Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-09, 19:36
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή Επικλήσεις Αγγέλων

Καλησπέρα σας και πάλι.
Το ανήσυχο πνεύμα μου ''χτύπησε'' και πάλι και οι αναζητήσεις μου αυτόν τον καιρό, έχουν να κάνουν με τους Αγγέλους.
Έπεσε λοιπόν στα χέρια μου ένα βιβλίο της Hazel Raven ''Η βίβλος των αγγέλων'', το οποίο εχει να κάνει με διαλογισμό, τάγματα αγγέλων, κρυστάλλους ενέργειας και τέλος πάντων για να κάνω και λίγο χιούμορ, αυτό το βιβλίο είναι ένα... facebook ...για αγγέλους.
Θυμήθηκα τότε μια εμπειρία κάποιου που δεν θυμάμαι καθόλου που την διάβασα που έλεγε το ακριβές τελετουργικό για να επικαλεστεις κάποιον άγγελο...δηλαδη, να ξέρεις πέρα από το όνομά του ποιον πλανήτη εξουσιάζει, την ημέρα του, το χρώμα του,τον κρύσταλλό του..(ουφ).. και την σφραγίδα του. Έλεγε λοιπόν ότι το δοκίμασε και πραγματικα του εμφανίστηκε ο συγκεκριμένος άγγελος,(δεν θα σας κουράσω με το πως του εμφανίστηκε και πως ακριβώς τον είδε) αλλά δεν κατάφεραν να μιλήσουν(εξαφανίστηκε γρήγορα)και στον ύπνο του τον είδε μετα και του είπε ότι δεν είχε την απαραίτητη ποσότητα φωτός που χρειαζόταν για το τελετουργικό γι'αυτό και δεν πέτυχε όπως έπρεπε.
Παιδια, δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύουν οοοόλα αυτά,(γι'αυτό και το ψάχνω) και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κανείς από εσάς κάτι γι'αυτές τις επικλήσεις.
Έψαξα πολύ σε διάφορα links, αλλά μάταια. Μπορώ να βρω αυτά που χρειάζονται για το τελετουργικό...αλλά δεν ξέρω τα ''λόγια'' που προφέρονται.
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?(Εμπειρίες δεκτές φυσικά)!
Ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-09, 21:09
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Καλοπροαίρετη ερώτηση: γιατί θέλεις να ασχοληθείες με αγγελική μαγεία; (πάντως αν επιμένεις, διάβασε τα βιβλία του Franz Bardon...)
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-09, 01:01
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοπροαίρετη ερώτηση: γιατί θέλεις να ασχοληθείες με αγγελική μαγεία; (πάντως αν επιμένεις, διάβασε τα βιβλία του Franz Bardon...)
Γεια σου Trithemius! Κατ'αρχήν σ'ευχαριστώ για τις προτάσεις των βιβλίων του Bardon, θα τα αναζητήσω γιατί δεν έχω ιδέα ποιος είναι.
Ήξερα εξ'αρχής ότι θα υπάρξει έστω κι ένας να μου κάνει μια τέτοια ερώτηση.
Θα σου απαντήσω αλληγορικά...κι αυτό γιατί ίσως κι άλλοι αναγνώστες να έχουν την ίδια απορία(αν και καταλαβαίνω τι και γιατί ακριβώς με ρωτάς).
Αν σου έλεγαν κάποιοι, ότι κάπου σε ένα σημείο του πλανήτη, προσιτό σε σένα, υπάρχει ένας ''θησαυρός'' αμύθητης αξίας όχι γιατί πουλιέται κι αγοράζεται, αλλά γιατί μ'αυτόν θα αποκτήσεις φώτηση και εσωτερική δύναμη παράδειγμα...τι θα έλεγες μέσα σου? ότι ''οκ, το πιστεύω αυτό που μου λέτε, αλλά δεν προκειται να τον αναζητήσω, ή δεν πιστεύω τίποτα απ'αυτο και θα πάω να δω μόνος μου''?
Αν λοιπόν υποθέσουμε, ότι η επίκληση αγγέλων ειναι ''μαγεία'', τότε η επίκληση δαιμόνων είναι...''δαιμονική μαγεία''? Μπερδεύτηκα με την κατάταξη όπως βλέπεις τώρα. Πιστεύω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω με την απάντηση μου. Δεν ζήτησα να μου αναφέρετε μια τελετή με την οποία θα βλάψεις κάποιον,ή και τον ίδιο σου τον εαυτό, γιατί δεν νομίζω οι άγγελοι (αν
υπάρχουν στην τελική) να ειναι η λεγεώνα που θα πρεπει να εξουσιάσω..κ.λ.π.κ.λ.π..άλλωστε δεν αναφέρθηκα σε ''έκπτωτους''.
Αν λοιπόν γνωρίζεις κάτι εσύ επί του θέματος(ή και όποιος άλλος γνωρίζει κάτι) και θέλεις να φωτίσεις την αναζήτησή μου, αν και εφ'όσον νιώθεις πως είναι κάτι κακό ώστε να υπωθεί εν'όψη όλων, δεν έχεις παρα να μου στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα. Και τώρα θα σκέφτεσαι ''βρε κοπέλα μου, μια ερώτηση σου έκανα και μου έγραψες ένα κατεβατό'..'(σωστά)?
Απλά γιατί είναι ωραίο να ενημερώνεσαι από τα βιβλία για ό,τι σε απασχολεί, αλλά όταν πρόκειται για ένα κομμάτι μόνο ενός παζλ, είναι ωραία μια ''σφήνα'' απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-09, 01:26
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SecretAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου έλεγαν κάποιοι, ότι κάπου σε ένα σημείο του πλανήτη, προσιτό σε σένα, υπάρχει ένας ''θησαυρός'' αμύθητης αξίας όχι γιατί πουλιέται κι αγοράζεται, αλλά γιατί μ'αυτόν θα αποκτήσεις φώτηση και εσωτερική δύναμη παράδειγμα...τι θα έλεγες μέσα σου? ότι ''οκ, το πιστεύω αυτό που μου λέτε, αλλά δεν προκειται να τον αναζητήσω, ή δεν πιστεύω τίποτα απ'αυτο και θα πάω να δω μόνος μου''?
Οι γενικές ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν μόνον γενικά... μία ίσως από τις σημαντικότερες εφαρμογές της μαγείας είναι η κατευθυνόμενη εξέλιξη. Αν λοιπόν κάποιος μου αναφέρει τα όσα γράφεις, θα του απαντήσω: "ποτέ σου όμως δεν με ρώτησες τι ορίζω εγώ ως θησαυρό, κατά συνέπεια δεν μπορείς να γνωρίζεις αν αυτά που μου προτείνεις έχουν αξία για εμένα..."

Θέλω να πω ότι σε αυτά τα ζητήματα, τις περισσότερες φορές μας έλκει το άγνωστο ως άγνοια, μας έλκει το διαφορετικό ως μέσο εσωτερικής ανανέωσης αλλά αυτές οι "αλλαγές" είναι κατευθυνόμενες, ορίζονται ως χρήσιμες από τρίτους κι όχι από εσένα προσωπικά. Φυσικά, το να δεις πίσω από την "κουρτίνα" αποτελεί ίσως μία φυσική εσωτερική ανάγκη αλλά καλό είναι να μην μπερδεύουμε την ανάγκη με τη διασκέδαση. Το πρώτο αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας, ενώ το δεύτερο είναι εφήμερο. Συνέδεσε αυτά τα δύο με τη μαγεία και σκέψου αν πράγματι μπορείς να την ακολουθήσεις...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-09, 02:34
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να πω ότι σε αυτά τα ζητήματα, τις περισσότερες φορές μας έλκει το άγνωστο ως άγνοια, μας έλκει το διαφορετικό ως μέσο εσωτερικής ανανέωσης αλλά αυτές οι "αλλαγές" είναι κατευθυνόμενες, ορίζονται ως χρήσιμες από τρίτους κι όχι από εσένα προσωπικά. Φυσικά, το να δεις πίσω από την "κουρτίνα" αποτελεί ίσως μία φυσική εσωτερική ανάγκη αλλά καλό είναι να μην μπερδεύουμε την ανάγκη με τη διασκέδαση. Το πρώτο αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας, ενώ το δεύτερο είναι εφήμερο. Συνέδεσε αυτά τα δύο με τη μαγεία και σκέψου αν πράγματι μπορείς να την ακολουθήσεις...
'Εχουν δίκιο τα λεγόμενά σου, γι'αυτό και σου είπα ότι ξέρω τι ακριβώς με ρωτάς και γιατί, όπως και το ότι ''θα σου απαντήσω αλληγορικά''.
Ανέφερα λοιπόν το παράδειγμα του ''θησαυρού'',πιστεύοντας ότι θα το λάβεις σαν κάτι ''δικό σου πολύτιμο'',όποιο είναι που πιστεύεις.. και όχι αυτή καθ'αυτή
την ερώτηση. Τώρα,για μένα προσωπικά, η λέξη ''διασκέδαση'' σε ό,τι αφορά αυτά τα θέματα δεν υπάρχει. Η ανάγκη φυσικά για το κοίταγμα πίσω από την ''κουρτίνα''ναι, όπως οδήγησε και σένα στα μονοπάτια της αναζήτησης και γι'αυτό μάλλον είσαι κι εδώ. Πιστεύω λοιπόν,πως τα πάντα σε αυτήν την ζωή, μας κατευθύνουν κάπου.Αν σου προτείνω ένα βιβλίο,αν δεν το διαβάσεις πως θα ξερεις, αν θα σ'αρεσει?(πιο απλη αλληγορία). Η εξέλιξη,μιας και ανέφερες, ακόμη και κατευθυνόμενη αν είναι έχει μια ουσία, την οποία, αν δεν γευτείς, δεν θα ξέρεις αν μπορεις να την ακολουθήσεις. Μπορεί λοιπόν να είπα ότι διάβασα για τους αγγέλους (κατεύθυνση), δεν ξέρω αν όντως υπάρχουν γι'αυτό και ψάχνω(εξέλιξη..μάθησης) και ήδη γνωρίζω σε τι θα ωφελήσει εμένα προσωπικά, η ασχολία και (ακολουθία) αυτής.(δεν νομίζω ότι έπρεπε να γράψω λεπτομέρεις στο θέμα μου ότι ρωτάω γι'αυτό και γι'αυτό και αν θα το κάνω και αν).Είναι σαν να μπω σε κατάστημα ρουχων να ζητήσω ένα μπλουζάκι συγκεκριμένο και να με ρωτήσουν...''θα μας πεις τι θα το κάνεις πρώτα''.
Εντελως φιλικά όμως και χωρις παρεξήγηση θα ήθελα να πω ότι όταν κάποιος κανει ερωτήσεις και αναζητήσεις σαν τις δικές μου και όσοι γνωρίζουμε κάτι του απαντάμε με..ερωτήσεις, είναι σαν να τον περνάμε από έλεγχο για το αν αξίζει να γνωρίζει γι'αυτό ή όχι. Αυτά τα sites είναι για τους έμπειρους και καλά γνώστες πάνω στα θέματα πίσω από την ''κουρτίνα'', αλλά και γι'αυτούς που θέλουν να τους ''ακολουθήσουν''.
Γι'αυτο και είπα για προσωπικά μηνύματα στο τέλος του θέματος για το αν γνωρίζει κάποιος κάτι, λόγω του ότι σέβομαι ότι δεν μπορεί να υπάρξει έλεγχος για ανήλικους αναγνώστες.

Ελπίζω να μην ξεφύγουμε στην πορεία απο το θέμα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-12-09, 12:27
hardtoid Ο χρήστης hardtoid δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SecretAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντελως φιλικά όμως και χωρις παρεξήγηση θα ήθελα να πω ότι όταν κάποιος κανει ερωτήσεις και αναζητήσεις σαν τις δικές μου και όσοι γνωρίζουμε κάτι του απαντάμε με..ερωτήσεις, είναι σαν να τον περνάμε από έλεγχο για το αν αξίζει να γνωρίζει γι'αυτό ή όχι.
So... εαν συναντησεις αυτο που θες και αρχισει τις ερωτήσεις, θα προσβληθείς?
Εχεις εξαντλήσει τα περιθώρια να βρεις τον "θησαυρο" που ψαχνεις ωστε να καταλήξεις σε αγνωστα αμφιβολα μονοπάτια?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-09, 19:00
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Θέλω να επισημάνω πως πριν φτάσουμε στις λεπτομέρειες μίας τέτοιας εμπειρίας, πρέπει να γίνει κατανοητό πως δεν πρόκειται απλώς για μία ακόμα δραστηριότητα στην καθημερινότητά μας. Η ενασχόληση με τέτοια θέματα είναι απόφαση ζωής γιατί αλλάζει ριζικά τη ζωή μας ολόκληρη. Αν είναι να κάνετε το βήμα προς κάτι τέτοιο, να θυμάστε πως είναι δρόμος χωρίς επιστροφή και δεν το εννοώ υποχρεωτικά απαγορευτικά...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-09, 00:54
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SecretAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας και πάλι.
Έψαξα πολύ σε διάφορα links, αλλά μάταια. Μπορώ να βρω αυτά που χρειάζονται για το τελετουργικό...αλλά δεν ξέρω τα ''λόγια'' που προφέρονται.
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?(Εμπειρίες δεκτές φυσικά)!
Ευχαριστώ...
Καλησπέρα,
Ο καλύτερος τρόπος επικοινωνίας με τέτοιου είδους οντότητες είναι κατά τη γνώμη μου μέσω εξωσωματικών εμπειριών. Και αυτό γιατί είναι πιο εύκολο να καταλάβεις ποιος είναι αυτός με τον οποίο επικοινωνείς όταν βιώνεις μία εξωσωματική εμπειρία (στο αστρικό πεδίο για παράδειγμα) παρά όταν είσαι στον φυσικό κόσμο. Εξάλλου όπως έχω συμπεράνει από τη μέχρι τώρα έρευνά μου οι άγγελοι είναι όντα που δρουν πολύ περισσότερο στο αστρικό πεδίο (5η διάσταση) ή παραπάνω παρά στον φυσικό κόσμο όπου ζούμε και εμείς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 27-12-09 στις 00:55
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-09, 00:33
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να επισημάνω πως πριν φτάσουμε στις λεπτομέρειες μίας τέτοιας εμπειρίας, πρέπει να γίνει κατανοητό πως δεν πρόκειται απλώς για μία ακόμα δραστηριότητα στην καθημερινότητά μας. Η ενασχόληση με τέτοια θέματα είναι απόφαση ζωής γιατί αλλάζει ριζικά τη ζωή μας ολόκληρη. Αν είναι να κάνετε το βήμα προς κάτι τέτοιο, να θυμάστε πως είναι δρόμος χωρίς επιστροφή και δεν το εννοώ υποχρεωτικά απαγορευτικά...
Είναι απόφαση ζωής ένα τέτοιο βήμα και μια σοβαρή ενασχόληση. Τώρα τον ''δρόμο χωρίς επιστροφή'', δεν μπορώ να κατανοήσω πως το λες. Δεν πρόκειται για μαύρη μαγεία και επικλήσεις δαιμόνων..αν εννοείς αυτό, ώστε να αλλάξει η ζωή μου προς το χειρότερο(κατ'εμέ πάντα, γιατί άλλοι το βλέπουν αλλιώς). Η συγκεκριμένη αναζήτηση δεν προσκοπεί κάτι κακό, έτσι δεν είναι? Τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω στο μυαλό μου.
Επίσης πιστεύω πως αν κάποιος είχε ανάλογη εμπειρία και την μοιραζόταν μαζί μας, δεν θα έγραφε στο τέλος....''μην το δοκιμάσετε γιατί εγώ κάηκα από αυτό''! Τι κακό λοιπόν μπορεί να έχει η επικοινωνία με έναν άγγελο,(αν τελικά υπάρχουν),γιατί όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι το πρώτο και σημαντικότερο βήμαν να γνωρίζεις ότι υπάρχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-09, 00:58
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SecretAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απόφαση ζωής ένα τέτοιο βήμα και μια σοβαρή ενασχόληση. Τώρα τον ''δρόμο χωρίς επιστροφή'', δεν μπορώ να κατανοήσω πως το λες. Δεν πρόκειται για μαύρη μαγεία και επικλήσεις δαιμόνων..αν εννοείς αυτό, ώστε να αλλάξει η ζωή μου προς το χειρότερο(κατ'εμέ πάντα, γιατί άλλοι το βλέπουν αλλιώς). Η συγκεκριμένη αναζήτηση δεν προσκοπεί κάτι κακό, έτσι δεν είναι? Τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω στο μυαλό μου.
Επίσης πιστεύω πως αν κάποιος είχε ανάλογη εμπειρία και την μοιραζόταν μαζί μας, δεν θα έγραφε στο τέλος....''μην το δοκιμάσετε γιατί εγώ κάηκα από αυτό''! Τι κακό λοιπόν μπορεί να έχει η επικοινωνία με έναν άγγελο,(αν τελικά υπάρχουν),γιατί όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι το πρώτο και σημαντικότερο βήμαν να γνωρίζεις ότι υπάρχουν.
Νομίζω ήμουν σαφής και περί καλού ή κακού, τοποθετήθηκα στο τέλος της προηγούμενης απάντησής μου...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.