Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 09-03-10, 19:58
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον τρόπο που το γράφεις, δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς...

* σας είναι άραγε τόσο απαραίτητο να απομακρύνεστε από τη συζήτηση και να πετάτε μεταξύ σας φραστικά πυροτεχνήματα; Μέτρον άριστον...
ωραια λοιπον , που θεωρεις πως σφαλλω ? νομιζεις πως η κουβεντα που λεχθηκε για την μητερα του ηταν ''πολεμικης'' σημασιας ή απλα δηλωνε κατι ;
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 09-03-10, 21:20
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laraska Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια λοιπον , που θεωρεις πως σφαλλω ? νομιζεις πως η κουβεντα που λεχθηκε για την μητερα του ηταν ''πολεμικης'' σημασιας ή απλα δηλωνε κατι ;
Προσωπικά θεωρώ ότι πάτε να βγάλετε από τη μύγα ξύγκι. Μάλιστα, η ουσία μάλλον έπρεπε να μετατοπιστεί στο ποιός ήταν τελικά ο νυμφίος αλλά και στο αν μπορεί να υφίσταται ανύπαντρος ραββίνος σύμφωνα με την εβραϊκή παράδοση...

* σε άλλο thread φυσικά
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 09-03-10 στις 21:21
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 10-03-10, 01:52
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά θεωρώ ότι πάτε να βγάλετε από τη μύγα ξύγκι. Μάλιστα, η ουσία μάλλον έπρεπε να μετατοπιστεί στο ποιός ήταν τελικά ο νυμφίος αλλά και στο αν μπορεί να υφίσταται ανύπαντρος ραββίνος σύμφωνα με την εβραϊκή παράδοση...

* σε άλλο thread φυσικά
αυτο παει να το κανει η λιτσα , που λεει καθε φορα οτι να'ναι . συγκρινε τα γραπτα της και μετα τα δικα μου . καλα απο αντικειμενικοτητα σκιζεις λεμε .




... σιγα μην μορφωθηκε απο τους αρχαιους ελληνες και μυηθηκε στα ορφικα , ''βελγικα'' μιλας και εσυ , ε ;




εντιτ : ξαναδιαβασε το σχολιο σου και μετα πες μου ποιος παει να βγαλει απο την μυγα ξυγκι . περαστικα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη laraska : 10-03-10 στις 01:55
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 12-03-10, 00:08
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laraska Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο παει να το κανει η λιτσα , που λεει καθε φορα οτι να'ναι . συγκρινε τα γραπτα της και μετα τα δικα μου . καλα απο αντικειμενικοτητα σκιζεις λεμε .

... σιγα μην μορφωθηκε απο τους αρχαιους ελληνες και μυηθηκε στα ορφικα , ''βελγικα'' μιλας και εσυ , ε ;

εντιτ : ξαναδιαβασε το σχολιο σου και μετα πες μου ποιος παει να βγαλει απο την μυγα ξυγκι . περαστικα .
Αγαπητέ laraska πριν βιαστείς να κρίνεις, ξαναδιάβασε αυτό που γράφω και που θέλεις εκ των προτέρων να κρίνεις ως "άκυρο"... Μερικές (έως πολλές) φορές δίνετε την αίσθηση ότι ψάχνετε υποστηρικτές στις δικές σας απόψεις ή συμπεριφορές συζήτησης. Αυτά όχι εδώ! Νομίζω γίνεται εύκολα κατανοητό τι θέλω να πω.

*μείνετε στο θέμα της συζήτησης και αφήστε εκτός τις προσωπικές αντιπαραθέσεις. Εκτονωθείτε σε γραπτές σκέψεις κι όχι στον συνομιλητή σας και μη χάνετε χρόνο σε αντιδραστικές απαντήσεις που σίγουρα θα διαγραφούν...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 12-03-10, 04:23
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ laraska πριν βιαστείς να κρίνεις, ξαναδιάβασε αυτό που γράφω και που θέλεις εκ των προτέρων να κρίνεις ως "άκυρο"... Μερικές (έως πολλές) φορές δίνετε την αίσθηση ότι ψάχνετε υποστηρικτές στις δικές σας απόψεις ή συμπεριφορές συζήτησης. Αυτά όχι εδώ! Νομίζω γίνεται εύκολα κατανοητό τι θέλω να πω.

*μείνετε στο θέμα της συζήτησης και αφήστε εκτός τις προσωπικές αντιπαραθέσεις. Εκτονωθείτε σε γραπτές σκέψεις κι όχι στον συνομιλητή σας και μη χάνετε χρόνο σε αντιδραστικές απαντήσεις που σίγουρα θα διαγραφούν...
κοιτα , εγω δεν ανηκω σε καμια σεκτα οπως οι ''λοιποι'' . βλεπω μια να διαβαλλει και να λεει οτι της ερχεται με παρωχημενο λογο για να προκαλεσει πολεμικη κτλ κτλ .
Οσον αφορα το ραββινος ( κατι τετοιο αφησες πως δεν απαντησα )... ο χριστος δεν ηταν ''ραββινος'' ' δεν χρειαζοταν , αλλωστε κανεις δεν τον ηξερε απο αυτους , περαν των εξαιρεσεων .
τα ποστ μου δεν ξεπερνανε τις 7 γραμμες μιλοντας παντα μονο διευκρινιστικα , γιατι η φαντασια καλπαζει .
το θεμα ειναι πως για να μην δεχτουμε κατι απλο λογω προσωπικης θεσης , πιστευουμε οτιδηποτε αλλο τραβηγμενο ... αρκει να συμφωνουμε μαζι του . η αληθεια ομως δεν ειναι παντα βολικη ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη laraska : 12-03-10 στις 04:28
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 12-03-10, 09:07
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laraska Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα , εγω δεν ανηκω σε καμια σεκτα οπως οι ''λοιποι'' . βλεπω μια να διαβαλλει και να λεει οτι της ερχεται με παρωχημενο λογο για να προκαλεσει πολεμικη κτλ κτλ .
Οσον αφορα το ραββινος ( κατι τετοιο αφησες πως δεν απαντησα )... ο χριστος δεν ηταν ''ραββινος'' ' δεν χρειαζοταν , αλλωστε κανεις δεν τον ηξερε απο αυτους , περαν των εξαιρεσεων .
τα ποστ μου δεν ξεπερνανε τις 7 γραμμες μιλοντας παντα μονο διευκρινιστικα , γιατι η φαντασια καλπαζει .
το θεμα ειναι πως για να μην δεχτουμε κατι απλο λογω προσωπικης θεσης , πιστευουμε οτιδηποτε αλλο τραβηγμενο ... αρκει να συμφωνουμε μαζι του . η αληθεια ομως δεν ειναι παντα βολικη ...
Όπως είπα και πιο πάνω, το ζήτημα της ιδιότητας-τίτλου του Ιησού ανήκει σε άλλο θέμα. Κατά τα λοιπά, συνεχίζουμε στη συζήτηση.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.