Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-08, 21:42
Το avatar του χρήστη Bluecode
Bluecode Ο χρήστης Bluecode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Περιοχή: Εν Αθήναις
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Μύθοι για βρυκόλακες από την Ελλάδα

Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτο πόστ!

Μια ιστορία που έχω ακούσει προσωπικά. Κατάγομαι απο την Σκιάθο. Πριν απο χρόνια η γιαγια μου μου είχε διηγηθεί μια ιστορία σχετικά με ενα φαινομενο βρυκόλακα στην Σκιάθο.
Ειχε δικαιολογήσει το φαινόμενο γιατί σε κάποιον που είχε πεθάνει ο παπάς δεν του είχε ρίξει λάδι κατα την νεκρόσιμη ακολουθία. Ο νεκρός αυτό λοιπόν είχε γίνει βρυκόλακας. Εβγαινε από τον τάφο κλπ. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν μου είχε πει να επιτίθεται σε ανθρώπους για αίμα κλπ.
Η κατάληξη της ιστορίας είναι, απ' ότι θυμάμαι, πως οι χωριανοί παραφυλάξαν για το πότε ο βρυκόλακας θα μπει μέσα στον τάφο του. Οταν έγινε αυτό του έριξαν αγιασμένο λάδι και δεν ξανασηκώθηκε.
Είναι άγνωστο από ποσο παλιά έρχεται αυτή η ιστορία.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-08, 22:34
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Καλωσόρισες λοιπόν αφού είναι πρώτο!
Προσωπικά δεν γνωρίζω την ιστορία, αλλά ( πάλι προσωπικά ) δεν νομίζω πως με αυτόν τον τρόπο να δημιουργούνται οι βρικόλακες, είναι λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα, φυσικά κάθε ιστορία της λαογραφίας προέρχεται από κάπου, όποτε από κάπου ήρθε και αυτή..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-08, 20:06
Το avatar του χρήστη ANDROMEDA_
ANDROMEDA_ Ο χρήστης ANDROMEDA_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2008
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Ποντικονήσι το νησί των Βρικολάκων

Κέρκυρα....


Το μικροσκοπικό αυτό νησί βρίσκεται 4 χιλιόμετρα έξω απο την πόλη της Κέρκυρας ενώ στην επιφάνειά του ορθώνεται ο βυζαντινός ναός του Σωτήρα.
Η παράδοση αναφέρει ότι το νησί χρησίμευε παλαιότερα ως νεκροταφείο,ενώ εώς και σήμερα πιστεύετε ότι όταν δύει ο ήλιος βρικόλακες βγαίνουν και περιφέρονται στην επιφάνεια.
Εμπνευσμένος απο την παράδοση αυτή (η οποία δεν έχει ιστορικό αντίκρυσμα) ο Ελβετός Boecklin δημιούργησε τον πίνακα Το νησί των Νεκρών.
__________________
Φιλικά Ανδρομέδα

Μες στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς.....


http://www.anexigito.tk
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-08, 22:23
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Είναι ενδιαφέρον να επισημάνει κανείς ότι στις παραδόσεις πολλών διαφορετικών λαών του κόσμου που στο παρελθόν δεν θα μπορούσαν να έχουν επαφή μεταξύ τους, υπάρχει η πεποίθηση ότι το νερό αποτελεί το πιο ανυπέρβλητο εμπόδιο για κάποιον βρυκόλακα. Στην Αγγλία μάλιστα πολλά παλιά νεκροταφεία περιβάλλονταν από μια μικρή τάφρο που ήταν γεμάτη με νερό. Δεν ισχυρίζομαι ούτε υποννοώ ότι μπορεί να υπάρχει κάποια αλήθεια πίσω από αυτές τις πεποιθήσεις, αλλά σίγουρα αποτελούν ένα ενδιαφέρον στοιχείο για περαιτέρω μελέτη....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-08, 13:00
περιηγητης Ο χρήστης περιηγητης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ο Αγγλος περιηγητης Robert Pashley βρεθηκε στην Κρητη το 1834 και κατεγραψε τους θρυλους και τις παραδοσεις των Σφακιανων, γυρω απο τους Καταχαναδες, οπως ονομαζαν στο νησι τους βρυκολακες. Κατεγραψε μερικα περιστατικα και τους λογους που καποιος γινοταν βρυκολακας.
Οταν ακουσε οτι βρυκολακες κινδυνευουν να γινουν οσοι μενουν αψαλτοι, ρωτησε τι γινεται μ'αυτους που σκωτονονται στη μαχη και δεν λειτουργουνται.
Και πηρε την αναλογη απαντηση.
''Κανενας στρατιωτης που πεθαινει στη μαχη δεν κινδυνευει να γινει βρυκολακας.''
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-08, 19:29
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παρόμοια ιστορία και στην Λέσβο πριν πολλά πολλά χρόνια από το στόμα της μάνας μου και πριν από αυτή γιαγιάς μου.
Αναφέρουν για μια κοπέλα που πέθανε νέα αλλά δεν την διάβασε καλά ο παπάς. Από τότε εκείνη σηκωνόταν από τον τάφο και έκοβε βόλτες.
Το σκάνδαλο ξεκίνησε μετά από λίγες ημέρες της ταφής της αφού σε μια εκδήλωση τοπική ένας φαντάρος την γνώρισε και επιχείρησε να την επιστρέψει στο σπίτι της. Αναφορά λέει ότι έκανε ψύχρα και έριξε στην πλάτη της την ζακέτα του. Την πήγε μέχρι το σπίτι της αλλά δεν στάθηκε να δει αν όντως μπήκε μέσα.
Μετά από λίγες ημέρες εκείνος αναζητώντας αυτή αλλά και την ζακέτα του, χτύπησε την πόρτα του σπιτιού που έκανε αναφορά για το πατρικό της.
Όλοι εξεπλάγην ακούγοντας το περιστατικό και του είπαν ότι είναι νεκρή η κοπέλα πριν την εκδήλωση αυτή. Ο νεαρός στρατιώτης εντελώς φρικαρισμένος δεν έλεγε να τους πιστέψει και πήγανε όλοι μαζί στο νεκροταφείο.
Η ζακέτα του ήταν τοποθετημένη δίπλα από το τάφο της.
Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση πέρα ότι εγώ το θεωρώ αστικό θρύλο και στης 2 περιπτώσεις πάντως ότι απλά δεν διαβάζονται καλά. Επίσης η μάνα μου, γιαγιά μου και γνωστoi, δέχονται τον βρικόλακα ως κάτι το συνηθισμένο. Δεν τρομάζουν στην ιδέα και όπως λένε απλά περιφέρονται ανάμεσα στους ζωντανούς. Δεν ενοχλούν.. (το δέχονται όλοι πολύ cool)

(και άλλο 1 περιστατικό που δεν θυμάμαι.. Όταν τύχη να συναντηθώ με την μάνα μου θα ρωτήσω και μεταφέρω εδώ. Επίσης να σημειώσω ότι ΑΝ θυμάμαι καλά το είχα γράψει αυτό και παλιότερα αλλά λόγο αναβάθμισης φόρουμ διαγράφτηκαν όλα.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 27-05-08 στις 19:31
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-08, 19:00
περιηγητης Ο χρήστης περιηγητης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Πορφυρια και Βαμπιρισμος

Σε καποιους ερευνητικους κυκλους σημερα, επικρατει η αποψη πως ο Βαμπιρισμος εχει αμεση σχεση με την Πορφυρια. Προκειται για μια σπανια ασθενεια του αιματος που οφειλεται στην ελειψη ερυθρων αιμοσφαιρειων απο το αιμα.
Τα συμπτωματα της συγκεκριμενης αρρωστιας ταιριαζουν απολυτα στις περιγραφες των ανθρωπων που στο παρελθον κατηγορηθηκαν ως Βρυκολακες.

Περισσοτερες πληροφοριες στον παρακατω συνδεσμο.

http://news.pathfinder.gr/periscopio/3768.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη περιηγητης : 07-06-08 στις 19:04
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-08, 14:17
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Είχα υποσχεθεί ότι θα ρωτήσω την μάνα μου για περισσότερες ιστορίες του είδους μιας και όπως υποστηρίζει συνέβησαν στο χωριό που μεγάλωσε και μάλιστα οι 2 ιστορίες περιστατικά που θα γράψω παρακάτω, ενώ ήταν μικρό κοριτσάκι.

Ιστορία πρώτη.
Ήταν ένα ζευγάρι στο χωριό που μετά από αρραβώνα αποφάσισαν να παντρευτούν. Την ημέρα του γάμου ο γαμπρός σκοτώθηκε και η κοπέλα έπεσε σε μεγάλη κατάθλιψη.
Περνώντας ο καιρός εκείνη τον είδε στον ύπνο της να της λέει ότι σε 1 έτος ακριβώς από την ημερομηνία θανάτου του, θα την έπαιρνε μαζί του και θα ήταν για πάντα μαζί.

Εκείνη όλο χαρά ανέφερε το όνειρο στους δικούς της, οι δικοί της άνθρωποι σοκαρίστηκαν και προσπαθούσαν να την καθησυχάσουν και ότι πρέπει να συνεχίσει την ζωή της.
Κάποια στιγμή εκείνη άρχισε να τους λέει ότι ο αγαπημένος της έρχεται κάθε βράδυ στο σπίτι της και περνούν ώρες μαζί..
Η ανησυχία τον δικών της στο ότι τρελάθηκε η κοπελιά τους ανάγκασε να επισκεφτούν γιατρούς αλά και να προσπαθούν να την κάνουν να ξεχαστεί.

Εκείνη επέμενε ότι κάθε βράδυ είναι μαζί και πέρναγαν καλά. Με την επιμονή της ανάγκασε των 1 από τους 2 αδελφούς της να στήσει καρτέρι με όπλο, γιατί υπέθεσαν ότι κάποιος εκμεταλλεύεται την ευαισθησία της και επισκέπτεται τα βράδια κρυφά.

Το βράδυ ο αδελφός είδε έναν νεαρό που έμοιαζε με των νεκρό να προσπαθεί να μπει στο σπίτι αλλά από την οργή του ότι κάποιος εκμεταλλεύεται την αδελφή του, έριξε μια προς το μέρος του.
Την άλλη μέρα το πρωί η κοπέλα υπερβολικά θυμωμένη τα έβαλε με την οικογένεια ότι προσπαθούν να την χωρίσουν από τον αγαπημένο της και ότι δεν θα τα καταφέρουν, καθώς ανέφερε ότι τον πλήγωσαν με το όπλο την προηγούμενη νύχτα..

Έντρομοι η οικογένεια με άδεια του παπά άνοιξαν τον τάφο να κάνουν έλεγχο και βρήκαν το κουστούμι του κόσκινο από τα σκάγια!.
Όπως υποστηρίζουν, ξέχασαν να του βάλουν κεραμίδι στο στόμα και από τότε δεν ενόχλησε.. Αλλά η κοπέλα πέθανε ακριβώς 1 χρόνο μετά.
(στην αναφορά της μου είπε και ονόματα.. αλά επειδή δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν επρόκειτο για αστικό θρύλο η όχι, δεν τα λέω καθώς και δεν έχω κάποια έγκριση για αυτό.)


Το δεύτερο περιστατικό δεν έχει να κάνει με εμφάνιση νεκρού να τρέχει στους δρόμους αλλά τον έκαναν 3-4 φορές εκταφή και ήταν φρέσκος σαν να πέθανε χθες.. με αποτέλεσμα να είναι θαμμένος για πολλά χρόνια και πολλές λειτουργίες. Αναφορές λένε ότι ήταν ΠΟΛΥ κακός άνθρωπος. Είχε παρουσιάσει και το φαινόμενο να μακραίνουν μαλλιά και νύχια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-08, 16:49
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Ποσο ωραια ειναι να ακουω αυτες τις ιστοριες, ισως γιατι παντα πιστευα μεσα μου πως ολοι οι θρυλοι εχουν κατι το αληθινο μεσα τους! Ετσι και εδω, δεν μπορω να πω πως ειναι εξολοκληρου αληθινη αυτη η ιστορια, αλλα δεν νομιζω πως ειναι απλα δημιουργημα μερικων ατομων γιατι δεν ειχαν να κανουν κατι, ολα εχουν μια δοση αληθεια, και πρεπει να εχει και αυτη η ιστορια την δοση της..

Υ.Γ. Νομιζα πως οταν ο ανθρωπος πεθανει, τα νυχια και τα μαλλια του συνεχιζαν να μακραινουν για ενα χρονικο διαστημα, αλλα αμα αυτα μακραιναν συνεχεια και ειχαν κανει και κοτσιδα ( ) δεν μπορω να πω πως ειναι κανονικο αυτο!
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-08, 08:52
περιηγητης Ο χρήστης περιηγητης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANDROMEDA_

Η παράδοση αναφέρει ότι το νησί χρησίμευε παλαιότερα ως νεκροταφείο,ενώ εώς και σήμερα πιστεύετε ότι όταν δύει ο ήλιος βρικόλακες βγαίνουν και περιφέρονται στην επιφάνεια.
Το νησάκι στην Κέρκυρα δεν είναι το μοναδικό στην Ελλάδα με αναφορές σε Βρικόλακες.
Η Ελληνική παράδοση είναι γεμάτη με παρόμοιες ιστορίες από μικρά και συνηθως έρημα νησάκια που ΄΄φιλοξενουσαν΄΄ Βρικόλακες.

Τα πιο γνωστά είναι τα παρακάτω.

Νησάκι Μπαου - Απέναντι από το λιμάνι της Μυκόνου
Νησίδα Εκάτη - Δήλος
Υφαλος Παναγιά η Νησιώτισσα ή Θεανώ - Βόρεια Εύβοια
Νησίδα Καμένη - Σαντορίνη
Νησί Τάφος - Κεφαλονια
Βραχονησίδα Νεκροθήκες και νησίδα Πλατύ - Ψεριμος
Βρυκολακονησια - Βόρεια Σκύρος
Βραχονησίδα Καλαθάς - Χανιά
Δαιμονονησια - Βόρειες Σποράδες
Βραχονησίδα Γονι - Οινουσες
Νησίδα Βενετικό - Χίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη περιηγητης : 15-06-08 στις 09:05
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.