Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-05, 19:05
Envinyatar Ο χρήστης Envinyatar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 1
Smile Η Ζωή μετα το θάνατο

Που πάμε αφού πεθάνουμε ? Οδηγούμαστε στην ανυπαρξία ή συνεχίζουμε να υπάρχουμε ? Αυτό το ερώτημα ταλανίζει την ανθρωπότητα από αρχαιοτάτων χρόνων. Κάθε λαός είχε δημιουργήσει και το δικό του ειδυλιακό τόπο μετοίκησης. Πολλοί υποστηρίζουν ότι σταματάμε να έχουμε υπόσταση άλλοι ότι ζούμε ξανά πνευματικά απολαμβάνοντας τα πνευματικά αγαθά που κερδισαμε ο καθενας ξεχωριστα αναλογα και με τη ζωή που εζησε.Μηπως δεν πηγαινουμε πουθενα και απλα μενουμε στα γηινα επιπεδα ως ενεργεια ? ( αυτο που λεμε ψυχη). μπορώ να γράψω κι άλλα για το θεμα αλλα δεν αρκει η δικη μου αποψη . Θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου παραθεσετε τισ δικες σας αποψεις επι του θεματος ωστε να γινει μια ομορφη και εποικοδομητικη συζητηση.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg The Lamp of the Valar.jpg (70,9 KB, 459 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-05, 19:21
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Η ανάγκη για απάντηση σ αυτό το ερωτημα ήταν η γέννηση του Θεού-Θεών.
Όπως προείπα κάπου αλλού όσο θα υπάρχει θάνατος και η άγνοια για το μετά θα υπάρχει και ο Θεός.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-05, 19:50
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Question Μεταθάνατον ζωή;;;

Σωστά αναφέρεσαι φίλε Envinyatar στο γεγονός ότι κάθε λαός, έθνος, φυλή, θρησκεία έχει πλάσει διάφορους "μύθους" για το τι συμβαίνει μετά.
Δεν έχω υπόψη μου κάποια από τις θεωρίες αυτές ν'αναφέρονται στο γεγονός ότι ΔΕΝ επάρχει τίποτα μετά!!!

Αρα και πάλι ο παράγοντας "ανθρώπινη φύση"- ματαιοδοξία, δημιουργεί θεωρίες για πολλούς και διάφορους λόγους (ευνόητους πιστεύω).

Προσωπικά θεωρώ ότι δε μπορεί να "ήρθαμε ως εδώ" για το τίποτα!!!
Σίγουρα κάπου πάμε..
Αλλοι το λεν Παράδεισο και Κόλαση, άλλοι υποστηρίζουν ότι θα επέλθει μεταμόρφωση σε κάποιο ζωάκι κλπ!!!

Είναι θέμα ενέργειας, οπότε κάπου αυτή θα αναλωθεί!!!!
The truth is "out" there!!!
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-05, 22:57
universalis Ο χρήστης universalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2005
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή ταπεινος

εχω να πω κι εγω ο ταπεινος πως ειναι καλα μετα απ αυτη τη ζωη.αν ειμασταν σιγουροι για το πως ειναι εκει πολυ απλα δε θα υπηρχε αυτη η ζωη.θα ειχαμε αποχωρισει ολοι μας οικοιοθελως.ευχαριστω που με ακουσατε.




καλυτερα να χρησιμοποιεις την κοινη λογικη παρα την ευφυια σου.οι ιδιοφθιες εχουν και συντομες βιογραφιες.........
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-05, 18:14
flouts Ο χρήστης flouts δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Εδώ είναι ο παράδεισος και η κόλαση εδώ!!!!


Εγώ προσωπικά πιστεύω σε όλα: υπάρχει "κάτι" μετά το θάνατο, υπάρχει μετενσάρκωση, ......και ότι άλλο πιστεύει ο καθένας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-05, 22:08
Το avatar του χρήστη Hater
Hater Ο χρήστης Hater δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Το πώς φανταζεται την μεταθάνατο ζωή (ή ανυπαρξία) το κάθε ατομο, έχει να κανει αμεσα με την θρησκεια του (με το νοσηρό ψέμα πού καθοδηγεί και τυφώνει).
Ετσι, οσον αφορά την δική μου αποψη, ολοι έχουμε σκοπο, σκοπο που καθορίζουμε εμεις και μόνο εμεις. Η φήμη της μεταθανατου ζωής παραμένει ζωντανή με σκοπο να δίνει θαρρος και νόημα στην μάζα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-05, 00:03
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Δεν μπορω να είμαι σίγουρη αλλά προσωπικά με μαγευει η ανατολική παραδοση...
Οι βουδιστές πιστεύουν στην μετανσάρκωση, φυσικά πιστεύουν πως μπαρούν να μετανσαρκωθουν κ σε ζώα και σε φυτά. Εγώ θα έλεγα πως μετανσαρκωνόμαστε μόνο σε ανθρωπους απλά σε διαφορετικές εποχές. Στους βουδιστες παίζει ρόλο το κάρμα σου για την επόμενη μετανσάρκωση σου. για εμενα σκοπός μας ειναι να σπάσουμε αυτό τον κύκλο των μετανσαρκώσεων και να γίνουμαι ενα με το σύμπαν, την ενεργεια του συμπαντος... Οι βουδιστες θα το έλεγαν φωτιση, οι χριστιανοι θα το έλεγαν θέοση κοκ
Με λίγα λόγια αν δεν υπήρχε η μεταθανατον ζωη η επίγεια ζωή μας δεν θα είχε κάποιο νόημα! οσο για την κολασή και τον παραδεισο...υπάρχει ήδη θέμα.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-06, 18:02
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει θανατος με την εννοια του να χανεται κατι.Ακομα και οι απειρες μορφες παραμενουν ζωντανες αιωνια μεσα στο ασυνειδητο.Απο εκει και περα οπως ειπε και η αγαπητη Αντι,υπαρχουν οι συνεχομενες ενσαρκωσεις και η συνειδητη επιλογη,οταν ο ανθρωπος αποκτησει τη γνωση,να ενωθει μεσω του ερωτα με την παγκοσμια συνειδηση και να ζησει για παντα στον κοσμο των ιδεων.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-06, 12:36
Το avatar του χρήστη Veronik
Veronik Ο χρήστης Veronik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Κανείς δέν γύρισε πίσω να μας πεί, επομένος δεν γνωρίζω δέν απαντώ. Αργά η γρήγορα θα μάθουμε. Σε περίπτωση όμως ανυπαρξίας, δεν είναι κρίμα και άδικο να σπαταλάμε τις ώρες μας, για ένα τέτοιο θέμα...;;; Ας χαρούμε την κάθε στιγμή που ζούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-06, 14:33
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veronik
Κανείς δέν γύρισε πίσω να μας πεί, επομένος δεν γνωρίζω δέν απαντώ
Εγώ νομίζω πως σαφέστατα έχει "γυρίσει"και μας έχει πει.Δεν αναφέρομαι στην βδελυρή και επικινδυνώτατη νεκρομαντεία(που ασκούσαν και οι...ορθολογιστές νεοπυθαγόρειοι),αλλά στην εμφάνιση(χριστιανών) Αγίων μετά θάνατον κ.λπ.Είναι γνωστό π.χ. πως σε κάποια σύγχρονη εντυπωσιακή τέτοια περίπτωση,ένα πνευματικό παιδί της αγίας μορφής του γέροντος Πορφυρίου τον είχε πάρει τηλέφωνο για να τον ρωτήσει για ένα πρόβλημά του και αφού του απήντησε στο πρόβλημά του ο γέροντας,του είπε ακόμη να μην τον πάρει ξανά τηλέφωνο διότι είχε πεθάνει(πράγμα που όντως συνέβαινε και δεν το είχε πληροφορηθεί το παιδί λόγω απουσίας του στο εξωτερικό)!..Γνωρίζω και άλλες πολλές τέτοιες περιπτώσεις από πολύ κοντινά πρόσωπά μου...

Αυτό η νεομυθολογία με το ότι κανείς δεν έχει γυρίσει από την Άλλη Ζωή είναι μύθευμα όλως διόλου...

Αυτά τα ολίγα.Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.