Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-07, 18:57
Το avatar του χρήστη ROMFAIA
ROMFAIA Ο χρήστης ROMFAIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2007
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή off-topic Τα 3 σημεία του αθεϊσμού και προβληματισμός

real scientist

Δεν παρεμβαίνω στην ανάπτυξή σου.
Απλά συμμαρτυρώ !
Ομολογώ, ότι ο Ιησούς Χριστός, άλλαξε τη ζωή μου με τέτοιο τρόπο, ώστε νοιώθω σαν ονειρευόμενος !!!
Ουδέ ποτέ, είχα γνωρίσει στη ζωή μου τέτοια εξουσία, τέτοια δύναμη, αλλά κυρίως τέτοια ΑΓΑΠΗ, όπως αυτή που μου έδειξε Εκείνος.

Πράγματι, κι εγώ κάποτε νόμιζα πως η ανθρώπινη δύναμη, σοφία, και εν γένει υπόσταση είναι το παν του ορατού.
Έως που γνώρισα Εκείνον !!!
Τι κρίμα να υπάρχει ο θησαυρός ένα βήμα μακριά από τον καθένα, και ο καθένας να μην απλώνει το χέρι του να τον κάνει δικό του . . .

Με το να απορρίπτει ο άνθρωπος τον Χριστό, δεν βλάπτει κανέναν, παρά την ίδια του τη ψυχή.
Και η ψχ του καθενός, είναι αυστηρώς στη προσωπική του διαχείριση !!

Απορώ ειδικά στις μέρες μας, με τους ρυθμούς, την ανασφάλεια, το άγχος, και την αμηχανία μπροστά στα επερχόμενα που διακατέχουν τον άνθρωπο, πώς αυτός απορρίπτει τον ΜΟΝΟΝ δυνατό εγγυητή της ειρήνης, της χαράς, και πάνω απ΄όλα, της Ανάστασης !!!
Απορώ όταν οι ίδιοι άνθρωποι που θυμώνουν σκεπτόμενοι πως ο Θεός δεν θα δεχτεί στη Βασιλεία Του όλους τους ανθρώπους, διατυμπανίζουν πως αυτοί οι ίδιοι, δεν θα ήθελαν με τίποτα να βρεθούν εκεί . . .
Γιατί αυτότιμωρείται έτσι ο άνθρωπος, και ΠΟΙΟΣ μπορεί να χαίρεται με όλα αυτά ;

Υ.Γ.
Τα προσωπικά σου μηνύματα τα βλέπεις ;
__________________
ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-07, 19:46
Το avatar του χρήστη Dawnbringer
Dawnbringer Ο χρήστης Dawnbringer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Neverland
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Δεν παρεμβαίνω στην ανάπτυξή σου.
Απλά συμμαρτυρώ !
Ομολογώ, ότι ο Ιησούς Χριστός, άλλαξε τη ζωή μου με τέτοιο τρόπο, ώστε νοιώθω σαν ονειρευόμενος !!!
Ουδέ ποτέ, είχα γνωρίσει στη ζωή μου τέτοια εξουσία, τέτοια δύναμη, αλλά κυρίως τέτοια ΑΓΑΠΗ, όπως αυτή που μου έδειξε Εκείνος.

Πράγματι, κι εγώ κάποτε νόμιζα πως η ανθρώπινη δύναμη, σοφία, και εν γένει υπόσταση είναι το παν του ορατού.
Έως που γνώρισα Εκείνον !!!
Τι κρίμα να υπάρχει ο θησαυρός ένα βήμα μακριά από τον καθένα, και ο καθένας να μην απλώνει το χέρι του να τον κάνει δικό του . . .

Με το να απορρίπτει ο άνθρωπος τον Χριστό, δεν βλάπτει κανέναν, παρά την ίδια του τη ψυχή.
Και η ψχ του καθενός, είναι αυστηρώς στη προσωπική του διαχείριση !!

Απορώ ειδικά στις μέρες μας, με τους ρυθμούς, την ανασφάλεια, το άγχος, και την αμηχανία μπροστά στα επερχόμενα που διακατέχουν τον άνθρωπο, πώς αυτός απορρίπτει τον ΜΟΝΟΝ δυνατό εγγυητή της ειρήνης, της χαράς, και πάνω απ΄όλα, της Ανάστασης !!!
Απορώ όταν οι ίδιοι άνθρωποι που θυμώνουν σκεπτόμενοι πως ο Θεός δεν θα δεχτεί στη Βασιλεία Του όλους τους ανθρώπους, διατυμπανίζουν πως αυτοί οι ίδιοι, δεν θα ήθελαν με τίποτα να βρεθούν εκεί . . .
Γιατί αυτότιμωρείται έτσι ο άνθρωπος, και ΠΟΙΟΣ μπορεί να χαίρεται με όλα αυτά ;


Μια διευκρύνηση,προπαγάνδα ποιός σου ζήτησε να κάνεις;Ρε αν είναι δυνατόν άνοιξε ένα θέμα με τίτλο "Πόσο γ..ει ο Χριστιανισμός" και αράδιασε εκεί μέσα τα πιστεύω σου υπό τέτοια μορφή ή στείλτα με πμ σ'όποιον θες.
__________________
Think for yourself and question authority...

http://opwspanw-etsikatw.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-07, 02:18
nikostheater Ο χρήστης nikostheater δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2006
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dawnbringer
Δεν παρεμβαίνω στην ανάπτυξή σου.
Απλά συμμαρτυρώ !
Ομολογώ, ότι ο Ιησούς Χριστός, άλλαξε τη ζωή μου με τέτοιο τρόπο, ώστε νοιώθω σαν ονειρευόμενος !!!
Ουδέ ποτέ, είχα γνωρίσει στη ζωή μου τέτοια εξουσία, τέτοια δύναμη, αλλά κυρίως τέτοια ΑΓΑΠΗ, όπως αυτή που μου έδειξε Εκείνος.

Πράγματι, κι εγώ κάποτε νόμιζα πως η ανθρώπινη δύναμη, σοφία, και εν γένει υπόσταση είναι το παν του ορατού.
Έως που γνώρισα Εκείνον !!!
Τι κρίμα να υπάρχει ο θησαυρός ένα βήμα μακριά από τον καθένα, και ο καθένας να μην απλώνει το χέρι του να τον κάνει δικό του . . .

Με το να απορρίπτει ο άνθρωπος τον Χριστό, δεν βλάπτει κανέναν, παρά την ίδια του τη ψυχή.
Και η ψχ του καθενός, είναι αυστηρώς στη προσωπική του διαχείριση !!

Απορώ ειδικά στις μέρες μας, με τους ρυθμούς, την ανασφάλεια, το άγχος, και την αμηχανία μπροστά στα επερχόμενα που διακατέχουν τον άνθρωπο, πώς αυτός απορρίπτει τον ΜΟΝΟΝ δυνατό εγγυητή της ειρήνης, της χαράς, και πάνω απ΄όλα, της Ανάστασης !!!
Απορώ όταν οι ίδιοι άνθρωποι που θυμώνουν σκεπτόμενοι πως ο Θεός δεν θα δεχτεί στη Βασιλεία Του όλους τους ανθρώπους, διατυμπανίζουν πως αυτοί οι ίδιοι, δεν θα ήθελαν με τίποτα να βρεθούν εκεί . . .
Γιατί αυτότιμωρείται έτσι ο άνθρωπος, και ΠΟΙΟΣ μπορεί να χαίρεται με όλα αυτά ;


Μια διευκρύνηση,προπαγάνδα ποιός σου ζήτησε να κάνεις;Ρε αν είναι δυνατόν άνοιξε ένα θέμα με τίτλο "Πόσο γ..ει ο Χριστιανισμός" και αράδιασε εκεί μέσα τα πιστεύω σου υπό τέτοια μορφή ή στείλτα με πμ σ'όποιον θες.
Tι σε πειραξε τωρα στο μηνυμα του;
Οτι σου αρεσει το θεωρεις ελευθερη αποψη και οτι δεν σου αρεσει του ριχνεις την ταμπελα " προπαγάνδα";
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-07, 07:02
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROMFAIA
Έως που γνώρισα Εκείνον !!!
Τι κρίμα να υπάρχει ο θησαυρός ένα βήμα μακριά από τον καθένα, και ο καθένας να μην απλώνει το χέρι του να τον κάνει δικό του . . .
. . .
Τι έγινε Ρομφαία ; Μετά από 80 μηνύματα ξέμεινες από επιχειρήματα
και ρητορικά ευφυολογήματα και το έριξες στους ύμνους και στα απολυτίκια ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-07, 11:18
Το avatar του χρήστη Dawnbringer
Dawnbringer Ο χρήστης Dawnbringer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Neverland
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Άκου nikostheater να σου πω γιατί δεν με ξέρεις κ μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για το πως αντιμετωπίζω τους άλλους...σε ένα θέμα που λέγεται "3 δυνατά σημεία του αθεισμού" το συγκεκριμένο μήνυμα που είπα προπαγανδιστικό Δεν έχει καμία σχέση,διάλογο κάνουμε εδώ όχι κύρηγμα...τώρα αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό δεν πειράζει...
Φιλικά
__________________
Think for yourself and question authority...

http://opwspanw-etsikatw.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-07, 15:12
Το avatar του χρήστη ROMFAIA
ROMFAIA Ο χρήστης ROMFAIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2007
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Magnus

Αγαπητέ φίλε, και μόνο το ότι διαβάζεις από την αρχή, και δεν έχεις καταλάβει ακόμα από ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ που γράφει ο καθένας μας εδώ, τι είδους άνθρωποι είμαστε, το θεωρώ αποτυχία μου.

Αυτό μόνο, και να σαι καλά !
__________________
ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-07, 15:29
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Magnus

Αγαπητέ φίλε, και μόνο το ότι διαβάζεις από την αρχή, και δεν έχεις καταλάβει ακόμα από ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ που γράφει ο καθένας μας εδώ, τι είδους άνθρωποι είμαστε, το θεωρώ αποτυχία μου.

Αυτό μόνο, και να σαι καλά !
Γλοιωδέστατο σχόλιο!!!

Όποιος πιστεύει ότι μπορεί να καταλάβει ποιόν έχει απέναντί του από τον τρόπο που γράφει είναι πολύ γελασμένος, ελάχιστοι άνθρωποι μπορούν να το κάνουν αυτό και μόνο μετά από πολλά "ενδιαφέροντα" χρόνια γεμάτα με καλές και κακες εμπειρίες....

Αν θέλετε να ξέρετε ποιός είναι ο καθένας μόνο προσωπικά μπορείτε να το δείτε, όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού γιατί στο γραπτό λόγο περισσότερο από τον προφορικό όπου βλέπεις τον συνομιλητή σου, οι "μάσκες" που φοράμε δίνουν και παίρνουν....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-07, 18:40
Το avatar του χρήστη ROMFAIA
ROMFAIA Ο χρήστης ROMFAIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2007
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ !!!!

Παιδιά, είναι δυνατόν ;
Κλειδώσατε το άλλο θέμα, επειδή το ζητούν αυτοί ακριβώς που προκαλούν;

Με βάση ποιον όρο του φόρουμ το κλειδώσατε ;;

Αν υπάρχουν κάποιοι που λειτουργούν ανάρμοστα με χαρακτηρισμούς, ύβρεις, και απαξίωση, ΓΙΑΤΙ δεν κλειδώνετε 'αυτούς" αλλά όλο το θέμα ;;

Γιατί δεν παρεμβαίνετε όταν παραβιάζονται κατάφορα όροι συμμετοχής στο φόρουμ, αλλά κλείνετε ένα ολόκληρο θέμα στο οποίο συμμετέχουν τόσοι αξιόλογοι συνομιλητές ;;;

Αν θέλετε να σας κάνω ένα σωρό παραθέσεις που ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΝ καταφανέστατα τους όρους του φόρουμ, ευχαρίστως να το κάνω.
Είμαι βέβαιος ότι τα γνωρίζετε κι εσείς.
Γιατί εκεί λάμπετε δια της απουσίας σας, και ξαφνικά σας έφταιξε το θέμα που έθεσα ;;;;

Αν δηλαδή εγώ αρχίσω και μπαίνω σε ΟΛΑ τα θέματα που υπάρχουν στο φόρουμ, και τα κάνω ΑΝΩ ΚΑΤΩ, τα θέματα θα κλειδώσετε ;; Όχι εμένα ;;

Θεωρώ εντελώς απαράδεκτη αυτή τη στάση, και έτσι κι αλλιώς θα τη θεωρούσα απαράδεκτη, έστω και αν διαγράφατε έναν από τους συνομιλητές.
Πιστεύω πως πέρα από αντεγκλήσεις και διαφορές, ακόμα και από μικροκακιούλες που όντως παραβιάζουν αρχές του φόρουμ, η συζήτηση κινείται σε θεμιτά πλαίσια, καθώς μέρος της συζήτησης είναι και η ένταση που ενδεχομένως μπορεί να προκληθεί σε ένα μέτρο.

Αν δεν ανακαλέσετε ΑΜΕΣΑ την αστυνομικού τύπου απόφαση, εγώ δηλώνω αποχώρηση.
Ενδεχομένως να είναι και αυτό που επιδιώκετε, οπότε το καταφέρατε !!!!

Αν τελικά τόσες μέρες συνομιλώ με μια παρέα του αυτού φρονήματος, και μπροστά στα δύσκολα προτιμά τη φίμωση, με γεια σας με χαρά σας !

Αλλιώς, αν δεν έχετε τη ψυχραιμία και νηφαλιότητα που απαιτεί η διαχείριση ενός δημόσιου διαλόγου, καλύτερα βάλτε κάποιον άλλον να το χειρίζεται.

Ανεξάρτητα από τη θέση όλων των συνομιλητών επί του θέματος, θα ήθελα να πάρουν θέση στο θέμα «κλειδώματος» .

Κακώς βέβαια, και που το αναλύω τώρα, αλλά σέβομαι όσους ως τώρα έχουμε ανοίξει διάλογο.

Με τα λόγια αυτά, σας χαιρετώ, και . . .

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία !!!
__________________
ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-07, 18:50
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Ρομφαία, κακώς το κλειδώσατε. . .
Δεν είχε πάρει καθόπου άσχημη τροπή. Ίσα ίσα που έγινε και
αρκετά διασκεδαστικό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Romfais
Αν δεν ανακαλέσετε ΑΜΕΣΑ την αστυνομικού τύπου απόφαση, εγώ δηλώνω αποχώρηση.
. . .

Με τα λόγια αυτά, σας χαιρετώ, και . .
Κάτσε και συ βρε παπατρέχα , αφού δεν τους έδωσες ευκαιρία στους
ανθρώπους να ανακαλέσουν , που πας και φεύγεις ;;;

Εκτός αν επιθυμούσες διακαώς μια καλή ευκαιρία σαν και αυτή
να την κάνεις και καλά "ενοχλημένος" και να απαλλαγείς αναίμακτα
και με "δήθεν" ηρωισμό απ την ευθύνη των όσων έχεις πει.

Εδώ να μείνεις να σε ξεσκαπάσουμε κι άλλο.

Μόνο οι φοβιτσιάρηδες φεύγουν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-07, 19:10
Το avatar του χρήστη Dawnbringer
Dawnbringer Ο χρήστης Dawnbringer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Neverland
Μηνύματα: 92
Angry

Εμένα με ρώτησες πριν με κάνεις πειραματόζωο;Εμένα με ρώτησες πριν με προσβάλλεις βάζοντάς με να σκέφτομαι και να προβληματίζομαι σε ένα θέμα που όπως αποκάλυψες ήταν ψέμα μόνο και μόνο για να ανοίξεις ένα άλλο "αληθινό" που θα αντιπαρέθετες...;Ποιός νομίζεις ότι είσαι;
Δεν είσαι κακός,απερίσκεπτος είσαι,πολύ καλά έκαναν και το κλείδωσαν.
Ανεξάρτητα απ'τις διαφορές μας θεωρώ ότι αυτό που έκανες ήταν προσβλητικό προς όλα τα μέλη του φόρουμ...
__________________
Think for yourself and question authority...

http://opwspanw-etsikatw.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.