταυρώσει κόσμο εσύ,θα μείνεις ξένος...κ εγώ κοιτούσα σαν παιδί που κάποιος του πε το γιατί φυσάει αγέρας στην ζωή του αγριεμένος.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-06-05, 04:59
Το avatar του χρήστη Matrina
Matrina Ο χρήστης Matrina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2005
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να γενικοποιούμε τέτοια φαινόμενα.Γνωρίζω προσωπικές μαρτυρίες από άτομα όλων των ηλικιών και κυρίως από άτομα νεαρής ηλικίας,που ουδέποτε είχαν ακούσει ανάλογα περιστατικά,ούτε υπήρχε κάποια σχετική παράδοση.Πολλές από τις μαρτυρίες είναι αρκετά πρόσφατες.
Υπάρχουν αρκετά περιστατικά για δυσοίωνα πλάσματα,φασματικές σκιές που επιτίθενται σε οδηγούς το βράδυ(συνέβη σε έναν γνωστό μου) και πολλά άλλα....
Επειδή όμως το topic αφορά σε άλλο θέμα θα σταματήσω εδω.

Όσο για τις βόλτες στο δάσος...σκοπεύω να κάνω πολλές αυτό το καλοκαίρι...
__________________
...in timeless oceans dreams come with the tide...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-06-05, 17:22
Το avatar του χρήστη Stoxasths
Stoxasths Ο χρήστης Stoxasths δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2003
Περιοχή: Λάρισα, Ελλάδα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Chupacabra ή αλλιώς "Κατσικορουφηχτής" επι το ελληνικότερον. Πρόκειται για μικρό μαύρο πλάσμα σύμφωνα με τις φημες στο ύψος όρθιου σκύλου. Φέρεται να είναι μαύρο και επιτίθεται μόνο σε ζώα. Το κοινό των επιθέσεων είναι κια χειρουργική σχεδόν τομή στο υπογάστριο του κάθε θύματος απο το οποίο τα ξεζουμίζει απο αίμα. Σε μια ιδιαίτερα σπάνια επίθεση του σε άνθρωπο (η οποία ευτυχώς απέκρουσε ο άνθρωπος) αναφέρθηκε επίσης μια τομή στο υπογάστριο. Συνήθως θεάται στην περιοχή των αμερικανικών συνόρων με το Μεξικό (εκατέρωθεν). Κάποιοι μιλάνε για καταραμένο πλάσμα τύπου Γκολουμ ή αποτυχημένο πείραμα (πολύ κινηματογραφικό)
__________________
Έσσεται ήμαρ
Αγαπάτε αλλήλους
Σοφόν το σαφές
Μετρον άριστον
Επι χοίνικι μη καθέζου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-06-05, 19:51
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή


Ξέρω πως θα σας φανεί ολίγον κουφή αυτή η φωτογραφία, όμως μην σταθείτε στον σκιτσογράφο που άφησε την φαντασία του και το χιούμορ του ελεύθερα, σταθείτε στο γεγονός πως οι απεικονίσεις του chupacabra (πλήν των φτερών, που ακόμα κι αυτά δεν λείπουν από ορισμένες περιγραφές) μοιάζουν αρκετά με αυτές του Mothman. Δεν ξέρω αν όντως τα πλάσματα για τα οποία μιλάμε είναι υπαρκτά ή όχι, όμως σαφώς η αναφορά τους και μόνο ανήκει στην επιστήμη της Κρυπτοζωολογίας.
Ποιός ξέρει τι άλλο παραμονεύει στις σκοτεινές και αδιάβατες ζούγκλες της Βιρμανίας, της Τασμανίας, του Αμαζονίου. Έχουμε υπόψιν μας πως ένα πολύ σημαντικό μέρος του πλανήτη μας παραμένει ουσιαστικά ανεξερεύνητο. Από τα δυσπρόσιτα υψιπέδια των Ιμαλαίων, μέχρι και τις χιονισμένες οροσειρές του Ολύμπου ή τα πυκνά δάση του Αγίου Όρους, αυτός είναι ένας κόσμος ουσιαστικά βυθισμένος στο μυστήριο....
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-07-05, 03:31
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Μικρό παιδί είχα ακούσει αυτή την ιστορία από κάποιο γνωστό που ζει Αμερική. Καθώς ότι ίσος αποτέλεσμα κάποιου πειράματος. Δεν ξέρω.
Αλλά μου άρεσε και η ταινία που όπως λέει στην εισαγωγή ότι στηρίζεται σε αληθινή ιστορία (δεν θυμάμαι τον τίτλο νομίζω το φαινόμενο της πεταλούδας, όχι αυτό με το χωροχρόνο).
Όσο για τον παππού ίσος ήταν η σκιά μιας πεταλούδας αντανάκλαση από το φωτιστικό του σπιτιού του σαφέστατα x 100 σε μέγεθος.
Και μιας και είχα πάρα πολύ καιρό να μπω στην ιστοσελίδα θα έλεγα αρκετά καλό λίγο μπερδεύουν τα μενού είχα συνηθίσει το παλαιότερο. Καλη δουλειά.
Και ένα τελευταίο υπάρχει κάποιο παιδί που σπουδάζει Αγγλία? Ρωτάω γιατί θα φύγω πολύ σύντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-07-05, 16:07
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Εγώ είμαι αγγλία. Γιατί?
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-07-05, 04:39
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Διότι σε 1 μήνα περίπου θα έρθω λόγο σπουδών εκεί και βασικά θα ήθελα αν τύχαινε να βρω με ίδια σχετικά ενδιαφέροντα άτομα…
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.