Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 08-08-08, 07:45
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

@ OANNHSEA
+1
@ no slave
Παρανόηση. Το σχόλιο δεν απευθυνόταν σε εσένα. Απλά δεν το διευκρίνισα. Συγνώμη αν σε έφερα σε δύσκολη θέση.
Όσον αφορά το «ντοκουμέντο» με τους «ποντιακούς χορούς» το είδα και πέθανα στα γέλια. Το τύπος (Λιακό) είναι … Καλύτερα να μην το πω.
Ξέρω πολύ καλά τους Ποντιακούς χορούς και σαν χορευτής και σαν ερευνητής της ιστορίας τους. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΤΙΑΚΑ. Τους είδε να χορεύουν κυκλικά όπως και σε όλους σχεδόν τους ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ χορούς, αύξησε ή μείωσε λίγο την ταχύτητα του video και το κόλλησε με το τέμπο του γνωστού ποντιακού Τικ. Δεν έχουν την συσπείρωση χορευτών που είναι χαρακτηριστικό των ποντιακών χορών, δεν έχουν ούτε ένα μοτίβο χορού, δεν υπάρχει το σπάσιμο του γόνατου (κάθισμα), δεν, δεν, δεν. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ποντιακοί.
Δεν έχει άλλος λαός το δικαίωμα να χορεύει τους χορούς του κυκλικά και να μην χοροπηδάει σαν κατσίκι εκτός των Ποντίων;
Ο παραπάνω αναφερθείς κύριος, εκμεταλλεύεται το έντονο πατριωτικό συναίσθημα του πολύπαθου Ποντιακού Ελληνισμού για να «ζωγραφίσει» για μια ακόμα φορά. Αυτά κάνει και με τσαντίζει.

ΥΓ. «Πάρε κόσμε. Ότι πάρεις 100. Άστο κάτω έχει 200»
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spiros : 08-08-08 στις 07:52
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 08-08-08, 18:25
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Φίλε Σπύρο.

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Πήρε ένα ντοκιμαντέρ, του "πέρασε απο πάνω" μουσική απο Ποντιακούς χορούς και, ..ιδού το "συμπέρασμα" :

Τελικά, οι Έλληνες, όπως ερχόμαστε απο τον Σείριο και αφου χτίσαμε και κανα-δυό πόλεις στον Άρη και την Σελήνη, φτάσαμε μέχρι την Κίνα, ...τουλάχιστον !

- Όλα τα υπόλοιπα, είναι συνωμοσίες των σιωνιστών για να μας μειώσουν, εξαφανίσουν κλπ !!

ΤΕΛΟΣ... - ΔΕΝ δεχόμαστε τίποτα αντίθετο ! - Μόνο τα video και τα πονήματα του πανεπιστήμονα και φωτεινού παντογνώστη (..θυμάσαι ένα επιτραπέζιο παιχνίδι;) Liako the Great .
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 08-08-08, 20:29
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

πραγματικα old cave-dinosaur με εχεις εντυπωσιασει με τον ογκο των επιχειρηματων που παραθετεις!!πρωτη μου φορα βλεπω την ειρωνια και την ισοπεδωση να χρησιμοποιειται σαν επιχειρημα

ειναι γνωστη οι αποψη σου περι του θεματος αφου σε καθε post σου επαναλαμβανεται.τι προσπαθεις να κανεις?να μας αποδειξεις ποσο χαζοι ειμαστε η να μας επαναφερεις στον <<ισιο δρομο>>?

δεν ξερω αν εχεις καταλαβει οτι ΔΕΝ πιστευουμε στα νεφελιμ ουτε στον λιακο.απλα λεμε ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ αν υπαρχουν τι στοιχεια εχουμε.τοσο απλα.

δεν νομιζω να εχει κανεις ορεξη για αντιπαραθεσεις,ειδικα μετα το προσφατο κλειδωμα του θεματος.λες οτι δεν δεχομαστε τιποτα αντιθετο.μηπως αυτο ισχυει και για τον εαυτο σου?δεν εχω σκοπο να σε θιξω αντιθετα θιγομαι απο τα μηνυματα σου

φιλικα no slave
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 08-08-08, 20:32
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
ΤΕΛΟΣ... - ΔΕΝ δεχόμαστε τίποτα αντίθετο ! - Μόνο τα video και τα πονήματα του πανεπιστήμονα και φωτεινού παντογνώστη (..θυμάσαι ένα επιτραπέζιο παιχνίδι;) Liako the Great .
μπορει να μη με λενε Σπυρο αλλα ξερεις ποσα λαμπακια εχω καψει στο φωτεινο παντογνωστη ;
το θεμα ειναι πως και δικιο να εχει σε καποια πραγματα (συνηθως των αλλων)
θυμιζει ανθρωπο που λογω ελειψης χρονου (στη καλυτερη περιπτωση) αντι για οξυγονοκοληση χρησιμοποιει σπαγγο για να ξαναδεσει τους σπασμενους κρικους μιας αλυσιδας ....
αλλα απ οτι βλεπω αρεσει σε ολους σας και δε τον χανετε με τιποτα οταν κανετε ζαπιν (και καλα)



@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 08-08-08 στις 20:36
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 08-08-08, 20:45
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

μου γενναται η εξης απορια(αναθεμαμε ολο αποριες ειμαι ).ειναι δυνατον να πουλαει ο λιακο 5 βιβλια μονο 19 ευρω?και τιποτα να μην εγραφε μεσα παλι λιγο δεν ειναι?φυσικα δεν υπονοω οτι το κανει για να σωσει τον κοσμο διοτι φαινεται οτι ανοιγει το ενα βιβλιοπωλειο μετα το αλλο.αλλα πως το κανει?θα πρεπει να πουλαει τεραστιες ποσοτητες μαλλον.αν ειναι ετσι τοτε πηγαζει και ενα καλο.ο κοσμος εχει αρχισει να διαβαζει.εστω και την κοκκινοσκουφιτσα βρε παιδι μου,αλλα διαβαζει.
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 08-08-08, 20:54
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
μου γενναται η εξης απορια(αναθεμαμε ολο αποριες ειμαι ).ειναι δυνατον να πουλαει ο λιακο 5 βιβλια μονο 19 ευρω?και τιποτα να μην εγραφε μεσα παλι λιγο δεν ειναι?φυσικα δεν υπονοω οτι το κανει για να σωσει τον κοσμο διοτι φαινεται οτι ανοιγει το ενα βιβλιοπωλειο μετα το αλλο.αλλα πως το κανει?θα πρεπει να πουλαει τεραστιες ποσοτητες μαλλον.αν ειναι ετσι τοτε πηγαζει και ενα καλο.ο κοσμος εχει αρχισει να διαβαζει.εστω και την κοκκινοσκουφιτσα βρε παιδι μου,αλλα διαβαζει.
Εδώ φίλε μου θα διαφωνήσω κάθετα. Αν είναι ο κόσμος να διαβάζει χωρίς την ελάχιστη κριτική σκέψη και να ρουφάει σαν σφουγγάρι ότι γράφει ο ένας κ ο άλλος τότε όχι χίλιες φορές να μη διαβάζει και να μη διαβάσει και ποτέ του. Όσο για τη Κοκκινοσκουφίτσα που αναφέρεις σκέφτηκα αρχικά ότι είναι άστοχο παράδειγμα γιατί όποιος τη διαβάζει ξέρει ότι διαβάζει παραμύθι ή έστω το αντιλαμβάνεται όταν μεγαλωνει αλλά τελικά μετά από περισσότερη σκέψη δε μου φαίνεται και τόσο άστοχο...

Όπως και να έχει θα ήθελα να ζητήσω από τους συμμετέχοντες να επεκτείνουμε λίγο τη συζήτηση πέρα από τα όρια του Λιακόπουλου και του κάθε Λιακόπουλου και να παραθέσουμε κείμενα ή επιχειρήματα άλλων συγγραφέων για να δούμε αν τελικά αυτή η θεωρία μπορεί να έχει κάποια βάση ή όχι. Άλλωστε για τον Λιακόπουλο υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα στο φόρουμ, οπότε μπορεί εκεί να συνεχιστεί το debate περί της αξιοπιστίας του.

Φιλικά,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 09-08-08, 00:18
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

ηταν σχημα λογου αγαπητη melian.συμφωνω απολυτα μαζι σου.βεβαια τα βιβλια του λιακο ασχετα αν ειναι παραμυθια η οχι,βαζουν τον αναγνωστη να αναρωτηθει γενικοτερα.επιφυλασσομαι βεβαια γιατι δεν εχω αγορασει ακομα καποιο απο αυτα,απλα κρινω απο τις εκπομπες του
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 09-08-08, 03:12
thegeorge Ο χρήστης thegeorge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2008
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Προφανώς θα είχαν φτιάξει και πάρκα με γρασίδι, και γήπεδα τους σκουός ή ολυμπιακού τύπου πισίνες για μακροβούτια...
Για σκέψου βρε λίγο πιο εποικοδομητικά: Τι χρειάζεται ένα κτίριο στην γη, τι χρειάζεται ένα κτίριο στην Σελήνη;
Σελήνη: ένα μικρό ουράνιο σώμα που ΔΕΝ έχει: ατμόσφαιρα, νερό και ζωή...
Αλλά έχει: βαρβάτη ακτινοβολία, πολλαπλές πτώσεις κομητών και μετεωριτών και φυσικά παντελή ερήμωση στην επιφάνεια της.
Με λίγα λόγια ποιός είναι αυτός που θα ήθελε ανά πάσα στιγμή να του πέσει ένα κομμάτι κομήτη ή μετεωρίτη στο οίκημα μια και η Σελήνη ΔΕΝ έχει ατμόσφαιρα για να εμποδίσει ακόμα και τους πιο μικρούς!!!

Είναι απείρως λογικότερο να χτιστούν οι πόλεις υπόγεια...
Επίσης γιατί να χτιστούν στην σκοτεινή πλευρά; Τους πείραζε το γαιόφως;
Είναι πολύ ασφαλέστερο να χτιστούν στην φωτεινή πλευρά, αντί στην σκοτεινή...
Αλήθεια πόσος τελικά ήταν ο πληθυσμός που πρέπει να κατοικούσε εκεί πάνω για να έχουν πόλεις;;;; Ποιό είναι αυτό το πλάσμα που θα κατοικούσε ένα μικρό ερημομένο κόσμο;;;


Μπες ένα λεπτό εδώ και δες με λίγα λόγια μερικά πράματα απ την σελήνη.
Χωρίς πισινές μπανιέρες γήπεδα προφυλακτικά και μακροβούτια


http://www.blackstate.gr/moon.htm
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 09-08-08, 07:29
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

thegeorge,
Υπάρχει η περίπτωση να ευσταθεί έστω και ένα (ΕΝΑ!!!!) από τα "καταπληκτικά" θαύματα και παρατηρήσεις που υπάρχουν στο στέκι που παράθεσες;;;
Π.χ Θόλοι που μετακινούνται;;;
Για πιο λόγο να φτιάξει ένα πλάσμα που έχει την ικανότητα να ταξιδεύει στο διάστημα "μετακινούμενους θόλους";
Θέλει να σκάψει - βάζει τα ρομπότ και το κάνουν...
Θέλει να χτίσει - βάζει τα ρομπότ και το κάνουν...
Θέλει να αποκρύψει κάτι - βάζει ηλεκτρομαγνητικά πεδία που εκτρέπουν το φως και θα νομίζαμε ότι όλα είναι εντάξει εκεί...
Αφήστε βέβαια τα καταπληκτικά βίντεο...

Πείτε μου ειλικρινά, ζητάω πολλά όταν γράφω ότι πρέπει πρώτα να ελέγχουμε με βάση την λογική όσα διαβάζουμε;;;
Είναι τόσο δύσκολο δηλαδή;;;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 09-08-08, 17:43
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

ας υποθεσουμε οτι υπαρχει νοημων ζωη στη σεληνη και τον αρη.τι ειδους ζωη πιστευεις οτι ειναι αυτη?ειναι οι καλοι νεφελιμ που εξοριστηκαν?ειναι παλιοι γηινοι που μετακομισαν πριν χιλιαδες χρονια?η μηπως ειναι εξωγηινοι που εστησαν εκει τη βαση τους για να μας παρατηρησουν?

ακομη υποθετουμε οτι η νασα γνωριζει τι ειναι.ποιος ο λογος αποκρυψης στοιχειων?εκτος αν το συνδιασουμε με το θεμα που εχει ποσταρει ο απεριττος-ζουν αναμεσα μας-.τοτε πιθανον η νασα να διοικηται απο..αλλης φυσεως οντα.

τελος παρατηρω μια προσπαθεια συσχετησης γηινης τεχνολογιας με εξωγηινης.γιατι οι εξωγηινοι να εχουν ρομποτ?μπορει να σκαβουν με ενεργεια που βγαινει απο τα χερια τους(πολλες ταινιες βλεπω!).γιατι να αφηνουν πυρινικα καταλυπα-οπως εχει προαναφερθει-?εμεις τα αφηνουμε γιατι ειμαστε πρωτογονοι μαλλον.

γραφω τα παραπανω διοτι πιστευω πως η αναζητηση νεφελιμ πρεπει να γινεται απο γηινα στοιχεια αλλιως μπερδευουμε περισσοτερο το θεμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.