Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-06, 11:24
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Exclamation Περί αστρολογίας

προτίμησα να δώσω αυτό τον τίτλο στο θέμα γιατί δεν θέλω η συζήτηση να στραφεί αποκλειστικά γύρω από το εάν είναι σωστές οι εκτιμήσεις των αστρολόγων, που δίνονται σε πρωινές εκπομπές και σε περιοδικά.
θα ήθελα να συζητήσουμε την πιθανότητα οι πλανήτες και οι συγκεκριμένες θέσεις που έχουν στον ουρανό κατά τη στιγμή της γέννησης ενός ανθρώπου, να μπορούν να επηρεάσουν με κάποιον τρόπο το χαρακτήρα, τη συμπεριφορά και τα στοιχεία γενικότερα που ξεχωρίζουν τον ένα άνθρωπο από τον άλλο, κάτι που φαντάζομαι πως υποστηρίζει η αστρολογία. εάν γίνεται κάτι τέτοιο, τότε βάση ποιού μηχανισμού συμβαίνει?
γνωρίζουμε, για παράδειγμα, πως ο καταμήνιος κύκλος των γυναικών ακολουθεί εκείνον τη σελήνης (κύκλος 28 ημερών μεταξύ της πρώτης ημέρας του ενός κύκλου και της πρώτης του άλλου). επίσης, έχουν αναφερθεί και εποχιακές και ημερήσιες διακυμάνσεις των επιπέδων των ορμονών στο αίμα των ανθρώπων (εποχιακός κύκλος των επιπέδων των οιστρογόνων, ημερήσια διακύμανση της έκκρισης της αυξητικής ορμόνης). μπορεί, όμως, να ισχυριστεί κανείς πως οι θέσεις των πλανητών δίνουν ορισμένες "τάσεις" στον κάθε άνθρωπο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-06, 13:36
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Smile χμμ... γιατί όχι;

Νομίζω ότι η αστρολογία, αυτή καθ' αυτή, μπορείτε να δώσει κάποιες απαντήσεις όσων αφορά τη διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός ανθρώπου, κατά τη διάρκεια της γέννησής του αλλά και καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής του. Η επίδραση των πλανητών στον ψυχικό μας κόσμο, δεν μπορείτε να αποκλειστεί απ' τη στιγμή που οι έννοιες ψυχή και αστρικό σώμα δεν μπορούν να αποδοθούν πλήρως και έχουμε "κενά". Εφόσον λοιπόν δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ακριβώς τι γίνεται, δε μπορούμε να πούμε οριστικά ότι η αστρολογία είναι αστήριχτη και βλακείες.

Προσωπικά δε γνωρίζω ακριβώς τις αρχές της αστρολογίας, ούτε την έχω μελετήσει, πάντως κάτι μου λέει, ότι η ύπαρξη των πλανητών μας κρύβει πολλά μυστικά και η κίνησή τους μας επηρεάζει. Υπάρχουν ενέργειες που εμείς δε βλέπουμε, ενέργειες που δε γνωρίζουμε, που δεν έχουμε μελετήσει ως τώρα. Όπως η πανσέληνος επηρεάζει κάποιους ανθρώπους, έτσι μπορεί να επηρεάζει και ο άρης και η αφροδίτη, ακόμα και ο πλούτωνας που είναι τόσο μακριά μας.

Τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα των ζωδίων όπως παρουσιάζονται σε περιοδικά και βιβλία είναι λίγο γενικότητες, αλλά αν κάποιος σου φτιάξει τον πλήρη προσωπικό αστρολογικό σου χάρτη, αφού εσύ πρώτα του έχεις δώσει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται (ημερομηνία, ώρα και τόπο γέννησης), τότε ίσως και να μπορεί να σου πει συγκεκριμένα πράγματα. Φυσικά και υπάρχουν περισσότεροι κομπογιανήτες απ' ότι πραγματικοί επιστήμονες (η αστρολογία εξάλλου σε κάποιες χώρες του εξωτερικού, αν δεν κάνω λάθος, θεωρείται επιστήμη). Αυτό όμως δε σημαίνει τίποτα. Αν κάποιος έχει μελετήσει κάπως την αστρολογία ας μας βοηθήσει σε ό,τι έχει να κάνει με τους "νόμους" στους οποίους στηρίζεται.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-06, 15:19
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

αστρολογία; χαχαχιχοχα!

αν θυμάμαι καλά, κ σε κάποιο άλλο θέμα του φόρουμ είχε αναφερθεί το συγκεκριμέν θέμα και ... είχα αντιδράσει το ίδιο!
θεωρώ ότι η αστρολογία δεν είναι καν επιστήμη. είναι "κάτι" το οποίο εκμεταλλεύοντα κάποιοι "έξυπνοι" μόνο και μόνο για να βγάλουν χρήματα κοροιδεύοντας τον κόσμο.
ναι, μου φαίνεται γελοίο να πιστεύει κάποιος ότι αν έχει γεννηθεί στις 27 οκτομβρίου του 1972 στις 15:23 το απόγευμα να πιστεύει ότι το μέλλον του είναι κατά κάποιον τρόπο τα άστρα και να παρακολουθεί τις κινήσεις της σελήνης και των άλλων πλανητών. ή άν η αφροδίτη πλησιάσει π.χ. τον ερμή κατά πολύ να επηρεαστώ και εγώ στη ζωή μου(ψυχολογικά, οικονομικά, κ.τ.λ)
δεν ξέρω αλλά λίγες φορές είμαι τόσο απόλυτος σε ένα θέμα σαν και αυτό.

και για να μην μπερδεύονται μερικοί, άλλο αστρονομία και άλλο αστρολογία...
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-06, 17:43
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Αστρολογία... Από την αρχαιότητα κοιτάζαμε πάνω και βλέπαμε τα αστέρια και αναρωτιόμασταν κατά πόσον μας επηρρεάζουν. Ο Shakespeare αν δεν κάνω λάθος ήταν εκείνος που είχε πει ότι είμαστε φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό με τα αστέρια. Σήμερα, όπου και αν γυρίσεις το κεφάλι σου θα δεις κάποιον αστρολόγο να σου υπόσχεται πως θα σου αποκαλύψει το μέλλον σου με την βοήθεια τους.

Κάθε αστρολογικός χάρτης (natal chart) παρουσιάζει τη θέση των πλανητών την στιγμή της γέννησης μας. Αυτό όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί ως πρόβλεψη εφόσον είναι κάτι από το παρελθόν. Παρ'όλα αυτά μπορεί να θεωρηθεί ως ένα βήμα για την κατανόηση κάποιων απόψεων του χαρακτήρα του καθενός. Είμαστε κομμάτια ενός γενικότερου πλαισίου και σίγουρα δεν μπορώ με σιγουριά να πω ότι επειδή έχω ωροσκόπο Καρκίνο θα είμαι ευαίσθητη και ευσυγκίνητη. Την ίδια στιγμή όμως δεν μπορώ να αρνηθώ το γεγονός ότι είμαι. Αστρολογικά είμαι αυτό που παρουσιάζουν όλα τα βιβλία. Κριός με ωροσκόπο Καρκίνο. Καταστροφικός συνδιασμός ειδικά για μία γυναίκα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι ακολουθώ το ημερήσιο ωροσκόπιο μου.

Πιστεύω ότι οι πλανήτες έχουν άμεση σχέση με εμάς. Δεχόμαστε επιδράσεις από ένα σώμα πολύ μικρότερο από την Γη, δεν μπορώ λοιπόν να πιστέψω πως οι μεγάλοι γίγαντες του διαστήματος μένουν αμέτοχοι σε αυτό το παιχνίδι. Φυσικά το αν θα είναι ανάδρομος ο Άρης ή αν θα είναι σε σειρά οι πλανήτες ίσως και να μην παίζει κανέναν απολύτως ρόλο στην καθημερινότητα μας. Αλλά την στιγμή που ερχόμαστε σε αυτόν τον κόσμο... Ποιός ξέρει?
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-06, 18:12
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κριός με ωροσκόπο Καρκίνο. Καταστροφικός συνδιασμός ειδικά για μία γυναίκα.
Εννοείται ότι μετά από αυτό δεν σου ξαναμιλάω....
Άκους εκεί Κριός με ωροσκόπο καρκίνο.... Αίσχος κύριε πρόεδρε....
Φαντάσου ότι υπάρχουν και χειρότερα..... (άμα βρεθούμε ξανά όλοι μαζί θα σας πώ μια αστεία ιστορία περί ζωδίων να γελάσετε λιγάκι )
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-06, 23:53
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Καταρχήν μπιζελάκι, μην είσαι απόλυτος ποτέ και για τίποτα. Επίσης, δε νομίζω ότι όλοι είναι απατεώνες. Όπως δεν είναι όλοι οι παπάδες παιδεραστές, όπως δεν είναι όλοι οι ταρίφες άθλιοι οδηγοί κλπ. Η αστρολογία συν τις άλλοις δεν ασχολείται μόνο με προβλέψεις. Δηλαδή, αυτό που αναφέρει η freya, πως οι πλανήτες μπορεί να επιδρούν πάνω μας κατά τη διάρκεια της γέννησης είναι πολύ πιθανό. Θα μου πεις, ό,τι έγινε, έγινε, αλλά γιατί να μην ξέρεις δυο πραγματάκια παραπάνω για σένα; Ίσως μπορέσεις να "μαντέψεις" και με ποιους θα ταιριάξεις πιο εύκολα. Δεν εννοώ Ζυγούς ή Τοξότες, αλλά κοινωνικούς ή ευαίσθητους. Αν με "πιάνεις"...

Ανέστη, γιατί δε μας λες την άποψή σου; Θα ήθελα να τη μάθω.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-06, 00:26
Το avatar του χρήστη Polideukis
Polideukis Ο χρήστης Polideukis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

συγχωρέστε με αν μιλήσω απόλυτα, αλλά θα αποκλείσω οποιαδήποτε σχέση της αστρολογίας με την πραγματικότητα. θα "πιαστώ" λίγο από τα προαναφερθέντα και θα εξηγήσω και τη στάση μου.

Παράθεση:
"να συζητήσουμε την πιθανότητα οι πλανήτες και οι συγκεκριμένες θέσεις που έχουν στον ουρανό κατά τη στιγμή της γέννησης ενός ανθρώπου, να μπορούν να επηρεάσουν με κάποιον τρόπο το χαρακτήρα, τη συμπεριφορά και τα στοιχεία γενικότερα που ξεχωρίζουν τον ένα άνθρωπο από τον άλλο"
αν υποθέσουμε ότι οι αστρολόγοι έχουν δίκιο σ' αυτό, τότε γιατί να συμβεί τη στιγμή της γέννησης και όχι της σύλληψης; ή κατά το σχηματισμό του εγκεφάλου; λένε ορισμένοι ότι η έκθεση στην ακτινοβολία από τους πλανήτες το προκαλεί αυτό. δηλαδή βγαίνει ένα παιδί από τη μήτρα, βλέπει γύρω του φώτα και κάτι ασπροντυμένους, ο ένας το χτυπάει για να δει πώς θα αντιδράσει και αυτό που το πείραξε είναι η κοσμική ακτινοβολία. και πώς είναι δυνατόν να ισχυρίζονται οι αστρολόγοι ότι ο χαρακτήρας του ανθρώπου καθορίζεται πλήρως από το γεννητικό του χάρτη; κι όχι μόνο αυτό, αλλά και η σωματική διάπλαση. κληρονομικότητα και περιβάλλον πάνε περίπατο. (η ειρωνεία φυσικά δεν είναι για σένα μιχάλη, καταλαβαίνεις).

Παράθεση:
"φυσικά και υπάρχουν περισσότεροι κομπογιανήτες απ' ότι πραγματικοί επιστήμονες (η αστρολογία εξάλλου σε κάποιες χώρες του εξωτερικού, αν δεν κάνω λάθος, θεωρείται επιστήμη)."
θα διαφωνήσω αντωνία. σε καμία περίπτωση δεν μπορεί ένας αστρολόγος να θεωρηθεί επιστήμονας. η αστρολογία δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα με κανέναν τρόπο. Mπορεί κανείς να ακούσει κατά καιρούς διάφορους επιστήμονες να απορρίπτουν την αστρολογία. θυμάμαι μια φορά που ο κ. σιμόπουλος είχε προτείνει την παρέμβαση του εισαγγελέα. πολλοί θα θεωρούσαν ακραίο κάτι τέτοιο, όμως τίθεται και ηθικό ζήτημα, κυρίως όταν υπάρχουν άνθρωποι που ζητούν συμβουλές αστρολόγων έναντι αμοιβής.

υπάρχουν πολλά κενά στην αστρολογία. οι αρχές της είναι ασυμβίβαστες με την αστρονομία και τη φυσική γενικότερα. για παράδειγμα το φαινόμενο της μετάπτωσης. εξαιτίας του, οι αστερισμοί αλλάζουν θέσεις στον ουρανό. αν και με αργό ρυθμό για τα ανθρώπινα δεδομένα, τα ζώδια έχουν μετατοπιστεί κατά δύο θέσεις. δηλαδή ο ήλιος κάποτε όντως περνούσε μπροστά από τον κριό τον απρίλιο, στην εποχή μας όμως την ίδια περίοδο περνάει μπροστά από τον υδροχόο (εποχή του υδροχόου που λένε). ωστόσο κάποιος που γεννιέται τον απρίλιο εξακολουθεί να είναι κριός. δηλαδή τα ζώδια στην αστρολογία είναι εντελώς αφηρημένες έννοιες, χωρίς υπόσταση. και μπορεί κανείς να αναφέρει κι άλλα αλλά ήδη μακρηγορώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Polideukis : 19-04-06 στις 00:37
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-06, 00:34
Το avatar του χρήστη Polideukis
Polideukis Ο χρήστης Polideukis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από freya
είμαστε φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό με τα αστέρια.
έτερον εκάτερον.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από freya
Αστρολογικά είμαι αυτό που παρουσιάζουν όλα τα βιβλία. Κριός με ωροσκόπο Καρκίνο.
Μην είσαι τόσο σίγουρη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από freya
Πιστεύω ότι οι πλανήτες έχουν άμεση σχέση με εμάς. Δεχόμαστε επιδράσεις από ένα σώμα πολύ μικρότερο από την Γη, δεν μπορώ λοιπόν να πιστέψω πως οι μεγάλοι γίγαντες του διαστήματος μένουν αμέτοχοι σε αυτό το παιχνίδι.
Αν το σώμα αυτό που λές είναι η Σελήνη, δεν μπορείς να μη λάβεις υπόψη και τις αποστάσεις. Και αν ακόμη η Σελήνη επηρεάζει τη συμπεριφορά όπως λένε, το να υπάρχει και προβλεψιμότητα σ' αυτό είναι μάλλον απίθανο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-06, 01:05
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Πολιδεύκη, δεν έχεις άδικο και οι αντιρρήσεις σου έχουν βάση. Το θέμα όμως δεν είναι μόνο η αστρολογία ως πρόβλεψη ζωής όπως είπα πιο πάνω. Και η διαμόρφωση του χαρακτήρα εννοείται πως δε γίνεται τη στιγμή της γέννησης. Ολοκληρώνεται με τα χρόνια. Με τη ζωή.
Χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας, μπορούν να βασίζονται στη θέση των διαφόρων πλανητών τη στιγμή της γέννησης, αλλά και τη στιγμή της σύλληψης. Ίσως οι αστρολόγοι που έφτιαξαν την εύρεση του ζωδίου να υπολόγισαν με μια μικρή απώλεια και την ημερομηνία της σύλληψης. Ίσως ο ωροσκόπος να έχει αυτό το σκοπό. Δεν ξέρω ειλικρινά, γιατί δεν έχω μελετήσει καθόλου όσα λέει η αστρολογία. Πάντως, διαφωνώ με τον αποκλεισμό της.

Και κάτι τελευταίο, η αστρολογία για ποιον ακριβώς λόγο δεν μπορεί να είναι επιστήμη; Πριν από κάμποσα χρόνια αν μιλούσες για βιολογία και DNA θα σε κορόϊδευαν, ή για την πυρηνική φυσική! Ας μην είμαστε απόλυτοι! Open mind πάνω απ' όλα!!
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-06, 09:13
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Antonia η αλήθεια είναι ότι είμαι τελείως διχασμένος-μπερδεμένος πάνω στο θέμα. Από την μια η αστρολογία στερείται οποιασδήποτε "επιστημονικής" εξήγησης διότι η επίδραση των πλανητών στον άνθρωπο όσον αφορά την βαρύτητα είναι αμυδρή εώς απειροελάχιστη, με μόνη εξαίρεση την Σελήνη, και τον Ήλιο που μας επηρεάζουν άμεσα....

Απο την άλλη επειδή έχει τύχει να ασχοληθώ λιγάκι με το θέμα, βλέπω ότι κάποια από αυτά που λέει η αστρολογία επαληθεύονται πανηγυρικά στην καθημερινή ζωή (τα γενικά καλούπια που υπάρχουν με το όνομα "ζώδια" ισχύουν και μάλλον κρύβεται κάτι άλλο από πίσω). Βέβαια δεν είμαι και μοιρολατρικός τύπος οπότε δεν μπορώ να δεχθώ ότι τα άστρα επηρεάζουν το μέλλον μας. Και άρα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν μέσο πρόβλεψης...

Μπορώ να δώσω μια εξήγηση που θα ακουστεί πολύ Πυθαγορική (δεν την ακολουθώ αλλά θα επιχειρήσω να δικαιολογήσω όσους ασχολούνται "για πλάκα" με τον κλάδο αστρολογία): Τα άστρα ακολουθούν κάποια συμπαντική αρμονία η οποία περνά και στους ανθρώπους. Το περιβάλλον της γής δεν είναι αποστειρωμένο αλλά ακολουθεί αυτό που ονομάζουν "music of the spheres" την μουσική-μελωδία των ουρανών.

Θα κάνω και μια νύξη για την χριστιανική θρησκεία (Παθοκτόνε μην βαράς για αυτό που θα πώ ): Οι ΘΡΟΝΟΙ (οι άγγελοι που έρχονται τρίτοι στην πρώτη ιεραρχία μετά τα χερουβείμ και τα σεραφείμ) έχουν σαν σκοπό τους την κίνηση των πλανητών και την κατανομή της ενέργειας στο σύμπαν, καθώς και την απονομή της θείας δικαιοσύνης.
Αρα οι πλανήτες κινούνται με βάση μια θεία νοημοσύνη η οποία αποδίδει και δικαιοσύνη.

Y.Γ. Πυροβολείστε με ελεύθερα οι σκεπτικιστές της παρέας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 19-04-06 στις 09:15
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.