Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-08, 14:52
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή Εκφυλισμός του ΛΟΓΟΥ - Έρωτας και Αγάπη

Με το παρόν νήμα θέλω να καταδείξω το αυτονόητο! Την υποκρισία του ανθρώπου απέναντι σε έννοιες που ούτε καν στο απειροελάχιστο οι περισσότεροι έχουν προσεγγίσει και αναλύσει εις βάθος μα παράλληλα χρησιμοποιεί δίχως όρια πολλές φορές εκνευρίζοντας και τον ποιο "Άγιο" αναζητητή της ανώτερης αλήθειας.
Ζούμε στην εποχή της αγάπης και του έρωτα! Παντού και πάντα όλοι επικαλούνται την αγάπη σαν μια αόρατη κυβέρνηση και εσώτερη αρχή . Όλα προχωράνε και γίνονται με βάση την επίκληση αυτών των 2 εννοιών. Ελευθερία έκφρασης, ελευθερία προσδιορισμού, ΑΝΑΡΧΙΑ επί το κάθε τι κρύβεται πίσω από έννοιες όπως Έρωτας, Αγάπη , Σεβασμός και ούτω καθεξής ! Όλοι επικαλούνται σαν σύγχρονοι μάγιστροι της λέξεις αυτές μα παράλληλα είναι οι ίδιες έννοιες που ολοένα και γίνονται πιο σπάνιες στον κόσμο μας. Μα καλά...Πώς είναι αυτό δυνατόν ; Πώς γίνεται τις έννοιες που όλοι πιπιλάνε να μην τις βρίσκεις πουθενά ; Εδώ υπάρχει ο Εκφυλισμός του ίδιου του Λόγου η απλά - Τα λόγια τους δεν έχουν σημασία!

Και ξεκινάω με παραδείγματα...

1ο Μικρές κοπέλες 14-15-16 χρονών (και δυστυχώς και πολύ μεγαλύτερες). Βλέπουν ένα αγόρι με μακριά μαλλιά που τους εξάπτει ερωτικά και αυτομάτως δηλώνουν... Ερωτευμένες. Ναι, μπορείτε να το παρατηρήσετε παντού, σε κάθε σχολείο, σε κάθε σπίτι. Είναι πλέον ένα δεδομένο παράδειγμα. Το στερεότυπο του Μαλλιά στο σχολείο είναι συνώνυμο των ερωτευμένων κορασίδων. Μα πώς είναι δυνατόν αυτό να συμβαίνει; Αναρωτιέται ο καλοπροαίρετος αναζητητής . Και όμως είναι δυνατόν και είναι ένα υπαρκτό φαινόμενο. Δεν έχουν ιδέα της λέξεως αυτής και όμως την παπαγαλίζουν άνευ αιτίας. Αυτομάτως το οργανικό - ορμονικό Απολύτως ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ φαινόμενο της Ερωτικο/Σεξουαλικής Έλξης το κατατάσσουν στην σφαίρα του Έρωτος. Οποία Ντροπή και αίσχος. Τρομερός εκφυλισμός των εννοιών που βρίσκεται στην έλλειψη παιδείας. Είναι η ίδια κοπέλα που αν την ρωτήσεις τι σε ελκύει στον άνθρωπο αυτό θα σου απαντήσει ρηχά και δίχως έλεος " Τα μακριά του μαλλιά είναι υπέροχα. Με τρελαίνει το στυλάκι του" .
Παντελής έλλειψη ουσίας και νοήματος... Απλά της αρέσει το στυλάκι. Η εποχή του φαίνεσθε σε όλο της το Μεγαλείο! Μπράβο μας...Κατακτήσαμε την απόλυτη κορυφή της χυδαιότητας από τις νεαρές ηλικίες. Είναι η ίδια κοπέλα που όταν θα πάει να κάνει έρωτα με αυτό το πρόσωπο στο τέλος συνήθως πληγώνεται, απογοητεύεται, χάνει νόημα ύπαρξης του διότι δεν ήταν αυτό που περίμενε πως θα είναι... Άλλο το φαίνεσθε και άλλο πραγματικότητα. Όλοι έχουμε γίνει μάρτυρες τέτοιων περιπτώσεων. Άτομα δίχως ποιότητα μόνο με το να αφήσουν μακρύ μαλλί εξασφαλίζουν ερωτικές συντροφιές δίχως κόπο και μόχθο. Και όλα αυτά επειδή είναι "Μόδα". ! Δεν το βάζω ως παράδειγμα επειδή έχω κάτι με όσους αφήνουν την κόμη τους! Το βάζω απλά ως παράδειγμα. Στην θέση του μακρυμάλλι μπορείτε να δείτε όλα τα υπόλοιπα "στυλάκια" που ρίχνουν τις κορασίδες. Μεταλάδες, Ροκάδες, hip-hopers. Ρωτήστε ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ από τους νεαρούς αυτούς για ποιόν λόγο έχουν το "στυλάκι" που επέλεξαν. Τους εκφράζει ; Τους γεμίζει ; Έχουν μελετήσει σε βάθος την ιδεολογία του ; Είναι συνειδητοποιημένοι ; Η απλά το κάνουν για να ρίξουν γκόμενες ; Το τελευταίο δυστυχώς θα είναι το 80% των απαντήσεων. Άνθρωποι δίχως προσωπικότητα που προσπαθούν να αναδειχθούν μέσα από......κατάλληλο ντύσιμο και είδος μουσικής. Η απόλυτη Ξεφτίλα του ΈΡΩΤΑ .! Στην ίδια κατηγορία και όλοι οι σύγχρονοι Μότσαρτ των λυκείων και των πανεπιστημίων. Με μια κιθάρα στον ώμο και όλοι γίνονται σύγχρονοι μουσικοί δημιουργώντας γκρουπ κλπ κλπ ! Άσχετοι περι μουσικής που επειδή είναι "in" να είσαι σε συγκρότημα παπαγαλίζουν την ίδια πετυχημένη συνταγή. Εκτός και αν θεωρούνε "μουσική" με την έννοια του όρου ορισμένοι την Black Metal και παρεμφερή είδη "μουσικής" ; Ά ρε Μούσα Αθάνατη έχω να αναφωνήσω εγώ στο συγκεκριμένο. Η αηδία σε όλο της το μεγαλείο!

Παράδειγμα 2ον

Άνθρωποι που δηλώνουν όπου σταθούν και όπου βρεθούν πως αγαπάνε το τάδε πρόσωπο ή το δείνα . Τα ίδια πρόσωπα που ενδιαφέρονται ΜΟΝΟ για την ΠΑΡΤΥ τους και απλά πιπιλάνε λέξεις και νοήματα που ούτε κατά προσέγγιση έχουν κατανοήσει στον εγκέφαλο πιθήκου που διαθέτουν. Το βλέπουμε παντού στην κοινωνία. Σε καθως πρέπει οικογένειες, σε 50ρηδες, σε 20ριδες σε όλες τις ηλικίες αυτή η λέλαπα του εκφυλισμού των εννοιών μαστίζει την κοινωνία και προκαλεί αγανάκτηση (σε όσους σκέπτονται) . Ας χαλαρώσουμε και λίγο από τις βαρύγδουπες έννοιες γιατί εάν ήταν διαφορετικά δεν θα είχαμε τέτοιο βαθμό διαζυγίων, ούτε τέτοιο υψηλό ποσοστό κερατώματος και φαινομένων sex and the city ! Παίδες χαλαρώστε λίγο με τον έρωτα και την αγάπη...Νιώθω πως ζω στο άγιο όρος ! Ήμαρτον ! Είναι η ίδια κοινωνία που έχει εξομοιώσει τον έρωτα και την αγάπη με το καλό σέξ. Ναι καλά διαβάζετε. Έχουμε γεμίσει σεξολόγους που οδύρονται για το δικαίωμα στον οργασμό! Και όταν ο οργασμός δεν έρχεται χάνονται σχέσεις, χάνονται λόγια, χάνονται όλα... ΑΥΤΗ Είναι Η ΟΠΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ. Ο ΟΡΓΑΣΜΟΣ . Δίχως οργασμό λένε και καλό σεξ δεν υπάρχει σωστή σχέση ! Μελέτες επί μελετών, αναλύσεις επι αναλύσεων για το πώς να κάνεις καλύτερο σέξ ! Ωραία παιδιά, ξεχάστε τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα...Ξεχάστε τα ΌΛΑ . Ξεχάστε το ΠΝΕΥΜΑ και ενδιαφερθείτε μόνο για την 15λεπτη (κατά μέσο όρο) ηδονή δίχως όρια και κολλήματα. Αυτή είναι η κατάκτηση του σύγχρονου πολιτισμού μας. 15λεπτη ηδονή. Γκάπα γκούπα και το βαφτίζουμε Έρωτα και Αγάπη. Έ ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ. Η κατανόηση πάει περίπατο όταν το σεξ δεν είναι καλό. Η αγάπη πάει για γρούβες ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΕΞ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ . Όλα πάνε στράφι όταν δεν είναι καλό. Ιδού η κοινωνία του ΣΕΞ ΑΝΔ ΤΗΕ ΣΙΤΥ . Είναι ποιο εύκολο να βρεις σέξ πλέον από το να αγοράσεις μπανάνες στην λαϊκή σε φτηνή τιμή. Μεγάλο κατόρθωμα του ανθρώπου...Απελευθέρωση όλων...Η δυστυχία βασιλιάς των αξιών. Χάθηκε η μαγεία του κυνηγιού, η αίγλη της ενώσεως 2 ανθρώπων. Όλα ξεπέσανε στον βωμό του ζωώδους εαυτού του Human.

3ον

Κοινωνία που δεν διδάσκει στους πολίτες της τι εστί ΑΓΑΠΗ και έρωτας και άλλες φιλοσοφικές έννοιες και αξίες δεν γίνεται ούτε να αγαπήσει ούτε να ερωτευτεί. Χωνέψτε το γιατί η παιδεία μας είναι ΑΘΛΙΑ ! Αυτή είναι η ρίζα της κατάντια μας. Παιδεία . Παίδευση του Νού και του πνεύματος σε βαθύτατες έννοιες. Αλλά βέβαια. Αυτό είναι ρομαντισμός, εμείς είμαστε στην εποχή τους υπέρ - ρεαλισμού. Οκ να τον χαίρεστε τον υπερ - ρεαλισμό και την υπερ- βλακεία σας. !


Και που θέλω να καταλήξω… Το πρώτο βήμα για την αυτό-βελτίωση είναι η επίγνωση του "είναι" και των "θέλω" μας. Κάθε λέξη που χρησιμοποιούμε κρύβει νοήματα μέσα της που ούτε καν τα συλλογιζόμαστε πριν την ξεστομίσουμε. Για να μην αναφερθώ στην έλλειψη λόγου στην νέα γενιά ! Δεν ξέρουν να μιλήσουν , να εκφραστούν κατ ουσία να νιώσουν …

Αυτό κατάφερε ο σύγχρονος πολιτισμός και οι αξίες μας κύριες και κύριοι…

Να τον χαιρόμαστε !

Ας γίνει μια συζήτηση λοιπόν πάνω σε αυτό ! Περιμένω τις απόψεις σας…

Υ.Γ

Υπάρχουν και άλλα παρόμοια θέματα αλλά όχι σε αυτό το μήκος κύματος, για αυτό παρακαλώ να το αφήσετε ανοιχτό προς συζήτηση
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Knight_Of_Creation : 16-06-08 στις 14:53
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-08, 18:21
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Τι ακριβώς θέλεις να συζητήσουμε δε κατάλαβα.. όσο για τις απόψεις σου, νομίζω ότι αντικατοπτρίζουν κάποιο προσωπικό προβληματισμό, διότι εμφανίζονται άκρως φανατικές.. Δεν είναι μονο ο οργασμός σε μια συναισθηματική σχέση σήμερα, εκτος και αν μιλάμε για σχέσεις μιας νυκτός.. όσων αφορά την εμφάνιση είναι κάτι το πολύ φυσιολογικό ο οποιοσδήποτε να πλησιάζει κάτι εμφανές, και να συνεχίζει να είναι διπλα του για τον εσωτερικό διάκοσμο η για οτιδήποτε άλλο τον ενδιαφέρει από το άτομο αυτό. Τώρα για το αν ο ερωτας είναι μόδα τις εποχής, κάθε εποχή έχει τα δικά της. Δεν νομίζω ότι μια εποχή μπορεί να κριθεί και να συγκριθεί με βάση την ορθότητα μιας άλλης εποχής 3 χιλιετιών πριν.. Και το νόημα των λέξεων αλλάζει, αλλα αυτό δε σημαίνει ότι είναι στραβό. Στραβό είναι να χρησιμοποιούμε λέξεις με τη σημερινή τους σημασία, για να κατανοήσουμε το νόημα των συγγραμμάτων του χτες.
Σίγουρα και για εμενα βρισκόμαστε σε μια παρακμιακή εποχή πνευματικά, αλλα ποιος μπορεί να κρίνει την ιστορία επί της ουσίας;
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-06-08, 19:38
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Οοοο, ο φίλος Knight έχει τρομερό δίκιο και είμαι 1000% μαζί του ( επίτηδες το επιπλέον μηδενικό )! Σήμερα όλα έχουν ξεφτιλιστεί, το μονό που νοιάζει την κάθε μια είναι να έχει έναν τύπο με φράντζα ( δεν έχω τίποτα με τα παιδάκια ) και να τον ''φασωνει'' ( έλεος όμως η λέξη ) όλη μέρα χαϊδεύοντας το μαλλάκι του . Τι να πω, ααα, να τι να πω, πριν από κάποιο καιρό, υπήρχε ένα άτομο το όποιο μου είπε: Άμα σήμερα δεν έχεις φράντζα η έστω μακρύ μαλλί, δεν βρίσκεις γκόμενα! Το παιδί φυσικά απευθύνεται στις γκόμενες της ''άλλης'' πλευράς, τις.. πως να το πω.. δεν επιτρέπεται

Να συμπληρώσω κάτι, εκτός από τις λέξεις Σ' αγαπώ, σε λατρεύω και τα υπόλοιπα που έχουν γίνει λέξεις ''περάστε-σκουπίστε-τέλειωσατε'', έχω παρατηρήσει και κάτι άλλο. Έτσι λοιπόν βλέπω κάτι εκφράσεις όπως : Είσαι θεός ρέε, είσαι Θεά ρέε, τα σπας ρε, θρύψαλα τα κάνεις. Μα sorry κιόλας, αλλά τι θεός μου λέει, μια να του δόσεις έχει γίνει ένα με το μαλλί και τον τοίχο, τότε ίσως να τα σπάσει, έλεος όμως, άκου εκεί τα σπας, να ποια σπας ρε φιλέ.. για πες μας και εμάς.. Αχ.. να βάλεις ένα όπλο στο κεφάλι ( αυτουνου ) και μπουμ

Ξεφτυλα, χεφτυλα και παλι ξεφτυλα.. Αρε ένας Hitler που χρειάζεται μερικές φόρες..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-08, 20:51
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικη Δημοσίευση απο Giorgos
Τι ακριβώς θέλεις να συζητήσουμε δε κατάλαβα.. όσο για τις απόψεις σου, νομίζω ότι αντικατοπτρίζουν κάποιο προσωπικό προβληματισμό, διότι εμφανίζονται άκρως φανατικές.. Δεν είναι μονο ο οργασμός σε μια συναισθηματική σχέση σήμερα, εκτος και αν μιλάμε για σχέσεις μιας νυκτός.. όσων αφορά την εμφάνιση είναι κάτι το πολύ φυσιολογικό ο οποιοσδήποτε να πλησιάζει κάτι εμφανές, και να συνεχίζει να είναι διπλα του για τον εσωτερικό διάκοσμο η για οτιδήποτε άλλο τον ενδιαφέρει από το άτομο αυτό. Τώρα για το αν ο ερωτας είναι μόδα τις εποχής, κάθε εποχή έχει τα δικά της. Δεν νομίζω ότι μια εποχή μπορεί να κριθεί και να συγκριθεί με βάση την ορθότητα μιας άλλης εποχής 3 χιλιετιών πριν.. Και το νόημα των λέξεων αλλάζει, αλλα αυτό δε σημαίνει ότι είναι στραβό. Στραβό είναι να χρησιμοποιούμε λέξεις με τη σημερινή τους σημασία, για να κατανοήσουμε το νόημα των συγγραμμάτων του χτες.
Σίγουρα και για εμενα βρισκόμαστε σε μια παρακμιακή εποχή πνευματικά, αλλα ποιος μπορεί να κρίνει την ιστορία επί της ουσίας;

Ακριβώς αυτό...Τον εκφυλισμό των εννοιών είναι το ζήτημα συζήτησης και τα παραδείγματα για να δώσω στίγμα σκέψης και προβληματισμού! Φυσικά και δικά μου παραδείγματα! Άκρως φανατικές απόψεις ; Τεκμηρίωσε το γιατί είναι φανατικές και το συζητάμε...Είναι απλά μια άποψη..Φανατισμός είναι άλλο πράγμα! Ο φανατισμός μιλάει για ακραίες πρακτικές μεθόδους ! Εγώ ανέφερα την πραγματικότητα υπό το δικό μου πρίσμα! Δεν είπα ότι είναι μόνο ο οργασμός, σαφώς και υπάρχουν και εξαιρέσεις στην κοινωνία πάντοτε...ΣΑΦΏΣ και δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο...Μιλάω για το γενικευμένο ρεύμα που επικρατεί και τις τάσεις της κοινωνίας. Και αυτή είναι η γενική σύγχρονη εικόνα και ότι προβάλλεται ! Οι λέξεις δεν έχουν σημερινή και χθεσινή σημασία! Έχουν ΝΌΗΜΑ και σε παραπέμπουν σε κάποιες έννοιες με άριστα δομημένο τρόπο. Το εάν στον σύγχρονο κόσμο είναι και να αλλάζουμε και τα νοήματα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Δεν σημαίνει πως είναι και σωστό όμως ή προς την σωστή κατεύθυνση ... Ούτε ανέφερα για ήθη και έθιμα προ 3.000 ετών ! Σαφώς και άλλαζαν οι εποχές. Ακόμα και αν συγκρίνουμε προ 40-50 ετών καταστάσεις με το σήμερα είμαστε η μέρα με τη νύχτα σχεδόν σε όλα...δεν χρειάζεται να εξετάσουμε με προ 3.000 ετών τα όσα συμβαίνουν. Καμία σχέση η μια γενιά με την άλλη για να ακριβολογούμε !

Δεν ζούμε σε παρακμιακή εποχή...

Ζούμε με παρακμιακούς ανθρώπους..Γιατι οι άνθρωποι χτίζουν τις εκάστοτε εποχές και κοινωνίες..Το βάρος πέφτει στον άνθρωπο ατομικά και συλλογικά..
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-08, 20:16
Το avatar του χρήστη ENDLESS JOURNEY
ENDLESS JOURNEY Ο χρήστης ENDLESS JOURNEY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Σίγουρα υπάρχει παραπληροφόρηση και παραπλάνηση η οποία έρχεται απο διαφορετικές κατευθύνσεις, που στοχεύει ΚΑΙ στην ευαίσθητη νεολαία μας, αλλά έχει μοναδικό σκοπό να αδρανοποιήσει τις ανθρώπινες οντότητες .
Με αυτό τον τρόπο, δραστηριοποιούνται τα κατώτερα ένστικτα των ανθρώπων που έχουν τα μάτια τους στραμένα μονο στην ικανοποίηση του εγω , ενω θα μπορούσαν να δείχνουν ενδιαφέρον για πολύ πιο σημαντικά θέματα , να αναπτύσσουν μια πιο υγιή αντίληψη της πραγματικότητας και κατ΄επέκταση να εξελίσσονται πνευματικά.
Όπως η πραγματικότητα σχηματίζεται απο εμάς τους ίδιους, απο τις σκέψεις μας , απο τις πράξεις μας και οι συνάνθρωποι δεν είναι παρά ο καθρέπτης μας .Αν μας ενοχλεί η πραγματικότητα , η οποία μπορεί όντως να μην είναι καθόλου ελκυστική, μπορούμε να ξεκινήσουμε την αλλαγή της απο ...μέσα μας , καταβάλλοντας προσπάθειες να αλλάξουμε τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τα γεγονότα.
__________________
προσωπική ιστοσελίδα : http://www.academyofinnerlight.net
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-08, 21:54
Το avatar του χρήστη Sofie
Sofie Ο χρήστης Sofie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Κοιταξε δεν μπορω να πω οτι δεν συμφωνω με αυτα που λες...και για να μιλησω για την δικη μου ηλικια...δεν ειναι ολα τα 16χρονα ετσι που οταν δουνε αμεσως καποιον ωραιο αμεσως λενε ερωτευτηκα
υπαρχουν κοριτσια και αγορια που ερωτευονται πραγματικα και οχι την εξωτερικη εμφανιση καποιου..

Επισης δυστυχως δεν εχουν εκφυλιστει μονο οι λεξεις αυτες γενικα εχουν αλλαξει οι εποχες,η νοοτροπια των ανθρωπων γενικα πολλα πραγματα.
__________________
Ο κόσμος ξεκίνησε χωρίς τον άνθρωπο και θα τελειώσει χωρίς αυτόν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-08, 23:50
Το avatar του χρήστη Παν
Παν Ο χρήστης Παν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Την παιδεια τους τα παιδια την παιρνουν αρχικα απο το σπιτι.
Οτι σπειρεις θα θερισεις λενε, και αυτα που εχουν φυτρωσει σημερα, φυτευτικαν πριν 15-20 χρονια.. και υπευθηνοι ειναι οι περισοτεροι απο αυτους που κραυγαζουν ''εκφυλισμος, παρακμη, υποκρισια!'' σημερα..
Προσωπικα, αν και εχω μολις ( ) 7 χρονια που τελειωσα το λυκειο νιωθω ενα απεραντο πνευματικο και ιδεολογικο χασμα απεναντι στη 'γενια' που βρισκετε τωρα εκει.. Αυτο δεν σημαινει πως ειναι ολα τα παιδια ετσι. Ουτε οτι η πλειοψηφια των παιδιων ειναι οπως την περιγραφετε. Μην ξεχνατε οτι η εφηβεια ειναι μια δυσκολη περιοδος κατα την οποια τα παιδια θελουν να ''ανηκουν'' σε μια ομαδα, να ειναι αποδεκτα, δημοφιλη κλπ κλπ..Εν μερη λογο της δουλειας μου, εχω ερθει σε επαφη με εφηβους, εκπληκτικα παιδια με λαμπρο μυαλο και ηθος, που προτιμουν να καταπιεζουν τον πραγματικο εαυτο τους για να μην διαφερουν να μην ξεχωριζουν, και ετσι να ανηκουν... Οταν ξεπερασουν αυτη τη φαση (και θα την ξεπερασουν) θα δουμε τι ειδους ανθρωποι θα επιλεξουν να ειναι. Τι πραγματικα ειναι ''η νεα γενια'' (σαν θριλερ, μουαχαχα)..
__________________
Into this wild abyss,
The womb of nature and perhaps her grave,
Of neither sea, nor shore, nor air, nor fire,
But all these in their pregnant causes mixed
Confusedly, and which thus must ever fight,
Unless the almighty maker them ordain
His dark materials to create more worlds,
Into this wild abyss the wary fiend
Stood on the brink of hell and looked a while,
Pondering his voyage…
book 2 - 910
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-08, 19:20
Το avatar του χρήστη ENDLESS JOURNEY
ENDLESS JOURNEY Ο χρήστης ENDLESS JOURNEY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Όλες οι σχέσεις λίγο -πολύ έχουν γίνει επιφανειακές , οχι μόνο για την νεολαία μας , αλλά και για τις μεγαλύτερες ηλικίες .
Η Αγάπη, η Ευτυχία, η Κατανόηση, η Πίστη σε ανώτερες αξίες , η Ελπίδα, η Ελευθερία είναι έννοιες που περνάνε κρίση, γιατί λίγοι άνθρωποι πλέον δίνουν αξία σε αυτές .
Υπάρχει όμως -κατά την ταπεινή γνώμη μου- μια μικρή μάζα ανθρώπων , που ακόμη παλεύει για κάποιες αξίες και σίγουρα δεν είναι όλες οι κοπέλες ή τα αγόρια αδιάφορα απέναντι στην έλλειψη αξιών .
Απλά ο καθένας κάνει τον προσωπικό του αγώνα μόνος του με τα δικά του μέσα , γιατί αυτός ο αγώνας μοιάζει με ένα δρόμο κυριολεκτικά σπαρμένο με αγκάθια .
Πριν απο λίγο καιρό έγραψα ένα σχετικό κείμενο στο μεταφυσικό σχετικά με την Αγάπη και την Ευτυχία στην ζωή μας .
Μπορείτε να επισκεφτείτε το σχετικό λινκ: http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3929
__________________
προσωπική ιστοσελίδα : http://www.academyofinnerlight.net
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-06-08, 20:04
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παν
Την παιδεια τους τα παιδια την παιρνουν αρχικα απο το σπιτι.
Οτι σπειρεις θα θερισεις λενε, και αυτα που εχουν φυτρωσει σημερα, φυτευτικαν πριν 15-20 χρονια.. και υπευθηνοι ειναι οι περισοτεροι απο αυτους που κραυγαζουν ''εκφυλισμος, παρακμη, υποκρισια!'' σημερα..
Προσωπικα, αν και εχω μολις ( ) 7 χρονια που τελειωσα το λυκειο νιωθω ενα απεραντο πνευματικο και ιδεολογικο χασμα απεναντι στη 'γενια' που βρισκετε τωρα εκει.. Αυτο δεν σημαινει πως ειναι ολα τα παιδια ετσι. Ουτε οτι η πλειοψηφια των παιδιων ειναι οπως την περιγραφετε. Μην ξεχνατε οτι η εφηβεια ειναι μια δυσκολη περιοδος κατα την οποια τα παιδια θελουν να ''ανηκουν'' σε μια ομαδα, να ειναι αποδεκτα, δημοφιλη κλπ κλπ..Εν μερη λογο της δουλειας μου, εχω ερθει σε επαφη με εφηβους, εκπληκτικα παιδια με λαμπρο μυαλο και ηθος, που προτιμουν να καταπιεζουν τον πραγματικο εαυτο τους για να μην διαφερουν να μην ξεχωριζουν, και ετσι να ανηκουν... Οταν ξεπερασουν αυτη τη φαση (και θα την ξεπερασουν) θα δουμε τι ειδους ανθρωποι θα επιλεξουν να ειναι. Τι πραγματικα ειναι ''η νεα γενια'' (σαν θριλερ, μουαχαχα)..
συμφωνώ με αυτά που γράφεις μπορεί τα σημερινά παιδιά να μας φαίνονται οτι έχουν ξεφύγει και έχουν χάσει το νόημα των πραγμάτων γενικότερα αλλά όπως σωστά αναφέρεις υπάρχει και μια εφηβεία στη μέση...που είναι αρκετά δύσκολο πακέτο.
επειδή και εγώ πριν περίπου 7 χρίνια έχω που τελείωσα με λύκειο, μπορώ να πω, πως κάποιες διαφορές τις έχουμε (ως προς το ήθος,ελευθερία...) αλλά για να δούμε στο σύνολο τα νέα παιδιά θα πρέπει να περιμένουμε να βγούν απο εφηβεία και να σταθούν στα ποδαράκια τους...
μερικές φορές θυμώνω στο δρόμο όταν βλέπω να κάνουν τα χαζά τους...αλλά είναι μεγάλα παιδιά που θα ωριμάσουν και τότε θα δείξει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.