Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #521  
Παλιά 11-11-12, 22:48
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν μιλάμε για αστρική προβολή, μιλάμε για όραση, όχι για αίσθηση. Όπως ακριβώς π.χ. εσύ βλέπεις αυτή τη στιγμή τον υπολογιστή σου. Αυτό είναι όραση. Αίσθηση θα ήταν να είχες την αίσθηση οτι βλέπεις τον υπολογιστή σου ή οτι είσαι σε ένα δωμάτιο κλπ. Αυτό πράγματι μπορει να το δημιουργήσει ο εγκεφάλος, και συμβαίνει κατα κόρον στα όνειρα, τα οποία είναι προβολές του ασυνειδήτου μας.
Kαι πως μπορει καποιος να απαλαγει από αυτές τις ψεύτικες προβολές?Εγω για παραδειγμα καποιες φορες που καταλαβαινω πως βρισκομαι σε ονειρο βλεπω πολλα πραγματα και προσωπα που είναι προβολές του νου μου.Πως μπορω να απαλλαγώ από αυτά και να δω αυτο που πραγματικα υπάρχει?(Επισης δεν μπορω με τιποτα να επηρρεασω το περιβαλλον του ονειρου μου.Ο νους μου απλα δεν με υπακουει....)
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #522  
Παλιά 11-11-12, 23:15
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~ Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι πως μπορει καποιος να απαλαγει από αυτές τις ψεύτικες προβολές?Εγω για παραδειγμα καποιες φορες που καταλαβαινω πως βρισκομαι σε ονειρο βλεπω πολλα πραγματα και προσωπα που είναι προβολές του νου μου.Πως μπορω να απαλλαγώ από αυτά και να δω αυτο που πραγματικα υπάρχει?(Επισης δεν μπορω με τιποτα να επηρρεασω το περιβαλλον του ονειρου μου.Ο νους μου απλα δεν με υπακουει....)
Αυτό είναι κάτι με το οποίο και εγώ ακόμα δουλεύω... αλλά αρχικά καλό θα ήταν να φτάσεις σε ένα σημείο συνειδητότητας, που να μπορείς στοιχειωδώς να επηρεάσεις το ονειρικό περιβάλλον.
Κατα κύριο λόγιο, χρειάζεται περισσότερη συνειδητότητα. Όσο περισσότερο αφυπνιζόμαστε στο αστρικό, τόσο περισσότερο διαυγή θα γίνονται τα όνειρά μας και έπειτα θα πάψουν να υπάρχουν. (dreamless sleep)
Για να αφυπνιστούμε στον αστρικό κόσμο ο τρόπος είναι ένας: Να είμαστε συνειδητοί μέσα στη μέρα. Να είμαστε στο εδώ και το τώρα, μέσα στη μέρα. Να αυτοπαρατηρούμαστε μέσα στη μέρα. Όσο αφυπνίζουμε στο φυσικό, τη συνείδηση, τόσο αφυπνίζουμε στο αστρικό.
Με άλλα λόγια, χειάζεται περισσότερο συνειδητότητα μέσα στο όνειρο, ώστε να διαλυθεί το ονειρικό περιβάλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #523  
Παλιά 11-11-12, 23:28
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι κάτι με το οποίο και εγώ ακόμα δουλεύω... αλλά αρχικά καλό θα ήταν να φτάσεις σε ένα σημείο συνειδητότητας, που να μπορείς στοιχειωδώς να επηρεάσεις το ονειρικό περιβάλλον.
Κατα κύριο λόγιο, χρειάζεται περισσότερη συνειδητότητα. Όσο περισσότερο αφυπνιζόμαστε στο αστρικό, τόσο περισσότερο διαυγή θα γίνονται τα όνειρά μας και έπειτα θα πάψουν να υπάρχουν. (dreamless sleep)
Για να αφυπνιστούμε στον αστρικό κόσμο ο τρόπος είναι ένας: Να είμαστε συνειδητοί μέσα στη μέρα. Να είμαστε στο εδώ και το τώρα, μέσα στη μέρα. Να αυτοπαρατηρούμαστε μέσα στη μέρα. Όσο αφυπνίζουμε στο φυσικό, τη συνείδηση, τόσο αφυπνίζουμε στο αστρικό.
Με άλλα λόγια, χειάζεται περισσότερο συνειδητότητα μέσα στο όνειρο, ώστε να διαλυθεί το ονειρικό περιβάλλον.
Eυχαριστω για την απαντηση!Καταλαβα.....Παντως σχετικα με το συνειδητο ονειρεμα.Πες οτι συνειδητοποιουμαι και καταλαβαινω οτι ονειρευομαι.Μετα τι θα ηταν προτιμοτερο να κανω?Καποιες εξαιρετικα σπανιες φορες ας πουμε γονατιζω και προσευχομαι(αν και δεν θυμαμαι ακριβως τα λογια της προσευχης μεσα στο ονειρο!).Υπαρχει καποια ''πνευματικη ασκηση'' που θα μπορουσα να κανω μεσα στο ονειρο?Εσυ τι κανεις μολις συνειδητοποιηθεις?(Αν θες να πεις φυσικα...)
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #524  
Παλιά 12-11-12, 13:19
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~ Εμφάνιση μηνυμάτων
Eυχαριστω για την απαντηση!Καταλαβα.....Παντως σχετικα με το συνειδητο ονειρεμα.Πες οτι συνειδητοποιουμαι και καταλαβαινω οτι ονειρευομαι.Μετα τι θα ηταν προτιμοτερο να κανω?Καποιες εξαιρετικα σπανιες φορες ας πουμε γονατιζω και προσευχομαι(αν και δεν θυμαμαι ακριβως τα λογια της προσευχης μεσα στο ονειρο!).Υπαρχει καποια ''πνευματικη ασκηση'' που θα μπορουσα να κανω μεσα στο ονειρο?Εσυ τι κανεις μολις συνειδητοποιηθεις?(Αν θες να πεις φυσικα...)
Κοίταξε... εγώ αν συνειδητοποιούμουν θα έκανα πράγματα που θα είχαν να κάνουν με το εσωτερικό μου έργο (ασχολούμαι με τον εσωτερισμό). Δεν νομίζω οτι είναι το κατάλληλο μέρος για να αναφέρω αυτά τα πράγματα. Πάντως η σκέψη σου για προσευχή είναι καλή. Οι πιθανότητες είναι οτι και εγώ αυτό θα έκανα πριν ξεκινήσω να κάνω οτιδήποτε άλλο.
Τώρα, το θέμα είναι να αποκτίσει κάποιος αρκετή συνειδηση, ώστε να μην υπάρχει καθόλου όνειρο, να αφυπνιστεί στον αστρικό κόσμο. Αλλά αν μιλάμε για ένα κατα κάποιο τρόπο συνειδητό ονείρεμα, τότε μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Με την έννοια όμως του παιχνιδιού περισσότερο.
Δεν είμαι σίγουρος για το τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις στον "ονειρικό κόσμο" ο οποίος δεν είναι παρα δικές μας προβολές κατα κύριο λόγο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 12-11-12 στις 13:20
Απάντηση με παράθεση
  #525  
Παλιά 06-12-12, 18:33
Το avatar του χρήστη dark angel
dark angel Ο χρήστης dark angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι κάτι με το οποίο και εγώ ακόμα δουλεύω... αλλά αρχικά καλό θα ήταν να φτάσεις σε ένα σημείο συνειδητότητας, που να μπορείς στοιχειωδώς να επηρεάσεις το ονειρικό περιβάλλον.
Κατα κύριο λόγιο, χρειάζεται περισσότερη συνειδητότητα. Όσο περισσότερο αφυπνιζόμαστε στο αστρικό, τόσο περισσότερο διαυγή θα γίνονται τα όνειρά μας και έπειτα θα πάψουν να υπάρχουν. (dreamless sleep)
Για να αφυπνιστούμε στον αστρικό κόσμο ο τρόπος είναι ένας: Να είμαστε συνειδητοί μέσα στη μέρα. Να είμαστε στο εδώ και το τώρα, μέσα στη μέρα. Να αυτοπαρατηρούμαστε μέσα στη μέρα. Όσο αφυπνίζουμε στο φυσικό, τη συνείδηση, τόσο αφυπνίζουμε στο αστρικό.
Με άλλα λόγια, χειάζεται περισσότερο συνειδητότητα μέσα στο όνειρο, ώστε να διαλυθεί το ονειρικό περιβάλλον.
δηλαδή εφόσον αναπτύξεις σε πολύ μεγάλο βαθμό την συνειδητότητα σου στα όνειρα τότε είναι πιο πιθανό να επιτευχθεί αστρική προβολή; Εγω έχω καταφέρει να φτάσω στο σημείο να αλλάζω το ονειρικό περιβάλλον όμως δεν έχω καταφέρει να κάνω αστρική προβολή... (Όμως την αλλαγή αυτη καταφερα να την διατηρίσω για ελάχιστο χρόνο.) Αν δουλέψω πάνω σε αυτό και το αναπτύξω κι αλλό ειναι πιο πιθανο να επιτύχω α.π?
συγγνώμη για την παρέμβαση στη συζήτηση σας αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτό που είπες
Απάντηση με παράθεση
  #526  
Παλιά 06-12-12, 23:22
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dark angel
συγγνώμη για την παρέμβαση στη συζήτηση σας αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτό που είπες
Όλοι συζητάμε με όλους, έτσι πάει
Παράθεση:
δηλαδή εφόσον αναπτύξεις σε πολύ μεγάλο βαθμό την συνειδητότητα σου στα όνειρα
Εφόσον αναπτύξεις τη συνειδητότητα μέσα στη μέρα θα αρχίσεις να αναπτύσσεις συνειδητότητα μέσα στα όνειρα δηλαδή στο αστρικό. Αν προσπαθεί κάποιος να έχει συνειδητότητα μόνο λόταν κοιμάται, δεν κάνει τίποτα. Μπορεί βέβαια έτσι να έχει κάποιες εμπειρίες, αλλά το θέμα είναι να αναπτύσσεται η συνειδητότητα μέσα στη μέρα. Όταν είμαστε ξύπνιοι. Η αφύπνιση (ή επανάσταση) της συνείδησης, όπως τη λένε κάποιοι (Krishnarmuti, Osho, etc etc) είναι το να είμαστε ξύπνιοι μέσα στη μέρα. Γιατί εμείς συνεχίζουμε να κοιμόμαστε και οταν το φυσικό σώμα μας είναι ξύπνιο, άσχετα που νομίζουμε οτι είμαστε ξύπνιοι. Και για αυτό το περιβάλλον μας, μας κάνει οτι θέλει, γιατί κοιμόμαστε, ενώ νομίζουμε οτι είματσε ξύπνιοι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 06-12-12 στις 23:26
Απάντηση με παράθεση
  #527  
Παλιά 07-12-12, 06:19
Το avatar του χρήστη ParaNormality
ParaNormality Ο χρήστης ParaNormality δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2012
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί εμείς συνεχίζουμε να κοιμόμαστε και οταν το φυσικό σώμα μας είναι ξύπνιο, άσχετα που νομίζουμε οτι είμαστε ξύπνιοι.
Δηλαδή εγώ τώρα κοιμάμαι, ν' αγχωθώ...;


" Οι τέχνες σου είναι σπάταλες και οι ζωές σου είναι κούφιες. Η πραγματική ζωή δεν σΆ επισκέφτηκε ποτέ, ούτε θα σΆ επισκεφτεί. Ούτε ο απατηλός εαυτός σου θα καταλάβει τον ζωντανό θάνατό σου. Τα παραπλανημένα μάτια σου βλέπουν τους ανθρώπους να τρέμουν μπροστά στην καταιγίδα της ζωής και πιστεύεις πως είναι ζωντανοί, ενώ στην πραγματικότητα είναι νεκροί αφΆ ότου γεννήθηκαν.
~ Χαλίλ Γκιμπραν "
Απάντηση με παράθεση
  #528  
Παλιά 07-12-12, 09:16
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα κύριο λόγιο, χρειάζεται περισσότερη συνειδητότητα. Όσο περισσότερο αφυπνιζόμαστε στο αστρικό, τόσο περισσότερο διαυγή θα γίνονται τα όνειρά μας και έπειτα θα πάψουν να υπάρχουν. (dreamless sleep)
Για να αφυπνιστούμε στον αστρικό κόσμο ο τρόπος είναι ένας: Να είμαστε συνειδητοί μέσα στη μέρα. Να είμαστε στο εδώ και το τώρα, μέσα στη μέρα. Να αυτοπαρατηρούμαστε μέσα στη μέρα. Όσο αφυπνίζουμε στο φυσικό, τη συνείδηση, τόσο αφυπνίζουμε στο αστρικό.
Με άλλα λόγια, χειάζεται περισσότερο συνειδητότητα μέσα στο όνειρο, ώστε να διαλυθεί το ονειρικό περιβάλλον.

Αυτά που γράφεις είναι για το συνειδητό ονείρεμα.Πως συνδέεται το συνειδητό ονείρεμα με την αστρική προβολή?
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #529  
Παλιά 07-12-12, 15:59
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά που γράφεις είναι για το συνειδητό ονείρεμα.Πως συνδέεται το συνειδητό ονείρεμα με την αστρική προβολή?
Είναι ένα στάδιο πριν την αστρική προβολή. Είναι θέμα συνειδητότητας, αν είσαι συνειδητός σε έναν βαθμό, θα έχεις συνειδητά ονειρέματα. Αλλά αν είσαι πολύ συνειδητός (δηλαδή και μέσα στη μέρα) δεν θα έχεις καν όνειρα, θα έχεις μόνο εμπειρίες.
Απάντηση με παράθεση
  #530  
Παλιά 07-12-12, 17:55
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Θα διαφωνήσω μιας και τα 2 αυτά είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.Βέβαια σηκώνει συζήτηση το θέμα.Αλλα στο τέλος θα καταλήξουμε στο πως δέχεται ο καθένας οτι βλέπει.Θέμα οπτικής γωνιάς.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.