Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #381  
Παλιά 29-11-16, 11:39
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
...Πες τε μου, για ΠΟΙΟ λόγο κάποιος πρέπει να είναι υπερήφανος για τους προγόνους του. Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμμένος λόγος
Ο ίδιος δεν έχει κάνει τίποτα, θα μπορούσε να είναι υπερήφανος για τον εαυτό του επειδή πέτυχε ένα δύσκολο στόχο αλλά
ΠΟΙΟΣ είναι ο λόγος που είναι υπερήφανος για τους προπαπούδες του? Ισως επειδή δεν έχει να προσφέρει ουτε μπορεί να πετύχει κάτι
σοβαρό και αξιόλογο ο ίδιος σήμερα και το ρίχνει στους παρατατικους.
Η υπεριφάνεια δεν είναι ποτέ καλή ιδέα, ακόμα κι όταν υπάρχει καλός λόγος.
Μπορεί όμως να είναι συνέπεια των συνθηκών και των καταστάσεων ετυμολογικά.
"Υπερήφανος" είναι εκείνος που "φαίνεται" "πάνω" ("υπέρ") από τους άλλους (το σύνολο με το οποίο ταυτίζεται η ανήκει.) Έτσι πχ ο Έλληνας και η Ελληνίδα ξεχωρίζουν από άλλους (άρα 'υπερ'-'φαίνονται') και εξαιτίας της κληρονομίας που πήραν από τους προγόνους τους. Συνεπώς δεν είναι κάτι το ολότελα αδικαιολόγητο η ευχάριστη (οπωσδήποτε) αίσθηση ότι ξεχωρίζεις χάρη στους προγόνους σου. Όταν όμως η αντικειμενική αίσθηση ότι υπερ-φαίνεσαι μετασχηματιστεί μέσ το μυαλό μας ως ένα συναίσθημα μη-αντικειμενικής ανωτερώτητας λες και κάτι κάναμε εμείς τότε είναι όπως τα λες. Η αίσθηση της υπερηφάνειας είναι αναγνώριση μιας κατάστασης και μάλλον (πρέπει να) παράγει αίσθημα ευθύνης και κίνητρο ώστε "Άμμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρωνες" όπως έλεγαν οι νεαροί Σπαρτιάτες - Δεν είναι το ίδιο με το συναίσθημα του υπερήφανου που είναι στείρος νοητικός αυνανισμός (όταν νομίζεις ότι είσαι κάτι λόγω πράξεων προγόνων ενώ στην πράξη τα έχεις κάνει σκ@τα@!)
  #382  
Παλιά 29-11-16, 12:08
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων

Πες τε μου, για ΠΟΙΟ λόγο κάποιος πρέπει να είναι υπερήφανος για τους προγόνους του.
Μα να ήταν και πρόγονοι του, θα είχε και κάποια (γραφική) σημασία το θέμα. Κάποιοι -κάπου στον 19ο αιώνα- τον έπεισαν ότι κατάγεται από κάποιους, αυτός διάβασε λίγη ψευδοϊστορία, και προσπαθεί να μπαλώσει τα σημερινά του χάλια, την ανικανότητά και το κόμπλεξ κατωτερότητάς του, με φαντασιώσεις για το παρελθόν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Robespierre : 29-11-16 στις 12:08
  #383  
Παλιά 29-11-16, 12:53
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΓΗΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΘΝΟΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ.

ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ <<ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥ>> ΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ. ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ Ή ΑΔΕΙΑΣΤΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ!

Πάλι καλά μου κάνουν κουμάντο οι εβραίες κυρίες και οι εβραίοι γέροι της Ευρώπης, αλλιώς τί θα κάναμε με όλα αυτά τα φασισταριά που νομίζουν ότι είναι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων. Θα μας είχαν ρίξει στον καιάδα. Νεότερες μελέτες αποκαλύπτουν σοκαριστικές λεπτομέρειες και δείχνουν σύγχρονη Αλβανία ως απόγονο των αρχαίων Ελλήνων της εποχής του Ομήρου. Να μην πούμε και για την Μακεδονία που την θέλουν ελληνική τα φασισταριά, αφού η Μακεδονία είναι γνωστό πως από την αρχαιότητα αποτελεί ξεχωριστό κράτος με ξεχωριστή αναφορά, όπως και η Θράκη.

Καταλήγουμε πως ελληνικό έθνος ουδέποτε υπήρξε και οι σύγχρονοι Έλληνες είναι απόγονοι ασήμαντων φύλων που καπηλεύτηκαν την αλβανική και τουρκική ιστορία. Αλλά που θα πάει, δεν θα αποκατασταθεί η ιστορία???

Όχι στον φασισμό και τον αντισημιτισμό. Οργανώσου στο ΚΚΕ και στους Antifa να ξεβρωμίσει ο τόπος από τα ελληνικά φασιστικά χιτλερικά ξεράσματα.

ΕΞΩ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΜΕΣΑ ΟΙ ΞΕΝΟΙ! ΑΝΑΡΧΙΑ, ΨΩΜΙ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
  #384  
Παλιά 29-11-16, 12:57
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΥΡΙΟ ΕΡΓΑΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΞΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ.

ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΠΑΛΙΟΦΑΣΙΣΤΕΣ. ΚΑΙ ΑΣ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΓΑΔΑ ΦΑΣΙΣΤΑΚΙΑ.

Συμβουλή προς εθνικόφρονες, dont fuck with the jews if you dont want to end up dismembered by the jewish bombs of God. Hail and Long Live Israel, the Chosen Nation of G-o-d
  #385  
Παλιά 29-11-16, 15:03
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Όπως καταλαβαίνετε, αν αυτό το "πράγμα" που γράφει παραπάνω, είναι το τυπικό δείγμα σύγχρονου Ελληνα, και υπάρχει γραμμή που συνεχίζεται καθαρή από τους αρχαίους Ελληνες, τότε φαίνεται πως οι Λακεδαιμόνιοι δεν την έκαναν σωστά τη δουλειά
  #386  
Παλιά 29-11-16, 18:37
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, ο εθνικισμός είναι μια κακή και αρνητική έννοια.
Εμπεριέχει ιδέες "ανωτερώτητας" και εθνών με ιδιαίτερα "χαρακτηριστικά" τα οποία είναι τα δομικά συστατικά του σωβινισμού.

Εθνικισμός χωρίς "ανώτερους" λαούς, έθνη και χωρίς "υπερήφανους" για την ιστορία τους ανθρώπους
και χωρις "ιδιαίτερα χαρακτηριστικά" δεν υπάρχει, δεν έχει νόημα εκτός αν θέλει κάποιος να πιστεύει
πως απλώς αγαπάει και λατρεύει το εθνος του επειδή είναι απλώς χαζοχαρούμενος.

Στην πραγματικότητα ο εθνικισμός και η πιο ειλικρινής και εξελιγμένη έκφρασή του ο σωβινισμος έχει άλλα βαθύτερα κίνητρα.

Θα μπορούσα να δεχθώ μόνο την έννοια πατριωτισμός ως ενός σημείου.
Σήμερα στην ελλάδα πατριωτισμός θα ήταν να πληρώνουν οι πολίτες φόρους με ευχαρίστηση και οι δημόσιες υπηρεσίες να προσφέρουν αξιόλογες υπηρεσίες.

Τα υπόλοιπα που διαβάζω περί "εθνικισμού" είναι εκκολαπτόμενες παραπολιτικές και αντικοινωνικές αντιλήψεις.

Πες τε μου, για ΠΟΙΟ λόγο κάποιος πρέπει να είναι υπερήφανος για τους προγόνους του. Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμμένος λόγος
Ο ίδιος δεν έχει κάνει τίποτα, θα μπορούσε να είναι υπερήφανος για τον εαυτό του επειδή πέτυχε ένα δύσκολο στόχο αλλά
ΠΟΙΟΣ είναι ο λόγος που είναι υπερήφανος για τους προπαπούδες του? Ισως επειδή δεν έχει να προσφέρει ουτε μπορεί να πετύχει κάτι
σοβαρό και αξιόλογο ο ίδιος σήμερα και το ρίχνει στους παρατατικους.
Εσυ θα μας πεις σε εμας τους εθνικιστες τι σημαινει ο εθνικισμος και σε τι πιστευουμε, ασε μας να χαρεις. Ολα αυτα που γραφεις για Σωβινισμο δειχνει και ποσο ιδεα εχεις για το θεμα, τις ιδιες σαχλαμαρες που λενε στην τηλεοραση τα παπαγαλακια για ναζι,φασιστες κτλ.

Επισης ο πατριωτισμος ειναι η αρνητικη λεξη, ειναι η αγαπη για την πατριδα και το κρατος. Ο εθνικισμος ειναι η αγαπη για το εθνος.
Απο τον πατριωτισμο ερχεται ο Σωβινισμος, τα κρατη και οι πολεμοι

Ο Εθνικιστης δεν αγαπαει το κρατος, ειναι αντισυστημικος.
Ειμαι Ελληνας εθνικιστης και μονο ανωτερο δεν βλεπω τον λαο μου, ισα
ισα που τον βλεπω κατωτερο των περιστασεων και θελω μια εθνικιστικη επανασταση και ανασυσταση των ιδεων του εθνους μου.

Εσυ Λιτσα εισαι αλβανιδα και βγαζεις τρελο κομπλεξ , κανεις μας δεν μιλησε για την Αλβανια σου μην φοβασαι. Αν εσυ δεν θελεις να τιμας τους προγονους σου κανενα προβλημα, ασε εμας ομως που δεν ειμαστε αχαριστοι και που πιστευουμε σε ιδεες να το κανουμε.

Ο ορισμος της παγκοσμιοποιησης εισαι
  #387  
Παλιά 29-11-16, 18:47
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα να ήταν και πρόγονοι του, θα είχε και κάποια (γραφική) σημασία το θέμα. Κάποιοι -κάπου στον 19ο αιώνα- τον έπεισαν ότι κατάγεται από κάποιους, αυτός διάβασε λίγη ψευδοϊστορία, και προσπαθεί να μπαλώσει τα σημερινά του χάλια, την ανικανότητά και το κόμπλεξ κατωτερότητάς του, με φαντασιώσεις για το παρελθόν.
Αυτο ακριβως το σχολιο σου ειναι ακρως ρατσιστικο εναντιον ενος ολοκληρου εθνους, τα ιδια ακριβως με σενα λενε οι Τουρκοι Σωβινιστες.

Ειναι πολυ αστειο κατι ανθρωπακια σαν εσενα που μας μιλανε κατα του ρατσισμου να κανουν τετοια σχολια, και θα το δεχομουν πραγματικα αν εισαι
ξενος και απλα εχεις κομπλεξ με τους Ελληνες.
Θα το δεχομουν αν καποιος ελληνας σου εκανε καποτε κατι κακο κι εβγαζες αυτο το κομπλεξ.
Αλλα ρε φιλε αν εισαι οντως εσυ ελληνας πολιτης και κανεις αυτα τα ρατσιστικα σχολια εναντιον του ιδιου σου του εθνους ε τοτε εισαι ισαξιος του Εφιαλτη και εισαι αξιος για φτυσιμο
  #388  
Παλιά 29-11-16, 19:24
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως καταλαβαίνετε, αν αυτό το "πράγμα" που γράφει παραπάνω, είναι το τυπικό δείγμα σύγχρονου Ελληνα, και υπάρχει γραμμή που συνεχίζεται καθαρή από τους αρχαίους Ελληνες, τότε φαίνεται πως οι Λακεδαιμόνιοι δεν την έκαναν σωστά τη δουλειά
Θέλω να ρωτήσω αυτό το πράγμα που γράφει παραπάνω, γιατί όταν παρουσιάζομαι ως αντιρατσιστής, γίνεται ρατσιστής και φασίστας.

Γιατί το έχεις πάρει τόσο προσωπικά και θες συνέχεια να γράφεις εναντίον μου? Εγώ σε θεωρώ ασήμαντο κακομοίρη, όπως όλους και τους υπόλοιπους του esoterica kost,dsm,νικόμαχος. Δεν νομίζω ότι έχουμε κάποια σχέση.

Αν θες να σε ικανοποιήσω, εντάξει το παραδέχομαι πως εδώ εσύ είσαι ο βασιλιάς. Δικός σου είναι ο χώρος, λύνεις και δένεις. Δεν πρόκειται κανείς logical faith ή ilias1990 να σου κλέψει την δόξα. Εδώ πέρα κυριαρχεί ο αθεισμός, η εξέλιξη, ο αντιρατσισμός και αυτό δεν μπορεί να το αλλάξει κανείς δημιουργιστής.
  #389  
Παλιά 29-11-16, 19:32
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι είμαι σταθερός στις απόψεις μου, αλλά αν δω κανένα Εβραίο στο δρόμο μπορεί να του μιλήσω αν είναι εντάξει. Δεν είμαστε δολοφόνοι και ψυχοπαθείς όπως μας παρουσιάζει ο γεμάτος μίσος ροβεσπιέρος.

Πάντως είμαι σταθερός πως όλοι πρέπει να φύγουνε και να πάνε στις πλούσιες χώρες τους. Τί κάνουν εδώ στην Ελλάδα οι πλούσιοι Βαλκάνιοι, αφού τώρα η Αλβανία είναι πιο πλούσια από την Ελλάδα???

Και δεν μου αρέσει οι Εβραίοι να νομοθετούν στην Ελλάδα. Θέλω να νομοθετούν οι Έλληνες στην Ελλάδα και πάντα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ. Δεν μου αρέσει να κατηγορούνται στο ελληνικό κράτος Έλληνες για αντισημιτισμό. Για ανθελληνισμό να κατηγορούνται, για αντισημιτισμό όχι, αφού οι Εβραίοι ανήκουν σε άλλο κράτος.

Ο αντισημιτισμός δεν κάνει ζημιά μέσα στην Ελλάδα. Ο ανθελληνισμός κάνει ζημιά μέσα στην Ελλάδα. Ο αντισημιτισμός κάνει ζημιά μέσα στο Ισραήλ. Ο ανθελληνισμός δεν κάνει ζημιά μέσα στο Ισραήλ.

Ο καθένας στο κράτος του, στο σπίτι του. Δεν χωράει ένα σπίτι πολλούς, αν είναι να πάμε και εμείς στα σπίτια τους σε ξένες χώρες.


Ναι στον αμυντικό ρατσισμό, όχι στον επιθετικό ρατσισμό.
  #390  
Παλιά 29-11-16, 20:22
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Έχω παρατηρήσει ότι στους ομογενείς υπερισχύει η αγάπη για το ξένο έθνος. Δηλαδή ελληνοαλβανοί και ελληνοεβραίοι προτιμούν Αλβανία και Ισραήλ και είναι ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ.

Η Λίτσα πιθανότατα είναι ομογενής. Ο robespierre τώρα για να ασχοληθούμε προσωπικά και με αυτόν είναι ένα πολύ περίεργο μίγμα που δεν μπορώ να το διευκρινίσω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι εμπιστεύεται πολύ τα ψυχοφάρμακα.
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.