Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Σχολιασμός Αρθρογραφίας > Άρθρα Μελών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-11-07, 12:26
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδη θεωρεις οτι οι ανθρωποι που μελετανε η ερευνανε κατι ειναι υποχρεωμενοι να ειναι πτωχοι;;;!!! Ελα τωρα πρωι πρωι... Περασαν αυτοι οι καιροι ΟΑΝΝΗΣΕΑ μου.. Σε εναν αλλο αιωνα ζουμε ( το παρατηρησες η οχι; ) Προοδευουμαι you know;; Αυτα τα στερεοτυπα τυπου: εξυπνος=φτωχος, χαζος=πλουσιος η και αντιθετα με πικραινουν... Δε θα μιλησουμε φυσικα για IQ εδω αλλα θα σου πω κατι για να ξερεις, οτι ενας ανθρωπος με υψηλο IQ δε θα ελεγε ποτε κατι σαν: α, αυτος ειναι ομορφος δλδ ειναι βλακας η α, αλλος ειναι επιτυχημενος δλδ ειναι cheater, κτλπ δε θα προχωρησω γιατι ημουν αρκετα σαφης
Πως κατάλαβες ότι γράφω κάτι τέτοιο, είναι πολύ περίεργο...
Τέλος πάντων...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-11-07, 17:15
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Candela

ΥΓ Solon να σε ρωτησω κατι ομως, ειναι αληθεια η ψεμα οτι ( μερικοι; ) οι ανθρωποι που πλησιαζουν στον τοπο αυτο (του Ταφου) -τυφλωνε μετα;;;!!!

Candela μου,μήπως το μπερδεύεις μια και αναφερθηκε η Κιβωτος της Διαθηκης,με την περιπτωση στην Αιθιοπια που οι ιερεις υποστηριζουν οτι οντως εχουν την Κιβωτο εκει;Και οσοι τη φυλανε λογω ισως της ραδιενεργειας που λένε κάποιοι ότι εκπεμπει οι φύλακες-ιερεις τφλώνονται ή αντιμετωπίζουν αλλα προβλήματα υγειας;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-11-07, 18:22
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πως κατάλαβες ότι γράφω κάτι τέτοιο, είναι πολύ περίεργο...
Κι εγώ την ίδια απορία έχω............

Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά αν ακολουθήσουμε τον κλασσικό αγαπημένο Αριστοτελικό στοχασμό. 3,2,1.. πάμε λοιπόν!

1) Βρέθηκαν στην Θάσο ευρήματα που παραπέμπουν σε τάφο ή προστατευμένο χώρο.
2) Τις ανασκαφές, τομές και συμπεράσματα ανέλαβαν ερασιτέχνες του χώρου.
3) Οι άνθρωποι αυτοί υποστηρίζουν ότι πρόκειται για τον τάφο του Μ.Αλεξάνδρου.
4) Από τα ευρήματα και τα αποτελέσματα κανένας δεν πείστηκε ότι πρόκειται για τον τάφο και δή του Μ.Αλεξάνδρου.
5) Δεν έγινε καμιά άλλη αρχαιολογική μελέτη, συγκριτική και ιστορική, που να δίνει έστω και ένα επιχείρημα για τα ανωτέρω.
6) Παρόλα ταύτα, όλα τα μέσα που δημοσίευσαν το θέμα συμπεριέλαβαν στους τίτλους τους το όνομα του Μ.Αλεξάνδρου.

Άρα, ώστε και επομένως...
Ακόμα μια φορά όλα γίναν για τους γνωστούς λόγους που καμιά σχέση δεν έχουν με την αλήθεια και τον σεβασμό που οφείλουμε να δείχνουμε σε τεράστιες προσωπικότητες χάριν των οποίων σήμερα έχουμε λόγο να νιώθουμε αξιο-πρεπείς.

Παράθεση:
Πέρα από αυτά, όμως, θα ήθελα να επισημάνω ότι με χαροποιεί που ορισμένοι άνθρωποι ασχολούνται και ερευνούν τέτοια ζητήματα, έστω και αν αυτό γίνεται με ελαφρότητα ή και με κάποια βιασύνη στην εξαγωγή συμπερασμάτων.


Κι εμένα με χαροποιεί αυτό Μιχάλη, αλλά υπάρχουν όρια. Σίγουρα καλύτερα που οραματίζονται από το να κάθονται στους καφενέδες. Όμως, θα ήταν καλύτερο και για τους ίδιους αν ήταν πιο ψύχραιμοι, προσγειωμένοι και διαβασμένοι. Τώρα γίναν γρήγορα γνωστοί, αλλά ότι γίνεται γρήγορα, φθείρεται και σύντομα.. και θα το υποστούν κι αυτό.

Δυστυχώς αυτή είναι η μοίρα του νεοέλληνα: ημιεπαγγελματισμός, υπερενθουσιασμός, κακή δημοσιότητα, δημιουργία ψεύτικων εντυπώσεων. Όλα αβίαστα και γρήγορα. Ανακαλύπτουμε κάτι, κάνουμε ένα κάρο ασύνδετους συνειρμούς και ενθουσιαζόμαστε χωρίς ΣΥΝΕΣΗ.
Δηλαδή, μας λείπει το Μέτρο και η Φρόνηση, αυτές οι τόσο Σπουδαίες, Αρχοντικές και Ηθοπλαστικές Λέξεις, οι οποίες έχουν απομείνει κάπου σε κάποια σκονισμένα βιβλία στις βιβλιοθήκες που λέγονται "Ηθικά Νικομάχεια" και που τα έγραψε κάποιος Αριστοτέλης, κάπου, κάπως, κάποτε...

Και σήμερα να ξαναζούσε ο Σωκράτης και να το ξέραμε ότι είναι Εκείνος, πάλι θα τον "τρώγαμε" με κάποιον τρόπο.

ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ: ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑΣ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΘΑ ΔΕΣΠΟΖΕΙ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.............
Καλά να πάθουμε.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-11-07, 20:31
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Drymonia
Κι εγώ την ίδια απορία έχω............
Drymonia καλη μου, μην εχεις αποριες απλα ξερω πολυ καλα τον τροπο της σκεψης του ΟΑΝΝΗΣΕΑ οταν γραφει..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-11-07, 20:36
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Candela μου,μήπως το μπερδεύεις μια και αναφερθηκε η Κιβωτος της Διαθηκης,με την περιπτωση στην Αιθιοπια που οι ιερεις υποστηριζουν οτι οντως εχουν την Κιβωτο εκει;Και οσοι τη φυλανε λογω ισως της ραδιενεργειας που λένε κάποιοι ότι εκπεμπει οι φύλακες-ιερεις τφλώνονται ή αντιμετωπίζουν αλλα προβλήματα υγειας;
Leo απ'οτι θυμαμαι μιλησαμε εγω με εναν φιλο μας και μου ειπε αυτο ακριβως για τον Ταφο (στη Θασο). Οπωτε αν το και μπερδεψε καποιος, προφανως οχι εγω
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-11-07, 21:05
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Leo απ'οτι θυμαμαι μιλησαμε εγω με εναν φιλο μας και μου ειπε αυτο ακριβως για τον Ταφο (στη Θασο).
Απο τη στιγμη που δεν προκειται για τον Σολων (για την κοινοτητα του Μεταφυσικου παντα), μαλλον περι ραδιο αρβυλας προκειται.

Τελος παντων, να θυμησω οτι το thread ειναι για την κριτικη στην ερευνα του Σολων και θα παρακαλουσα να μεινει εκει. Αποσπα πολυ θετικες κριτικες σε sites που ασχολουνται με θησαυρους, ενω εγκυρες πληροφοριες αναφερουν οτι και στην εκπομπη, καθε προσκεκλημενος στο πανελ ειχε φωτοτυπημενη και μια κοπια απο το αρθρο αυτο μεσα απο το metafysiko.gr!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-12-07, 13:26
Το avatar του χρήστη Elladios
Elladios Ο χρήστης Elladios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Λευκωσία, Κύπρος
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παιδιά, αυτό στην Θάσο μου κάνει περισσότερο για τάφο κάποιου αρχαίου άρχοντα του νησιού... Εξάλλου, ο τάφος του Μέγα Αλέξανδρου ΔΕΝ υπάρχει κατά την άποψή μου πάντα. Ο Αλέξανδρος πέθανε εξετίας προδοσίας, έτσι είναι λογικό πως δεν θα βρεθεί ποτέ ο τάφος του, γιατί αυτοί που τον πρόδοσαν και τον δηλητιρίασαν φαντάζομε πως θα εξαφάνησαν κυριολεκτικά το πτώμα του ημίθεου.

Εκτός και αν κάποιος δικός του έκλεψε το πτώμα και το έθαψε στην Θάσο για να μην χαθεί
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-06-11, 20:00
RISS Ο χρήστης RISS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2011
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elladios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, αυτό στην Θάσο μου κάνει περισσότερο για τάφο κάποιου αρχαίου άρχοντα του νησιού... Εξάλλου, ο τάφος του Μέγα Αλέξανδρου ΔΕΝ υπάρχει κατά την άποψή μου πάντα. Ο Αλέξανδρος πέθανε εξετίας προδοσίας, έτσι είναι λογικό πως δεν θα βρεθεί ποτέ ο τάφος του, γιατί αυτοί που τον πρόδοσαν και τον δηλητιρίασαν φαντάζομε πως θα εξαφάνησαν κυριολεκτικά το πτώμα του ημίθεου.

Εκτός και αν κάποιος δικός του έκλεψε το πτώμα και το έθαψε στην Θάσο για να μην χαθεί
RISS:Αν τύχει και περάσω από Θάσο και αν το θυμηθώ θα ρίξω μια ματιά και θα σου απαντήσω με μεγάλη πιθανότητα ακρίβειας αν υπάρχει στο νησί βασιλικός τάφος ή όχι(βέβαια άγνωστο σε ποιον ανήκει αν υπάρχει)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-06-11, 00:21
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

πολύ ενδιαφέρων και μου φαίνετε ότι θα το επισκεφτώ, δεν έχω πάει ποτέ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 07-06-11 στις 00:45
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.