Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-07, 16:19
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Arrow Το τραγούδι της Έριδας - Δημήτρης Μπρικιάτης




Ένα διήγημα φιλοσοφικών περισσότερο προεκτάσεων παρουσιάζεται από την ομάδα μας, καθώς οι στοχαστικές, ψυχολογικές σκέψεις ενός εφήβου δε θα μπορούσαν παρά να θεωρηθούν μεταφυσικές, δε νομίζετε;
Ο Δημήτρης Μπρικιάτης μέλος του φόρουμ του Μεταφυσικού, παρά το νεαρό της ηλικίας του, δείχνει τα πρώτα σημάδια συγγραφικού ταλέντου και μας διηγείται μια ιστορία, στην οποία ο ήρωας βυθίζεται σε απύθμενες σκέψεις, που τον οδηγούν σε ερωτήματα που λίγο-πολύ μας έχουν απασχολήσει όλους.

Διαβάστε την ενδιαφέρουσα ιστορία του Δημήτρη με τίτλο "Το τραγούδι της Έριδας" ακολουθώντας το link --->> http://www.metafysiko.gr/fantasygate...ion=read&id=68
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 18-11-07 στις 17:51
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-07, 18:29
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Αντωνία εκπλήσομαι...Τα κατάφερες σε λιγότερο απο ένα μήνα!!

Σε ευχαριστώ που το πρόσθεσες στη συλλογή σας!!! Ήταν και δική μου ευχαρίστηση...

Μέσα απο το διήγημα αυτό (το οποίο θα γινόταν σενάριο αλλά τελικά το παράτησα...Για να ασχοληθώ με ένα άλλο εννοήται...) ήθελα να "απαξιώσω" όλα τα θεία συναισθήματα του ανθρώπου και να υπονοήσω πως μπορεί να υπάρχει ένας άλλος κόσμος κάπου αλλού,ωπού οι νόμοι είναι διαφορετικοί και τ όντα εκεί ζούν αλλιώς...Δεν λέω άλλα μην μου κλέψει κανείς επιτήδιος το όραμα...

Κακώς που δεν άλλαξα το όνομα και δεν έβαλα τον εαυτό μου...Αλλά δεν πειράζει...Πρωτοτυπία.

Δεν υπάρχει και "Μελίνα" στη ζωή μου...

Ευχαριστώ και πάλι. Θα προσπαθήσω να στείλω και άλλο δείγμα της δουλειάς μου...Άν δηλαδή προκύψει , επειδή τον καιρό αυτό...Πιό πολύ σκέφτομαι παρά "πράττω"...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oddb@llSoul : 18-11-07 στις 18:51
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-07, 18:32
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

πολύ πολύ όμορφο και ιδιαίτερο....

οι γραμμές περιγράφουν ακούραστα τις σκέψεις που έχει ένας ιδιαίτερος άνθρωπος στις ημέρες μας...

υπέροχη δουλειά απλά περιμένω τη συνέχεια.... τί? δεν νομίζω να μην υπάρχει συνέχεια?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-07, 19:09
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
δεν νομίζω να μην υπάρχει συνέχεια?
No Sequel. Sorry...Blame me, kill me, Exil me from this site but sorry, No sequel.

Θα στείλω άλλο όμως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-07, 19:18
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή



το επόμενο να είναι ολοκληρωμένο παρακαλώ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-07, 19:23
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
το επόμενο να είναι ολοκληρωμένο παρακαλώ...
Ολοκληρωμένο ήταν. Δεν είχε κατάληξη; Είχε. Επειδή δεν χρησιμοποίησα πολύ τους άλλους ήρωες;

Ένα λεπτό απο τη ζωή ενός ατόμου μπορεί να είναι πιό σημαντικό απο ολόκληρη τη ζωή. Αυτό που μετράει πολλές φορές είναι οι πράξεις. Όχι οι άνθρωποι που τις κάνουν. Ο ήρωας λοιπόν είναι κατα κάποιο τρόπο η περσονά μου στο κείμενο. Ζεί βέβαια και πράγματα που δεν ζώ εγώ αλλά εκφράζει κάθε μου σκέψη. Όλα τα άλλα ήταν σάλτσες. Μπορεί να μην αναπτύχθηκαν όσο είναι συνηθισμένο να αναπτύσονται αλλά ικανοποιούν τους προβληματισμούς του Πάρη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oddb@llSoul : 19-11-07 στις 19:25
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-07, 19:44
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ολοκληρωμένο ήταν. Δεν είχε κατάληξη; Είχε. Επειδή δεν χρησιμοποίησα πολύ τους άλλους ήρωες;

Ένα λεπτό απο τη ζωή ενός ατόμου μπορεί να είναι πιό σημαντικό απο ολόκληρη τη ζωή. Αυτό που μετράει πολλές φορές είναι οι πράξεις. Όχι οι άνθρωποι που τις κάνουν. Ο ήρωας λοιπόν είναι κατα κάποιο τρόπο η περσονά μου στο κείμενο. Ζεί βέβαια και πράγματα που δεν ζώ εγώ αλλά εκφράζει κάθε μου σκέψη. Όλα τα άλλα ήταν σάλτσες. Μπορεί να μην αναπτύχθηκαν όσο είναι συνηθισμένο να αναπτύσονται αλλά ικανοποιούν τους προβληματισμούς του Πάρη.
ναι!
σαφώς και βλέπουμε τις σκέψεις,τις ερωτήσεις,τα συναισθήματά κ.τ.λ. του Πάρη, απλά εγώ όταν γνωρίζω έναν ήρωα, θέλω να γνωρίσω την πορεία του και το τέλος του...

σε μια ιστορία θέλεις δεν θέλεις, αυτός που θα σε ενδιαφέρει(πάντα) θα είναι ο ήρωας και όχι τόσο τα πρόσωπα που εμπλέκονται στο story...
οπότε δεν διαφωνώ σε αυτό απλά πιστεύω οτι βοηθούν(τα υπόλοιπα πρόσωπα) την εξέλιξη της ιστορίας και τον ίδιο τον ήρωα να "προχωράει" και να εκφράζει σκέψεις κ.τ.λ. κάθε φορά.

αλλά οκ ο συγγραφέας έχει το χαρτί και το μολύβι....

Υ.Γ. οι σάλτσες πάντως είναι νόστιμες...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-07, 20:04
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Ε, αν είναι έτσι,...Θα ρίξω μία συνέχεια. Θα το συνδιάσω με μία άλλη ιστορία που σκέφτηκα. Θα δείτε.

Αλλά μάλλον θα πάρει κάμποσο καιρό...Να το γράψω...Να το βάλει η Αντωνία στη λίστα...Αχαχαχ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-07, 20:18
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

αγαπητέ oddb@IIsoul....

εμείς δεν έχουμε να κάνουμε κάτι άλλο απο το να περιμένουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-11-07, 19:25
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

αγαπητέ oddb@IIsoul....

Ένα έχω να σου πω,

Αν συνεχίσεις να γράφεις το ίδιο καλά, πολύ σύντομα, ούτε άνεργος θα είσαι, ούτε μπατήρης!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.