Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-12-07, 18:08
Το avatar του χρήστη Elntorian
Elntorian Ο χρήστης Elntorian δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2004
Περιοχή: AZORIA
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

μαλλον θα θεσω μια καλη ερωτηση

πραγματικα πιστευεται οτι υπαρχει χρονος??

εγω πιστευω οτι χρονος δεν υπαρχει και οτι απλα ειναι κατι που ανακαληψε ο ανθρωπος για να τα βαλει ολα σε μια σειρα.....
οσο τωρα για τα παραλληλα συμπαντα θα ελεγα οτι υπαρχουν μιας και δεν εχουμε ακομα ανακαλυψει ουτε τον δικο μας γαλαξια....
φιλοι μου μην ξεχνατε οτι και η φαντασια του καθε ανθρωπου θα μπορουσε να θεωρηθει παραλληλο συμπαν.....
κανεις δεν μπορει να πει οτι δεν υπαρχουν...
ειναι σαν να λες οτι δεν υπαρχουν νεραϊδες... και αυτο τις σκοτωνει
ετσι σκοτωνεις την φαντασια και την ελπιδα του ανθρωπου οτι ο κοσμος μας μπορει να γινει καλυτερος....
__________________
i am the fire of the dark
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-12-07, 18:14
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Όπως ξαναείπα.. άμα δεν υπάρχει χρόνος τότε πως μεγαλώνεις? η μήπως είσαι κάτι σαν Highlander?? ... Έχω ακούσει πολλές φόρες, δεν υπάρχει χρόνος.. αποδείξτε πως δεν υπάρχει! και φυσικά δεν εννοώ για τα ρολόγια η τα ημερολόγια αλλά τον Χρόνο!!
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-12-07, 18:53
Φάος & Χάος Ο χρήστης Φάος & Χάος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Γειά σας κι από ένα ακόμη καινούργιο συνομιλητή... άν κάνω λάθη στην επικοικωνία διορθώστε με γιατι είμαι πρωτάρης!
Η άποψή μου σχετικά με τον χρόνο είναι ότι τελικά έχετε όλοι δίκιο! Και εξηγούμαι :
Ο χρόνος υπάρχει μέσα σε ένα κλειστό χώρο, καθορισμένο. Δεν υπάρχει όταν ο χώρος τείνει στο άπειρο. Σαν την Ευκλείδιο γεωμετρία που ισχύει σε μικρά κομμάτια χώρου αλλά καταργείται πέρα απο αυτά. Κι αν οι τρείς διαστάσεις αντίληψής γίνουν τέσσερις τότε λέγεται ότι βιώνουμε τον χωροχρόνο...Το τέταρτο γράμμα της αλφαβήτου είναι το Δ που συμπτωματικά ενώνει τρία σημεία... Είναι δηλαδή ο χώρος που ενώνονται παρελθόν, παρών και μέλλον... Το σύμπαν είναι ο χώρος του αίωνιου παρόντος. Απο την γέννηση της Γαίας - γης μέχρι σήμερα τίποτα δέν χάθηκε. Όλα υπάρχούν για πάντα και μπορούμε να τα συναντήσουμε αρκεί να ταξιδέψουμε με την ταχύτητα του φωτός. Δεν είναι σύμπτωση που μετράμε το διάστημα σε έτη φωτός δηλαδη χρόνο.. Εκεί χώρος και χρόνος ενώνονται..!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-12-07, 12:44
Το avatar του χρήστη ultragee
ultragee Ο χρήστης ultragee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 15
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elladios
1) Για το κάθε αντικείμενο ο χρόνος περνάει διαφορετικά. Διαφορετικά αντιλαμβάνετε μια αρκούδα τον χρόνο παρά ένας άνθρωπος. Έτσι και η Γη, λόγω περιστροφής κτλ, αντιλαμβάνετε τον χρόνο διαφορετικά από την Σελήνη π.χ.

2) Δεν μίλησα για παράλληλο σύμπαν μέσα στο σύνολο του δικού μας, αλλά για παράλληλους γαλαξίες. Η άποψη μου ήταν πως ΔΕΝ μπορεί να υπάρχουν δύο σύμπαν παράλληλα. (ακόμα και η πρόταση αυτή, "δύο σύμπαν", αντικρούει την άποψη μου.

3) Το ότι ο πλυθηντικός της λέξης σύμπαν χρησιμοποιήτε το γνωρίζω. Η δική μου άποψη όμως στην προηγούμενη ανάρτηση ήταν πως λανθασμένα υπάρχει και δεν θα έπρεπε. Εξάλλου όπως είπες και εσύ φίλε, ο πληθυντικός της λέξης είναι καινούρια θεωρία. Γι'αυτό κατά την άποψη μου δεν μπορεί να υπάρξει. Εννοιολογικά (έτσι γράφεται αυτό?) κατά την άποψη μου είναι λανθασμένο να υπάρχει. Λεκτικά και γραμματικά φαντάζομαι είναι ορθό να πουμε "τα σύμπαντα". Εννοιολογικά όμως πιστεύω είναι λανθασμένο, για τους λόγους που παράθεσα στην προηγούμενή μου ανάρτηση.

Να ξεκαθαρίσω πως όλα αυτά είναι απλά οι απόψεις μου. Μπορεί να αποκλίνουν και 180 μοίρες από την πραγματικότητα και την επιστήμη. Αλλά μέχρι να μου το αποδείξει κάποιος, θα συνεχίσω με αυτό .

Παράθεση:
Φυσικά δεν περιμένω να αναλύσουμε το δικό μου ποστ, αλλά το ερώτημα που έθεσε ο φίλος που άνοιξε αυτή την συζήτηση. Γι'αυτό φίλοι, συνεχίστε
Φίλε Eladie : οτιδήποτε εχει σχεση με το ερωτημα που εθεσα (και ο ορισμος του κοσμου/του συνολου ειτε ενοιολογικα ειτε γραμματικα σιγουρα εχει ) ειναι αξιο αναλυσης, εξ άλου ,για αυτο και το εθεσα σε αυτο εδω το σαιτ, και δεν αρκεστηκα στο να το διαβασω απο καπου ,πιστευω οτι με αυτη την ανταλαγη αποψεων ,μπορεις να κατανοησεις , γι΄αυτο ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ
__________________
[FONT=Comic Sans MS]DUM SPIRO SPERO
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-12-07, 11:20
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Αριστοτέλους Φυσικά 21b, 1-3, «ο χρόνος είναι αριθμός της κινήσεως από της απόψεως του πρότερον και του ύστερον. Ο χρόνος άρα δεν είναι κίνηση, αλλά εκείνο εν αναφορά προς το οποίο γίνεται η κίνηση».Επομένως, ο χρόνος είναι μία διανοητική ενέργεια, μέσω της οποίας ο παρατηρητής αντιλαμβάνεται την κίνηση και την φθορά. Τώρα όσον αφορά στο ότι μεγαλώνουμε και φθειρόμεθα, αυτό οφείλεται στην συνεχή κίνηση που υπάρχει όχι μόνο στο σώμα μας, αλλά και στο κοσμικό σύστημα.Η αντίληψη του χρόνου που έχουμε, οφείλεται ακριβώς στον παρατηρητή και είναι υποκειμενική. Αν φερ' ειπείν είσαι 10 δις έτη φωτός μακριά, κοντά στην Μεγάλη Έξρηξη (αν έγινε, γιατί αμφισβητείταια αρκετά απ' ότι ακούω), όπου η βαρύτητα είναι ισχυρότερη, τότε έχεις διαφορετική περί χρόνου εικόνα.
Τα παράλληλα σύμπαντα είναι μήπως θέμα γεωμετρίας. Δεν μου αρέσει πολύ ο όρος, αυτός. Προτιμώ τις διαστάσεις. επί παραδείγματι, οι δυο διαστάσεις που βλέπουμε σε ένα σκίτσο, είναι ένα παράλληλο σύμπαν.
ΥΓ Ανατρέξτε στον μύθο του σπηλαίου στον Πλάτωνα.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-07, 10:18
Το avatar του χρήστη Elladios
Elladios Ο χρήστης Elladios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Λευκωσία, Κύπρος
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Ο χρόνος υπάρχει. Αν μπορεί ο χρόνος να υπάρχει στις εξισώσεις της φυσικής επιστήμης τότε υπάρχει. Ένα αυτοκίνητο ταξιδεύει 50 ΧΑΩ. Χιλιόμετρα ανά ώρα. Αν δεν υπήρχε ο χρόνος τότε το αυτοκίνητο δεν θα μπορούσε να ταξιδεύει με 50 χιλιόμετρα ανά τίποτα. Αν δεν υπήρχε χρόνος το αυτοκίνητο δεν θα εκινήτο. Αν δεν υπήρχε χρόνος τα πάντα θα ήταν στάσιμα και έτσι ταυτόχρονα δεν θα υπήρχαν.

Πολλοί υποστηρίζουν πως ο χρόνος είναι δημιούργημα του ανθρώπου, γιατί ντε και καλά βολεύει. Εγώ θα πω πως η ΜΕΤΡΗΣΗ του χρόνου είναι ανθρώπινο δημιούργημα, ο χρόνος ο ίδιος όμως δημιούργημα της φύσεως. Υπενθυμίζω, αν δεν υπήρχε ο χρόνος δεν θα υπήρχε καθόλου φθορά. Περαιτέρω είναι αμφίβολο αν θα μπορούσε να υπάρξει ότιδηποτε.

Επίσης, ψάξτε και διαβάστε για το πείραμα του Einstein με τα ρολόγια ακριβείας πάνω σε μαχητικά αεροσκάφη. Το ρολόι στο αεροσκάφος σε σχέση με το ρολόι στην Γη απείχαν κάποια μικροδεύτερα μετά το πείραμα και αφού υποβλήθηκε το εναέριο ρολόι σε τεράστιες ταχύτητες σε ύψος που η βαρύτητα είναι πιο λίγη από αυτή που αντιλαμβανόταν το ρολόι στη Γη. Τα ρολόγια ήταν ακριβείας. Το πείραμα επαναλήφθηκε πολλές φορές με διαφορετικά ρολόγια. Τί έκανε τα ρολόγια στο αεροσκάφος να δουλεύουν πιο γρήγορα; Γιατί;

Αυτό και πάλιν αποδεικνύει πως ένα παράλληλο σύμπαν δεν θα μπορούσε να υπάρξει, απλούστατα γιατί αυτό που κατάφερε ο Αινσταιν να αποδείξει με αυτά τα πειράματα, ήταν πως τα δύο ρολόγια (το ένα στην γη και το αλλο να πετάει στο αεροσκάφος), παρόλο που για το ένα ρολόι ο χρόνος είχε καμπυλωθεί και του επέτρεψε να δουλέψει πιο γρήγορα, τα δύο ρολόγια δεν πέρασαν σε διαφορετικές διαστάσεις. Οπόταν βλέπουμε πως οποιαδήποτε μεταβλητή του ίδιου χρόνου μπορεί να υπάρξει στο ίδιο σύμπαν. Άρα λέμε χωροχρόνος.

Ο χρόνος είναι αενάως δεμένος με τον χώρο. Δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να τα χωρήσει. Επίσης, αν πούμε ότι ο άνθρωπος ζει 100 χρόνια, και αν πούμε πως τα 100 χρόνια ισούντε με ένα δευτερόλεπτο, (λέμε τώρα), τότε ο άνθρωπος ζει για ένα δευτερόλεπτο. Απλά ο τρόπος αντίληψης μας μας κάνει να νοούμε ότι ζούμε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, ενώ στην ουσία γενιόμαστε και πεθαίνουμε πριν προλάβουμε να καταλάβουμε τί έχει συμβεί. Η ζωή των εκατών χρόνων που νομίζουμε ότι ζούμε, είναι μία ψευδέσθηση που ξεδιπλώνετε μέσα σε ένα δευτερόλεπτο. Αυτή φίλοι μου είναι η αντίστροφη θεωρία της σχετικότιτας. Αποδικνίει πως ο χρόνος είναι δεμένος στον χώρο. Αυτό αποδικνίει πως ο χώρος δεν μοιράζετε γιατί δεν μοιράζετε ούτε ο χρόνος και επίσης αποδικνίει πως το Σύμπαν ήταν, είναι και θα είναι ένα, ένα και συμπαγές. Εξάλλου, όπως είπαμε, η ίδια η λέξη Σύμπαν, μέσα από την ελληνική ερμηνεία της, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ να υπάρχουν περισσότερα από ένα σύμπαν.

Και όλα αυτά για ένα δευτερόλεπτο ζωής.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-07, 16:01
Aristedis Ο χρήστης Aristedis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
Αριστοτέλους Φυσικά 21b, 1-3, «ο χρόνος είναι αριθμός της κινήσεως από της απόψεως του πρότερον και του ύστερον. Ο χρόνος άρα δεν είναι κίνηση, αλλά εκείνο εν αναφορά προς το οποίο γίνεται η κίνηση».Επομένως, ο χρόνος είναι μία διανοητική ενέργεια, μέσω της οποίας ο παρατηρητής αντιλαμβάνεται την κίνηση και την φθορά. Τώρα όσον αφορά στο ότι μεγαλώνουμε και φθειρόμεθα, αυτό οφείλεται στην συνεχή κίνηση που υπάρχει όχι μόνο στο σώμα μας, αλλά και στο κοσμικό σύστημα.Η αντίληψη του χρόνου που έχουμε, οφείλεται ακριβώς στον παρατηρητή και είναι υποκειμενική. Αν φερ' ειπείν είσαι 10 δις έτη φωτός μακριά, κοντά στην Μεγάλη Έξρηξη (αν έγινε, γιατί αμφισβητείταια αρκετά απ' ότι ακούω), όπου η βαρύτητα είναι ισχυρότερη, τότε έχεις διαφορετική περί χρόνου εικόνα.
Τα παράλληλα σύμπαντα είναι μήπως θέμα γεωμετρίας. Δεν μου αρέσει πολύ ο όρος, αυτός. Προτιμώ τις διαστάσεις. επί παραδείγματι, οι δυο διαστάσεις που βλέπουμε σε ένα σκίτσο, είναι ένα παράλληλο σύμπαν.
ΥΓ Ανατρέξτε στον μύθο του σπηλαίου στον Πλάτωνα.
Ελλάδιε ξαναδιάβασε τι λέει ο Αριστοτέλης και θα καταλάβεις ότι ταπαραδείγματά σου εξηγούνται βάσιν του λόγου του.
Τα ωρολόγια των πειραμάτων ήτο δύο τεραστίων διαστάσεων κατασκευές που αποτελούντο εκ πολλών εξαρτημάτων.Η μειούμενη βαρύτης επέτρεψες εις το ιπτάμενον ωρολόι να έχει μεταξύ των εξαρτημάτων του μικροτέρας τριβάς...Κατάλαβες;
Η Ελληνική γλώσσα μας διδάσκει τα πάντα...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-07, 20:19
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Tα παράλληλα σύμπαντα είναι γεγονός, έχει αποδειχθεί αυτή η θεωρία πολλές φορές σε πολλά πειράματα και είναι μέρος του γνωστού ζήτηματος που "βασανίζει" φυσικούς και αστροφυσικούς (θεωριτικούς κυρίως) από το 1950.


Ελλάδιε, καλά όλ αυτά με τον χρόνο αλλά δεν καταλαβαίνω την σχέση τους με τα παράλληλα σύμπαντα.
Επίσης η λέξη σύμπαν δεν υπήρχε στην αρχαία Ελλάδα και στη θέση της χρησιμοπιούσαν τη λέξη Κόσμος, που είχε και άλλες σημασίες. Δεν είμαι βέβαια 100% σίγουρος σ αυτό αλλά ποτέ δεν έχω διαβάσει (σε αυτά που έχω διαβάσει) τη λέξη σύμπαν, για πρωτότυπο μιλάω πάντα...


Παραθέτω link που βρήκα για τα παράλληλα σύμπαντα, δεν είναι και το καλύτερο, έχουν βγεί και πιο πρόσφατα πράγματα αλλά τα έχει όλα μαζεμένα:
http://www.physics4u.gr/articles/2003/paralleluni1.html



ΥΓ: Μην "θεοποιείται" τους αρχαίους Έλληνες και κολλάτε σε ασήμαντα ζητήματα χάνοντας τα βαρυσήμαντα, άνθρωποι ήταν κι αυτοί στο κάτω κάτω...
(γενικά το λέω, όχι προσωπικά)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violinist : 17-12-07 στις 20:22
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-07, 23:19
Το avatar του χρήστη Elladios
Elladios Ο χρήστης Elladios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Λευκωσία, Κύπρος
Μηνύματα: 123
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristedis
Ελλάδιε ξαναδιάβασε τι λέει ο Αριστοτέλης και θα καταλάβεις ότι ταπαραδείγματά σου εξηγούνται βάσιν του λόγου του.
Τα ωρολόγια των πειραμάτων ήτο δύο τεραστίων διαστάσεων κατασκευές που αποτελούντο εκ πολλών εξαρτημάτων.Η μειούμενη βαρύτης επέτρεψες εις το ιπτάμενον ωρολόι να έχει μεταξύ των εξαρτημάτων του μικροτέρας τριβάς...Κατάλαβες;
Η Ελληνική γλώσσα μας διδάσκει τα πάντα...
Τώρα φίλε Αριστήδη, δεν έχω καταλάβει, συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί μου; Γιατί από αυτά που έγραψες εγώ συμφωνώ, και είναι επιβεβαίωση των όσων έχω πει.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Ελλάδιε, καλά όλ αυτά με τον χρόνο αλλά δεν καταλαβαίνω την σχέση τους με τα παράλληλα σύμπαντα.
Επίσης η λέξη σύμπαν δεν υπήρχε στην αρχαία Ελλάδα και στη θέση της χρησιμοπιούσαν τη λέξη Κόσμος, που είχε και άλλες σημασίες. Δεν είμαι βέβαια 100% σίγουρος σ αυτό αλλά ποτέ δεν έχω διαβάσει (σε αυτά που έχω διαβάσει) τη λέξη σύμπαν, για πρωτότυπο μιλάω πάντα...
Αν δεν έχει σχέση ο χρόνος με το σύμπαν τότε τί έχει σχέση; Βασικά φίλε, αυτό που προσπαθούσα να πω ήταν πως η ύπαρξη του χρόνου διαγράφη την όποιαδηποτε ύπαρξη παράλληλου σύμπαντος. Αλλά δεν θα ξαναεξηγήσω τι είπα, παρακαλώ δες το προηγούμενο μου ποστ.
Το αν η λέξη σύμπαν υπήρχε ή όχι μας είναι αδιάφορο αλήθεια... Βασικά, στην ελληνική, δεν μπορείς να πεις πως μια λέξη δεν υπήρχει πιο παλιά ενώ τώρα υπάρχει... Ακόμα και μια λέξη που δεν είχε ειπωθεί ποτέ στην αρχαιότητα, υπήρχε στην γλώσσα. Π.Χ., άμα πω του Αριστοτέλη "σύμπαν", έχεις την εντύπωση πως δεν θα καταλάβει τί λέω; Μα φυσικά και θα ξέρει, γιατί ξέρει ελληνικά φυσικά... Η λέξη πηγάζει μέσα από τις ρίζες ελληνικών λέξεων, οπόταν έχει την ίδια σημμασία τώρα με αυτή που είχε στα αρχαία χρόνια, ακόμη και αν δεν την χρησημοποιούσαν/ήξεραν/δεν "υπήρχε".
Ελπίζω να κατάλαβες που το πάω.

Όσο αφορά την επιστημονική έρευνα για παράλληλα σύμπαν{τα} (το "τα" στο τέλος δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί το βάζετε ρε παιδιά, αφού η λέξη ΔΕΝ έχει πλυθηντικό... Και έστω δεν κλίνετε καν "τα σύμπαντα". Η φράση "των συμπάντων", ναι, θα μπορούσε να υπάρξει, αφού όμως υπήρχε και η έννοια. "Τα σύμπαντα" όμως δεν κλίνοντε έτσι.

Το σύμπαν
του συμπάντος
συμπάν
ώ σύμπαν

Τα σύμπαν (εφόσον μιλούμε για πολλά σύνολα)
των συμπάντων
σύμπαν
ώ σύμπαν

Αν έχω λάθος εκλιπαρώ κάποιον με καλήν γνώσην γραμματικής να μας κλίνει αυτή την λέξην, γιατί δεν είμαι και φιλόλογος, ότι θυμούμε απο το γυμνάσιον. Απλά μιας και το θυμάμαι με αυτόν τον τρόπο θα υποστιρίξω την άποψη μου με αυτόν, ώσπου να αναγκαστεί ο νους να αλλάξει γνώμην.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-12-07, 09:46
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elladios
Αν δεν έχει σχέση ο χρόνος με το σύμπαν τότε τί έχει σχέση; Βασικά φίλε, αυτό που προσπαθούσα να πω ήταν πως η ύπαρξη του χρόνου διαγράφη την όποιαδηποτε ύπαρξη παράλληλου σύμπαντος. Αλλά δεν θα ξαναεξηγήσω τι είπα, παρακαλώ δες το προηγούμενο μου ποστ.
Mα ακριβώς αυτό δεν καταλαβαίνω από τα posts σου, πως μπορείς να λές ότι δεν υπάρχουν παράλληλα σύμπαντα χρησιμοποιόντας ώς επιχείρημα μόνο το χρόνο, δεν θέλω να μου εξηγήσεις κάτι, απλά τα βρίσκω ασύνδετα.
Στο σύμπαν μας ισχύουν άλλοι κανόνες απ ότι σε ένα άλλο σύμπαν, ένα άλλο σύμπαν μπορεί νά έχει μόνο 2 διαστάσεις και ένα άλλο 20.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violinist : 18-12-07 στις 09:47
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.