Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #741  
Παλιά 20-03-08, 01:06
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burzum
Σε μένα αναφέρεσαι???Εγώ δεν είμαι τέκτονας.Μάθε να διαβάζεις Α'ι'νστάιν
...Αλλά για την ταμπακέρα τίποτα...
Πόθεν οι "γνώσεις" σου, ειδικέ; ( και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε; )
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #742  
Παλιά 20-03-08, 08:14
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Αν οι όποιοι επιτήδειοι έχουν παρεισφρύσει στις τάξεις του για ίδιο συμφέρον, αυτό δεν σημαίνει ότι ο Τεκτονισμός έχει άλλον χαρακτήρα από αυτόν που του δίνω.
και λίγο παρακάτω μας λες:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
...
Δεν ευθύνεται όμως γι' αυτό η ΙΔΕΑ του Τεκτονισμού! Ούτε αλλάζει ο σκοπός του Τάγματος..
Συγνώμη για την εμβόλιμη παρέμβαση στη συζήτησή σας. Η αλήθεια είναι ότι ΕΛΑΧΙΣΤΑ πράγματα γνωρίζω για τον τεκτονισμό αν και έχω αρκετούς συναδέλφους (είμαι καθηγητής) που ανήκουν στο ΤΑΓΜΑ. Κάποιοι από αυτούς φέρουν και τίτλους.

ΟΛΟΙ αυτοί (από αυτούς που γνωρίζω εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ) βρίσκονται εκεί είτε για λόγους ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ είτε για λόγους ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ. Είναι τουλάχιστον ΑΣΤΕΙΟ να συζητάμε για φιλοσοφικές αναζητήσεις στη περίπτωση αυτή, η δε προσωπική τους ζωή προσπαθεί με ΔΥΣΚΟΛΙΑ να ισορροπίσει πάνω στη γραμμή της ηθικής που περιγράφεις...

Που θέλω να καταλήξω; Είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να μην έχει αλλοιωθεί ο σκοπός του Τάγματος όταν ΌΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ όπως ομολογείς και εσύ εντάσσονται σ' αυτό με αλλότριους σκοπούς και διαθέσεις! Είναι ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ και ΠΑΡΑΛΟΓΟ να ισχυρίζεσαι ότι η ΙΔΕΑ του ΤΑΓΜΑΤΟΣ συνεχίζει να πλανάται αλώβητη ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από τα άτομα που την υπηρετούν. Μιλάμε δηλαδή και στη περίπτωση αυτή για ΞΕΠΕΣΜΟ και το χειρότερο ΚΑΤΑΝΤΙΑ...
Απάντηση με παράθεση
  #743  
Παλιά 20-03-08, 10:23
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01
και λίγο παρακάτω μας λες:


Συγνώμη για την εμβόλιμη παρέμβαση στη συζήτησή σας. Η αλήθεια είναι ότι ΕΛΑΧΙΣΤΑ πράγματα γνωρίζω για τον τεκτονισμό αν και έχω αρκετούς συναδέλφους (είμαι καθηγητής) που ανήκουν στο ΤΑΓΜΑ. Κάποιοι από αυτούς φέρουν και τίτλους.

ΟΛΟΙ αυτοί (από αυτούς που γνωρίζω εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ) βρίσκονται εκεί είτε για λόγους ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ είτε για λόγους ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ. Είναι τουλάχιστον ΑΣΤΕΙΟ να συζητάμε για φιλοσοφικές αναζητήσεις στη περίπτωση αυτή, η δε προσωπική τους ζωή προσπαθεί με ΔΥΣΚΟΛΙΑ να ισορροπίσει πάνω στη γραμμή της ηθικής που περιγράφεις...

Που θέλω να καταλήξω; Είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να μην έχει αλλοιωθεί ο σκοπός του Τάγματος όταν ΌΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ όπως ομολογείς και εσύ εντάσσονται σ' αυτό με αλλότριους σκοπούς και διαθέσεις! Είναι ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ και ΠΑΡΑΛΟΓΟ να ισχυρίζεσαι ότι η ΙΔΕΑ του ΤΑΓΜΑΤΟΣ συνεχίζει να πλανάται αλώβητη ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από τα άτομα που την υπηρετούν. Μιλάμε δηλαδή και στη περίπτωση αυτή για ΞΕΠΕΣΜΟ και το χειρότερο ΚΑΤΑΝΤΙΑ...
Φίλε Μίλτε, ακόμη και ΕΝΑΣ πραγματικός Τέκτονας να υπάρξει, η Τεκτονική Ιδέα θα ζει αλώβητη.

Ο σκοπός του Τάγματος θα αλλοιωθεί μόνον αν αλλάξει ο Καταστατικός Χάρτης, πράγμα που δεν πρόκειται να γίνει, διότι σε τέτοια περίπτωση δεν θα μιλάμε για Τεκτονισμό, αλλά για Παρατεκτονισμό, που δεν είναι το ίδιο.

Επαναλαμβάνω: Ο Τεκτονισμός είναι εσωτεριστικό Φιλοσοφικό Τάγμα με σκοπό την πνευματική καλλιέργεια του ατόμου και την προσέγγιση της ύπαρξής του και του σκοπού αυτής μέσω φιλοσοφικής έρευνας.

Αυτό δεν αλλάζει, όσοι άσχετοι ή πονηροί και αν μπουν στις Στοές.

Μην κρίνεις μιάν Ιδέα από το πώς κάποιοι την εκμεταλλεύονται προς ίδιον συμφέρον ή προσωπική προβολή.

Για παράδειγμα:

Αν πάρουμε σχεδόν το σύνολο του τρόπου ζωής των ανωτέρων Κληρικών ως ηθικό Πρότυπο και το κάνουμε όλοι δικό μας τρόπο ζωής, η Ανθρωπότητα θα βουτηχτεί σε δυσώδη βούρκο.

Ευθύνεται γι' αυτό η Χριστιανική Διδασκαλία;

Και ο άδολος φουκαράς παπάς του χωριού ποιά ευθύνη φέρει για το χάλι και την εσαεί κατάντια της συντριπτικής πλειοψηφίας των εκάστοτε κεφαλών της Εκκλησίας;

Παραλλήλισε τις δυό περιπτώσεις και βγάλε συμπέρασμα.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #744  
Παλιά 20-03-08, 11:32
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μου Τάκη,ωραία όλα αυτά που λες και φυσικά οι ιδέες είναι αιώνιες και δεν πεθαίνουν ούτε αλλοιώνονται ποτέ,όμως στην σημερινή εποχή οι ιδέες από μόνες τους δεν μπορούν να εξασφαλίσουν έναν καλύτερο κόσμο.Όπως και στο Χριστιανικό ιερατείο,νομίζω ότι είναι εμφανές στον καθένα ότι οι σημερινοί τέκτονες έχουν παρεκλήνει εντελώς από το δρόμο αυτών των ιδεών.Δε θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο,κάθε άλλο,απόλυτα αναμενόμενο μάλλον να έχει εισχωρήσει η εξουσία μέσα στην καρδιά του τεκτονισμού και να τον ελέγχει πλήρως,αυτό άλλωστε συμβαίνει με όλες ανεξαιρέτως τις φιλοσοφικές-πολιτικές-θρησκευτικές ομάδες,όποια και να μου αναφέρεται.Οι ιδέες φυσικά όπως είπαμε και πριν είναι αθάνατες και αυτό είναι παρήγορο αν μη τι άλλο και μας δίνει ελπίδα καθώς εμπνέουν και θα εξακολουθούν να εμπνέουν και να διαφωτίζουν κάποιους ανθρώπους.Όμως για να βγει ο ήλιος και για τους υπόλοιπους ανθρώπους,τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα και απαιτείται προφανώς κάτι άλλο...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #745  
Παλιά 20-03-08, 13:06
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
...οι ιδέες είναι αιώνιες και δεν πεθαίνουν ούτε αλλοιώνονται ποτέ,όμως στην σημερινή εποχή οι ιδέες από μόνες τους δεν μπορούν να εξασφαλίσουν έναν καλύτερο κόσμο.
Ακριβώς αυτό! Συντάσσομαι ΑΠΟΛΥΤΑ με τη διατύπωση αυτή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
...
Παραλλήλισε τις δυό περιπτώσεις και βγάλε συμπέρασμα.
Τώρα; Αυτού του είδους τα συμπεράσματα τα έχω βγάλει εδώ και καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #746  
Παλιά 20-03-08, 14:18
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Δέν νομίζω να υπάρχει νόημα περεταίρω ύπαρξης του συγκεκριμένου Thread...Η επιχειρηματολογία εξαντλήθηκε..λέγονται τα ίδια και τα ίδια...Με λίγα λόγια κορέστηκε το Θέμα για τον Τεκτονισμό....

Θα ζητούσα απο κάποιον συντονιστή εάν είχε την ευγενή καλοσύνη να το κλειδώσει το θέμα γιατί δέν πάει άλλο...

Και κύριε Τάκη Παπαδόπουλε...

Δεν πολυ-απασχολεί και πολύ τον κόσμο η Μασωνία και ο ρόλος της στην κοινωνία... Απο την στιγμή που τα περισσότερα μέλη της είναι εκφυλισμένα ε, εκφυλίστηκε και ο ίδιος ο Τεκτονισμός...Οι άνθρωποι κάνουν της οργανώσεις-συλλόγους και όχι οι ιδέες απο μόνες τους...Δέν μας απασχολούν τα εσωτερικά της εκάστοτε στοάς εδώ πέρα...

Αυτά λύστε τα μεταξύ σας οι τέκτονες...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #747  
Παλιά 20-03-08, 17:47
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Φίλε Μίλτε, ακόμη και ΕΝΑΣ πραγματικός Τέκτονας να υπάρξει, η Τεκτονική Ιδέα θα ζει αλώβητη.
Χμμμ.
Αυτο ειναι ενα ''μειον'' για την προς δημιουργια εικονα του τεκτονισμου εκ μερους μου.(για το τι εικονα να ''φτιαξω'' γι αυτον κοινος)
Ιδεα, ο Τεκτονισμος οπως λες, αλλα αν αυτη η ιδεα χρειαζεται εστω και ΕΝΑΝ ανθρωπο-τεκτονα για να ζει αλωβητη, τοτε..... αυτη η ιδεα δεν μου ''κανει''.
Κρινεται ανεπαρκης για τον εαυτο μου, μιας και μπορεις να βιωσεις Ιδεες που δεν εχουν αναγκη απο κανενα μη ιδεατο ον για να ζουν και να υπαρχουν.Να υπαρχουν παντου μες στην δημουργια ανεξαρτητου μυησης ή συστηματος.
Απάντηση με παράθεση
  #748  
Παλιά 20-03-08, 21:37
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος

Χρυσέ μου άνθρωπε, τα είπαμε δεκάδες φορές:

Κακοί Τέκτονες, υπάρχουν και είναι πολλοί.
Κακός Τεκτονισμός ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Ο πραγματικός Τέκτων έχει ηθικό κώδικα ζωής που ακολουθεί είτε μέσα είτε έξω από την Στοά, δηλαδή οπουδήποτε.

Αλλιώς, δεν είναι Τέκτων, παρά μόνον κατ' όνομα!

Αν αυτό δεν γίνεται αντιληπτό, το πρόβλημα έγκειται πλέον σε αυτόν που ΔΕΝ καταλαβαίνει.

Μάλλον λόγω του μεγάλου σου πάθους να υποστηρίξεις την μασονία δεν διάβασες στο τέλος του μηνύματος μου πως δεν βάζω στον ίδιο κουβά όλους τους μασόνους. Επίσης, αν και έχω διαβάσει από την 59-60 σελ. και μετά, δεν θυμάμαι αν υπάρχει απάντηση στα εξής: Η μασονία υποτίθεται πως κάνει έναν καλό άνθρωπο καλύτερο σωστά? Έναν κακό άνθρωπο όμως τον δέχεται έτσι ώστε να τον κάνει καλό και μετέπειτα ακόμη καλύτερο? Δέχεται ανάπηρους ανθρώπους? Παραπληγικούς ή ακόμη και κάποιον ακρωτηριασμένο από κάποιο ατύχημα πχ?
Απάντηση με παράθεση
  #749  
Παλιά 20-03-08, 22:21
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Μάλλον λόγω του μεγάλου σου πάθους να υποστηρίξεις την μασονία δεν διάβασες στο τέλος του μηνύματος μου πως δεν βάζω στον ίδιο κουβά όλους τους μασόνους. Επίσης, αν και έχω διαβάσει από την 59-60 σελ. και μετά, δεν θυμάμαι αν υπάρχει απάντηση στα εξής: Η μασονία υποτίθεται πως κάνει έναν καλό άνθρωπο καλύτερο σωστά? Έναν κακό άνθρωπο όμως τον δέχεται έτσι ώστε να τον κάνει καλό και μετέπειτα ακόμη καλύτερο? Δέχεται ανάπηρους ανθρώπους? Παραπληγικούς ή ακόμη και κάποιον ακρωτηριασμένο από κάποιο ατύχημα πχ?
( Δεν υπάρχει πάθος υποστήριξης σε τίποτα.

Επί συγκεκριμένων ερωτήσεων, κατέθεσα την γνώση μου για το συγκεκριμένο θέμα και μόνο.
)

Τον κακό για να τον "κάνει" καλό; - ΟΧΙ. Δεν γίνεται δεκτός ο "κακός".
Ήδη υπάρχει εκτενής αναφορά στο ότι βασική προϋπόθεση εισδοχής είναι ΚΑΙ ο χρηστός, έντιμος και ηθικός Βίος.

Άρα, "κακοί" γιόκ.

Η αρτιμέλεια δεν παίζει κανένα ρόλο. Τέτοιου είδους "ρατσιστικές" θέσεις απάδουν εντελώς του Τεκτονισμού.

Πάλι θα πω ότι ΔΕΝ συνδέεται ο σκοπός του Τεκτονισμού με "καλούς" ή "κακούς" Τέκτονες.

Για να το καταλάβεις καλύτερα, αντικατάστησε - όπου γράφεται - την λέξη "Τεκτονισμός" με την λέξη "προσκοπισμός" και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Υπάρχουν και καλοί, αλλά και κακοί πρόσκοποι, δεν είναι έτσι;
Η έννοια όμως του προσκοπισμού είναι μία, έ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Burzum
Σε μένα αναφέρεσαι???Εγώ δεν είμαι τέκτονας.Μάθε να διαβάζεις Α'ι'νστάιν
Έγραψα: "...ευρίσκονται άπειροι "ειδικοί" Τεκτονολόγοι ( όπως προφανώς εσύ )..."
Σε απεκάλεσα, λοιπόν, Τεκτονολόγο και ΟΧΙ Τέκτονα!, μιά και γνωρίζεις περί Τεκτόνων περισσότερα απ' ό,τι οι Τέκτονες!

Και αδιαμφισβήτητα, ΔΕΝ είσαι Τέκτων...

Ποιός λοιπόν, πρέπει να μάθει να καταλαβαίνει τι διαβάζει;
-Μάθημα πρώτο: Α + Β = ΑΒ ( Μιά και είμαι - όπως με απεκάλεσες - ο Einstein, τα μαθήματα θα παραδίδονται υπό μορφήν εξισώσεων... )
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 20-03-08 στις 22:23
Απάντηση με παράθεση
  #750  
Παλιά 20-03-08, 22:44
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το σύντομο της απαντήσεως σου. Άρα η μασονία ενδιαφέρεται μόνο για τους καλούς και δεν νοιάζεται για τον άνθρωπο εν γένει, διαφορετικά θα δεχόταν και τον κακό. Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να πιστέψω πως εφόσον κάποιος σε αναπηρική καρέκλα με μια αναπηρία πχ στο δεξί του χέρι θελήσει να γίνει μασόνος, αυτός θα γίνει δεκτός (δεδομένου ότι είναι ηθικός, έντιμος κλπ). Τέλος, πως διασταυρώνεται πως κάποιος αιτούντας είναι καλός έντιμος κλπ? Κάποιος συνομιλητής εδώ που δηλώνει μασόνος, είχε πει σε προηγούμενη σελίδα, πως γίνεται μια έρευνα για τον ποιόν του αιτούντα. Αυτό αληθεύει...? Αν ναι, πως γίνεται αυτό?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.