Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1241  
Παλιά 07-01-15, 11:58
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνώμη μου είναι ότι είναι κώδικας, αλλά δεν έχει νοήμονα αποστολέα ή σχεδιαστή. Αν ετυμολογικά αυτό απαγορεύει στο DNA να είναι κώδικας (που αμφιβάλλω), τότε δεν είναι κώδικας. Με απλά λόγια το DNA είναι ένα μόριο που χρησιμοποιείται για να μεταφέρει πληροφορία, και δεν έχουμε λόγο να υποθέτουμε ότι κάποιος το έφτιαξε. Βάλε στο κουτάκι όποια λέξη σ' αρέσει.
Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για κώδικα, χωρίς να υπάρχει κωδικοποιητής και αποκωδικοποιητής.

Έχει νοήμονα αποστολέα, μεταφορέα, αποδέκτη και σχεδιαστή.

Το dna μεταφέρει γονίδια. Γίνονται κάποιες διαδικασίες και ας προσέξουμε μερικά κύρια σημεία. Σχηματίζεται μια πανομοιότυπη σειρά του ενός από τους δυο έλικες του dna. Αυτό είναι το mrna(αγγελιοφόρο messenger rna), το οποίο θα μεταφέρει την πληροφορία του "βασιλιά" dna στα ριβοσώματα(Rrna). Το rRna διαβάζει την "ταινία" του mrna και τότε καταφθάνουν οι εργάτες - κουβαλητές trnas(transder trnas), για να χτίσουν τα δομικά στοιχεία σύμφωνα με την εντολή που κουβαλάει το mrna.

Ο αποστολέας είναι δηλαδή το Dna, ο μεταφορέας το Mrna και ο αποδέκτης το Rrna. Όλα αυτά βέβαια λειτουργούν με τεχνητή νοημοσύνη, αφού ακολουθούν επαναλαμβανόμενες ρουτίνες. Είναι προγραμματισμένα από τον κατασκευαστή-δημιουργό του οργανισμού, όπως ακριβώς προγράμματα(software) χρησιμοποιούνται για εκτέλεση ρουτίνων από κάποιο υλικό(harware).
Απάντηση με παράθεση
  #1242  
Παλιά 07-01-15, 14:43
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει νοήμονα αποστολέα, μεταφορέα, αποδέκτη και σχεδιαστή.
Γιατί; Επειδή οι μόνοι κώδικες που ξέρουμε εκτός του DNA είναι φτιαγμένοι από εμάς; Με την ίδια λογική δεν μπορεί να υπάρξει τεχνητή νοημοσύνη, γιατί όλες οι νοημοσύνες που ξέρουμε είναι φυσικές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikodhmos : 07-01-15 στις 14:44
Απάντηση με παράθεση
  #1243  
Παλιά 07-01-15, 15:11
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
nikodhmos έγραψε:
…αγαπητέ Βασίλη… μου πασάρεις τις φρίκες που γράφεις…
Ώστε φίλε nikodhmos, το ότι χρησιμοποίησα την επιστημονική μέθοδο “Εις άτοπον απαγωγή”, το θεωρείς φρίκη;

Απάντησέ μου σε παρακαλώ στην εξής ερώτηση:
Απορρίπτεις την επιστημονική μέθοδο “Εις άτοπον απαγωγή”, ναι, ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #1244  
Παλιά 07-01-15, 18:37
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί; Επειδή οι μόνοι κώδικες που ξέρουμε εκτός του DNA είναι φτιαγμένοι από εμάς; Με την ίδια λογική δεν μπορεί να υπάρξει τεχνητή νοημοσύνη, γιατί όλες οι νοημοσύνες που ξέρουμε είναι φυσικές.
ΟΛΟΙ οι κώδικες.

Νοημοσύνη τεχνητή υπάρχει σε κάθε μηχανή και στα ρομπότ.

Καταλαβαίνω την προσπάθειά σου να απαλλαχτείς από την ιδέα ενός Κατασκευαστή, ο οποίος έχει ταυτιστεί με έναν μπαμπούλα και τύραννο.
Απάντηση με παράθεση
  #1245  
Παλιά 07-01-15, 19:32
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως γνωρίζεις κάθε κώδικας έχει έναν νοήμονα αποστολέα ... Προδίδει γενικά νοημοσύνη, και όπου υπάρχει νοημοσύνη υπάρχει προσωπικότητα και κατασκευαστής..
Εδω έχω μια απορία.
Υπάρχει άραγε ξεχωριστή ατομικότητα ανεξάρτητη του όλου ;
Υπάρχει άραγε κάποιο απόλυτα ορθό κριτήριο , που να θέτει τα όρια τι έχει νοημοσύνη και τι όχι ;
Αν δεν υπάρχει , τότε γιατί να θεωρήσουμε οτι η νοημοσύνη απαιτεί οπωσδήποτε φορέα κάποιον προσωπικό κατασκευαστή ;
Εσύ Χρίστος Ελ , θεωρείς οτι είσαι μια αυτόνομη και αυτόβουλη προσωπικότητα με νοημοσύνη , σε απόλυτη ανεξαρτησία απο την φύση το σύμπαν και αν θέλεις και απο τον Θεό, που σε περιέχει και σε δημιούργησε ;
Απάντηση με παράθεση
  #1246  
Παλιά 07-01-15, 19:54
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νοημοσύνη τεχνητή υπάρχει σε κάθε μηχανή και στα ρομπότ.
Μάλιστα, άρα το κινητό μου έχει νοημοσύνη; Το ρολόι μου; Ο Furby μου;

Παράθεση:
Καταλαβαίνω την προσπάθειά σου να απαλλαχτείς από την ιδέα ενός Κατασκευαστή, ο οποίος έχει ταυτιστεί με έναν μπαμπούλα και τύραννο.
Έχω απαλλαγεί προ πολλού. Δεν με ενοχλεί τόσο η ιδέα ενός κατασκευαστή όσο το ότι αν όντως υπάρχει τότε θα πρέπει να λυθεί το πρόβλημα του ποιος τον κατασκεύασε.
Απάντηση με παράθεση
  #1247  
Παλιά 08-01-15, 10:28
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Γιατί οι άνδρες έχουν ρόγες στο στήθος;
Απάντηση με παράθεση
  #1248  
Παλιά 08-01-15, 11:36
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
...Δεν με ενοχλεί τόσο η ιδέα ενός κατασκευαστή όσο το ότι αν όντως υπάρχει τότε θα πρέπει να λυθεί το πρόβλημα του ποιος τον κατασκεύασε.
Δύο πράγματα εδώ:
1 (το σημαντικό!) αν υπάρχει κατασκευαστής και παίζει κάποιο ρόλο η στάση μας και η θέση μας προς τον κατασκευαστή τότε το ποιος τον έφτιαξε είναι πρακτικά άνευ σημασίας ενώ το «τι κάνουμε λοιπόν;» είναι κεντρικής σημασίας.
2 Κι αν δεν υπάρχει καταστευαστής πως έγινε το σύμπαν κι εμείς; Αυθύπαρκτο; Μα αν θα μπορούσε να είναι αυθύπαρκτο τότε ποιο το λογικό πρόβλημα για έναν αυθύπαρκτο κατασκευαστή; Πρακτικά είναι λογικότερο να έχουμε έναν αυθύπαρκτο κατασκευαστή εντελώς διαφορετικής ουσίας από το σύμπαν που ξέρουμε παρά ένα αυθύπαρκτο σύμπαν ουσίας γνωστής και κοινής με εμάς (που έχουμε ανάγκη καταστευαστή, άρα πως δεν την έχει ένα σύμπαν ίδιας ουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #1249  
Παλιά 08-01-15, 15:10
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αν δεν υπάρχει καταστευαστής πως έγινε το σύμπαν κι εμείς;
Κανείς δεν γνωρίζει ακόμα. Για το σύμπαν ίσως δεν μάθουμε ποτέ, για εμάς τους ίδιους βρισκόμαστε σε μάλλον καλό δρόμο.

Παράθεση:
Αυθύπαρκτο; Μα αν θα μπορούσε να είναι αυθύπαρκτο τότε ποιο το λογικό πρόβλημα για έναν αυθύπαρκτο κατασκευαστή;
μα αν ο κατασκευαστής μπορεί να είναι αυθύπαρκτος τότε γιατί όχι και εμείς και όλα τα υπόλοιπα; Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο ότι ο κατασκευαστής, αν δεν είναι απίθανος, είναι αχρείαστος.
Απάντηση με παράθεση
  #1250  
Παλιά 08-01-15, 15:16
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα, άρα το κινητό μου έχει νοημοσύνη; Το ρολόι μου; Ο Furby μου;
Ακριβώς, αλλά είναι τεχνητή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.