Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-18, 10:42
Mary_Rose Ο χρήστης Mary_Rose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2018
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Οι δυστυχίες μου

Καλησπέρα σας.

Ονομάζομαι Μαρία και από πολύ μικρη ηλικία είχα κάποια θέματα με την ψυχολογία μου και κυρίως με την εξωτερική μου εμφάνιση. Η αλήθεια είναι ότι ήμουν και είμαι χοντρή και αυτό είχε σαν αντίκτυπο να έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση. Δεν έβγαινα απ'το σπίτι, πίστευα ότι κανένα αγόρι δεν θα θέλει να με πλησιάσει , δεν είχα φίλες γιατί είχα κάποιες ατυχίες με κάποιες κοπέλες που με κορόιδευαν ενώ μου το έπαιζαν φίλες.
Αυτός ήταν ένας μικρός πρόλογος για να σας διηγηθώ την ιστορία μου. Κάποια στιγμή συνέβη το αναπάντεχο. Βρήκα την πρώτη μου δουλειά και ενώ είχα αρχίσει να κοινωνικοποιούμαι και να βγαίνω από το καβούκι μου, βρήκα τον έρωτα της ζωής μου στο πρόσωπο ενός συναδέλφου! Ένα πολύ ωραίο παιδί και πολύ έξυπνο που ούτε μου πέρασε απ'το μυαλό ότι μπορεί να γυρίσει να με κοιτάξει. Κι όμως! Το πιο τρελό μου όνειρο έγινε πραγματικότητα ! Ο ίδιος με προσέγγισε και αρχίσαμε να είμαστε μαζί. Όλα ήταν ονειρεμένα και ζούσα το πιο όμορφο παραμύθι, δεν μπορούσα την τροπή που είχε πάρει η ζωή μου. Μέχρι που γνώρισα την μητέρα του...
Πάνω στον χρόνο της σχέσης μας με γνώρισε στην μητέρα του. Από πατέρα ήταν ορφανός και της είχε μεγάλη αδυναμία. Από την πρώτη φορά που την είδα κατάλαβα ότι τα πράγματα δεν θα ήταν ρόδινα μεταξύ μας. Με κοιτούσε με μισό μάτι δεν έσκασε ούτε ένα χαμογελο. Τα χειρότερα όμως τοτε άρχιζαν. Είχα πολλες κλήσεις με απόκρυψη, το σήκωνα και δεν μιλούσαν ,αλλά δεν έδωσα σημασία. Έπειτα ένα άγνωστο προφίλ στο φμπ άρχισε να μου στέλνει υβριστικά μηνύματα. Έκανα μπλοκ στο προφίλ, σταμάτησα να σηκώνω τα τηλέφωνα. Η μητέρα του εντωμεταξύ άρχισε να πετάει όλο σπόντες για τα κιλά μου, το πόσο ωραίο παιδί είχε και ότι δίπλα του θα έπρεπε να στέκονταν μια ανάλογη καλλονή και άλλα τέτοια. Κατα βάθος όμως είχε δίκιο.
Πέρασαν αρκετοί μήνες συνεχίζονταν τα άσχημα σχόλια απ'την μεριά της και το χειρότερο ήταν ότι το αγόρι μου δεν έδειχνε να καταλαβαίνει τίποτα. Κάποια στιγμή του το έφερα απ'έξω για την συμπεριφορά της μητέρας του και αυτός τρελάθηκε και μου είπε πως η μητέρα του είναι ο καλύτερος άνθρωπος στον κόσμο και ότι δεν θα ήταν άσχημο να χάσω κάνα κιλό, για το καλό μου μου το έλεγε. Εκεί σοκαρίστηκα αλλά και αποφάσισα να κάνω κάτι δραστικό επιτέλους στη ζωή μου και να αδυνατίσω. Ξεκίνησα γυμναστήριο και διατροφή, πολλή αποφασισμένη και όντως άρχιζα να χάνω κιλά και να νοιώθω ωραία με το σώμα μου. Η άλλη μου συμπεριφερόταν απαξιωτικά και μου έριχνε σχόλια τύπου ' άμα είναι χοντρό το σκαρί του ανθρώπου κορίτσι μου '. Εγώ δεν της έδινα σημασία και συνέχιζα την προσπαθεια. Όμως μια μέρα είχα ένα ατύχημα με το μηχανάκι και έσπασα το πόδι μου. Απο εκεί με πήρε η κάτω βόλτα... Ξανα έβαλα τα κιλά και όλη μου η αυτοπεποίθηση εξανεμίστηκε. Το αγόρι μου άρχισε ύποπτες εξόδους αλλά έλεγα στο εαυτό μου ότι όλα είναι στην φαντασία μου.
Όταν άρχισα να αναρρώνω η σχέση μου μαζί του ήταν γεμάτη εντάσεις , συνέχεια μαλώναμε και αυτός συνήθιζε να λέει ' καλά μου τα λεγε η μάνα μου ' και άλλα τέτοια. Το χειρότερο ήταν στο περσινό χριστουγεννιάτικο τραπέζι που ήμασταν οι τρεις μας και η μέγαιρα μου έφερε δύο μερίδες γαλοπούλα και άρχισαν να γελάνε μαζί. Ένοιωσα τόσο χάλια. Τώρα η σχέση μας είναι στο χείλος του γκρεμού αλλά εγώ τον αγαπάω οσο τίποτα και δεν θα υπάρχει ζωή χωρίς αυτόν. Ο λόγος που σας τα γράφω όλα αυτά σε ένα φόρουμ με τέτοια θέματα είναι ότι πιστεύω πως κάτι ανεξήγητο κανει αυτή η γυναίκα στο αγόρι μου. Μην γελάσετε αλλά είναι σαν να του κανει πλύση εγκεφάλου, ο ιππότης του παραμυθιού εξελίχτηκε σε αδιάφορο μαμάκια. Αλλά εγώ θα το παλέψω να είμαι μαζί του μέχρι το τέλος! Πως μπορώ να να την αντιμετωπίσω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-09-18, 13:28
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Ου μπλέξεις με Ελληνίδα πεθερά και άντρες μαμάκηδες (δυστυχώς έτσι τους μεγαλώνουν)...

Μαμάκιας ήταν από την αρχή κοπέλα μου, ούτε μάγια, ούτε τίποτα το μεταφυσικό έχει η ιστορία σου. Σόρρυ, αλλά είναι η πικρή αλήθεια!

Απομακρύνσου άμεσα και όσο για την διατροφή, ψάξε για keto αν σε ενδιαφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-09-18, 15:05
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Mary Rose

Δεν αξίζει να παλέψεις για τη σχέση, άστο, πήγαινε για άλλα, καλύτερα, που σίγουρα δηλαδή θα είναι καλύτερα απ'αυτά που περιγράφεις.

Τον αγαπάς λες, αυτός όμως;
Ο τύπος κάνει ο,τι του λέει η μάνα του κι έτσι θα είναι πάντα, δε θ'αλλάξει.
Κι όσο για τη μάνα, είναι ερωτευμένη με το γιο της. τέλος! Όποια και να'ταν η εμφάνισή σου, θα σε έβλεπε ανταγωνιστικά.

Να ξέρεις ότι σε μια υγιή σχέση τα κιλά δεν παίζουν κανένα ρόλο, εάν κάποιος σε αγαπά σαν άνθρωπο, δεν τον νοιάζει η εμφάνισή σου, ούτε επηρεάζεται από τη μάνα του.

Εάν θέλεις να σε αγαπήσουν οι άλλοι, θα πρέπει πρώτα εσύ να αγαπήσεις τον εαυτό σου, βρες τα καλά σου στοιχεία κι επικεντρώσου σε αυτά. Αν θέλεις να χάσεις κιλά, κανε το για σένα, όχι για να σου πουν οι άλλοι μπράβο, πάντα θα υπάρχει κάποιος κακοπροαίρετος που θα πετάξει μια κακία για να σε μειώσει (να ξέρεις ότι αντίστοιχες κακίες λένε και στις αδύνατες). Θα πρέπει πρώτα απ'όλα να μην εξαρτάται η αυτοεκτίμησή σου από τη γνώμη των άλλων. Αυτή είσαι και σ'όποιον αρέσει, εάν σε κάποιον δεν αρέσει, αυτός χάνει.

Άρχισε να ψάχνεις για τον επόμενο, από σήμερα κιόλας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-18, 18:47
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παιδιά θα διαφωνήσω μαζί σας. Μία είναι η λύση, η εξαπάτηση και η εκδίκηση. Αυτό που λέμε έχε τους εχθρούς σου πιο κοντά από τους φίλους. Υπέμεινε κάθε κακή της συμπεριφορά προς τα σένα,δείξε ότι τη συμπαθείς και ταυτόχρονα παρατήρησε και αφομοίωσε την συμπεριφορά της μάνας απέναντι στον γιό. Γίνε μια δεύτερη πιο βελτιωμένη έκδοσή της. Νίκησέ την με την ίδια της τη στρατηγική!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-18, 22:14
dolphin Ο χρήστης dolphin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2017
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Πράγματι, κλασική περίπτωση τοξικής χήρας(έξτρα μπόνους) Ελληνίδας πεθεράς με μαμουχαλο γιο.
Να ξέρεις ότι, οποια κοπέλα και να της γνωρίσει ο γιος της, καμία δε θα της αρέσει. Δε νομίζω ότι μια τέτοια μάνα θέλει να δει το παιδί της πραγματικά ευτυχισμένο. Ανασφαλής κι εγωίστρια η... παρ'ολίγον πεθερά σου.
Το σκηνικό μη γαλοπούλα, απλά απαράδεκτο. Ευτυχώς που δεν προχώρησε η σχέση σας. Γλύτωσες!
Τα κιλά σου δεν παίζουν απολύτως κανένα ρόλο γι' αυτό και δεν τα αναφέρω πουθενά.
__________________
"God give me the power to take breath from a breeze and call life from a cold metal frame."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-18, 23:43
Billl Ο χρήστης Billl δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2016
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Τέσσερις απαντήσεις, καμία όμως για την διαπίστωσή σου:
"πιστεύω πως κάτι ανεξήγητο κανει αυτή η γυναίκα στο αγόρι μου"
Πρέπει να έβγαλες τα συμπεράσματά σου....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-18, 00:08
Mary_Rose Ο χρήστης Mary_Rose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2018
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την στήριξη.
Επειδή παρερμηνεύτηκαν κάποια πράγματα λογικά γιατί δεν θα έγραψα καλά, να ξεκαθαρίσω ότι η σχέση με το αγόρι μου δεν έχει τελειώσει και δεν θέλω κανέναν άλλον, ούτε μου περνάει η ιδέα απ'το μυαλό έστω και να με ακουμπήσει κάποιος άλλος. Είμαι απόλυτα , ολόψυχα δοσμένη σε αυτόν μέχρι το τέλος. Όποιο κι αν είναι αυτό. Χωρίς αυτόν δεν υπάρχει ζωή , παρόν και μέλλον. Δεν υπάρχω ούτε εγώ. Ας προσπαθήσω όμως να απαντήσω ξεχωριστά.

valhalla κι όμως δεν ήταν απ'την αρχή μαμάκιας. Της είχε σίγουρα μεγάλη αδυναμία , συνέχεια μιλούσε γι'αυτήν και άλλα τέτοια αλλά μέχρι εκεί. Το κακό ξεκίνησε λίγο διάστημα μετά τη γνωριμία μου μαζί της. Άρχισε να με συγκρίνει μαζί της, να μου λέει ( όταν μέναμε μαζί ) ότι δεν έκανα το φαγητό όπως εκείνη, δεν του δίπλωσα τα ρούχα όπως αυτή και άλλα παρόμοια. Όλα αυτά όμως μετά τη γνωριμία μας.

deadite όπως ανέφερα και πριν, ούτε να το σκέφτομαι για κάποιον άλλον. Τα κιλά είναι μεγάλο θέμα γιατί αυτός είναι αντικειμενικά ένα πολύ ωραίο παιδί κι εγώ μπροστά του... τραγωδία. Δεν φαντάζεσαι πόσες φορές δεν ήθελα να βγούμε μαζί γιατί σκεφτόμουν ότι ο κόσμος που θα μας έβλεπε μαζί θα σκέπτονταν ' Τι της βρήκε ' και τα ειρωνικά βλέμματα θα έδιναν και θα έπαιρναν.

Johnkokk αυτό ακριβώς που περιγράφεις έκανα μέχρι τώρα. Προσπαθούσα να γίνω τέλεια γι'αυτόν και στα περισσότερα το κατάφερα, εκτός από την εμφάνιση. Της φέρομαι τόσο καλά αλλά αυτή εκεί, συνεχίζει να με μειώνει με όποιον τρόπο μπορεί και το αγόρι μου νομίζει ότι απλά αστειεύεται επειδή με συμπαθεί.

dolphin να ήταν μόνο το σκηνικό με τη γαλοπούλα... Παρακάτω θα εξηγήσω λίγο πιο αναλυτικά την συμπεριφορά αυτής της αχαρακτήριστης και γιατί πιστεύω ότι κάτι κάνει στον γιο της και όχι απαραίτητα μεταφυσικό. Μπορεί να είναι και ψυχολογικό!

Το θέμα είναι ότι αυτά που κάνει δεν είναι πράγματα που βγάζουν μάτι. Πολλές φορές απλά βλέμματα αποδοκιμασίας για ότι κι αν κάνω ή ότι κι αν πω, να με κοιτάζει απο πάνω μέχρι κάτω όταν μας βλέπει να βγαίνουμε μαζί κι άλλα παρόμοια. Να καταλάβετε ότι έχω την εικόνα της στο μυαλό μου ακόμα και όταν είμαι μόνη μου, νομίζω ότι το επικριτικό της βλέμμα με ακολουθεί παντού. Μια φορά όταν αναφέρθηκε μπροστά της ότι πήγαινα μικρότερη σε ψυχολόγο για τα κιλά μου, γούρλωσε τα μάτια επιδεικτικά και μου είπε κοροιδευτικά ' δεν πιστεύω να παίρνεις και τρελόχαπα' ! Εδώ μέχρι και εκκλησία άρχισα να πηγαίνω μαζί τους κάθε Κυριακή που μπορώ, μόνο και μόνο για να μην ακούω και άλλες γκρίνιες ότι ' τα σημερινά κορίτσια έχουν ξεφύγει απτον δρόμο του θεού ' φωτογραφίζοντας εμένα κλασσικά. Έχω ψάξει πόσα βιντεάκια στο ίντερνετ και άρθρα με το πως αντιμετωπίζουμε χειριστικούς και τοξικούς ανθρώπους αλλά δεν κατάφερα πολλά

Γι'αυτό γράφω. Μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία εδώ μέσα με τέτοιον άνθρωπο. Πως να σταματήσω αυτό που κάνει στο αγόρι μου;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-09-18, 02:03
ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ Ο χρήστης ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Για στάσου βρε κοπέλα μου! Τί θα πει "χωρίς αυτόν δεν υπάρχει ζωή;" Θα κάτσεις να σου κάνουν μπούλινγκ μάνα και γιος μαζί; Να σου βάζουν δυό πιάτα φαγητό για να γελάνε και να σε χλευάζουν μ αυτόν τον τρόπο; Δεν έχεις αξιοπρέπεια καθόλου;
Εγώ σέβομαι την προτίμηση πολλών ανδρών στις αδύνατες γυναίκες, Ο.Κ! Αλλά από την στιγμή που σε διάλεξε και του άρεσες όπως είσαι, δεν είναι έντιμο απέναντί σου να σε κοροϊδεύει μαζί με την μάνα του. Ξέρεις τί δείχνει αυτό; Κακοήθεια! Εκτός από μαμάκιας είναι και κακοήθης άνθρωπος και αδύναμος χαρακτήρας, χωρίς δική του προσωπικότητα.
Και κατά την γνώμη μου αυτά δεν είναι προβλήματα που λες, είναι αστεία! Να δεις τί σε περιμένει μετά, αν αποφασίσετε να κάνετε και οικογένεια με έναν τέτοιο τύπο... Πολυ γρήγορα θα τον απομυθοποιήσεις τον ωραίο άντρα, θα πάει περίπατο κι ο έρωτας και θα μουτζώνεσαι και με τα δυό σου χέρια! Τότε να δεις προβλήματα, όχι αστεία!
Αν αποφασίσεις να συνεχίσεις μαζί του, επειδή είσαι τρελλά ερωτευμένη και δεν βλέπεις τίποτα με την λογική, τουλάχιστον μην το προχωρήσετε για πιο σοβαρά και απόφευγε την μάνα του. Μην πηγαίνεις σπίτι του καθόλου!
Αυτή είναι εμένα η γνώμη μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ : 07-09-18 στις 02:15
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-09-18, 11:46
Mary_Rose Ο χρήστης Mary_Rose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2018
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Κασσάνδρα σ'ευχαριστώ και σένα για τον χρόνο σου. Δεν μου κάνει κανένα bullying το αγόρι μου, απλά γελάει με τις κακοήθειες της μάνας του γιατί νομίζει ότι τα λέει επειδή με συμπαθεί, για να με πειράξει. Σε καταλαβαίνω κι εσένα και τους άλλους που μου απαντάτε έτσι γιατί δεν ξέρετε τι άγγελος είναι το αγόρι μου. Και εξωτερικά αλλά και εσωτερικά . Είναι πανέμορφος, γοητευτικός, έχει λεπτεπιλεπτους τρόπους, συνδυάζει κομψότητα με διακριτική αρρενωπότητα και νοιώθω ασφαλής μαζί του. Βέβαια άλλαξε η συμπεριφορά του απέναντι μου τελευταία αλλά για όλα αυτά δεν φταίει αυτός αλλά εκείνη. Κατά βάθος σε κάποια πράγματα την δικαιολογώ για να πω την αλήθεια. Όταν έχεις για γιο ένα τέτοιο μοναδικό άνθρωπο θέλεις στο πλάι του κάτι αντίστοιχο. Και όχι μια ανασφαλή και φοβισμένη χοντρή.
Τουλάχιστον βλέπω την αλήθεια κατάματα και δεν παραμυθιαζω τον εαυτό μου. Αλλά εγώ είμαι αποφασισμένη να γίνω τέλεια γι'αυτον!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-09-18, 21:13
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή -----

Μόνο τηγανόψωμα μη σου φτιάξει πρόσεχε...
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.