Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-11-16, 21:32
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Litsa
δεν την πάτησα απλά εσύ θα έπρεπε να διευκρινήσεις για ποιόν ακριβώς έγραφες......

Δεν είναι υποχρεωτικό να γνωρίζουμε για ποιόν ΕΦΙΆΛΤΗ ακριβώς μιλάς....

Μην ξεχνάς πως υπάρχει και ένας τρίτος ΕΦΙΆΛΤΗΣ...
(Δεν λέω το όνομά του γιατί είναι και γκαντέμης.... )

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
  #22  
Παλιά 07-11-16, 22:40
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια.

Κοίτα πως έχουν τα πράγματα.

Τα πιστεύεις ειλικρινά αυτά που λες και καλά κάνεις. Το θεωρώ ντροπή ομοεθνείς σου να σε κακοχαρακτηρίζουν και να σε ρωτάνε ποιος είσαι και πόσο χρονών είσαι. Αν άνηκες σε άλλο έθνος, η συμπεριφορά σου θα θεωρείτο φυσιολογική από ανθρώπους του έθνους εκείνου.

Εδώ τώρα έχεις αντιμετωπίσεις χλευασμό αλλά ακόμα και να κινδυνεύσεις από Έλληνες για αυτά που λες. Τί πιστεύεις για αυτό? Θεωρείς ότι αξίζει να κινδυνεύεις να κάνεις τον <<Νώε>>? Πιστεύεις ότι θα σώσεις τον κόσμο που σε κοροιδεύει? Αν θεωρούν πως μέχρι στιγμής όλα είναι εντάξει και εσύ είσαι απλώς ένας φασίστας που μισείς τους μετανάστες, τί πιθανότητες νομίζεις υπάρχουν να αλλάξουν τρόπο σκέψης? Μήπως είναι καλύτερο να τους αφήσεις να πνιγούνε?

Πέρα από αυτά, θέλω να σου πω ότι δεν είμαι φανατικός εθνικιστής. Προτού φθάσουμε σε αυτό το χάλι με τους εισβολείς (από τον πιο μικρό λαθρομετάναστη με μαχαίρι έως τον εβραίο μεγαλοεπιχειρημάτια με τις πολυεθνικές), δεν μου φέρθηκε η ελληνική πολιτεία σωστά. Δηλαδή μέσα στο σπίτι μου δεινοπάθησα από τους ίδιους τους Έλληνες. Δεν πέρασα πουθενά καλά και έζησα υπό την τυραννία μιας εξουσίας που δεν σέβεται τους Έλληνες.
Στον στρατό και στην δουλειά σου φέρονται σαν αιχμάλωτο. Αυτό σε απασχολεί?

Άρα λοιπόν δεν πρέπει να σκεφτείς ποιος προετοίμασε την κατάσταση για να υπάρξει το χάλι αυτό σήμερα? Μεγαλώσαμε σε μια υγιή πολιτεία όπου ο πολίτης αγαπάει το έθνος του? Υπάρχει συνεργασία και ομόνοια ή εκμετάλλευση μιας ιεραρχίας, ακόμα και αν αυτή έχει εθνικό προσωπείο?

Έτσι λοιπόν θέλω να σου πω προς αποφυγή παρεξήγησης πως δεν είμαι Χρυσαυγίτης, μάλιστα τους μισώ πολύ γιατί μου φέρθηκαν πολύ άσχημα ακόμα και αν τους έβαλα στο Κυνοβούλιο.

Πιστεύω σε μια άλλη πολιτεία φυλετική, αλλά όχι με το χάλι αυτό που έχει υπάρξει στο παρελθόν, όπου είσαι απλώς ένα ρομπότ του <<εθνικού>> συστήματος. Έστω και αν αυτή είναι ουτοπική.

ΥΓ
Σου θυμίζω από το αστείο τραγουδάκι της χούντας την φράση <<και πρώτο τον στρατιώτη>>. Φυσικά αυτές είναι γελοιότητες, ο στρατιώτης θεωρείτο ένα ασήμαντο φανταράκι σκουπιδάκι. Έτσι λοιπόν μια τέτοια ιδεολογία όπου θυσιάζεσαι για τον αρχηγό Μιχαλολιάκο ή άλλον Φύρερ, δεν με εκφράζει. Την θεωρώ υποτιμητική. Επίσης θεωρώ ντροπή να λένε στον τσολιά "γαμώ την μάνα σου" οι ανώτεροι, να του κάνουν κωλοδάχτυλα οι περαστικοί και αυτός να πρέπει να μείνει ακίνητος. Δεν βλέπω καμμιά εθνική περηφάνεια σε αυτό.


Συμφωνώ σε όλα και δεν ψηφίζω γενικότερα από συνείδηση, απλά με τις απόψεις μου μπορεί να θεωρηθώ ρατσιστής, πράγμα που δεν ισχύει. Είμαι ένα εργαλείο για το ευρύτερο καλό οπότε ναι, αξίζει να θυσιαστώ και να υποστώ την χλεύη γιατί αυτή προέρχεται από πλανεμένους που μακάρι να δουν την αλήθεια κάποια στιγμή. Επίσης έκανα λάθη εδώ ανεβάζοντας τους τόνους και θα σε συμβούλευα να ηρεμήσεις κι εσύ αν και ξέρω πως είναι δύσκολο. Κι εμένα μου φέρθηκαν άσχημα και εννοείται πως με απασχολούν όλα αυτά που αναφέρεις.. Φιλική συμβουλή: Έχεις το χάρισμα του λέγειν , συνδύασέ το με την ηρεμία του λόγου και θα κερδίσεις κόσμο...
  #23  
Παλιά 08-11-16, 10:56
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης έκανα λάθη εδώ ανεβάζοντας τους τόνους και θα σε συμβούλευα να ηρεμήσεις κι εσύ αν και ξέρω πως είναι δύσκολο. Κι εμένα μου φέρθηκαν άσχημα και εννοείται πως με απασχολούν όλα αυτά που αναφέρεις.. Φιλική συμβουλή: Έχεις το χάρισμα του λέγειν , συνδύασέ το με την ηρεμία του λόγου και θα κερδίσεις κόσμο...

Ευχαριστώ. Και εγώ έκανα λάθος που λέω ότι μισώ. Δεν σου κάνει καλό αν μισείς.

Πιστεύω υπάρχουν αρκετοί ειλικρινοί ιδεολόγοι και πατριώτες στη χρυσή αυγή, απλώς δεν ξέρουν ότι οι αρχηγοί τους εκμεταλλεύονται. Όπως και οι αρχηγοί όλων των κομμάτων.

Το ίδιο και στους αντίφα. Υπάρχουν αγνοί ιδεολόγοι αναρχικοί, αλλά δεν ξέρουν ότι οι αρχηγοί τους είναι ύπουλοι και τους χρησιμοποιούν.

Είναι πολύ λυπηρό όταν χρυσαυγίτες και αντίφα χρησιμοποιούν βία εκεί που δεν πρέπει, νομίζοντας ότι κάνουν το σωστό.

Σίγουρα υπάρχει δόση αλήθειας σε όλα, από εκεί και πέρα μακάρι οι άνθρωποι να παύανε να σφάζονται και να υπήρχε αγάπη και χώρος για όλους.

Το να λες ότι η Ελλάδα δεν χωράει, δεν σημαίνει ότι μισείς. Απλώς πράγματι δεν χωράει! Είναι σαν να προσπαθείς να μπεις σε ένα λεωφορείο που είναι γεμάτο ως την οροφή. Υπάρχει χώρος και στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ! Γιατί ΟΧΙ? Να βοηθήσουμε όλοι τους μετανάστες, όχι μόνο οι Έλληνες.
  #24  
Παλιά 08-11-16, 11:12
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το να λες ότι η Ελλάδα δεν χωράει, δεν σημαίνει ότι μισείς. Απλώς πράγματι δεν χωράει! Είναι σαν να προσπαθείς να μπεις σε ένα λεωφορείο που είναι γεμάτο ως την οροφή. Υπάρχει χώρος και στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ! Γιατί ΟΧΙ? Να βοηθήσουμε όλοι τους μετανάστες, όχι μόνο οι Έλληνες.
Υπάρχει χώρος και στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ;;;

Στις ΗΠΑ ναι αλλά στην Ευρώπη οι "μεγάλες" χώρες έχουν 3-4 και 5 φορές μεγαλύτερη πυκνότητα πληθυσμού από την Ελλάδα. Άρα "χώρος" υπάρχει στην Ελλάδα αλλά δεν υπάρχει στην Ευρώπη.
Βέβαια εκείνο που δεν υπάρχει στην Ελλάδα (και υπάρχει στην Ευρώπη) είναι ο "εικονικός" οικονομικός "χώρος" - Δηλαδή η Ελλάδα δεν μπορεί να βαστάξει οικονομικά την απασχόληση και το τάισμα περισσοτέρων.
Αλλά χώρος υπάρχει, αν υπάρξει και δυνατότητα εργασίας και παραγωγής θα μπορεί.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...BC%CE%BF%CF%8D

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 08-11-16 στις 11:13
  #25  
Παλιά 08-11-16, 20:30
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Logical Faith για να ξεκαθαρίσουμε κάτι Φασίστες υπάρχουν σε όλες
τις πολιτικές φατρίες που δηλητηριάζουν την πολιτικής ζωής ενός τόπου.....

Τώρα το να λές πως υπάρχουν εκεί η αλλού καλά παιδιά μου θυμίζει καποιους
που έκαναν κάτι δολοφονίες και έλεγαν οι γείτονες μα πως το έκαναν αυτό
ήταν καλά παιδιά......
Από αυτά τα καλά παιδιά βγήκαν Γερμανοτσολιάδες οι κουκουλοφόροι
βγήκαν οι ΔΙΚΤΑΤΟΡΕΣ που τους λατρεύουν οι ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ και απο καλά παιδιά έγινε ο εμφύλιος...


Πήξαμε στα καλά παιδιά....
ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΑΡΕΣ ΙΔΈΕΣ και ΚΑΘΑΡΕΣ ΠΡΆΞΕΙΣ ΑΝΘΡΏΠΙΝΕΣ.....


Μην μας κάνεις μάθημα λοιπόν για τα καλά παιδιά.....

Μάθε λίγο Ιστορία ΔΙΑΒΑΣΕ ΙΣΤΟΡΙΑ....


Εσύ και κάποιοι άλλοι σαν και εσένα (καλοί χριστιανοί για το καλός
χριστιανός έχει πολύ νερό και ζουμί) ήταν και είναι λάτρεις της ΧΑ του ΒΑΣΙΛΙΆ
του Δικτάτορα Μεταξά μέχρι και λάτρεις ήταν της Ιεράς Εξέτασης..

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
  #26  
Παλιά 09-11-16, 11:10
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Δεν μίλησα για καλούς και για κακούς, αλλά για ειλικρινείς.

Σίγουρα υπάρχουν σε όλα τα κόμματα και οργανώσεις ειλικρινή άτομα, ειδικά οι νεαροί που είναι έτοιμοι να θυσιαστούν. Αυτοί είναι μια πολύ καλή βιτρίνα.

Τώρα αν δηλώνουμε υπέρ βασιλικού καθεστώτος και ιεράς εξέτασης, σε καμμιά περίπτωση δεν σημαίνει πως υποστηρίζουμε την αναίτια σφαγή ατόμων που δεν ενοχλούν κανένα, μόνο και μόνο επειδή έχουν διαφορετικές απόψεις. Δεν θέλουμε κανένα καθεστώς τρόμου και τυραννίας.

Είναι ιδεολογική η υποστήριξη. Πρέπει επιτέλους να υπάρξει κάτι καλύτερο από μια αόριστη δημοκρατία αλλά ακόμα και αν υπήρχε αληθινή δημοκρατία οι άνθρωποι δεν είναι σε θέση να κυβερνήσουν σωστά. Πρέπει να υπάρξει ένας βασιλιάς να τους καθαρίσει την ψυχή από τις βρωμιές και να τους κάνει άνθρωπους. Αν τώρα όλη η ιστορία ήταν γεμάτη από τύραννους και άδικες ιερές εξετάσεις, αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να υπάρξει ΔΙΚΑΙΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ ΙΕΡΟΕΞΕΤΑΣΤΗΣ/ΚΡΙΤΗΣ. Η ιστορία της ανθρωπότητας ξεκινά από Βασιλεία.

Εσύ που δηλώνεις Χριστιανός δεν δέχεσαι τον Βασιλέα Ιησού Χριστό?

Μην είσαι λοιπόν ανόητος κατήγορος αλλά να βλέπεις βαθύτερα τί λέμε και όχι επιφανειακά. Φυσικά και τα χάλια και λάθη του παρελθόντος δεν πρέπει να επαναληφθούν.
  #27  
Παλιά 09-11-16, 11:21
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Και αν μου άρεσε η πολιτική της Χρυσής Αυγής θα το δήλωνα ανοιχτά.

Δεν απορρίπτω τη Χρυσή Αυγή επειδή είναι τρέντυ να είσαι αντιφασίστας/αντιχρυσαυγίτης, αλλά επειδή πράγματι δεν συμφωνώ με την πολιτική της.

Θέλω οι άνθρωποι να νιώθουν και να περπατάνε ελεύθεροι, να μην κάνουν πολιτικές συγκεντρώσεις στρατιωτικού τύπου σαν ρομποτάκια.

Τώρα για τον Μεταξά, ξέρω ότι βοήθησε την Ελλάδα να αντιμετωπίσει τους Ιταλούς σωστά και είπε ένα γενναίο όχι (σε αντίθεση με ένα Τσίπρα που θα ψεύδιζε μπροστά στον Ιταλό). Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δέχομαι την πολιτική του ιδεολογία, ούτε έζησα στην προπολεμική εποχή για να δω αν περνούσαν καλά οι άνθρωποι στο δικτατορικό καθεστώς του.

Για τον Παπαδόπουλο έχω ακούσει αρκετούς να λένε πολύ καλά λόγια για εκείνη την εποχή, αλλά επίσης έχω ακούσει και για την αυστηρότητα του καθεστώτος από άλλους. Αν και η Ελλάδα βρισκόταν σε ανάπτυξη τότε, σίγουρα δεν θα μου άρεσε ένα τέτοιο καθεστώς με αστυνόμους και στρατιώτες παντού.
  #28  
Παλιά 09-11-16, 11:28
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μίλησα για καλούς και για κακούς, αλλά για ειλικρινείς.

Σίγουρα υπάρχουν σε όλα τα κόμματα και οργανώσεις ειλικρινή άτομα, ειδικά οι νεαροί που είναι έτοιμοι να θυσιαστούν. Αυτοί είναι μια πολύ καλή βιτρίνα.

Τώρα αν δηλώνουμε υπέρ βασιλικού καθεστώτος και ιεράς εξέτασης, σε καμμιά περίπτωση δεν σημαίνει πως υποστηρίζουμε την αναίτια σφαγή ατόμων που δεν ενοχλούν κανένα, μόνο και μόνο επειδή έχουν διαφορετικές απόψεις. Δεν θέλουμε κανένα καθεστώς τρόμου και τυραννίας.

Είναι ιδεολογική η υποστήριξη. Πρέπει επιτέλους να υπάρξει κάτι καλύτερο από μια αόριστη δημοκρατία αλλά ακόμα και αν υπήρχε αληθινή δημοκρατία οι άνθρωποι δεν είναι σε θέση να κυβερνήσουν σωστά. Πρέπει να υπάρξει ένας βασιλιάς να τους καθαρίσει την ψυχή από τις βρωμιές και να τους κάνει άνθρωπους. Αν τώρα όλη η ιστορία ήταν γεμάτη από τύραννους και άδικες ιερές εξετάσεις, αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να υπάρξει ΔΙΚΑΙΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ ΙΕΡΟΕΞΕΤΑΣΤΗΣ/ΚΡΙΤΗΣ. Η ιστορία της ανθρωπότητας ξεκινά από Βασιλεία.

Εσύ που δηλώνεις Χριστιανός δεν δέχεσαι τον Βασιλέα Ιησού Χριστό?

Μην είσαι λοιπόν ανόητος κατήγορος αλλά να βλέπεις βαθύτερα τί λέμε και όχι επιφανειακά. Φυσικά και τα χάλια και λάθη του παρελθόντος δεν πρέπει να επαναληφθούν.
Τι είδους ιερά εξέταση να υπάρξει σήμερα?Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις,αλλά υπάρχει ανεξηθρησκεία.

Όσο για τον βασιλιά τι να πω.Υπάρχει 1 στο εκατομμύριο πιθανότητα να είναι ένας από αυτούς καλός και πάλι όμως,θα ζήσει για πάντα?Γιατί να θέλει κάποιος να βάλει χωρίς λόγο άλλον έναν αρχηγο πάνω από το κεφάλι του και μάλιστα έναν με τεράστια εξουσία?

Όταν δίνεις σε κάποιον εξουσία,αργά ή γρήγορα θα φθαρεί.Γιατί να μπεις εξ αρχή στο ρίσκο να καταπιεστείς αν δεν υπάρχει λόγος?Όταν δηλώνεις υπέρ ιεράς εξετασης και βασιλείας τότε αυτόματα δέχεσαι την καταπίεση καθώς και όποια παρανομία αυτοί πρόκειται να διαπράξουν
  #29  
Παλιά 09-11-16, 11:53
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Όσο για τον βασιλιά τι να πω.Υπάρχει 1 στο εκατομμύριο πιθανότητα να είναι ένας από αυτούς καλός και πάλι όμως,θα ζήσει για πάντα?Γιατί να θέλει κάποιος να βάλει χωρίς λόγο άλλον έναν αρχηγο πάνω από το κεφάλι του και μάλιστα έναν με τεράστια εξουσία?

Όταν δίνεις σε κάποιον εξουσία,αργά ή γρήγορα θα φθαρεί.Γιατί να μπεις εξ αρχή στο ρίσκο να καταπιεστείς αν δεν υπάρχει λόγος?Όταν δηλώνεις υπέρ ιεράς εξετασης και βασιλείας τότε αυτόματα δέχεσαι την καταπίεση καθώς και όποια παρανομία αυτοί πρόκειται να διαπράξουν
Κι όμως η οικογενειοκρατεία στη διακυβέρνηση είναι βαθια ενσωματωμένη στη συνείδηση των ανθρώπων, γι'αυτό δέχονται "απ' τον παππού στον εγγονό" πρωθυπουργούς (κι όχι μόνο στην Ελλάδα) έστω και "δημοκρατικά" (σιγά τη δημοκρατία όταν το - όποιο - κόμμα έχει δεκαετίες 'υποταγής' σε οικογένειες)
  #30  
Παλιά 09-11-16, 12:34
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι όμως η οικογενειοκρατεία στη διακυβέρνηση είναι βαθια ενσωματωμένη στη συνείδηση των ανθρώπων, γι'αυτό δέχονται "απ' τον παππού στον εγγονό" πρωθυπουργούς (κι όχι μόνο στην Ελλάδα) έστω και "δημοκρατικά" (σιγά τη δημοκρατία όταν το - όποιο - κόμμα έχει δεκαετίες 'υποταγής' σε οικογένειες)
Είναι σαφές ότι κάτι τέτοιο ισχύει,ωστόσο είναι πολύ πιο εύκολο να φύγει από την εξουσία μια πολιτική οικογένεια απ'οτι μια βασιλική.

Όσον αφορά τις ελληνικές πολιτικές οικογένειες,η βλακεία είναι κληρονομική.Ειδικά στην περίπτωση ΓΑΠ δεν μπορώ να καταλάβω πως άνθρωποι ψήφισαν οικειοθελώς έναν ηλίθιο να μας κυβερνά...Να μην ξεφύγω όμως πολύ από το θέμα.Η ουσία είναι ότι πρέπει να ψηφίζουμε με βάση τη λογική και όχι με βάση οικογενειακές παραδόσεις κτλπ.

Δυστυχώς με τα σημερινά βολέματα η παράδοση στην ψήφο συνεχίζεται.Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος βολεύθηκε έχει χάσει απευθείας το δικαίωμα να διαμαρτυρηθεί.Και δεν το λέω με την πίκρα του μη βολεμένου.Ξέρω και καταλαβαίνω ότι πολλοι πήραν θέσεις από ανάγκη για να ζήσουν,πολλοι ομως πήραν θέσεις πριν ακόμη εμφανισθεί αυτή η ανάγκη.Προσωπικά μέχρι στιγμής θεωρώ πως με το βόλεμμα δίνεις αυτόματα ένα μέρος της ελευθερίας σου.Αν το γενικεύσεις τότε έχεις ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας εξαρτημένο από πολιτικά κόμματα.

Δύο είναι κατά τη γνώμη μου οι μεγαλύτερες πληγές της Ελλάδας.Η πρώτη είναι αυτή η νοοτροπια του βολέματος και η δεύτερη είναι η νοοτροπία ότι όλοι πρέπει να γίνουν επιστήμονες(στο δευτερο αν υπάρξει λογος θα επεκταθώ περισσότερο).Αν δεν αλλάξουμε σε αυτά τα δύο πράγματα τότε δεν θα σωθεί ποτέ η χώρα.
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.