Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 27-06-07, 12:12
Το avatar του χρήστη knight_templar
knight_templar Ο χρήστης knight_templar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Θέλω να συμφωνήσω με τα όσα είπε ο Μιχάλης. Εξάλλου κι εγώ έχω γράψει κάποιες φορές πως δεν είμαστε αντικειμενικοί και δε πρέπει να ισχυριζόμαστε κάτι τέτοιο, και πως επίσης δεν έχουμε σκοπό να ερευνήσουμε καμία αλήθεια, αλλά να πείσουμε για τη δική μας τους άλλους.

Αυτό είναι λάθος. Εγώ παλιά όταν ήμουν νέος και άπειρος στην πίστη, πίστευα πως ήταν το σωστό να παλεύω με νύχια και με δόντια να πείσω τους άλλους. Γρήγορα ο Θεός( κατά την άποψή μου για να μην αρχίσετε) με έκανε να καταλάβω πως είναι λάθος πρακτική δίχως νόημα. Ο Θεός κερδίζει τις ψυχές, όχι οι άνθρωποι ή τα επιχειρήματα. Εμείς λέμε 2-3 πράματα για τον Χριστό, τα πιστεύετε έχει καλώς, δε τα πιστεύετε ας κάνετε ότι νομίζετε εσείς καλύτερο.

Θα κάνω μια παρατήρηση όμως στον φίλο Μιχάλη που αποδεικνύεται εξαιρετικός συντονιστής κατά γενική ομολογία. Η πρακτική πονάει δόντι, κόψε κεφάλι, δεν είναι και ότι καλύτερο. Και επίσης ο χρήστης romfaia για να μιλήσω για το συγκεκριμένο θέμα, μου φάνηκε αρκετά έμπειρος και γνώστης των όσων λέει. Έχει λοιπόν κάποιο δίκιο να διαμαρτύρεται για το κλείσιμο του τόπικ, σου λέει δηλαδή εγώ μιλάω ωραία και καλά, και επειδή κάποιοι το κάνουνε μη χαρακτηρίσω πως, μου το κλειδώνουνε κι απο πάνω;

Το λάθος του είναι πως ενώ ξέρει με τι είδους άτομα έχει να κάνει, επιμένει. Δε θέλω τώρα να μειώσω κανέναν, αλλά πχ η Litsa απο τα πρώτα μηνύματα της που διάβασα κατάλαβα με ποιάς πίστεως άτομο έχω να κάνω. Είναι εντελώς αντίχριστη. Ο όρος δεν είναι προσβλητικός, χαρακτηρίζει αυτούς που είναι αντίθετοι στη θεότητα του Ιησού, συγκεκριμένα πράγματα. Δηλαδή τι νόημα έχει να συνομιλώ μαζί της για θέματα πίστεως; Δε γνωρίζω εκ των προτέρων πως όχι μόνο συμπέρασμα δε θα βγει, αλλά υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να γίνει μπάχαλο η κουβέντα; Το γνωρίζω. Άρα γιατί επιμένω; Που είναι η ειρήνη που με κάλεσε ο Χριστός να έχω με όλους και με όλα; Φυσικά σε ζητήματα στα οποία δεν περιλαμβάνεται η έννοια της πίστεως, μπορούμε να συνομιλήσουμε, κανένα πρόβλημα σε αυτό.

Θα ήθελα λοιπόν να προτείνω, ο τομέας της Θρησκειολογίας να σπάσει στις διάφορες θρησκείες. Χριστιανισμός για χριστιανικά θέματα, Μουσουλμανισμός, Δωδεκαθεϊσμός, Αθεϊσμός... Και αν είναι δυνατόν να το εφαρμόσετε προγραμματιστικά στο site, κάθε ένας για να μπορεί να συμμετάσχει σε ένα απο αυτούς τους τομείς, να πρέπει να δηλώνει το τι πιστεύει στο προφίλ του. Εναλλακτικά μπορείτε απλά να σβήνετε χωρίς προειδοποιήση τα μηνύματα όσων γράφουν σε λάθος τομέα.

Ξέρω πως θα μιλήσετε για φίμωση ορισμένοι, αλλά δεν είναι έτσι. Απο το να γίνεται ο χαμός και να μη βγαίνει κανένα νόημα. είναι προτιμότερο. Εξάλλου τι νόημα έχει να απαντάτε οι άθεοι σε ζητήματα Χριστιανικά; Αφού δε γνωρίζετε ούτε πιστεύετε. Εγώ γράφω για τον Δία σε παγανιστικά φόρουμ; δε γράφω. Ο κάθε ένας να γράφει για τα της πίστης του. Και δεν είναι υποχρεωτικό να δηλώσει κανείς τι πιστεύει. Μόνο για όποιον θέλει να συμμετάσχει σε κάποια θρησκευτική ενότητα, θα πρέπει να είναι απαραίτητο να το δηλώσει.

Πως σας φαίνεται ως ιδέα;
__________________
Ο υπογράφων δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος.
Κάθε του κείμενο όταν αφορά πνευματικά-δογματικά ζητήματα, αντικατοπτρίζει προσωπικές και μόνο προσωπικές απόψεις γύρω απο την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη.
Στα υπόλοιπα ζητήματα, οι σκέψεις του αν και δεν μιλούν για την πίστη, σαφώς και είναι επιρρεασμένες απο την χριστιανική του θεώρηση για τον κόσμο.
Σε καμία περίπτωση δε ζητάει να προσυλητίσει κανέναν. Αλλά θα απαντήσει με ορμή σε ψέμματα,ύβρεις και ανακρίβειες εναντίον της πίστης του.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-06-07, 12:37
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

knight_templar, μην αρχίσουμε τώρα να λέμε ότι η Romfaia είχε σωστή στάση απέναντί μας. Ήρθε από την αρχή για να μιλήσει για τον χριστιανισμό. Απαντούσε στις ερωτήσεις όπως ήθελε (κόβοντας και ράβοντας τα λόγια μας όπως ήθελε). Πειραματίστηκε πάνω μας (επιβεβαιώστε ή διαψέυστε...). Αποχώρησε από το forum, προσβάλλοντας μας (εννοώ ότι ήταν προσβλητική η αποχώρηση).

Αυτό εσύ ως χριστιανός δεν ξέρω πώς το λες, αλλά εγώ το λέω προπαγάνδα...
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-06-07, 15:28
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar
η Litsa απο τα πρώτα μηνύματα της που διάβασα κατάλαβα με ποιάς πίστεως άτομο έχω να κάνω. Είναι
εντελώς αντίχριστη. Ο όρος δεν είναι προσβλητικός, χαρακτηρίζει αυτούς που είναι αντίθετοι στη
θεότητα του Ιησού, συγκεκριμένα πράγματα. . .
Αγαπητέ μου knight_templar, δεν είμαι "αντι. . .κάτι", απλά δεν μπορώ να κατανοήσω
μερικά απλά πράγματα όπως π.χ. για ποιο λόγο ένας Θεός καταστρέφει μια συκιά,
γιατί το κάνει αυτό, γιατί πρέπει να είναι θαύμα, τέτοια ερωτήματα και άλλα πολλά.
Ξαναλέω για την συκιά μιας και έχει αναφερθεί και στο παρελθόν το περιστατικό.
Και για να σου φύγει και η παραμικρή υποψία, όσα είπες δεν με προσέβαλαν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar
Δηλαδή τι νόημα έχει να συνομιλώ μαζί της για θέματα πίστεως;
Τι νόημα; μου εξηγείς με σωστά λόγια για την συκιά και γω θα πιστέψω, δε σου φτάνει αυτός ο λόγος ;
Θες κιάλλο νόημα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar
Δε γνωρίζω εκ των προτέρων πως όχι μόνο συμπέρασμα δε θα βγει, αλλά υπάρχει
σοβαρός κίνδυνος να γίνει μπάχαλο η κουβέντα;
Φυσικά και θα βγει συμπέρασμα άμα τα επιχειρήματά σου είναι σωστά τεκμηριωμένα και είσαι
θεωρητικά θωρακισμένος και έχεις τον καλό τρόπο να μου το εξηγήσεις τότε τίποτα δε θα πάει
για μπάχαλο και η κουβέντα θα αποκτήσει την βαρύτητα που τις αξίζει, άμα όμως με αγνοείς
ή άμα μου λες υπερφυσικά πράγματα που δεν γίνινται με τίποτα και δε μπορώ να τα δεχτώ τότες
είνα ζήτημα του καθενός να κρατήσει την ψυχραιμία του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar
Θα ήθελα λοιπόν να προτείνω, ο τομέας της Θρησκειολογίας να σπάσει στις διάφορες θρησκείες.
Δε θα συμφωνήσω, δε με αρέσει αυτό, η θρησκειολογία είναι μια επιστήμη για όλο το κόσμο
όπως και τα μαθηματικά και η φυσική. Η θεολογία είναι διαφορετική από θρησκεία σε θρησκεία.
Εδώ λοιπόν δεν κάνουμε παράλληλους μονόλογους αλλά ερευνάμε από κοινού διάφορα θέματα.
π.χ. τι εξυπηρετεί η καταστροφή μιας αθώας συκιάς.

Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-06-07, 06:32
Το avatar του χρήστη nERaiDoULa
nERaiDoULa Ο χρήστης nERaiDoULa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar
Δηλαδή τι νόημα έχει να συνομιλώ μαζί της για θέματα πίστεως; Δε γνωρίζω εκ των προτέρων πως όχι μόνο συμπέρασμα δε θα βγει, αλλά υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να γίνει μπάχαλο η κουβέντα; Το γνωρίζω. Άρα γιατί επιμένω;
knight_templar, καταλαβαίνω πως προσπαθείς να αποφύγεις το μπάχαλο και τις έντονες διαφωνίες , όμως δεν το βλέπω και πολύ σωστό να κόψουμε την ανταλλαγή απόψεων , όλοι όσοι έχουμε διαφορετικές απόψεις και πιστεύω. Λογικά όντα είμαστε , συνεπώς έχουμε τον τρόπο να κάνουμε πολιτισμένες συζητήσεις ακόμη κι αν διαφωνούμε. Το πρόβλημα δεν είναι το θέμα που θα συζητήσουμε , αλλά ο τρόπος που θα γίνει η συζήτηση. Π.χ. ο ROMFAIA, όντως πειραματιζόταν μαζί μας και έδειχνε απόλυτος. Δεν είχε άλλο σκοπό , από το να έρθει , να κάνει το κήρυγμά του και να το βάλει στα πόδια με μια καλή πρόφαση ... Και στην τελική , ήταν ένα θέμα που ο ίδιος έθεσε, συνεπώς αν όπως λες είναι ''γνώστης'' , αποκλείεται να αγνοούσε και το τί θα προκαλούσε αυτή η συζήτηση. Εμένα , συγνώμη που θα το πώ, αλλά μου φάνηκε πολύ στημένο το όλο θέμα. Ήθελε να παρουσιαζει μια γαλήνη , μια ηρεμία και υπομονή , έδειχνε να μην θυμώνει και να απαντά (μόνο επιλλεκτικά !) σε ότι και όποιον ήθελε. Συνεπώς το μπαχάλεμα , ξεκίνησε μάλλον από τον ίδιο κατα τη γνώμη μου...
Κάπου γράφεις :

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar
Εξάλλου τι νόημα έχει να απαντάτε οι άθεοι σε ζητήματα Χριστιανικά; Αφού δε γνωρίζετε ούτε πιστεύετε.

Νομίζω πως μέχρι τώρα , όλα τα παιδιά που έχουν γράψει την άποψή τους στο συγκεκριμένο θέμα, ΤΟΝΙΣΑΝ πως δεν είναι άθεοι ! Πιστεύουν σε κάτι ! Τώρα αν αυτό δεν λέγεται χριστιανισμός και λέγεται κάπως αλλιώς , αυτό είναι άλλο θέμα .Όσο για το αν γνωρίζουμε ή όχι, μάλλον γνωρίζουμε κάτι , γιατί για να απορρίψεις ή να αποδεχτείς μια θρησκεία , μια ιδέα ή οτιδήποτε άλλο, το έχεις δοκιμάσει πρώτα ..

καλημέρα σε όλους
__________________
...Εσύ βουβή στην έρημο την φήμη σου θα σέρνεις επάνω σε αθώες ψυχές , σε μάτια που δεν ξέρεις , θα απανθρακώνεις τις καρδιές σαν μάγισσα του χθες , κελύφη άδεια πίσω σου με πόνο θα μαζεύεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.