Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 20-01-08, 12:12
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Wizen
Εννοειτε, πως μπορεις να ειναι ακολουθος μονον μιας θρησκειας.
Αλλα μπορεις να γινεις και χριστιανικη Μαγισσα, με το
να πραττεις την αγια Καμπαλα.
Μια Χριστιανή Μάγισσα? δεν νομίζω φιλέ πως αυτά τα δυο πάνε μαζί, τουλάχιστον όχι ''νόμιμα''( δεν έβρισκα λέξη να το πω ).. Ο Χριστιανισμός έχει αποκηρύξει την Μαγεία, αυτά τα δυο δεν κολανε, και η Καμπάλα δεν έχει καμία σχέση με το χριστιανισμό, εντάξει ίσως λίγη αλλά αυτά δεν πάνε μαζί.. Δεν μπορεί να πράττεις Μαγεία ( με τη λέξη μαγεία εννοώ την Γουικανικη πλευρά της ) και να είσαι χριστιανός.. Απλά δεν πάνε μαζί, άμα θες να έχεις ισορροπία, ακόλουθης ένα μονό
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 20-01-08, 14:18
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Λοιπόν νομίζω ότι το θέμα έχει αρχίσει και ξεφεύγει και πλησιάζει τα όρια του προσηλυτισμού. Wizen θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να προτρέπεις εντέχνως τη φίλη Vasanaki15 να ασχοληθεί με τη Wicca. Είναι ακόμα πολύ μικρή για να μπορεί να διαμορφώσει μόνη της οποιαδήποτε ασφαλή άποψη περί οποιουδήποτε θρησκευτικού προσανατολισμού. Η γραμμή ανάμεσα σε αυτά που πιστεύουμε και σε αυτά που προσπαθούμε να περάσουμε στους άλλους είναι πολύ μικρή και ήδη έχουμε αρχίσει να την περνάμε. Και όταν πρόκειται για ανήλικα παιδιά πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί!

Νομίζω ότι η προτροπή του φίλου Ιεροφάντη είναι η πιο σωστή που ακούστηκε μέχρι στιγμής σε αυτό το θέμα και το ίδιο θα προέτρεπα και εγώ τη φίλη μας. Ψάξε πρώτα τα υπερ και τα κατά της θρησκείας μέσα στην οποία μεγάλωσες και αν νιώσεις ότι δε σε καλύπτει αναζήτησε συνειδητά άλλους δρόμους. Και ποτέ μα ποτέ μην εμπιστεύεσαι άκριτα άλλους ανθρώπους θεωρώντας ότι ίσως αυτοί να ξέρουν κάτι παραπάνω. Ολοι φοβούνται και σέβονται αυτούς που διατηρούν τη λογική τους κρίση και δεν γίνονται έρμαια.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 20-01-08, 14:27
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Μια Χριστιανή Μάγισσα? δεν νομίζω φιλέ πως αυτά τα δυο πάνε μαζί, τουλάχιστον όχι ''νόμιμα''( δεν έβρισκα λέξη να το πω ).. Ο Χριστιανισμός έχει αποκηρύξει την Μαγεία, αυτά τα δυο δεν κολανε, και η Καμπάλα δεν έχει καμία σχέση με το χριστιανισμό, εντάξει ίσως λίγη αλλά αυτά δεν πάνε μαζί.. Δεν μπορεί να πράττεις Μαγεία ( με τη λέξη μαγεία εννοώ την Γουικανικη πλευρά της ) και να είσαι χριστιανός.. Απλά δεν πάνε μαζί, άμα θες να έχεις ισορροπία, ακόλουθης ένα μονό

Μεγα λαθος,φιλε Belthazor.Μια απο τις Παραδοσεις της wicca ειναι και η χριστιανικη για εκεινους που απλα δεν μπορουν να αποκηρυξουν τη θρησκεια που μαζι της μεγαλωσαν.
Για μενα ισως να ειναι καλυτερη η ισορροπια αυτη απο το να εισαι απλα ταγμενος καπου.
Εξαλλου δεν προκειται να πραξεις μαυρη μαγεια αλλα wiccan magick που σκοπο εχει την αρμονια με τη φυση και τη βοηθεια προς τον συνανθρωπο.

Melian,εχεις απολυτο δικιο και καλο θα ειναι να αποφευγονται πραξεις προσηλυτισμου.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 20-01-08, 15:43
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Wizen θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να προτρέπεις εντέχνως τη φίλη Vasanaki15 να ασχοληθεί με τη Wicca.
Αν ήξερες καλά για την Wicca Μελιάν, δεν θα εγραφες για "προτροπή", όχι μόνον γιατί δεν έχω καμια διάθεση να την οδηγήσω στην Wicca (της το είπα και σε προσωπικό μήνυμα), αλλα γιατί καμια ομάδα Wicca δεν δέχεται άτομα κάτω τον 18 ετών,
για εκπαίδευση.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 20-01-08, 16:22
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Μεγα λαθος,φιλε Belthazor.Μια απο τις Παραδοσεις της wicca ειναι και η χριστιανικη για εκεινους που απλα δεν μπορουν να αποκηρυξουν τη θρησκεια που μαζι της μεγαλωσαν.
Για μενα ισως να ειναι καλυτερη η ισορροπια αυτη απο το να εισαι απλα ταγμενος καπου.
Εξαλλου δεν προκειται να πραξεις μαυρη μαγεια αλλα wiccan magick που σκοπο εχει την αρμονια με τη φυση και τη βοηθεια προς τον συνανθρωπο.

Melian,εχεις απολυτο δικιο και καλο θα ειναι να αποφευγονται πραξεις προσηλυτισμου.
H wiccan magick από ότι ξέρω ασχόλειτε με τα στοιχειά της φύσης.. ως προς αυτό δεν είναι κακό.. αλλά αυτό που λες δεν έχει γίνει αποδεκτό από την Εκκλησία, άρα εφόσον δεν έχει γίνει αποδεκτό και από τις δυο πλευρές, δεν είναι ''νόμιμο''..
Και έξαλλου δεν πιστεύω στους ''αγαθούς'' σκοπούς της wicca..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Wizen
Αν ήξερες καλά για την Wicca Μελιάν, δεν θα εγραφες για "προτροπή", όχι μόνον γιατί δεν έχω καμια διάθεση να την οδηγήσω στην Wicca (της το είπα και σε προσωπικό μήνυμα), αλλα γιατί καμια ομάδα Wicca δεν δέχεται άτομα κάτω τον 18 ετών,
για εκπαίδευση.
Και εμενα σαν προτροπη μου φαινετε, οτι και να λες..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 20-01-08, 16:40
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Και έξαλλου δεν πιστεύω στους ''αγαθούς'' σκοπούς της wicca..
Για ποιούς λόγους δεν πιστεύεις ότι οι σκοποί είναι αγαθοί ; Ρωτάω χωρίς εμπάθεια ως ένας αντικειμενικός παρατηρητής που είναι ανοιχτός σε όλα, ούτε κατά, ούτε ιδιαίτερα φανατικός υπέρ της Wicca αν και βρίσκω πάρα πολλά στοιχεία από την κοσμοθεωρία μου στο Wicca, και έχοντας διαβάσει και κυρίως έχοντας ζήσει πριν από κάτι χρόνια κάποια πράγματα παλιότερα, δεν είδα τίποτα κακό σε όλο αυτό. 'Εχω γνωρίσει παλιά άνθρωπο που ήταν στο Wicca και με βοήθησε πολύ τότε. Θα ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμένος ;
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 20-01-08, 17:02
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Καταρχας παιδια, δεν χρειαζεται να αναβουν τα αιματα τοσο γρηγορα....ισως να εγινε καποια παρεξηγηση......δεν περνω κανενος το μερος......


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
H wiccan από ότι ξέρω ασχόλειτε με τα στοιχειά της φύσης.. ως προς αυτό δεν είναι κακό.. αλλά αυτό που λες δεν έχει γίνει αποδεκτό από την Εκκλησία, άρα εφόσον δεν έχει γίνει αποδεκτό και από τις δυο πλευρές, δεν είναι ''νόμιμο''..
Και έξαλλου δεν πιστεύω στους ''αγαθούς'' σκοπούς της wicca..

"Νομιμο" και "Μη Νομιμο" δεν θα πρεπει να υπαρχουν αναμεσα σε θρησκειες... ποιος ξερει τι ειναι νομιμο και τι μη σε θεματα θρησκειων?....η Εκκλησια αιωνες τωρα απορριπτει οτι δεν θεωρει σωστο....ασχετα αν χρησιμοποιει πλαγιως την Μαγεια.....ειναι σεβαστο να πιστευει ή να μη πιστευει καποιος στη Wicca....με το ζορι παντρεια δεν γινεται, λεει μια παροιμια.......ειναι ο καθενας υπευθυνος των επιλογων του και των πραξεων του......ολοι δεν ειμαστε το ιδιο και δεν εχουμε τους ιδιους σκοπους....ετσι μηπως να το ξανασκεφτεις λιγο φιλε Belthazor?......μη τους βαζεις ολους στο ιδιο καζανι......ειναι αδικο......
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 20-01-08, 18:24
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
H wiccan magick από ότι ξέρω ασχόλειτε με τα στοιχειά της φύσης.. ως προς αυτό δεν είναι κακό.. αλλά αυτό που λες δεν έχει γίνει αποδεκτό από την Εκκλησία, άρα εφόσον δεν έχει γίνει αποδεκτό και από τις δυο πλευρές, δεν είναι ''νόμιμο''..
Η Μαγεία των φυσικών στοιχειων είναι η μια πλευρά. Έχει και άλλες παραδόσεις... Όσον αφορά την εκκλησια, ούτε μας ενδιαφέρει τι αποδέχεται και τι απορρίπτει, δεν είναι η θρησκεία μας, και ούτε υπακούμε στην θεοκρατία.


Παράθεση:
Και έξαλλου δεν πιστεύω στους ''αγαθούς'' σκοπούς της wicca..
Το πρόβλημα είναι μονο, πως η Wicca δεν έχει σκοπούς



Και εμενα σαν προτροπη μου φαινετε, οτι και να λες..[/QUOTE]


Από αυτά που λες φαίνεται πως δεν έχεις ιδέα.
Δεν μπορείς να κανεις προτροπη
και να είσαι Wicca.


Παράθεση:
η Εκκλησια αιωνες τωρα απορριπτει οτι δεν θεωρει σωστο....ασχετα αν χρησιμοποιει πλαγιως την Μαγεια

Όπως για παράδειγμα την μαύρη μαγεία στα βαφτίσια η στους όρκους όταν πας φαντάρος.



Wizen
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 20-01-08, 18:39
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Wizen
Αν ήξερες καλά για την Wicca Μελιάν, δεν θα εγραφες για "προτροπή", όχι μόνον γιατί δεν έχω καμια διάθεση να την οδηγήσω στην Wicca (της το είπα και σε προσωπικό μήνυμα), αλλα γιατί καμια ομάδα Wicca δεν δέχεται άτομα κάτω τον 18 ετών,
για εκπαίδευση.
Σημασία δεν έχει αν γνωρίζω ή όχι τι εστί Wicca αλλά τα όσα διαβάζω και ο τρόπος με τα οποία τα αντιλαμβάνομαι. Προσωπικά είμαι αντίθετη σε οποιαδήποτε μορφή προσηλυτισμού απ' όπου κι αν αυτή προέρχεται. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αρκεί να μη προσπαθεί να χειραγωγήσει τους άλλους προς το δρόμο του και ειδικά όταν πρόκειται για ανήλικα και ανώριμα ακόμα παιδιά. Ίσως Wizen να μην είχες τέτοια πρόθεση αλλά από τη στιγμή που φάνηκε κάτι τέτοιο όφειλα να το πω για να μην υπάρξουν περαιτέρω προβλήματα.

Απ΄ότι έχω καταλάβει για το δόγμα της Wicca, για να επιστρέψουμε και στο θέμα μας, είναι ότι επικρατεί ένα χάος. 100 ατομα να ρωτήσεις τι είναι η wicca θα πάρεις και 100 διαφορετικές απαντήσεις. Εξου δε και οι πάρα πολλές παραδόσεις που δραστηριοποιούνται σε όλο τον κόσμο. Κάνω λάθος;
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 20-01-08, 18:44
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Δεν είναι όλοι Wiccans, ακόμα ας λένε ότι είναι. Για να γίνεις Wicca, πρέπει να κρατηθείς στους νομους της μαγείας, να αυτό-αφιερωθείς η να μυηθείς σε αυτήν και να κρατηθείς ακόμη σε αυτό:

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.