Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #861  
Παλιά 12-11-14, 10:53
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ibero Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε;
Είπα πως οι άνθρωποι (όχι οι «Θεότητες των ανθρώπων»), περιγράφουν διαφορετικά τον Θεό, σε διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές και διαφορετικές χρονικές περιόδους. Και σου λέω, αφού μιλάς με τον Υιό του Θεού, ρώτα τον ίδιο, αν άλλαξε ηθική ο Πατέρας Του.
Επίτρεψέ μου να σου θυμίσω ότι επί λέξη έγραψες:
"οι θεότητες όμως των ανθρώπων αλλάζουν στον χώρο και στον χρόνο ". Και συμφώνησα.
Αν τώρα διαφωνείς με αυτό που έγραψες....
Libero, μιλάω με τον Υιό, όπως μπορείς να μιλάς και εσύ. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι έχω κάποια ιδιαίτερη ικανότητα. Οπότε αν θες να μάθεις κάτι σχετικά ρώτησε και θα πάρεις απάντηση.

Παράθεση:
Για ποιο λόγο να συνοδεύονται με τις εμπειρίες του Μωυσή, του Μπους ή του Σαμαρά; Εσένα έχω "μπροστά μου", εσένα ρωτάω. Από την στιγμή όμως που δεν μπορείς να αποδείξεις (μ’ αρέσει που παρέδιδες και μαθήματα λογικής προηγουμένως) ότι αυτός με τον οποίον συνομιλείς είναι ο Χριστός, που το περίεργο να σε αμφισβητούν;
Είναι απολύτως θεμιτό να με αμφισβητεί ο καθένας. Εκείνο που ίσως δεν σου έκανα κατανοητό είναι ότι η αμφισβήτηση αν στρέφεται ειδικά προς ένα άτομο, και όχι προς κάθε ομοειδή περίπτωση, που μάλιστα εμφανίζει επί πλέον αδύνατα σημεία (ο πανάγαθος προτρέπει σε γενοκτονία και σκλαβοπάζαρα), αποτελεί πρακτικά λογικό σφάλμα Ad hominem. Και σαν τέτοιο οφείλω να επισημαίνω την ανακολουθία της συλλογιστικής.

Όμως Ibero δεν έχεις εμένα μόνο μπροστά σου. Αλλά μπροστά σου έχεις κάθε άτομο που υποστηρίζει την αντικειμενικότητα των υπερβατικών εμπειριών στο νήμα. Με απλά λόγια κάθε πιστό.
Είμαι ο τελευταίος που θέτει την υπερβατική εμπειρία σαν απόδειξη, και αποκλειστικά προς όσους θέτουν υπερβατικές εμπειρίες πρώτοι σαν απόδειξη των απόψεών τους. Και είμαι απολύτως πρόθυμος να αποδεχθώ ότι οι δικές μου δεν είναι αντικειμενικές, άρα δεν αποτελούν απόδειξη ή ένδειξη, εφόσον το ίδιο ισχύσει για κάθε άλλη υπερβατική εμπειρία.
Ξεκίνα λοιπόν από τους άλλους, και όταν καθαρίσεις μαζί τους, να είσαι βέβαιος ότι θα τα βρούμε και μαζί.

Αλήθεια δεν μου είπες, τελικά πιστεύεις ότι ο Μωυσής έπαιρνε γραμμή από τον Θεό στην γενοκτονία και το σκλαβοπάζαρο ή όχι.
Αν θεωρείς ότι έπαιρνε εξήγησε γιατί δέχεσαι ότι του μίλαγε ο Θεός και τον οδηγούσε σε αποτρόπαια εγκλήματα, και αμφισβητείς ότι μιλάει σε μένα που μου επαναλαμβάνει τις επιστημονικές θέσεις.
Αν θεωρείς ότι τα έβγαζε από την κούτρα του, θεώρησε ότι το ίδιο κάνω και εγώ.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Απάντηση με παράθεση
  #862  
Παλιά 12-11-14, 11:00
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ rados, ως φαίνεται αγνοείς ορισμένες λεπτομέρειες:

Κατάλαβες τώρα; Αφού ο Θεός δημιούργησε τους δύο πρώτους ανθρώπους, τους ευλόγησε λέγοντάς τους να αυξάνονται και να πληθύνονται, με τον τώρα γνωστό σε εμάς πολλαπλασιαστικό τρόπο. Οπότε δεν υπάρχει αντίφαση στις περιγραφές της Αγίας Γραφής.
Με φυσική συνέπεια η επιστημονική μέθοδος να βγάλει το ακόλουθο αποδεικτικό συμπέρασμα:
Δεν αγνοώ αγαπητέ Βασίλη.
Η αντίφαση δεν είναι εγγενής της Αγίας γραφής, αλλά προκύπτει από την συλλογιστική σου.
Αν η πράξεις του Θεού δεν έχουν λόγο να επαναλαμβάνονται στο διηνεκές γονιμοποιώντας ανόργανες ουσίες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένουμε ότι θα συμβαίνει κάτι τέτοιο αν δεν έβαλε το χεράκι του στην δημιουργία έμβιων όντων ο Θεός.
Η συλλογιστική σου είναι το πρόβλημα, όχι η αγία γραφή εν προκειμένω.

Πάμε τώρα στα απλά, μελέτησες θεωρητική φυσική για να μας αναλύσεις σε ποιο σημείο είναι λάθος η θεωρία του Β.Β. ή θες να αρχίσουμε από κάτι ποιο απλό. Πχ. από την ταχύτητα του φωτός ας πούμε. Έχουν κάπου λάθος οι σχετικές εξισώσεις ή οι πειραματικές μετρήσεις; Και να ναι που συγκεκριμένα και αναλυτικά. Για να σε βοηθήσω βάζω το ποιο κάτω σχήμα:


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 12-11-14 στις 11:03
Απάντηση με παράθεση
  #863  
Παλιά 12-11-14, 11:10
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα κάποια κείμενα του φουνταλη και ειναι πολύ ενδιαφέροντα και κατανοητά και δίνουν και αφορμή για συζητήσεις !
φιλε μου ο Φουνταλης γραφει τα αυτονοητα. Την επιστημονικη μεθοδο , μπορουμε να την βρουμε στην Βικι, στο πανεπιστημιο Αθηνων, στο πανεπιστημιο Χ ή Υ. Η επιστημονικη μεθοδος δεν ειναι μυθιστορημα. Δεν την βγαζεις απο το μυαλο σου. Την μαθαινεις.

Εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον ενας που εχει ενα Χ πτυχιο στον Χ τομεα , να μας διδασκει γνωσεις ενος Υ τομεα που απαιτει Υ πτυχιο.

Θα μπορουσαμε ποτε να εμπιστευτουμε καποιον που δουλευει ως τεχνικος στην Βιομηχανια, να κανει για μας μια εγχειρηση. Δηλαδη ειναι ποτε δυνατον ο τεχνικος να αντικαταστησει τον χειρουργο; Ο χειρουργος τον ψυχολογο; Ο ψυχολογος τον ψυχιατρο;

Γι΄αυτο υπαρχουν οι διαφορετικες ειδικοτητες. Το να μην γνωριζεις την διαφορα του τεχνικου απο αυτη του ερευνητη ψυχιατρου - ψυχολογου - παραψυχολογου, ειναι σαν μην καταλαβαινεις τι ειναι μαυρο και τι ασπρο.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ- ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΛΑΣΠΗ
Απάντηση με παράθεση
  #864  
Παλιά 12-11-14, 11:14
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχάς δεν πιστεύω στη Δαρβινική μετάλλαξη.
Ούτε και εγώ πιστεύω στην Δαρβινική θεωρία, την εξελικτική θεωρία, ορθότερα. (Δαρβνική μετάλλαξη δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω). Και σου συνιστώ να μην πιστέψεις ποτέ.
Και νομίζω ότι κανείς πανεπιστημιακός βιολόγος, για να είμαστε τυπικοί δεν πιστεύει στην εξελικτική.
Η αποδοχή της εξελικτικής θεωρίας δεν στηρίζεται στην πίστη, αλλά σε πληθώρα παρατηρήσεων, στην επεξεργασία τους από τους πλέον ειδικούς, στην δημιουργία των πλέον κατάλληλων θεωριών που εξηγούν τις παρατηρήσεις, στην διασταύρωση με νεότερα αποτελέσματα, στην ολοκληρωτική έλλειψη ανεξήγητων φαινομένων, σε ανεξάρτητες έρευνες από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους και άλλα.
Για αυτό μιλάμε για επιστημονική θεωρία και όχι για πίστη.
Απάντηση με παράθεση
  #865  
Παλιά 12-11-14, 11:22
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε και εγώ πιστεύω στην Δαρβινική θεωρία, την εξελικτική θεωρία, ορθότερα. (Δαρβνική μετάλλαξη δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω). Και σου συνιστώ να μην πιστέψεις ποτέ.
Και νομίζω ότι κανείς πανεπιστημιακός βιολόγος, για να είμαστε τυπικοί δεν πιστεύει στην εξελικτική.
Η αποδοχή της εξελικτικής θεωρίας δεν στηρίζεται στην πίστη, αλλά σε πληθώρα παρατηρήσεων, στην επεξεργασία τους από τους πλέον ειδικούς, στην δημιουργία των πλέον κατάλληλων θεωριών που εξηγούν τις παρατηρήσεις, στην διασταύρωση με νεότερα αποτελέσματα, στην ολοκληρωτική έλλειψη ανεξήγητων φαινομένων, σε ανεξάρτητες έρευνες από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους και άλλα.
Για αυτό μιλάμε για επιστημονική θεωρία και όχι για πίστη.
Eσυ εισαι βιολογος και εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθημα πανω στην βιολογια και εξελιξη. Ο αλλος που ειναι τεχνικος , με ποιο δικαιωμα μας κανει μαθηματα παραψυχολογιας ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 12-11-14 στις 11:23
Απάντηση με παράθεση
  #866  
Παλιά 12-11-14, 11:40
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου ο Φουνταλης γραφει τα αυτονοητα. Την επιστημονικη μεθοδο , μπορουμε να την βρουμε στην Βικι, στο πανεπιστημιο Αθηνων, στο πανεπιστημιο Χ ή Υ. Η επιστημονικη μεθοδος δεν ειναι μυθιστορημα. Δεν την βγαζεις απο το μυαλο σου. Την μαθαινεις.

Εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον ενας που εχει ενα Χ πτυχιο στον Χ τομεα , να μας διδασκει γνωσεις ενος Υ τομεα που απαιτει Υ πτυχιο.

Γι΄αυτο υπαρχουν οι διαφορετικες ειδικοτητες.
Αυτά σου λέει ο Φουντούλης, οτι την επιστημονική μέθοδο την μαθαίνεις στο "Βικι";

Οπως επίσης ενας τύπος που σπούδασε επιστήμη υπολογιστών, γνωρίζει τι είναι οι γνωσιακές επιστήμες; Λοιπόν σου χω νέα για τον επαγγελματικό σου προσανατολισμό:

Τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (Μ.Ι.Θ.Ε.)

Βασική και Εφαρμοσμένη Γνωσιακή Επιστήμη

Εγκέφαλος και Νους

Κάτσε παλικάρι μου πρώτα να βγάλεις το λύκειο (αν είσαι σε θέση), δαπάνησε στην συνέχεια 6 χρόνια minimum απο την ζωή σου στις παραπάνω σπουδές, όπως έχει κάνει γνωστός μου, και μετά έλα να μας μάθεις αυτά που δεν ξέρουμε πάνω στην "νοολογία" και στην λειτουργία της συνείδησης που σου διδάσκει δια αλληλογραφίας ο φίλος σου ο ψευτο-γκουρού.

Οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειες, το έχει ακούσει ποτε που το αναφέρουν;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 12-11-14 στις 12:07
Απάντηση με παράθεση
  #867  
Παλιά 12-11-14, 11:46
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά σου λέει ο Φουντούλης, οτι την επιστημονική μέθοδο την μαθαίνεις στο "Βικι";

Οπως επίσης ενας τύπος που σπούδασε επιστήμη υπολογιστών, γνωρίζει τι είναι οι γνωσιακές επιστήμες; Λοιπόν σου χω νέα για τον επαγγελματικό σου προσανατολισμό:

Τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (Μ.Ι.Θ.Ε.)

Βασική και Εφαρμοσμένη Γνωσιακή Επιστήμη

Εγκέφαλος και Νους

Κάτσε παλικάρι μου πρώτα να βγάλεις το λύκειο (αν είσαι σε θέση), δαπάνησε στην συνέχεια 6 χρόνια minimum απο την ζωή σου στις παραπάνω σπουδές, όπως έχει κάνει γνωστός μου, και μετά έλα να μας μάθεις αυτά που δεν ξέρουμε πάνω στην "νοολογία" και στην λειτουργία της συνείδησης που σου διδάσκει δια αλληλογραφίας ο φίλος σου ο ψευτο-γκουρού.

Οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειες, το έχει ακούσει ποτε που το αναφέρουν;
Φιλε, σου το ξαναλεω.

Δεν εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθηματα παραψυχολογιας, γιατι εισαι τεχνικος.

Εισαι τεχνικος υπολογιστων φιλε. Δεν εισαι ουτε παραψυχολογος ,ουτε ψυχιατρος , ουτε ψυχολογος .

ΕΙΣΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 12-11-14 στις 11:47
Απάντηση με παράθεση
  #868  
Παλιά 12-11-14, 12:00
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Γεννήθηκα στην Έδεσσα, τη μικρή πόλη της Μακεδονίας (-μας), που όλοι ξέρουμε οτι είναι τμήμα της Βόρειας Ελλάδας.
Μιλάω Ελληνικά (καλούτσικα), και Αγγλικά (υποφερτά).
Δεν έχω θρησκεία, ούτε επάγγελμα, ούτε εισόδημα, ούτε προσδοκίες. Έχω όμως δυο υπέροχες θυγατέρες.

Σπούδασα στο τμήμα επιστήμης υπολογιστών του Indiana University στο Bloomington των Η.Π.Α. Η έρευνα που έχω κάνει είναι στη νοολογία (ή αλλιώς "γνωσιακή επιστήμη"€)· συγκεκριμένα, στην αναγνώριση οπτικών μοτίβων, και στα προβλήματα του Μπόνγκαρντ (Bongard). Αλλά πιστεύω πως η ζωή-μου θα ήταν πολύ βαρετή αν δεν είχα την ευκαιρία ν’ ασχοληθώ επίσης με την αστρονομία, τη βιολογία (και το δημιουργισμό), τη γεωλογία, τη γλωσσολογία, τη θρησκεία, την κλασική λογοτεχνία, τα μαθηματικά, τη νόηση, τη φιλοσοφία, τη φυσική, αλλά και με κάποια κοινωνικά θέματα.




Τεχνικός υπολογιστών ΙΕΚ ΑΚΜΗ

Μπας και πήρε το πτυχίο του απο εκεί ο φιλος σου και σου λεει τέτοια;
Διδακτορικό σε άλλο ΙΕΚ φυσικά

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Eσυ εισαι βιολογος και εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθημα πανω στην βιολογια και εξελιξη. Ο αλλος που ειναι τεχνικος , με ποιο δικαιωμα μας κανει μαθηματα παραψυχολογιας ;
Εγω δεν κάνω μάθηματα, αλλά λέω να αρχίσω να μοιράζω παραπεμπτικά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 12-11-14 στις 12:09
Απάντηση με παράθεση
  #869  
Παλιά 12-11-14, 12:09
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε, σου το ξαναλεω.

Δεν εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθηματα παραψυχολογιας, γιατι εισαι τεχνικος.

Εισαι τεχνικος υπολογιστων φιλε. Δεν εισαι ουτε παραψυχολογος ,ουτε ψυχιατρος , ουτε ψυχολογος .

ΕΙΣΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
Aπο heretic :
Εγω δεν κάνω μάθηματα, αλλά λέω να αρχίσω να μοιράζω παραπεμπτικά!
Σήμερα 11:46
Απάντηση με παράθεση
  #870  
Παλιά 12-11-14, 12:19
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή



12:09 με το τελευταίο update!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.