Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 29-12-06, 13:00
kaen Ο χρήστης kaen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Κaen, μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις ποιά μετάφραση της Γένεσης χρησιμοποίησες για την έρευνά σου και τα σχόλια ποιών μελετητών της χρησιμοποίησες για να καταλήξεις στα συμπεράσματά σου; Και, εν τέλει, ποιά είναι αυτά τα συμπεράσματα; Ελικρινά, διαβάζοντας τα κείμενά σου δεν ξέρω πως να αντιδράσω, για αυτό αν σου είναι εύκολο, ας μου απαντήσεις στα ερωτήματά μου, μπας και βγάλω κάποια άκρη ο άνθρωπος....
Οποιαδήποτε μετάφραση και να πάρεις τα ιδια λέει γιατι δεν κοιτάζεις την μετάφραση που εχεις εσυ να δείς αν είναι όπως τα λέω το ερώτημα το οποίο εχω θέση πάμπολες φορές χωρίς να πάρω απάντηση είναι το εξής.

ΠΙο το Ψέμμα του Σατανά αφου οτι τους είπε το επιβεβαιώνει ο Θεός αργότερα σε 2-3 κεφάλαια .
Ανοιξε όποια γραφή θέλεις και δες το και απάντησε μου.
  #52  
Παλιά 29-12-06, 13:04
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01
<zepellin> μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τα post μου, αυτά εξηγώ, δε διαφωνούμε σε τίποτα!
Τα έχω διαβάσει, φυσικά και συμφωνούμε τις δικές σου θέσεις υπερασπίζομαι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Δεν είμαι βέβαιος (εγώ προσωπικά) ότι η μετάφραση των Εβδομήκοντα είναι και η πλέον σωστή. Έχω υπόψην μου αρκετές ενστάσεις εκ μέρους ερευνητών, σχετικά με την απόδοση λέξεων, οι οποίες στην πρωτότυπη γλώσσα έχουν διάφορες σημασίες, που πιθανώς να αλλάζουν το νόημα.
Όσο παλιότερη είναι η μετάφραση τόσο περισσότερο προσεγγίζει την πραγματικότητα. Και η μετάφραση των εβδομήκοντα έχει σφάλματα αλλά είναι σωστότερη απο τις μεταγενέστερες τους τον 4ο - 5ο αι. μ.χ.
  #53  
Παλιά 29-12-06, 13:09
kaen Ο χρήστης kaen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 27
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Αν μου βρείς που στο καλό αναφέρεται στην αγία γραφή αυτό το όνομα θα σου απαντήσω (γιατί φυσικά δεν υπάρχει αυτό το όνομα εκεί μέσα ). Πάντως αυτή η οντότητα πιθανότατα υφίσταται γιατί αναφέρεται και σε άλλες παραδόσεις της ανατολής (στον Βουδισμό, στις αιγυπτικές πεποιθήσεις και ακόμη και στους Ιθαγενείς ινδιάνους της Αμερικής).

Ο ΔΕ ΟΦΙΣ Λέει μέσα ας τον πούμε ΟΦΙ λοιπόιν τι αλλάζει σε αυτο που ρώτησα?
Πιο το Ψέμα του φιδιού λοιπόν και γιατι ο Θεός τον Καταριέτε και δεν τον ρωτάει γιατι εκανε αυτο το πράγμα όπως εκανε με την αδάμ και την ευα.


Οσο για την Ορεθογραφία αν εγραφες και εσύ 20 χρόνια greekEnglish και διάβαζες αγγλικά θα εβλεπες την διαφορά.( Αγγλικα διαβάζω γιατι όπως είπες οι Ξένοι είναι πολύ πιο τεκμηριωμένοι στις απόψεις τους :[ )


Συνοψίζω πάλι το ερώτημα που κανείς δεν θέλει να σχολιάσει απο οτι φαίνετε.
Ας μην μιλάμε αόριστα και γενικόλογα.

1. Τι Ψέμα είπε το Φίδι αφου οτι είπε στον Αδαμ και στην Ευα το επαληθευει ο ιδιος ο Θεός.

NEW για να δείτε πόσα πολλά χρήζουν προσοχής μόλις σε 3 σελίδες απο το θεόπνευστο βιβλίο
2.Αφου η Ευα εφαγε πρώτη και ΑΝΟΙΧΘΗΣΑΝ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ Της όπως λεει η Βίβλος γιατι εδωσε και στον ΑΔΑΜ? δεν ήξερε οτι αυτο είναι κακο? ε? ε?

3.Ο Θεός είχε ημερομηνία λήξης για τον ΑΔΑΜ? και φοβήθηκε!!!!!!!!!!! μην μείνει ΑΙΩΝΙΟΣ και γιαυτο τον Εδιωξε απο την ΕΔΕΜ??????




Μην γενικολογούμε όμως αόριστα και χωρίς σαφήνεια.

Εν αναμονή απαντήσεων.........
  #54  
Παλιά 29-12-06, 20:23
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο ΔΕ ΟΦΙΣ Λέει μέσα ας τον πούμε ΟΦΙ λοιπόιν τι αλλάζει σε αυτο που ρώτησα?
Τα πάντα...
Ο Όφις πιθανότατα δεν έχει άμεση σχέση με το κακό, μην ξεχνάς ότι κυκλοφορούσε κανονικά μέσα στον παράδεισο. Άλλο ο Όφις και άλλο η υπερφυσική προσωποποίηση του κακού που αργότερα ονομάστηκε Σατανάς. Οι θεολόγοι δεν είναι καθόλου σίγουροι ότι αποτελούν την ίδια οντότητα, αλλά έχει υποθεί ότι "το κακό" χρησιμοποιήσε τον όφι για να πλησιάσει τους πρωτόπλαστους.

Παράθεση:
( Αγγλικα διαβάζω γιατι όπως είπες οι Ξένοι είναι πολύ πιο τεκμηριωμένοι στις απόψεις τους :[ )
Εγώ δεν είπα πουθενά κάτι τέτοιο. Είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο το οποίο "κατάπιες" δύσκολα και για αυτό το διαστρέβλωσες.

Παράθεση:
1. Τι Ψέμα είπε το Φίδι αφου οτι είπε στον Αδαμ και στην Ευα το επαληθευει ο ιδιος ο Θεός.
Έγιναν θεοί ο Αδάμ και η Εύα όπως είπε το φίδι? Όχι
Είπε ο θεός ότι θα γίνουν θεοί αν φάνε από το δέντρο? Όχι
Τους είπε, ο θεός ότι θα πεθάνουν και πράγματι πέθαναν.... από ηλικία. Πρίν ήταν αθάνατοι.
Είπε ή δεν είπε ψέμματα το φίδι?
Παράθεση:
2.Αφου η Ευα εφαγε πρώτη και ΑΝΟΙΧΘΗΣΑΝ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ Της όπως λεει η Βίβλος γιατι εδωσε και στον ΑΔΑΜ? δεν ήξερε οτι αυτο είναι κακο? ε? ε?
Αλήθεια, αν σου έδιναν την δυνατότητα να κερδίσεις 10 δις ευρώ αλλά να χρειαστεί να σκοτώσεις έναν οποιονδήποτε άνθρωπο χωρίς συνέπειες, δεν θα το έκανες? Δεν θα ήξερες ότι είναι κακό αυτό που κάνεις? Θα το έκανες όμως πάραυτα....
Αυτή είναι η απάντησή που ζητάς, την έχεις ο ίδιος μέσα σου.
Παράθεση:
3.Ο Θεός είχε ημερομηνία λήξης για τον ΑΔΑΜ? και φοβήθηκε!!!!!!!!!!! μην μείνει ΑΙΩΝΙΟΣ και γιαυτο τον Εδιωξε απο την ΕΔΕΜ??????
Ο φόβος από που προκύπτει στο κείμενο? Το ότι θα έμενε αιώνιος ο Αδάμ αφού έφαγε το φρούτο από που προκύπτει? Μπορώ να το δεχθώ ως εικασία αλλά όχι και ως δεδομένο.
  #55  
Παλιά 29-12-06, 21:24
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή Παράδεισος και Βασιλεία!

Θέλοντας να βοηθήσω ειλικρινά όλους εσάς (εάν μπορώ?) πάνω στη κατανόηση του θέματος που συζητάμε δηλ. την Αξιοπιστία της Αγ. Γραφής, σας λέω ότι η Αγ. Γραφή είναι αξιόπιστη τόσο όσο μπορεί κάποιος να "δεί" και να "ερμηνεύσει" το Άρρητο. Είναι π.χ τόσο αφελές να ψάχνει κανείς να εντοπίσει γεωγραφικά πάνω στο πλανήτη μας τον Παράδεισο (άλλωστε επιστημονικά ίχνη του δεν έχουν βρεθεί ποτέ, και αν θέλετε τη γνώμη μου ούτε και πρόκειται!), όσο με το να προσπαθεί να προσδιορίσει χωρικά-τοπικά τη "Βασιλεία των Ουρανών"! Έτσι οι συζητήσεις -όπως και οι διαξιφισμοί-απο εδώ και κάτω είμαι σίγουρος δεν θα έχουν τέλος...
Τη προσοχή μου "τράβηξε" ένα άλλο νήμα στο συγκεκριμένο κομμάτι των συζητήσεων του forum με τίτλο "Παίζει ζάρια ο δημιουργός?" και εκεί θα ήθελα να παραθέσω κάποιες σκέψεις μου, τις οποίες αν θέλετε μπορείτε να τις παρακολουθείσετε...
Όσο για το θέμα που συζητάμε θα επανέλθω...
  #56  
Παλιά 29-12-06, 23:07
kaen Ο χρήστης kaen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
[b]
Τα πάντα...
Ο Όφις πιθανότατα δεν έχει άμεση σχέση με το κακό, μην ξεχνάς ότι κυκλοφορούσε κανονικά μέσα στον παράδεισο. Άλλο ο Όφις και άλλο η υπερφυσική προσωποποίηση του κακού που αργότερα ονομάστηκε Σατανάς. Οι θεολόγοι δεν είναι καθόλου σίγουροι ότι αποτελούν την ίδια οντότητα, αλλά έχει υποθεί ότι "το κακό" χρησιμοποιήσε τον όφι για να πλησιάσει τους πρωτόπλαστους.

!!!!!!!!!!!!
Είσαι ίσως ο μοναδικός στον Κόσμο που μου λες οτι το ΦΙΔΙ και ο απαγορευμενος καρπός δεν εχουν καμία σχέση με τον ΣΑΤΑΝΑ των χριστιανών μάλιστα ενδιαφέρων αναρωτιέμαι αν κανεις αλλος απο εδω μεσα συμερίζετε την αποψη σου.





Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
[b]
Έγιναν θεοί ο Αδάμ και η Εύα όπως είπε το φίδι? Όχι
Είπε ο θεός ότι θα γίνουν θεοί αν φάνε από το δέντρο? Όχι
Τους είπε, ο θεός ότι θα πεθάνουν και πράγματι πέθαναν.... από ηλικία. Πρίν ήταν αθάνατοι.
Είπε ή δεν είπε ψέμματα το φίδι?

για διάβασε καλύτερα είπε ακριβώς τα εξής.......
ΟΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ. δεν τους είπε οτι θα αποκτήσουν ολες τις ιδιότητες του ΘΕΟΥ ΑΛΛΑ το οτι γνωρίζει το καλο και το κακό και που όπως θα διαπίστωσες κατόπιν εορτής τα ιδια λεει και ο ΘΕΟΣ.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
[b]
Αλήθεια, αν σου έδιναν την δυνατότητα να κερδίσεις 10 δις ευρώ αλλά να χρειαστεί να σκοτώσεις έναν οποιονδήποτε άνθρωπο χωρίς συνέπειες, δεν θα το έκανες? Δεν θα ήξερες ότι είναι κακό αυτό που κάνεις? Θα το έκανες όμως πάραυτα....
Αυτή είναι η απάντησή που ζητάς, την έχεις ο ίδιος μέσα σου.

Εγώ δεν θεωρώ οτι είμαι κατ εικόνα και ομοίωση του ΓΙΑΧΒΕ όπως τα δημιουργήματα του.
και η Απάντηση μου είναι ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
[b]

Ο φόβος από που προκύπτει στο κείμενο? Το ότι θα έμενε αιώνιος ο Αδάμ αφού έφαγε το φρούτο από που προκύπτει? Μπορώ να το δεχθώ ως εικασία αλλά όχι και ως δεδομένο.
Απο τον ΙΔΙΟ τον ΘΕΟ ΦΥΣΙΚΑ !!!!!!!!!! αλλα μάλλον ουτε εδώ διάβασες

ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΙΔΟΥ ΕΓΕΙΝΕΝ Ο ΑΔΑΜ ΩΣ ΕΙΣ ΕΞ ΗΜΩΝ ΕΙΣ ΤΟ ΓΙΝΩΣΚΕΙΝ ΤΟ ΚΑΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΗΠΩΣ ΕΚΤΕΙΝΗ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΛΑΒΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΦΑΓΗ ΚΑΙ ΖΗΣΗ ΑΙΩΝΙΩΣ


οσο για τους ξένους παρε τα λόγια σου.

Δυστυχώς για το παράδειγμά σου φίλε μου, αυτό που έγραψες ισχύει... Οι πιο αξιόπιστες εκδόσεις και μεταφράσεις για τους αρχαίους θεωρούνται αυτές του πανεπιστημίου της Οξφόρδης!
Κανονικά θα έπρεπε να είμαστε καλύτεροι, αλλά στο "θα" στην Ελλάδα δεν παιζόμαστε...




και αναρωτιέμαι μόνο εσύ εχεις απαντήσεις επι των θεμάτων που εθεσα?
και αν οχι οι αλλοι τι γνώμη εχουν για τις απαντήσεις που εδωσες πριν.



QUIZ:
Τι ποιον απεικονίζει η εικόνα αυτη.....

http://z.about.com/d/altreligion/1/0/p/K/savior1.jpg
  #57  
Παλιά 30-12-06, 04:01
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kaen
!!!!!!!!!!!!
Είσαι ίσως ο μοναδικός στον Κόσμο που μου λες οτι το ΦΙΔΙ και ο απαγορευμενος καρπός δεν εχουν καμία σχέση με τον ΣΑΤΑΝΑ των χριστιανών μάλιστα ενδιαφέρων αναρωτιέμαι αν κανεις αλλος απο εδω μεσα συμερίζετε την αποψη σου.
Ποσώς με ενδιαφέρει αν δεν ξέρεις θεολογία και δεν το άκουσες έστω και σαν εκδοχή αυτό από κάπου.

Επαναλαμβάνω ο Σατανάς πρωτοεμφανίζεται στον Ιωβ ως οντότητα στην παλαιά διαθήκη, αλλά οι συνομιλίες του με τον θεό δεν υποδεικνύουν κανένα μίσος μεταξύ τους αντιθέτως εμφανίζουν μια πολύ βαθιά οικειότητα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kaen
για διάβασε καλύτερα είπε ακριβώς τα εξής.......
ΟΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ. δεν τους είπε οτι θα αποκτήσουν ολες τις ιδιότητες του ΘΕΟΥ ΑΛΛΑ το οτι γνωρίζει το καλο και το κακό και που όπως θα διαπίστωσες κατόπιν εορτής τα ιδια λεει και ο ΘΕΟΣ.
Άλλο σε ρωτάω και άλλο μου απαντάς. Το φίδι είπε ψέμματα για τό ότι θα γίνουν αθάνατοι και όμοιοι σε όλα με τον θεό. Αυτό είναι το ψέμα του και όχι τίποτα άλλο.

Παράθεση:
Εγώ δεν θεωρώ οτι είμαι κατ εικόνα και ομοίωση του ΓΙΑΧΒΕ όπως τα δημιουργήματα του.
και η Απάντηση μου είναι ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!
Άσε με να αμφιβάλω για αυτό.

Παράθεση:
Απο τον ΙΔΙΟ τον ΘΕΟ ΦΥΣΙΚΑ !!!!!!!!!! αλλα μάλλον ουτε εδώ διάβασες

ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΙΔΟΥ ΕΓΕΙΝΕΝ Ο ΑΔΑΜ ΩΣ ΕΙΣ ΕΞ ΗΜΩΝ ΕΙΣ ΤΟ ΓΙΝΩΣΚΕΙΝ ΤΟ ΚΑΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΗΠΩΣ ΕΚΤΕΙΝΗ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΛΑΒΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΦΑΓΗ ΚΑΙ ΖΗΣΗ ΑΙΩΝΙΩΣ
Εδώ δεν υποδηλώνεται φόβος αλλά μια διαπίστωση.

Παράθεση:
οσο για τους ξένους παρε τα λόγια σου.

Δυστυχώς για το παράδειγμά σου φίλε μου, αυτό που έγραψες ισχύει... Οι πιο αξιόπιστες εκδόσεις και μεταφράσεις για τους αρχαίους θεωρούνται αυτές του πανεπιστημίου της Οξφόρδης!
Κανονικά θα έπρεπε να είμαστε καλύτεροι, αλλά στο "θα" στην Ελλάδα δεν παιζόμαστε...
Αυτό έγραψα εγώ και αυτό έγραψες εσύ μετά: ( Αγγλικα διαβάζω γιατι όπως είπες οι Ξένοι είναι πολύ πιο τεκμηριωμένοι στις απόψεις τους :[ )
Οι "αξιόπιστες μεταφράσεις και εκδόσεις" έγιναν "τεκμηριωμένες απόψεις". Μεγάλε, αν ποτέ ζητήσεις σύνταξη από το κράτος για ψυχοπνευματική αναπηρία, εγώ θα έρθω μάρτυρας να σε στηρίξω ότι λες αλήθεια και το λέω σοβαρά μπροστά σε όλο το φόρουμ....
Παράθεση:
και αναρωτιέμαι μόνο εσύ εχεις απαντήσεις επι των θεμάτων που εθεσα?
και αν οχι οι αλλοι τι γνώμη εχουν για τις απαντήσεις που εδωσες πριν.
Είμαι ο μόνος που ασχολείται με τον κάθε τυχαίο που μπαίνει σε αυτό το θέμα και λέει το μακρύ του και το κοντό του μπας και τον συνετήσω (να ακολουθήσει τουλάχιστον μια πιο ήπια θέση). Προσωπικά αδιαφορώ για τή γνώμη έχουν οι άλλοι για τις απόψεις μου, γιατί εδώ δεν είναι λαϊκό δικαστήριο. Δικαιούται ο καθένας την γνώμη του αλλά όχι να την στηρίζει σε ανύπαρκτα στοιχεία όπως κάνεις εσύ.
  #58  
Παλιά 30-12-06, 12:13
Το avatar του χρήστη elf
elf Ο χρήστης elf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2005
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Ο R-B-t3r έγραψε:

"Αλήθεια, αν σου έδιναν την δυνατότητα να κερδίσεις 10 δις ευρώ αλλά να χρειαστεί να σκοτώσεις έναν οποιονδήποτε άνθρωπο χωρίς συνέπειες, δεν θα το έκανες? Δεν θα ήξερες ότι είναι κακό αυτό που κάνεις? Θα το έκανες όμως πάραυτα...."

Πάνω σε αυτό, θα ήθελα:

1) να ρωτήσω εάν αυτό το μήνυμα ηταν το 666° του.

2) να τον προτρέψω να σκεφτεί εάν αυτή η παράγραφος σημαίνει κάτι, εάν θα μπορούσε να κατηγοριοποιηθεί στην κατηγορία 'κοντό και μακρύ του καθενός' και να τον ευχαριστήσω που προσπαθεί να συνετήσει κόσμο και να προβάλει ήπιες απόψεις.

Επαυξάνοντας στον φιλοσοφικό στοχασμό σου, θα τον αποκωδικοποιούσα ως εξής:

"Αλήθεια, αν σου έδιναν την δυνατότητα να κερδίσεις 10 δις ευρώ (ύλη - ματαιότητα) αλλά να χρειαστεί να σκοτώσεις έναν οποιονδήποτε άνθρωπο (διάβολος - κακό) χωρίς συνέπειες (όφις - ψέμα), δεν θα το έκανες? (εύα - παρακίνηση) Δεν θα ήξερες ότι είναι κακό αυτό που κάνεις? (θεός - κρίση) Θα το έκανες όμως πάραυτα.... (αδάμ - πράξη)"


Φιλικούς Χαιρετισμούς
  #59  
Παλιά 30-12-06, 14:58
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΟΥΙΖ

Παράθεση:
QUIZ:
Τι ποιον απεικονίζει η εικόνα αυτη.....

http://z.about.com/d/altreligion/1/0/p/K/savior1.jpg
Οποιον και αυτή...


Λάβετε φάγετε , τούτο εστί το σώμα μου (αριστερά-σίτος)
Λάβετε πιείτε , τούτο εστί το αίμα μου (δεξιά-οίνος)


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
  #60  
Παλιά 30-12-06, 19:30
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Ο Διόνυσος;
Δηλαδή;Ομοιότητα με τον Χριστό;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.