Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-07-17, 10:27
AriaGSS Ο χρήστης AriaGSS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παιδιά δεν θελω να παρεξηγηθώ αλλά δεν μπορώ να είμαι "ακόλουθος" κάποιου Θεου ή θρησκείας.. Το ξερω πως ακουγεται πολυ εγωιστικό αλλα παρόλο που ο Χριστιανισμός συγκεκριμένα υποστήριζει κατι θετικό και μιλά για καλά πράγματα εχω προσεξει σχετικες ανισότητες τις οποιες δεν μπορω να παραβλέψω αλλα ουτε και να ακολουθήσω κατι ανώτερο. Η αληθεια ειναι πως στο Θεο κατέφευγα καθε φορα που ένοιωθα φοβο κατι το οποιο επιβεβαιωνε την θεωρεια μερικων πως ο Θεος ηταν δημιουργημα των ανθρωπων επειδη νοιωθουν απροστάτευτοι και φοβησμενοι. Δεν εχω προβλημα να ανήκω σε μια ομάδα ή κοινότητα που υποστηρίζει τα ίδια πιστευω με εμένα αλλα δεν μπορω να υποταχτω και να ακολουθω καποιον. Γενικα απο παντα ηταν ετσι ο χαρακτήρας μου αλλα αν το παρουμε αλλιως, μηπως η τοσο μεγαλη ελευθερια που νοιωθουμε ειναι προϊόν την σημερινης κοινωνίας με αποτελεσμα να μας απομακρυνει απο καθε ειδους θρησκειας επειδη η καθε μια περιεχει κανονες τους οποιους δεν μπορουμε να ακολουθησουμε? Επίσης μπορει να ακούγεται χαζο αυτο που θα πω αλλα, ολοι εχουμε ακουσει για παράδεισο και κόλαση, εχω πιασει πολλες φορες τον εαυτο μου να ανησυχεί για το που θα "καταλήξει" η ψυχή μου και παρόλο που ειμαι καλος άνθρωπος αν καταληξω στην κολαση μονο και μονο επειδη δεν πιστευα στον Θεο. Και μετα προσπαθω να πιστεψω αλλα και παλι η προσπαθεια γίνεται απο φοβο και "συμφέρον" δικο μου. Και τελος αν δεν υπαρχει Θεος πως εξηγούνται τα θαύματα?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-07-17, 11:37
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AriaGSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν θελω να παρεξηγηθώ αλλά δεν μπορώ να είμαι "ακόλουθος" κάποιου Θεου ή θρησκείας.. Το ξερω πως ακουγεται πολυ εγωιστικό αλλα παρόλο που ο Χριστιανισμός συγκεκριμένα υποστήριζει κατι θετικό και μιλά για καλά πράγματα εχω προσεξει σχετικες ανισότητες τις οποιες δεν μπορω να παραβλέψω αλλα ουτε και να ακολουθήσω κατι ανώτερο. Η αληθεια ειναι πως στο Θεο κατέφευγα καθε φορα που ένοιωθα φοβο κατι το οποιο επιβεβαιωνε την θεωρεια μερικων πως ο Θεος ηταν δημιουργημα των ανθρωπων επειδη νοιωθουν απροστάτευτοι και φοβησμενοι. Δεν εχω προβλημα να ανήκω σε μια ομάδα ή κοινότητα που υποστηρίζει τα ίδια πιστευω με εμένα αλλα δεν μπορω να υποταχτω και να ακολουθω καποιον. Γενικα απο παντα ηταν ετσι ο χαρακτήρας μου αλλα αν το παρουμε αλλιως, μηπως η τοσο μεγαλη ελευθερια που νοιωθουμε ειναι προϊόν την σημερινης κοινωνίας με αποτελεσμα να μας απομακρυνει απο καθε ειδους θρησκειας επειδη η καθε μια περιεχει κανονες τους οποιους δεν μπορουμε να ακολουθησουμε? Επίσης μπορει να ακούγεται χαζο αυτο που θα πω αλλα, ολοι εχουμε ακουσει για παράδεισο και κόλαση, εχω πιασει πολλες φορες τον εαυτο μου να ανησυχεί για το που θα "καταλήξει" η ψυχή μου και παρόλο που ειμαι καλος άνθρωπος αν καταληξω στην κολαση μονο και μονο επειδη δεν πιστευα στον Θεο. Και μετα προσπαθω να πιστεψω αλλα και παλι η προσπαθεια γίνεται απο φοβο και "συμφέρον" δικο μου. Και τελος αν δεν υπαρχει Θεος πως εξηγούνται τα θαύματα?
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα θέματα του GiannisNik3 "Αρχέγονος χριστιανισμός" και "Εκκλησιαστική ζωή", που βρίσκονται επίσης στον τομέα "Θρησκειολογία-Μυθολογίες" (θα τα βρεις λίγο πιο κάτω από το δικό σου θέμα). Εκεί έχουμε ήδη συζητήσει κάποια από τα ζητήματα που αναφέρεις.

Προσωπικά, θα σου έλεγα ότι το κριτήριο με το οποίο επιλέγουμε θρησκεία ή ιδεολογία είναι το ίδιο με αυτό που επιλέγουμε σύντροφο στη ζωή. Επιλέγουμε δηλαδή αυτόν ή αυτή που μας βγάζει τον καλύτερό μας εαυτό, που δίπλα του/της γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι. Εάν το πάμε με το μέτρο, το ζύγι και το τεφτέρι, τρώμε τα μούτρα μας...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-07-17, 11:55
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AriaGSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν θελω να παρεξηγηθώ αλλά δεν μπορώ να είμαι "ακόλουθος" κάποιου Θεου ή θρησκείας.. Το ξερω πως ακουγεται πολυ εγωιστικό αλλα παρόλο που ο Χριστιανισμός συγκεκριμένα υποστήριζει κατι θετικό και μιλά για καλά πράγματα εχω προσεξει σχετικες ανισότητες τις οποιες δεν μπορω να παραβλέψω αλλα ουτε και να ακολουθήσω κατι ανώτερο. Η αληθεια ειναι πως στο Θεο κατέφευγα καθε φορα που ένοιωθα φοβο κατι το οποιο επιβεβαιωνε την θεωρεια μερικων πως ο Θεος ηταν δημιουργημα των ανθρωπων επειδη νοιωθουν απροστάτευτοι και φοβησμενοι. Δεν εχω προβλημα να ανήκω σε μια ομάδα ή κοινότητα που υποστηρίζει τα ίδια πιστευω με εμένα αλλα δεν μπορω να υποταχτω και να ακολουθω καποιον. Γενικα απο παντα ηταν ετσι ο χαρακτήρας μου αλλα αν το παρουμε αλλιως, μηπως η τοσο μεγαλη ελευθερια που νοιωθουμε ειναι προϊόν την σημερινης κοινωνίας με αποτελεσμα να μας απομακρυνει απο καθε ειδους θρησκειας επειδη η καθε μια περιεχει κανονες τους οποιους δεν μπορουμε να ακολουθησουμε? Επίσης μπορει να ακούγεται χαζο αυτο που θα πω αλλα, ολοι εχουμε ακουσει για παράδεισο και κόλαση, εχω πιασει πολλες φορες τον εαυτο μου να ανησυχεί για το που θα "καταλήξει" η ψυχή μου και παρόλο που ειμαι καλος άνθρωπος αν καταληξω στην κολαση μονο και μονο επειδη δεν πιστευα στον Θεο. Και μετα προσπαθω να πιστεψω αλλα και παλι η προσπαθεια γίνεται απο φοβο και "συμφέρον" δικο μου. Και τελος αν δεν υπαρχει Θεος πως εξηγούνται τα θαύματα?
Καθόλου δε σε παρεξηγώ, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Όλες οι θρησκείες εμπεριέχουν μια μορφή πνευματικότητας και θετικά στοιχεία, που όμως στις περισσότερες των περιπτώσεων τα διάφορα δόγματα, οι τελετουργίες και οι "τύποι" επικάθονται σαν μια σκληρή σκουριασμένη επιφάνεια πάνω τους και δεν τα αφήνουν να "λάμψουν" στα μάτια των ανθρώπων! Ο Θεός -ο πραγματικός, όχι το "φάντασμα" του ασυνειδήτου και των απωθημένων των θρησκευόμενων- είναι ωραία υπόθεση, η οργανωμένη θρησκεία είναι μια σκατένια υπόθεση, για τα σκουπίδια...... Παράτα το παπαδαριό, το οποιοδήποτε (χριστιανικό, ισλαμικό, ιουδαϊκό, βουδιστικό, δωδεκαθεϊστικό.......) και μελέτα μόνη σου! Στο λέω εγώ που έμπλεξα, για ένα διάστημα της ζωής μου, με τους παπάδες............
Καθόλου εγωιστικό δεν είναι, λοιπόν, αυτό, εκ μέρους σου!
Αντιθέτως, το βρίσκω πολύ υγιές!
Εάν είναι να πιστεύεις στο Θεό, από φόβο, τότε καλύτερα γίνε άθεη!
Δεν αξίζει τον κόπο να έχεις άλλον ένα μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι σου!
Κι εδώ θα κάνω χιούμορ: φαντάζεσαι ο Θεός να είναι μια "υπερμεγέθης" καρικατούρα του Άνθιμου; Πα, πα, πα!!!
Κι εμένα ο χαρακτήρας μου, έτσι είναι!
Ούτε εγώ μπορώ να υποταχτώ εύκολα....
Κοίταξε, αν νομίζεις ότι η ελευθερία που νιώθουμε είναι προϊόν της σημερινής κοινωνίας, απλά βρες μέσα σου την πραγματική ελευθερία και όρισέ την εσύ!
Την καλημέρα μου...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-07-17, 14:50
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AriaGSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν θελω να παρεξηγηθώ αλλά δεν μπορώ να είμαι "ακόλουθος" κάποιου Θεου ή θρησκείας
Δυστυχώς στο φόρουμ αυτό, όπως και στα υπόλοιπα του σχετικού χώρου, υπάρχει κάτι το παραπλανητικό. Δεν ασχολούνται με την μεταφυσική, αλλά κυρίως με τη θρησκεία (τη βασισμένη στις αβρααμικές λατρευτικές παραδόσεις όπως ο χριστιανισμός) και τον αποκρυφισμό, κυρίως θρησκευτικού ή θεολογικού τύπου.
Επίσης υπάρχουν πολλοί σαλεμένοι, πολλά troll και spammer και μερικοί σκόρπιοι "ακτιβιστές" (διαφόρων αποχρώσεων) που αντιδρούν με όλο αυτό το σκηνικό, κυρίως από κεκτημένη ταχύτητα. Κανονικά θα έπρεπε να απαξιούν ακόμα και να διαβάζουν τι γράφεται σωρηδόν σε τέτοια μέρη. Αν λοιπόν σε ενδιαφέρει η πνευματική εξέλιξη και η ψυχική ισορροπία, απέφυγε τις "διδασκαλίες" που αμολάνε διάφορες "περσόνες" του ίντερνετ, τους προμαχώνες "οργανώσεων", ομάδων "αναζήτησης", σκέτες, εκκλησίες και "εκκλησίες". Είμαι της άποψης ότι κάποια σαν κι εσένα θα βρει το δρόμο της ότι καν να γίνει, απλά από μέρους μου έχε μόνο αυτά τα λίγα υπόψη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-07-17, 16:04
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι είναι πολύ κάθετη η προοπτική που δίνεις (μπορεί για εσένα να είναι έτσι). Εκτιμώ ότι η αλήθεια δεν είναι μία και ουτε ένας την κατέχει, αλλά δεν απορύπτεται a priory το όποιο κύρηγμα της όποιας θρησκείας ή κοσμοθεωρίας, δεδομένου ότι όλες οι προοπτικές περιέχουν και κάποια δόση αλήθειας.

Δεν είμαι καθόλου κάθετος. Αντιθέτως εσύ κάνεις μερικές κάθετες παραδοχές, όπως ότι όντως υπάρχει κάποια "αλήθεια" ή ότι το κήρυγμα της όποιας θρησκείας είναι a priori καλών προθέσεων. Αντιθέτως εγώ πιστεύω πως είναι κακόβουλο, γιατί δεν μεταδίδεται per se με τις όποιες "αλήθειες" μπορεί να περιέχει, όπως μπορούν να περιέχουν και οι μύθοι του Αισώπου ή οι Ιστορίες από τις Χίλιες και μία Νύχτες. Μεταδίδεται έχοντας σαν πυρήνα ποινές και επιβραβεύσεις, που έχουν τη χρησιμότητα Μαστιγίου και Καρότου. Με μόνο σκοπό να δέσουν σε ένα άρμα εξουσίας όποιον αφελή πιαστεί θύμα της "αλήθειας" που κουβαλάνε. Και στη συνέχεια, ο ιδρυτής της όποιας θρησκείας εδραιώνει την εξουσία του ή συνήθως αυτό κάνουν δια ροπάλου οι επίγονοί του.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-08-17, 08:52
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι καθόλου κάθετος. Αντιθέτως εσύ κάνεις μερικές κάθετες παραδοχές, όπως ότι όντως υπάρχει κάποια "αλήθεια" ή ότι το κήρυγμα της όποιας θρησκείας είναι a priori καλών προθέσεων. Αντιθέτως εγώ πιστεύω πως είναι κακόβουλο, γιατί δεν μεταδίδεται per se με τις όποιες "αλήθειες" μπορεί να περιέχει, όπως μπορούν να περιέχουν και οι μύθοι του Αισώπου ή οι Ιστορίες από τις Χίλιες και μία Νύχτες. Μεταδίδεται έχοντας σαν πυρήνα ποινές και επιβραβεύσεις, που έχουν τη χρησιμότητα Μαστιγίου και Καρότου. Με μόνο σκοπό να δέσουν σε ένα άρμα εξουσίας όποιον αφελή πιαστεί θύμα της "αλήθειας" που κουβαλάνε. Και στη συνέχεια, ο ιδρυτής της όποιας θρησκείας εδραιώνει την εξουσία του ή συνήθως αυτό κάνουν δια ροπάλου οι επίγονοί του.
Καλημέρα,
ξεκινάω με μία διευκρίνιση... λόγω του ότι πολλές φορές ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται -->δεν είπα ότι είσαι κάθετος (άλλωστε δεν σε ξέρω... ακόμα), αυτό που εννοούσα είναι ότι η προοπτική που δίνεται στο παρών είναι κάθετη. αυτά για το εάν σου έδωσα άλλη εντύπωση.

Ναι όντως και η προοπτική που εξέφρασα είναι κάθετη δεδομένου ότι θεωρεί κάτι το οποίο ήδη γνωρίζω ότι είναι λάθος, απλώς δίνει το δικαίωμα να το βρεις μόνος σου.
Αλλά τα συμπεράσματα του καθενός βγαίνουν από τη προσωπική του εμπειρία και τη γνώση που έχει απορροφήσει, όπου ήδη με το ξεκίνημα του στη ζωή εμπεριέχει το σφάλμα, διότι στη δική μου κοσμοθέαση ζείς μέσα σε ψευδαίσθηση.

Και εδώ είναι το πρόβλημα, όταν κάποιος ρωτάει ή απαντάω σε κάτι ξεκινάω να του δίνω ή την αρχή της απροσδιοριστίας ή τον κατευθύνω εσκεμμένα στην αιρετική σκέψη.
Αλλιώς ψάξε, απορρόφα γνώση και μετά κρίνε και εάν τυγχάνει να φτάσουμε στο ίδιο συμπέρασμα έχει καλώς.

Σκέψου το κείμενο της απάντησης να ήταν ως εξής:
Ζείς σε μια ψευδαίσθηση, όπου ότι βλέπεις, ζείς, ακούς δεν είναι η αλήθεια.. Επιπλέον όλα τα εργαλεία που υπάρχουν διαθέσιμα σε αυτό το κόσμο είναι ελλιπή και λίγα για να δείς την αλήθεια, δεδομένου ότι ο δημιουργός της (αυτής της πραγματικότητας) την έχτισε μακριά από την αλήθεια ( όπου και αυτός δηλ. ο δημιουργός είναι ελλιπής). Κοινώς όλα είναι λάθος καθώς και εγώ που γράφω αυτές τις γραμμές.
Ο αναγνώστης του παραπάνω αν δεν έχει "περπατήσει" στη ζωή αντιλαμβάνεται τα εξής:
1) ο Γραφών δεν έχει αξιοπιστία και σιγά μην διαβάσω τις μ@λ@κιες που λέει
2) είναι το ίδιο η παραπάνω τυφλός από εμένα
Στα οποία δεν έχει άδικο ουσιαστικά ειδικά για το 2ο , αλλά σίγουρα δεν θα παρακινηθεί να ψάξει, να απορροφήσει γνώση (έστω και λανθασμένης) θα παραδοθεί στην ακινησία.

Άρα να συνοψίσω μιάς και το παραπάνω κείμενο είναι ήδη δυσνόητο, αυτό που επιθυμώ για εμένα αλλά και για όλους αυτούς που με κάποιο τρόπο έχω επαφή, είναι μια συνεχή κίνηση, μια ρευστότητα στην αντίληψη των πραγμάτων.

ή αν το έθετα πιο αιρετικά να πιστέψουμε σήμερα σε αυτή τη Κοσμοθέαση ( όποια συμφωνήσουμε) να την αναλύσουμε και στο τέλος να τη λούσουμε με ένα μπιτόνι βενζίνης και κάποιος να πετάξει ένα σπίρτο...... και πάμε παρακάτω..

Ωραία τα όνειρα αλλά θέλει άτομα που να θέλουν και να εργαστούν σε αυτό και να είναι διατεθειμένα να βάλουν φωτιά στο δάσος και στο σπίτι τους.

Τέλος για τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν θα διαφωνήσω, αλλά απλώς αναρωτήσου πώς έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα, αν πρώτα δεν περπάτησες μέσα από τους δρόμους και τις αλήθειες τους και μετά αποφάσισες να χρησιμοποιήσεις το μπιτόνι.
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-08-17, 14:09
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων



Άρα να συνοψίσω μιάς και το παραπάνω κείμενο είναι ήδη δυσνόητο, αυτό που επιθυμώ για εμένα αλλά και για όλους αυτούς που με κάποιο τρόπο έχω επαφή, είναι μια συνεχή κίνηση, μια ρευστότητα στην αντίληψη των πραγμάτων.


.
Δεν υπάρχουν δυσνόητα κείμενα, υπάρχουν κακογραμμένα κείμενα.

Επίσης, εάν πραγματικά επιδιώκεις τη συζήτηση και την ανταλλαγή απόψεων, θα πρέπει να σέβεσαι το συνομιλητή σου και να μην τον θεωρείς πνευματικά αδύναμο, ακαλλιέργητο, μη "περπατημένο" και έχοντα χρεία διδασκάλου ή καθοδηγητή.

Δεν είδα πουθενά να απαντάς σε ο,τι σου είπε ο Robespierre. Αντίθετα, επαναλαμβάνεις τη (σεβαστή) άποψή σου περί μάτριξ κτλ. Εάν θέλεις, άνοιξε ένα θέμα όπου θα την παρουσιάζεις λεπτομερώς κι όποιος θέλει, συμμετέχει. Το να την αναφέρεις ξανά και ξανά σε θέματα άλλων, ή το να τη χρησιμοποιείς ως απάντηση - πασπαρτού, είναι κουραστικό και στην ιντερνετική διάλεκτο λέγεται "σπαμάρισμα".
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-08-17, 15:48
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Για να παρεξηγηθεί ο γραπτός λόγος και ευκολα μαλιστα σημαίνει ότι αυτός που το συντάσει κάνει πολύ μεγάλα λάθη. Με το κυριότερο να μη ξέρει πως να γράψει αυτό που έχει στο μυαλό του. Ειδικά για κάποιον που... αρέσκεται να φτιάχνει δικά του συμπαντα με το μυαλό του..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
ξεκινάω με μία διευκρίνιση... λόγω του ότι πολλές φορές ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείτα
Ο γραπτός λόγος πάντα θα υπερέχει…

Όπως κάθε τι πάνω στη Γη έχει πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα, έτσι και ο γραπτός λόγος δε μπορεί να αποτελεί εξαίρεση. Όσο αφορά τα πλεονεκτήματα, ο λόγος αυτός είναι σαφής και προηγείται μελέτη, προσχεδιασμός. Δεν επιδέχεται αοριστολογίες και σπάνια δέχεται διορθώσεις. Έχει κύρος και δύσκολα παρερμηνεύεται. Οι τυχόν αμφιβολίες εκλείπουν με τη βοήθεια των συμφραζομένων και με την προσεκτική μελέτη και εμβάθυνση.
Στο γραπτό λόγο δεν παρουσιάζονται συχνά ελλειπτικές προτάσεις ή ανολοκλήρωτες φράσεις, καθώς δεν υπάρχουν πολλά β€œγεμίσματα” και παύσεις. Επιπλέον, στο γραπτό κείμενο δεν υπάρχει προχειρότητα στην έκφραση, δεν έχει την δυνατότητα να ζητήσει διευκρινίσεις και δε χρησιμοποιεί επανάληψη συντακτικών δομών.Έχει χαρακτήρα επίσημο και μακροβιότητα. Μπορεί να νικά τη φθορά του χρόνου και τις αδυναμίες της μνήμης. Οι Λατίνοι έλεγαν β€œscripta manent ”.

Aντίθετα, με τα προηγούμενα, είναι περισσότερο ψυχρός, απρόσωπος, τυπικός καθώς και ανέκφραστος, όσον αφορά τα συναισθήματα του πομπού-γράφοντα, γιατί χρησιμοποιεί έναν κώδικα συγκεκριμένο, αυτοματοποιημένο. Δεν περιέχει την αμεσότητα έστω και αν έπεται απάντηση. Δεν γίνεται προσιτός στον μέσο άνθρωπο. Ο χρόνος που μεσολαβεί φθείρει τα νοήματα, τα αποστεώνει από την επικαιρότητά τους. Δεν δίνει τη δυνατότητα στην άμεση απόκριση.

Αξιοσημείωτη είναι η φράση β€œVerba volant, scripta manent”, όπου στην ελληνική γλώσσα αποδίδεται ως β€œΤα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν”, είναι λατινική παροιμία που συμβουλεύει την αξία που έχει ένα γραπτό κείμενο, το οποίο δε μπορεί να αμφισβητηθεί έναντι του προφορικού λόγου το οποίο αντίθετα μπορεί ακόμα και να ασχοληθεί ή να διαψευστεί ως μηδέποτε γενόμενος. Συνηθέστερη σύγχρονη χρήση αυτής της φράσης είναι περιοριστικά το δεύτερο μέρος β€œscripta manent” όπου εξυπακούεται το πρώτο.


Όλα τα παραπάνω που αναφέρονται συνθέτουν το φαινόμενο του γραπτού λόγου, ο οποίος συμβάλλει σημαντικά στην ανάπτυξη μιας χώρας. Αυτό, όμως, δε σημαίνει ότι είναι και β€œανώτερος”. Πρόκειται απλώς για δύο διαφορετικά είδη λόγου το καθένα από τα οποία παρουσιάζει τις ιδιαιτερότητες του.Ωστόσο, και ο προφορικός λόγος είναι σημαντικός και αξιοσημείωτος, γιατί δεν έχει υπάρξει πολιτισμός χωρίς αυτόν.
https://epikoinonoume.wikispaces.com...B3%CE%BF%CF%85
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS8 : 01-08-17 στις 15:49
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-08-17, 15:48
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεκινάω με μία διευκρίνιση... λόγω του ότι πολλές φορές ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται -->δεν είπα ότι είσαι κάθετος (άλλωστε δεν σε ξέρω... ακόμα), αυτό που εννοούσα είναι ότι η προοπτική που δίνεται στο παρών είναι κάθετη. αυτά για το εάν σου έδωσα άλλη εντύπωση.
Mr. Λουκούμης ας μη παίξουμε την κολοκυθιά, παρόλο που είναι το αγαπημένο παιχνίδι ορισμένων χρηστών εδώ μέσα. Όταν γράφω "κάθετος", εννοώ στο κείμενο που έγραψα. Δεν εννοώ κάθετος στην προσωπική ζωή. Εκεί μπορεί να είμαι οριζόντιος, μπορεί και διαγώνιος. Δεν βγαίνει συμπέρασμα από αυτά που γράφει κάποιος, εκτός του ότι μπορεί να είναι πραγματικά μουρλός ή μασκαράς. Για το τελευταίο θα σου πω στο τέλος.


Παράθεση:
Ναι όντως και η προοπτική που εξέφρασα είναι κάθετη δεδομένου ότι θεωρεί κάτι το οποίο ήδη γνωρίζω ότι είναι λάθος, απλώς δίνει το δικαίωμα να το βρεις μόνος σου.
Αλλά τα συμπεράσματα του καθενός βγαίνουν από τη προσωπική του εμπειρία και τη γνώση που έχει απορροφήσει, όπου ήδη με το ξεκίνημα του στη ζωή εμπεριέχει το σφάλμα, διότι στη δική μου κοσμοθέαση ζείς μέσα σε ψευδαίσθηση.

Και εδώ είναι το πρόβλημα, όταν κάποιος ρωτάει ή απαντάω σε κάτι ξεκινάω να του δίνω ή την αρχή της απροσδιοριστίας ή τον κατευθύνω εσκεμμένα στην αιρετική σκέψη.
Αλλιώς ψάξε, απορρόφα γνώση και μετά κρίνε και εάν τυγχάνει να φτάσουμε στο ίδιο συμπέρασμα έχει καλώς.
Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά πολλές φορές η απροσδιοριστία (ακόμα και από την πλευρά της φιλοσοφίας της επιστήμης) και η αιρετική σκέψη, μπορεί να είναι ο φερετζές του ημιμαθή. Αυτού που επειδή δεν κατέχει κάτι σύμφωνα με την αποδεκτή αντίληψη (μεταξύ αυτών που ξέρουν το αντικείμενο, όχι αυτών που ισχυρίζονται στο ίντερνετ ότι το ξέρουν), τα γράφει όλα με μια χροιά "ήξεις αφήξεις" και είναι καλυμμένος απέναντι σε οποιονδήποτε εγείρει αντιρρήσεις.

Παράθεση:
Σκέψου το κείμενο της απάντησης να ήταν ως εξής:
Ζείς σε μια ψευδαίσθηση, όπου ότι βλέπεις, ζείς, ακούς δεν είναι η αλήθεια.. Επιπλέον όλα τα εργαλεία που υπάρχουν διαθέσιμα σε αυτό το κόσμο είναι ελλιπή και λίγα για να δείς την αλήθεια, δεδομένου ότι ο δημιουργός της (αυτής της πραγματικότητας) την έχτισε μακριά από την αλήθεια ( όπου και αυτός δηλ. ο δημιουργός είναι ελλιπής). Κοινώς όλα είναι λάθος καθώς και εγώ που γράφω αυτές τις γραμμές.
Μέσα σε μια παράγραφο, τρεις παραδοχές θρησκευτικού τύπου. Δημιουργός, αλήθεια και ψευδαίσθηση. Βαριέμαι να ανασύρω πρωταρχικές καταβολές, έξυπνος είσαι, το πιάνεις το νόημα πιστεύω. Οπότε:

Παράθεση:
Ο αναγνώστης του παραπάνω αν δεν έχει "περπατήσει" στη ζωή αντιλαμβάνεται τα εξής:
1) ο Γραφών δεν έχει αξιοπιστία και σιγά μην διαβάσω τις μ@λ@κιες που λέει
2) είναι το ίδιο η παραπάνω τυφλός από εμένα
Στα οποία δεν έχει άδικο ουσιαστικά ειδικά για το 2ο , αλλά σίγουρα δεν θα παρακινηθεί να ψάξει, να απορροφήσει γνώση (έστω και λανθασμένης) θα παραδοθεί στην ακινησία.
"Όποιος τη νύχτα περπατεί, λάσπες και σκ... πατεί" λέει η παροιμία. Να στο μεταφράσω στο πιο κυριλέ, αν κάποιος θεωρήσει τον εαυτό του "περπατημένο", έχει ήδη δώσει μια ναρκισσιστική χροιά στα γραφόμενά του, οπότε έχει ήδη υποβαθμίσει το όποιο ειδικό βάρος θα ήθελε να δώσει έστω και έμμεσα. Άρα η πρώτη περίπτωση δεν είναι γνώμη "αβάδιστου", αντιθέτως.

Παράθεση:
Άρα να συνοψίσω μιάς και το παραπάνω κείμενο είναι ήδη δυσνόητο, αυτό που επιθυμώ για εμένα αλλά και για όλους αυτούς που με κάποιο τρόπο έχω επαφή, είναι μια συνεχή κίνηση, μια ρευστότητα στην αντίληψη των πραγμάτων.
Όχι δεν είναι δυσνόητο, αντιθέτως αντιλαμβάνομαι πλήρως τι θέλεις να πεις και τις πιθανές προεκτάσεις.

Παράθεση:
Τέλος για τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν θα διαφωνήσω, αλλά απλώς αναρωτήσου πώς έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα, αν πρώτα δεν περπάτησες μέσα από τους δρόμους και τις αλήθειες τους και μετά αποφάσισες να χρησιμοποιήσεις το μπιτόνι.
Βασικά Mr. Λουκούμης, ακολούθησα για πάνω από 15 χρόνια το δρόμο των θρησκειών. Αλλά τελικά τα μάτια μου τα άνοιξε κάποιος AngelicForm, και μάλιστα πρόσφατα εδώ μέσα.

Με το που διάβασα σε κάποιο θέμα του με το θεϊκό τίτλο "O Μέγας Αρχιτέκτωνας του Σύμπαντος" να γράφει ότι η επιστήμη έχει αποδείξει ότι το σύμπαν αποτελείται από δυο διαστάσεις, άνοιξε ευθύς αμέσως μια τρίτη μέσα στο κεφάλι μου, από δω μέχρι τα Καμίνια. Οπότε κάπου εκεί άρχισα να αντιλαμβάνομαι αυτό για τους "μασκαράδες" που έγραψα στην αρχή και για τους "ξεβράκωτους" με την καμπαρντίνα που είδες να γράφω αλλού. Ήταν μια εκστατική εμπειρία θρησκευτικού τύπου, if you know what I mean

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Robespierre : 01-08-17 στις 15:53
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.