Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιά 17-04-11, 18:54
strangef Ο χρήστης strangef δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Μεγάλη Μορφή!!
__________________
administrator of www.strangefiles.gr
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 02-05-11, 14:24
Εν Δυναμει Λογικος Ο χρήστης Εν Δυναμει Λογικος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Θελω να θεσω 2 ζητηματα αφου εχω διαβασει απο την αρχη αυτο το νημα :

1)ο Sceptic εχει παραθεσει καποια εγγραφα του υπουργειου αμυνης.
μπορουν να γινουν δεκτα ως αποδειξεις?
Αν, πραγματι, ειναι αληθηνα τα εγγραφα αυτα, τοτε (λογικα παντα) ο Γκιολβας θα εχει κανει τις σπουδες που υποστιριζει γιατι του δινει μια αξιοπιστια η συνεργασεια του με το κρατος (ετσι νομιζω). Επισης αν ειναι αληθηνα εχω στο μυαλο μου μια απλοικη απαντηση προς τον The Priest που ζηταει δημοσιευσεις του Γκιολβα. Λεω λοιπον με το απλοικο ισως σκεπτικο μου, για ποιον λογο να κανει δημοσιευσεις αν δεν εχει σκοπο να ζητησει χρηματοδοτηση απο ξενα καιφαλαια, αφου αυτο που θελει και εχει πετυχει ειναι μια συνεργασια και χρηματοδοτηση απο την χωρα του?
Αν παλι τα εγγραφα αυτα δεν ισχυουν τοτε δεν ειναι ποινικο αδικιμα η χρηση πλαστων εγγραφων?


2) Αν ισχυουν οι εφευρεσεις κ οι ανακαλυψεις που εχει κανει ο Γκιολβας, τοτε ειναι τελειως απιθανο να τις εχει κανει πρωτος ο ιδιος κ μετα επιστημονες απο αλλες χωρες? Καταλαβαινεται πως εκεινη την εποχη ηταν η εποχη του Ψυχρου πολεμου και η κατασκοποια κ αντικατασκοποια ανθουσαν. Δεν λεω πως ειναι ετσι τα πραγμματα, ουτε ειμαι απο τους ανθρωπους που λενε οτι μονο οι Ελληνες ειναι εξυπνοι σε αυτον τον κοσμο αλλα και οι Ελληνες εχουν βγαλει και βγαζουν ακομα "μυαλα", οποτε να κοιταμε κ τις 2 πλευρες του νομισματος κτιτικα παντα. Με μια σκεψη της στιγμης που εκανα μολις, μπορω να υποθεσω πως ο Γκιολβας δεν εγινε πασιγνωστος γιατι προτιμισε να εργαστει στην Ελλαδα για την Ελλαδα, ενω για παραδειγμα ο Νανοπουλος ειναι ξακουστος γιατι πολυ απλα ειναι επιστημονας που δουλευει σε Αμερικανικο Πανεπιστημειο (θεωρωντας τον παντα εναν απο τους λαμπροτερους επιστημονες του κοσμου). Συν του οτι ο πρωτος ασχολιθικε με οπλικα συστηματα (απορρητα) ενω ο δευτερος με την θεωρητικη Φυσικη.

(μου αρεσει πολυ η συζητηση που γινεται εδω και διαβασα ολο το νημα σε 3 ωρες, αν και μου τα χαλασε ο Sceptic που στο τελος δεν ειχε το θαρος της γνωμης του να υποστηριξει τα λεγομενα του με τις οποιες πληροφοριες διαθετει, εστω να παραδεχτει το που βρηκε τις πληροφοριες του. Γιατι δεν νομιζω πως αν παραδεχοταν απο την αρχη οτι βρηκε της πληροφοριες του απο το βιβλιο δεν θα τον "δαγκωνε" κανεις, ισα ισα απο οσα παρακολουθισα το επιπεδο σηζητησης ειναι καλο και ωριμο)
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 10-10-13, 19:47
Το avatar του χρήστη LAPTONAS
LAPTONAS Ο χρήστης LAPTONAS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2013
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Ενδιαφέρουσα συζήτηση , δικαιολογημένα τόσες σελίδες.
__________________
1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.