Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Σχολιασμός Αρθρογραφίας > Άρθρα Μελών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-10-08, 01:56
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διαφωνείς ότι άλλο να ακούς κάτι από κάποιον και άλλο να ξέρεις ότι έχει ελεχθεί και χαρακτηρίζεται από αξιοπιστία; Αυτό είναι το ζήτημα στην προκειμένη περίπτωση, αλλά και γενικά στον τρόπο με τον οποίο ενεργώ στις έρευνες μου. Προσπαθώ να μην ασχολούμε με τι άκουσα στη τάδε γειτονιά ή από τα φιλαράκια μου, αλλά να στηρίζομαι σε αξιόπιστα στοιχεία.

εν μερη εχεις δικιο φιλε μου,αλλα με ποιο κριτηριο ενα στοιχειο το ονομαζεις αξιοπιστο?αποκλειεις για παραδειγμα μια επιστημονικη ερευνα,να βγαζει τα αποτελεσματα που ο χρηματοδοτης της θελει?

θεωρω οτι πολλες φορες η μαρτυρια ενος απλου αλλα εμπιστου ανθρωπου ειναι πολυ πιο αξιοπιστη απο διαφορες ερευνες με χαρτια και στρογγυλες σφραγιδες.νομιζω πως πρεπει να δινουμε βαση και στην προθεση της πηγης που μας δινει το στοιχειο και οχι μονο στην επιστημονικη καταρτιση της.

να εισαι σιγουρος οτι ο οποιοσδηποτε ειδικευμενος σε ενα θεμα,θα μπορουσε να σε κοροιδεψει πολυ πιο ευκολα αν το ηθελε,απο ενα φιλαρακι σου.γενικοτερα μην υποτιματε καμια πηγη.

φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-10-08, 13:27
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Η αξιοπιστία είναι κάτι πολύ σχετικό.
Η ακαδημαϊκότητα είναι κάτι πολύ σχετικό.
Άλλωστε εσύ λες ότι «Προσπαθώ να μην ασχολούμε με τι άκουσα στη τάδε γειτονιά ή από τα φιλαράκια μου, αλλά να στηρίζομαι σε αξιόπιστα στοιχεία.»

Αλλά εγώ δεν μιλάω για το τι άκουσα και το τι λέει ο καθένας. Εγώ μιλάω για ένα πολύ βασικό και αξιοσημείωτο παράγοντα. Την μαρτυρία. Η μαρτυρία ενός ατόμου είναι πολύ σημαντική. Δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε ακαδημαϊκές μελέτες για όλα όσα υπάρχουν, αλλά υπάρχουν πολλές μαρτυρίες. Άλλωστε το μεταφυσικό γενικά βασίζεται στις μαρτυρίες. Υπάρχουν μαρτυρίες, για φαντάσματα, για UFO, για περίεργα φαινόμενα.
Εάν π.χ. ο Ευρύνοος με την φωτογραφία που ανέβασε πριν τρεις μέρες στο forum δεν είχε φωτογραφία αλλά το είχε δει αυτό που φαίνεται σε αυτήν, σημαίνει κάτι για το φαινόμενο αυτό;
Είναι περίεργο που λες κάτι τέτοιο, αλλά ακόμα και για να γίνει μια ακαδημαϊκή έρευνα πρώτα υπάρχουν μαρτυρίες. Το εάν είναι αξιόπιστες ή όχι, είναι ένα άλλο θέμα. Όπως άλλο θέμα είναι και η αξιοπιστία μιας ακαδημαϊκής έρευνας. Πρέπει να δεις ποιος λέει ότι είδε κάτι, πότε, πως ήταν η κατάσταση κτλ. Παρόλα αυτά πάλι δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Ο Τερενς Μακένα δεν ήταν ακαδημαϊκός αυτό κάνει τις μαρτυρίες του λιγότερο σημαντικές;
Συγνώμη αλλά έτσι ακυρώνεται ότι μεταφυσικό γιατί το μεταφυσικό βασίζεται σε πάρα πολύ μεγάλο μέρος του σε μαρτυρίες.
Η αλήθεια είναι ότι πάρα πολλά γεγονότα τα έχω απλά ακούσει από άσχετους σαν ένα παραμύθι, αλλά αρκετά από αυτά τα περιστατικά τα έχω ακούσει από φίλους αλλά και συγγενείς, που ήταν μάρτυρες. Που ήταν εκεί, που ήξεραν το άτομο, πριν κατά την διάρκεια αλλά και μετά τον εξοκρισμό. Και μάλιστα για κάποιο συγγενή μου, έχει παραπάνω από μια φορά παραβρεθεί σε τέτοια διαδικασία. Και επειδή μπορώ να κρίνω την πληροφορία αυτή σε σχέση με το άτομο που είναι, μόνο για αληθή μπορώ να την εκλάβω.

Η επισήμανση μου ήταν απλή, η έρευνα δείχνει ότι αυτοί που είχαν το σύνδρομο Τουρέ δεν είχαν καμία καλυτέρευση μετά τον εξορκισμό. Και εγώ σου λέω, ότι έχω μαρτυρίες ανθρώπων που όχι απλά είδαν καλυτέρευση αλλά έγιναν καλά. Άρα μια και είδαν διαφορά, προφανώς δεν μιλάμε για Τουρέ αλλά για κάτι άλλο.

Και στην τελική να στο πω ποιο απλά. Εμφανίζεις μια ακαδημαϊκή έρευνα που έγινε πριν 20 και πλέων χρόνια που λέει για ένα σύνδρομο. Δεν μπορώ να κρίνω την έρευνα, ούτε τις μεθόδους της. Μπορεί να είναι έτσι όπως τα είπαν μπορεί και όχι. Αλλά ακόμα και έτσι όπως τα είπαν να είναι, αυτό προφανώς ίσχυε για αυτές τις περιπτώσεις που ερεύνησαν. Δεν μπορούμε να κρίνουμε όλες τις περιπτώσεις σύμφωνα με μια τέτοια έρευνα, άλλωστε το αναφέρεις και εσύ Στην τότε έρευνα δεν βρήκαν ανάλογα στοιχειοθετημένα περιστατικά όπου "δαιμονισμένοι" ανακουφίστηκαν μετά τον εξορκισμό.
Ευτυχώς στην μεταφυσική δεν χρειάζεται να μιλάμε πάντα με στοιχεία αλλά και με μαρτυρίες.
Ποια στοιχειοθετημένα περιστατικά υπάρχουν για το συνειδητό ονείρεμα, για την μεταθανάτια εμπειρία, για νεράιδομηχανές πέρα από εμπειρίες και μαρτυρίες ανθρώπων που ήταν εκεί?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-10-08, 15:15
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η επισήμανση μου ήταν απλή, η έρευνα δείχνει ότι αυτοί που είχαν το σύνδρομο Τουρέ δεν είχαν καμία καλυτέρευση μετά τον εξορκισμό. Και εγώ σου λέω, ότι έχω μαρτυρίες ανθρώπων που όχι απλά είδαν καλυτέρευση αλλά έγιναν καλά. Άρα μια και είδαν διαφορά, προφανώς δεν μιλάμε για Τουρέ αλλά για κάτι άλλο.

και θα επαναλαβω την εξης ερωτηση:μπορει ενας ιερεας να θεραπευει ψυχικα νοσηματα,η μηπως δεν ειναι και τοσο ψυχικα?

φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-06-11, 00:53
theodoros Ο χρήστης theodoros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2005
Μηνύματα: 12
Cool Χημεια

Τα παντα ειναι χημεια μια ουσια μια αλλη ουσια μια χημικη ενωση κ το μπερδεμα
μισοτρελλος,σχιζοφρενεις,δαιμονισμενος,κ ανεξηγητα μπερδεμενος.
Ολα τα παντα μια ουσια (χημεια η μητερα ολων των Επιστημων)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.