Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 03-08-06, 15:01
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για έναν άνθρωπο με αγνές προθέσεις..
Ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με αγνές προθέσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 27-10-06, 16:32
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ακομη ενα πολυ σημαντικο στοιχειο στο παζλ της αναζητησης μας για το υποτιθεμενο "Αγιο" Φως προσθετει η μαρτυρια του Αρη Πουλιανου που μας μεταφερεται μεσω της βιογραφιας του με τιτλο "Ανατροπες" που κυκλοφορει εδω και λιγες ημερες στα βιβλιοπωλεια.
Ο Πουλιανος μας περιγραφει στιγμες απο την παραμονη του στην Παλαιστινη στα 1945 (ηλικια περιπου 21 ετων).Τα συμπερασματα (για ακομη μια φορα) δικα σας...Αντιγραφω απο τη σελιδα 156:

Λιγες ημερες πριν απο το Πασχα τα τρια παιδια ψωνισαν διαφορα τροφιμα και πηγαν στο κελι του Καραπιπερη* .Εκει που ετρωγαν τους μιλουσε για διαφορα θεματα.Ηταν ενας χειμαρρος γνωσεων και μεγαλη απολαυση να τον παρακολουθεις.Ωρες ολοκληρες τον ακουγαν με ενδιαφερον.Αρχισε με θεματα θεολογιας και κατεληξε με διαφορα ενδιαφεροντα στυγμιοτυπα απο την Ιερουσαλημ.Πιο πολυ μιλησε για τον Παναγιο Ταφο και το Αγιο Φως.Ανησυχο πνευμα ο Αρης ρωταει: -Πειτε μας, πως βγαινει το Αγιο Φως;
Ο Καραπιπερης εμπιστευτικα τους ειπε λιγα λογια:
-Καθε Πασχα προσερχεται πρωτος ο Ορθοδοξος Πατριαρχης Ιεροσολυμων, στα ασπρα ντυμενος με ενα λευκο χιτωνα.Τον ακολουθουν ο Καθολικος, ο Αρμενης, ο Κοπτης Πατριαρχης και ο εγγλεζος αρμοστης (ανωτατος διοικητης της Παλαιστινης η οποια ηταν τοτε υπο αγγλικη κατοχη).Τον ψαχνουν μηπως εχει σπιρτα πανω του.Αυτο γινοταν σαν αναγνωριση της πρωτοκαθεδριας του Ορθοδοξου Πατριαρχη στον Παναγιο Ταφο αλλα και ως επισημοποιηση της τελετης.Πισω απο τον Παναγιο Ταφο εχει μια μικρη μαρμαρινη πορτουλα, απο οπου νωριτερα μπαινει και περιμενει ενας εμπιστος διακος.Ο Πατριαρχης σταυροκοπαει απο πανω τον Παναγιο Ταφο, κρατωντας ενα μεταλλικο δισκο με βαμβακι που περιεχει ευφλεκτες υλες.Απο κατω βαζει φωτια ο Διακος, περναει η φλογα απο τη χαραμαδα, αναβει το βαμβακι και η φλογα μεταδιδεται στη λαμπαδα του Πατριαρχη, που βγαινει μετα εξω και ψελνει "Δευτε λαβετε Φως".


* προκειται για καλογερο, Γυμνασιαρχη του Ελληνικου Γυμνασιου στο Πατριαρχειο της Ιερουσαλημ.Προηγουμενως ειχε κανει διατριβη ιστοριας, θεολογιας, νομικης και γλωσσολογιας στο πανεπιστημιο του Μοναχου.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 27-10-06 στις 16:39
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 28-10-06, 00:06
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Κι εγω που φανταζομουν τον παπα μολις βρεθει μονος του να σκαλιζει την γενειαδα του,στο προσωπο του να σχηματιζεται ενα χαμογελο,να βγαζει απο την γενειαδα εναν αναπτηρα...και να αναβει το αγιο φως...


Μαλλον πρεπει να το δω απο κοντα για να σκευτω μια αλλη θεωρια...
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 28-10-06, 12:52
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Beetlejuice, αυτό το κομμάτι του βιβλίου, το οποίο μας παρέθεσες, ο συγγραφέας το έζησε ο ίδιος, από ό,τι καταλαβαίνω. Πώς μπορούμε να είμαστε τόσο σίγουροι ότι δεν ψεύδεται; Ίσως ο μοναχός να ψευδολόγησε...

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το κείμενο ως ένα αποδεικτικό στοιχείο για την λανθασμένη/σωστή/ό,τι από τα δύο θέλετε άποψη περί προέλευσης του Αγίου Φωτός. Εγώ αυτό το (κείμενο το) θεωρώ προσωπική άποψη του συγγραφέα, αφού δεν έχω στοιχεία ότι όντως είχε μία τέτοια συνομιλία με τον εν λόγω μοναχό.

Πάντως, όπως και να έχει, βλέπουμε για ακόμη μία φορά να λέγεται ότι το Άγιο Φως είναι τεχνητό. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

*Όπου υπάρχει η λέξη μοναχός εννοώ τον Καραπιπέρη που αναφέρεται στο προ-προηγούμενο μήνυμα.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 28-10-06, 13:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Ψάχνοντας θα βρει κανείς χιλιάδες μαρτυρίες σχετικά με το ότι είναι θαύμα και άλλες τόσες σχετικά με το ότι είναι απάτη. Η ιστορία, όπως τη διηγείται (δεν γνωρίζω και αν την πιστεύει) ο καθ' όλα αξιοσέβαστος Πουλιανός, δεν μας εξηγεί το οφθαλμοφανές γεγονός, ότι η φλόγα εκείνη δεν καίει τα πρώτα λεπτά της εμφάνισής της, γεγονός που πιστοποιούν οι κάμερες των τηλεοράσεων και χιλιάδες ή εκατομμύρια προσκυνητών.

Επαναλαμβάνω αυτό που είχα θέσει ως ερώτημα σε προηγούμενα ποστ μου. Γνωρίζουμε τη διαμάχη μεταξύ των χριστιανικών δογμάτων. Αν όντως ήταν απάτη εκ μέρους του ελληνικού ορθόδοξου Πατριαρχείου, τότε γιατί οι υπόλοιπες εκκλησίες δεν το "ξεμπροστιάζουν";

Νομίζω πως αν ξεκολλήσουμε από το γεγονός ότι αυτό το φαινόμενο συμβαίνει σε μια θρησκεία που έχει τόσους πολλούς εχθρούς ή επικριτέςκαι το δούμε καθαρά ως ένα μεταφυσικό πιθανώς φαινόμενο, θα μπορέσουμε να το εξετάσουμε με μεγαλύτερη αντικειμενικότητα...
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 03-11-06, 10:32
Αναζητητής Ο χρήστης Αναζητητής δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2006
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Γειά χαρά σε όλους, πρώτο μου post εδώ!

Θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ τη γνώμη μου περί του Αγίου Φωτός, αφού όμως ζητήσω συγγνώμη στην περίπτωση που τα γραφόμενα μου έχουν προαναφερθεί. Δεν έχω το χρόνο να διαβάσω 25 σελίδες θέματος.

Τελοσπάντων, με το ζήτημα είχα ασχοληθεί παλαιότερα, είχα γράψει κι ένα άρθρο σχετικά μάλιστα σε μια ιστοσελίδα. Καταρχάς, αν υποθέσουμε το ότι το Άγιο Φως είναι θαύμα, ένα κρίσιμο ερώτημα θα ήταν το γιατί γίνεται αυτό το θαύμα. Που αποσκοπεί; Γιατί ο Θεός, "δηλώνει" το παρόν μια συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε χρόνο; Μια απάντηση θα ήταν "μα, για να δείξει σε όλους τους ανθρώπους τη δόξα του και ότι δεν τους έχει εγκαταλείψει".

Εδώ όμως υπάρχει μια αντίφαση. Σε ολόκληρη την Καινή Διαθήκη, που βρίθει από θαύματα, μόνο ένα θαύμα γίνεται από το Χριστό για λόγους εντυπωσιασμού και χωρίς πρακτική ουσία: το περπάτημα πάνω στο νερό. Ο Χριστός βεβαίως θα μπορούσε να κάνει δεκάδες τέτοια θαύματα, ακόμα και να κατέβει από το Σταυρό. Γιατί δε το έκανε όμως; Γιατί απλά, σύμφωνα πάντα με την εκκλησία, τέτοια θαύματα είναι εξαναγκασμός της πίστης και ο Χριστός ήθελε να αφήσει στους ανθρώπους την ελευθερία της επιλογής. Άλλωστε η ανθρώπινη αίτηση προς το Θεό "δώσε μου ένα σημάδι και θα πιστέψω" σχεδόν ποτέ δε πραγματοποιείται. Τι συμβαίνει με το Άγιο Φως λοιπόν; Ένα θαύμα, επαναλαμβανόμενο, χωρίς κάποια πρακτική ουσία (όπως κάποια θεραπεία) που έχει ως σκοπό την τόνωση της πίστης των ανθρώπων. Για μένα, αυτό είναι αντίφατικό.

Από κει και πέρα, υπάρχουν μαρτυρίες τόσο υπερ όσο και κατά. Αυτό πάντως που θα ήθελα να τονίσω και να εφιστήσω την προσοχή, είναι οι όχι και τόσο χριστιανικές συνθήκες που επικρατούν στο Ναό κατά την τελετή της αφής. Τι εννοώ; Χιλιάδες άνθρωποι συνωστίζονται και σπρώχνουν ανελέητα προκειμένου να εξασφαλίσουν μια καλύτερη θέση. Είμαστε ιδιαίτερα τυχεροί ως τώρα που δεν υπήρχαν θύματα (τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια) και καλό θα ήταν να παρθούν κάποια μέτρα σχετικά.

Μια ερώτηση προς τους συνομιλητές: θεωρείται πως η τελετή της Αφής σχετίζεται με τη λατρεία της φωτιάς των προγόνων μας;
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 03-11-06, 10:59
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αναζητητής
Καταρχάς, αν υποθέσουμε το ότι το Άγιο Φως είναι θαύμα, ένα κρίσιμο ερώτημα θα ήταν το γιατί γίνεται αυτό το θαύμα. Που αποσκοπεί; Γιατί ο Θεός, "δηλώνει" το παρόν μια συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε χρόνο;
Τι συμβαίνει με το Άγιο Φως λοιπόν; Ένα θαύμα, επαναλαμβανόμενο, χωρίς κάποια πρακτική ουσία (όπως κάποια θεραπεία) που έχει ως σκοπό την τόνωση της πίστης των ανθρώπων. Για μένα, αυτό είναι αντίφατικό.
Από κει και πέρα, υπάρχουν μαρτυρίες τόσο υπερ όσο και κατά. Αυτό πάντως που θα ήθελα να τονίσω και να εφιστήσω την προσοχή, είναι οι όχι και τόσο χριστιανικές συνθήκες που επικρατούν στο Ναό κατά την τελετή της αφής.
Καλημέρα φίλε Αναζητητή, καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή αναζήτηση. Το ερώτημα για το Άγιο Φως μας έχει απασχολήσει από λίγο πριν το προηγούμενο Πάσχα και φαίνεται και από τα έως τώρα στοιχεία της δημοσκόπησης πως περίπου ο ίδιος αριθμός χρηστών πιστεύει ότι πρόκειται για θαύμα και για φυσικό φαινόμενο.
Το ερώτημα που θέτεις είναι λογικότατο, το έχω θέσει κι εγώ και άλλοι παλιότερα αλλά καταλαβαίνεις πως απάντηση σωστή και τελεσίδικη δεν μπορεί να δοθεί, παρά μόνο μέσα από το προσωπικό πρίσμα του καθενός. Ανέκαθεν διαφωνούσα με τις απόπειρες ερμηνείας των "πράξεων" του Θεού, όπως και με τις διάφορες ερμηνείες τέτοιων ζητημάτων. Μόνο ο ίδιος ο Θεός θα μπορούσε να μας το εξηγήσει αλλά αυτό, όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται αν γίνει και αυτό αφήνει περιθώρια στον καθένα να το ερμηνεύει κατά το δοκούν.
Το κάθε "θαύμα" λειτουργεί στον άνθρωπο με διαφορετικό τρόπο. Για τον ένα πιστό η αφή του Αγίου Φωτός είναι η υπενθύμιση του γεγονότος της Ανάστασης, για τον άλλο η υπενθύμιση ότι ο Θεός δεν μας έχει ξεχάσει, για έναν άλλο μπορεί να συμβολίζει τη νίκη της ζωής πάνω στο θάνατο, του φωτός πάνω στο σκοτάδι, του Θεού πάνω στο Διάβολο και πάει λέγοντας.
Ένας υλιστής φυσικά απορρίπτει όλα τα προαναφερόμενα, δεν δέχεται την ύπαρξη θαυμάτων και προσπαθεί να τα εξηγήσει με φυσικούς νόμους, με υποθέσεις και θεωρίες. Ο ερευνητής ερευνά, χωρίς προαπαιτούμενα, χωρίς να έχει στο μυαλό του τι θέλει να αποδείξει αλλά αφήνεται να καθοδηγηθεί από την έρευνα. Έγιναν, όπως είναι γνωστό, απόπειρες αναπαραγωγής του φαινομένου από γνωστή περσόνα των ΜΜΕ, αλλά φαίνεται να ξεχνάμε όλοι, όπως και ό ίδιος πως το θαύμα δεν είναι μόνο κάτι που πρέπει να το κάνει κανείς πείραμα, αλλά να αναρωτηθεί και γιατί γίνεται τη συγκεκριμένη στιγμή που γίνεται. Ένα απλό παράδειγμα.
Πάω στη δουλειά μου, περνάω κάτω από ένα μπαλκόνι, από το οποίο ετοιμάζεται να πέσει μια γλάστρα. Εκείνη τη στιγμή χτυπάει η καμπάνα της εκκλησίας, οπότε κοντοστέκομαι να κάνω το σταυρό μου και γλιτώνω τη γλάστρα που θα μου έπφτε στο κεφάλι, αν δεν χτύπαγε η καμπάνα εκείνη ακριβώς τη στιγμή. Ανάλογα με τις πεποιθήσεις μου, λοιπόν, θα το θεωρήσω ως θαύμα από το Θεό ή απλή σύμπτωση. Δεν αρκεί στη μελέτη ενός θαύματος η πειραματική του επαλήθευση αλλά μια όσο το δυνατόν πιο ολιστική προσέγγιση. Αυτά τα λίγα ως προς το θαύμα.
Επίσης, αναφέρθηκαν οι απόψεις του σεβαστού Κοραή, γνωστού λίγο πολύ σε όλους. Κανείς και τίποτα στον κόσμο δεν μπορεί να κάνει εμένα ή εσένα ή τον οποιονδήποτε να δεχτώ ή να επικαλεστώ την "αυθεντία" του συγκεκριμένου, επομένως δέχομαι την άποψή του και τη δυνατότητα και το δικαίωμα να την εκφέρει, αλλά δεν θα την υιοθετήσω μόνο και μόνο επειδή εκείνος το είπε. Δεκάδες άλλοι θα μπορούσαν να υποστηρίξουν το ακριβώς αντίθετο.
Όσον αφορά στο συνωστισμό και τα λοιπά φαινόμενα, έχεις απόλυτο δίκιο... και πάλι σου εύχομαι καλή συμμετοχή.
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 07-11-06, 12:41
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αν είναι θαύμα ή όχι είναι ένα συμπέρασμα που μπορούμε να βγάλουμε με την απλή λογική.
Έστω είναι : Γιατί τότε μας επιτρέπουν εμάς εδώ τώρα να το αμφισβητούμε, και να βγάζουμε το θαύμα σκάρτο χωρίς να υπάρχει καμιά αντίδραση απο την μεριά τους?
Σαφώς και άν ήταν πραγματικό θαύμα δέν θα πήγαινε μόνος του ο πατριάρχης πίσω απο το παραβάν, με την λαμπάδα που θέλει αυτός για να βγεί σε λίγο έξω καμαρωτός λέγοντας οτι η χάρη του θεού άναψε το κεράκι. Θα μπορούσε να πάει ο οποιοσδήποτε απλός πιστός με το κεράκι που θα φέρει απο το σπίτι του να επαναλάβει το ίδιο κατόρθωμα. Θα υπήρχε πολύ μεγαλύτερη διαφάνεια στην όλη υπόθεση χωρίς αυτές τις περίεργες μυστικότητες, άν υπάρχουν τέτοια παραδείγματα ή χριστιανοί που έχουν ζήσει την συγκεκριμένη εμπειρία μπορούν να την αναφέρουν
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 07-11-06, 22:36
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Τι θα γινοταν αν κοντοστεκοσουν να κανεις τον σταυρο σου και,επειδη κοντοσταθηκες εμενες αναπηρος για ολη σου την ζωη,ή τελος παντων σου προξενουσε ζημια,ακομα και θανατο;

Θαυμα,ατυχια,δεν προσεχες,δεν πιστευες αρκετα;
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 08-11-06, 18:35
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zepellin
Αν είναι θαύμα ή όχι είναι ένα συμπέρασμα που μπορούμε να βγάλουμε με την απλή λογική.
Έστω είναι : Γιατί τότε μας επιτρέπουν εμάς εδώ τώρα να το αμφισβητούμε, και να βγάζουμε το θαύμα σκάρτο χωρίς να υπάρχει καμιά αντίδραση απο την μεριά τους?
Σαφώς και άν ήταν πραγματικό θαύμα δέν θα πήγαινε μόνος του ο πατριάρχης πίσω απο το παραβάν, με την λαμπάδα που θέλει αυτός για να βγεί σε λίγο έξω καμαρωτός λέγοντας οτι η χάρη του θεού άναψε το κεράκι. Θα μπορούσε να πάει ο οποιοσδήποτε απλός πιστός με το κεράκι που θα φέρει απο το σπίτι του να επαναλάβει το ίδιο κατόρθωμα. Θα υπήρχε πολύ μεγαλύτερη διαφάνεια στην όλη υπόθεση χωρίς αυτές τις περίεργες μυστικότητες, άν υπάρχουν τέτοια παραδείγματα ή χριστιανοί που έχουν ζήσει την συγκεκριμένη εμπειρία μπορούν να την αναφέρουν
Το περίεργο και ανεξήγητο στην όλη υπόθεση είναι ότι το φως εμφανίζεται στην εκκλησία να περιφέρεται με τη μορφή λάμψεων πάνω από τα κεφάλια των πιστών οι οποίοι σηκώνουν τα κεριά και το παίρνουν συχνά πριν εμφανιστεί ο πατριάρχης με τη δική του λαμπάδα. Συγγενικό μου πρόσωπο έχει βιώσει αυτή την εμπειρία πάνω από μια φορά. Το σίγουρο είναι ότι οι λάμψεις αρχίζουν να εμφανίζονται μετά την είσοδο του πατριάρχη στο ιερό. Επίσης μόνο στον Έλληνα Ορθόδοξο πατριάρχη. Όταν όμως βγαίνει ήδη τα κεριά των πιστών ανάβουν. Ανάβουν μάλοστα με ένα φως που δεν καίει τα χέρια τους ή τα γένια τους τα πρώτα λεπτά. Μπορείτε να βρείτε κάποια βιντεο στο δίκτυο. Κάντε μια αναζήτηση.
Θαύμα ή όχι δεν έχω ακούσει ακόμα κάποια λογική επιστημονική εξήγηση. Ανεξήγητο λοιπόν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.