Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-09, 23:08
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή Εβυθός, η λίμνη των μυστηρίων…

Καλησπέρα,

Ένα μικρό αφιέρωμα σε μια ιδιόμορφη και πολυσυζητημένη λιμνούλα.

Ο Εβυθός είναι μια μικρή λίμνη η οποία βρίσκεται στην βορειοδυτική Ηλεία, μεταξύ των χωριών Ανδραβίδας και Τραγανού, πλησίον του αεροδρομίου της 117 Πτέρυγας Μάχης.

Τι το ιδιαίτερο έχει λοιπόν αυτή η λίμνη; Υπάρχουν πολλές στην περιοχή. Η συγκεκριμένη, όπως υποδηλώνει και το όνομά της (παραφθορά του α-βυθός), δεν έχει βυθομετρηθεί ποτέ. Όσες προσπάθειες έγιναν, κατέληξαν στο κενό και λέγεται ότι το μεγαλύτερο βάθος που μετρήθηκε ήταν ούτε λίγο ούτε πολύ 4.000 μέτρα, πρωτοφανές μέγεθος βέβαια για λίμνη και μάλιστα τόσο μικρού μεγέθους.



Το τεράστιο αυτό βάθος έχει οδηγήσει στην διατύπωση αρκετών θεωριών σχετικά με την δημιουργία της. Το νερό της είναι ακατάλληλο για πόση και αυτό ερμηνεύεται ως αποτέλεσμα υπόγειας επικοινωνίας με την θάλασσα. Κατά καιρούς δε, έχει αναφερθεί το ξέβρασμα ψαριών από αυτήν που κατά κανόνα δεν συναντιούνται σε λιμναία περιβάλλοντα.

Η συγκεκριμένη λίμνη είναι περιφραγμένη και συνίσταται να αποφεύγεται η προσέγγιση σε αυτήν από ιδιώτες. Υποτίθεται ότι το κολύμπι σε αυτήν είναι αδύνατο και ότι αν κάποιος πέσει μέσα, «ο βυθός θα τον τραβήξει κάτω», ενώ και η αμμουδιά της είναι εξαιρετικά ασταθής. Στο παρελθόν έχουν ακουστεί αρκετές ιστορίες για περίεργες εξαφανίσεις ατόμων στην περιοχή.

¶λλοι πάλι λένε ότι στην περιοχή υπάρχουν κρυμμένες στρατιωτικές εγκαταστάσεις και έτσι υπάρχει συμφέρον να συντηρείται ένας μύθος που θα απομακρύνει τους περίεργους από την περιοχή…

Κατά την διάρκεια του πρόσφατου καταστροφικού σεισμού τον Ιούνιο του 2008 (περισσότερες πληροφορίες σε άρθρο του in.gr), και πέρα από τις αναλύσεις, επιστημονικές και μη που ακούστηκαν στα κανάλια, οι πιο ηλικιωμένοι στο χωριό είπαν ότι δεν υπήρξαν καταστροφές στα κοντινά χωριά γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ, τον σεισμό τον «απορρόφησε» ο Εβυθος!

Κατά τα άλλα θεωρείται ένας σπάνιος υγροβιότοπος με πλούσια πανίδα που έχει γίνει αντικείμενο μελέτης κατά καιρούς από μαθητικές εργασίες στο πλαίσιο των μαθημάτων της Βιολογίας και Γεωλογίας.

Επίσης, είναι αγαπημένο στέκι των κυνηγών της περιοχής, καθώς από αποτελεί πέρασμα για πλήθος θηραμάτων, αν και κανένας δεν ρισκάρει να στείλει κάποιο κυνηγόσκυλο κοντά στην λίμνη να ανακτήσει την χτυπημένη λεία του...

Ορισμένες σχετικές αναρτήσεις σε τοπικά ιστολόγια:

Λίμνη Εβυθός : μοιάζει με ηφαίστειο -τα νερά στριφογύριζαν πάνω κάτω ,και εύρισκαν ψαρια στους γειτονικούς αγρούς

Παράξενο Γεωλογικό Φαινόμενο??

ΕΒΥΘΟΣ Ή ΤΟΥ ΠΑΠΑ Τ' ΑΛΩΝΙΑ

Σχετικό νήμα σε γεωλογικό φόρουμ:

Μια δορυφορική φωτογραφία της λιμνούλας, στην μέγιστη ανάλυση που επιτρέπει το google earth:



Και μια λίγο μικρότερης, όπου διακρίνεται και το αεροδρόμιο:



Όπως πιθανόν έγινε αντιληπτό, η καταγωγή μου είναι από χωριό της περιοχής.

Φιλικά.

Υ.Γ. Και αυτό είναι και το τελευταίο, αποχαιρετιστήριο μήνυμά μου σε αυτό το φόρουμ. Μετά από κάτι παραπάνω από ένα χρόνο συμμετοχής στο φόρουμ του metafysiko.gr, η παρουσία μου έφτασε στο τέλος. Αιτίες, το ότι θεωρώ ότι ολοκλήρωσα τον κύκλο μου και δεν έχω πλέον κάτι να προσφέρω, ενώ ταυτόχρονα εδώ και λίγο καιρό δεν υφίσταται πλέον και ο λόγος της εγγραφής μου, αλλά και κάποια σοβαρά προσωπικά προβλήματα που αντιμετωπίζω, δεν θα μου επιτρέψουν πλέον να ασχολούμαι όσο και όπως θα ήθελα. Ήταν τιμή μου που υπήρξα μέλος σε αυτό το φόρουμ. Το μόνο για το οποίο λυπάμαι είναι ότι λόγω καταστάσεων, δεν κατάφερα να παραβρεθώ σε κάποιες συναντήσεις.

Υ.Γ. 2: Σταματώ να συμμετέχω, όχι να αναζητώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viktor_Belenko : 31-08-09 στις 23:18 Αιτία: ορθογραφικό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-09, 12:24
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Εξαιρετικά ενδιαφέρον! Μήπως υπάρχει άραγε κάποια υπόγεια επικοινωνία με τη θάλασσα; Μου θύμισε λίγο κάτι που είχα διαβάσει παλιά για ένα σημείο της Κέρκυρας όπου τα νερά εξαφανίζονταν υπογείως. Το είχαν μελετήσει κάποιοι και είχαν ρίξει ένα μείγμα χαλκού στα νερά, και λίγο καιρό (μέρες αν θυμάμαι καλά) αργότερα κάτοικοι της ¶ρτας διαμαρτυρήθηκαν πως έβγαινε...«αίμα» από κάποια πηγή. Κανείς δεν έχει ενδιαφερθεί να το μελετήσει περαιτέρω; Επίσης, λίμνη με βάθος 4000 μέτρα είναι ακραίο και σαφώς πρέπει να ερευνηθεί. Πόσο απέχει η θάλασσα από τη συγκεκριμένη λίμνη;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-09, 02:01
BlackPanos Ο χρήστης BlackPanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2009
Περιοχή: ¶ργος
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Είχα πάει πρόπερσι διακοπές στην Κεφαλλονιά με την οικογένεια μου. Εξερευνώντας το νησί παρατήρησα μια ταμπελίτσα που έγραφε «προς λίμνη άβυθος». Μου φάνηκε λίγο περίεργο το όνομα και αποφασίσαμε να πάμε να την δούμε. Φτάσαμε εκεί, υπάρχει πολύ πυκνή βλάστηση γύρω από την λίμνη και είναι περιφραγμένη γύρω -γύρω. Εκεί μίλησα με έναν οδηγό υδροφόρου οχήματος που έπαιρνε νερό από την λίμνη και μου είπε ότι το νερό είναι πόσιμο και ότι κανείς δεν ξέρει το βάθος της λίμνης αυτής. Μου είπε επίσης ότι κάτι ντόπιοι προσπάθησαν να μετρήσουν το βάθος αλλά δεν τα κατάφεραν. Αύριο θα προσπαθήσω να σας ανεβάσω video από την λίμνη που τράβηξα.

[IMG][/IMG]

Δείτε εδώ φοτο και πληροφορίες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BlackPanos : 04-10-09 στις 02:14
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-09, 14:58
BlackPanos Ο χρήστης BlackPanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2009
Περιοχή: ¶ργος
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ορίστε και το βίντεο απο την Λίμνη ¶βυθος
Κώδικας:
http://www.youtube.com/watch?v=HMWR7p3Lecs
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-12, 19:28
Το avatar του χρήστη Ntinaki93:p
Ntinaki93:p Ο χρήστης Ntinaki93:p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

χτες με μεγαλη εκπληξη βλεπω πως στο φορουμ καποιος ισως και συγχωριανος ειχε κανει αναφορα για αυτη την λιμνη! απο οτι θυμαμαι πηγαινε κοσμος διοτι η λασπη ειναι θαυματουργη!εχω ακουσει και μια ιστορια πως καποτε ειχε πεσει ενα ετοιμοθανατο αλογο που ειχαι ψωρα μαλλον και οταν το εβγαλαν απο την λιμνη ειναι θεραπευτει!πιστευω τετοια μερη πρεπει να αξιοποιουνται εχω να παω εκει πολλα χρονια και δεν ξερω σε τι κατασταση βρισκεται και αν πηγαινει κοσμος ..λιγο δυσκολο αφου ειναι γεματο βατραχους και αλλα διαφορα πλασματα!

αλλο ενα τετοιο μερος με ιαματικα λουτρα που βρισκεται παλι στην ηλεια ειναι στο καστρο χλεμουτσι εκει καθε χρονο πανε τουριστες και κοσμος απο τα γυρω χωρια για να θεραπευσουν αρθρητικα ,δερματιτιδες κ.α

τωρα για τον σεισμο που εγινε το 2008 εκει που μενω στην ανδραβιδα και ηταν μια απαισια στιγμη οντως δεν υπηρξε ουτε μια ζημεια!καταστροφες εγιναν στα χωρια της κατω αχαιας εκει που ηταν και το ρηγμα..παντως λενε πως οταν γινοταν ο σεισμος ο διαδρομος του αεροδρομιου πηγαινε πανω κατω! δεν ξερω αν μας εσωσε η λιμνη η ηταν θαυμα !

τωρα για το βαθος δεν ξερω ισως εχει γινει καποιο μπερδεμα ..το φραγμα του πηνειου εχει υπογειο ποταμι που επικοινωνει με την θαλασσα..οτι πεφτει εκει μεσα δεν ξαναβγαινει και ξεβραζεται στην θαλασσα . για τα 4000 μετρα βαθος μπορει να αναφερονται για το φραγμα διοτι ειναι βυθισμενο χωριο εκει μεσα ..
παντως πολυ ωραια αναφορα του φιλου και ας ξαναερχεται στην επιφανεια μετα απο 4 χρονια καλη χρονια σε ολους!!!
__________________
alloi koitoun ton ourano kai xanontai..egw koitaw mprosta gia na mhn xa8w!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-01-13, 01:00
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

http://www.google.gr/url?sa=t&source...gI0mAQK9yav28Q
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-13, 03:16
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Ετοιμαζόμουν να αναρτήσω τον παραπάνω σύνδεσμο, στον οποίο καταρρίφθηκε ο μύθος της λίμνης -η οποία τελικά έχει βάθος μόλις 7μ- αλλά πρόσεξα ότι με πρόλαβε άλλος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν θρύλος, ωστόσο, η ιστορία του Καρκαβίτσα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον κι ας μην είναι αληθινή.

Παράθεση:
Τη λαϊκή παράδοση της τιμωρίας ενός παπά διέσωσε ο μεγάλος Ηλείος λογοτέχνης Ανδρέας Καρκαβίτσας το 1884, υπό τον τύπο αφηγήματος με λογοτεχνική μορφή. Η ιστορία διαδραματίζεται κοντά στα Λεχαινά, ιδιαίτερη πατρίδα του συγγραφέα, στον τόπο που απέκτησε δημοσιότητα τον τελευταίο μήνα, καθώς εκεί εντοπίσθηκε το επίκεντρο του μεγάλου σεισμού της 8ης Ιουνίου.
«Εβυθός ή του παπά τΆ αλώνια»
Ήτανε της Παναγιάς της Καψοδεματούσας του Αλωνάρη (2 Ιουλίου) και ο παπα-Βασίλης, που ήταν διορισμένος εφημέριος στα τέσσερα χωριά, Ζόγκα, Ζουλάτικα, Μάζι, Ρετούνη, αντί να πάει στη λειτουργιά του, ήθελε να πιάσει δουλειά και πήγε στΆ αλώνι νΆ αλωνίσει. Σαν ελαιμάριασε τα έξι άλογά του και τα ΅δεσε στο στυγερό, άρχισε να αλωνίζει και από πίσω από τα άλογα, βαστώντας τα γκέμια και χτυπώντας το καμουτσίκι, του εφώναζε: «¶πλα, άπλα, άπλα!» Ήρθε μεσημέρι, ο ήλιος έκαιγε και ο παπάς δεν έπαυε το αλώνισμα, μόνΆ ΅ετρεχε πίσω από τΆ άλογα σαν δαιμονισμένος φωνάζοντας πάντα «άπλα!»
Από την κάψα και την πολλή κούραση έσκασαν σε λίγο τα δυο του άλογα. Εκείνος από το θυμό του εβλαστήμησε την Παναγία, εφασκέλωσε τον ουρανό και αφού έσπρωξε έξω από τΆ αλώνι τα σκασμένα άλογα, έπιασε ο ίδιος την άκρη του σκοινιού και χτυπώντας τΆ άλογα άρχισε να γυρίζει μαζί στο στυγερό. Μα δεν εγύρισε πολύ. ¶ξαφνα, ακούει μια βουή τρομαχτική, γυρίζει και βλέπει μακρυά, γύρω στΆ αλώνι του κάτι σαν κοπάδια κάτασπρα.
Σαν κοίταξε πάλι είδε πως δεν ήταν πρόβατα παρά νερό που ερχότανε, αφρισμένο απάνω του και του έζωνε τΆ αλώνια. Πέρα εφαίνονταν οι κάμποι πρασινισμένοι, ο ουρανός ξάστερος. Ο παπάς δεν εδείλιασε αμέσως. Μα σαν είδε πως το νερό ετράβαε μπρος και τον έζωνε ολούθε, τα χρειάστηκε και έπεσε στα γόνατα και είπε: «Ήμαρτον, Θεέ μου». Ο Θεός όμως δεν τον άκουγε τώρα, δεν ήταν καιρός. Το νερό επλάκωσε τ΄ αλώνι και ο παπάς για να γλυτώσει ανέβηκε πάνω στο στυγερό. Μα το νερό ανέβαινε, ανέβαινε και σε λίγο εσκέπασε και το στυγερό κι ένα κύμα ήρθε και τον έριξε κάτου κι επνίγηκε.
Εκεί που πνίγηκε ο παπάς κάθε χρόνο της Παναγιάς, μές στο μεσημέρι, ακούγονται χλιμιντρίσματα αλόγων και οι φωνές του παπά «¶πλα, άπλα». Το μέρος που επνίγηκε λέγεται «Εβυθός» ή «Του παπά τΆ αλώνια», είναι μια λίμνη μια ώρα μακρυά από τα Λεχαινά, ανατολικά και στη μέση είναι άπατη. Όταν φυσάει βοριάς το νερό της αλμυρίζει, γιατί έχει συγκοινωνία υπογείως με τη θάλασσα.
Ίσως και να φταίει η όλη όψη της -ολοστρόγγυλης- λίμνης που μάγεψε τους παραμυθάδες και τον μεγάλο λογοτέχνη...

__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.