Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-07, 15:45
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Άγγελος "οδηγός";

Χμ, ήμουν σε δίλλημα για το αν έπρεπε ή όχι να ανοίξω αυτό το θέμα, μιας και υπάρχει και ο "φύλακας Αγγελος", αλλά σαφώς και η "ιδιότητα" του αγγέλου (?) εδώ είναι διαφορετική...
Στο να παραθέσω την παρακάτω εμπειρία μου καταλυτικά ενήργησε το γεγονός ότι σε σχετική κουβέντα με φίλο και "συμαντριώτη" της κοινότητας ,πριν λίγο καιρό στη Θεσ/νίκη, ουσιαστικά εξ' ιδιας εμπειρίας επιβεβαίωσε το γεγονός, (αν μπορούμε να μιλάμε για "γεγονός"...)


Περίπου 4 χρόνια πριν, τέτοιο καιρό και ενώ η γιαγιά ήταν σχεδόν στα τελευταία της, καθώς και τα χρόνια είχαν περάσει, λίγες μέρες πριν τελικά πεθάνει, επιδή έπρεπε να ξαναγυρίσω στη Θεσ/νίκη, ως συνήθως πήγα στο δωμάτιό της να της πω ένα γεια.
Καθώς την πλησίασα, σήκωσε το κεφάλι και αντί να με κοιτάξει, το βλέμμα της καρφώθηκε ακριβώς πίσω μου και δεξιά...
Για δευτερόλεπτα είχε πραγματικά κολλήσει εκεί και οι επόμενες λέξεις της ήταν "αυτός ποιος είναι πίσω σου"???
Αρχικά παραξενεύτηκα μιας και ήμουν μόνος εκείνη την ώρα στο σπίτι, και γυρνώντας ενστικτωδώς νομίζοντας αρχικά πως κάποιος θα ταν, εννοείται πως δεν είδα τίποτα.
Όταν τη ρώτησα ποιον εννοεί ,μου απάντησε αμέσως ,"να αυτός εκεί" δείχνοντας μου με το βλέμμα της, που εννοούσε...

Ομολογώ πως αμέσως εκεί πηγε το μυαλό μου, στο ότι δλδ αφού είναι στα τελευταία της, κάτι μεταφυσικό συμβαίνει. Στη διάρκεια όμως του ταξιδιού μου προς Θεσ/νικη, σκεπτόμενος πιο "λογικά", μάλλον απέδωσα σε πιο βατές εξηγήσεις την συμπεριφορά της αυτή, εξαιτίας της ψυχολογικής της κατάστασης που σίγουρα είχε, μιας και πιστεύω πως μέσα της γνώριζε πως το τέλος είναι κοντά... Κάτι δλδ σαν αυθυποβολή, μιας και έζησε σύμφωνα με το χριστιανικό δόγμα τα 90 της χρόνια.

Πάντως να σας ενημερώσω πως αποκλείεται να δε το "city of angels"

Δε ξέρω τι πραγματικά συμβαίνει, αλλά απ'τη "ρομαντική" της πλευρά θα ναι όμορφη σαν κατάσταση να είναι έτσι τα πράγματα. Αν μη τι άλλο θα επιβεβαιωθούμε -έστω και αργά- πως κάτι άλλο υπάρχει έπειτα από δω...(φτου φτου)
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 23-01-07 στις 15:47
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-07, 16:16
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Πιστεύω πολύ στους αγγέλους που έρχονται να "σε πάρουν" όταν φθάνει αυτή η μεγάλη και άσχημη στιγμή. Μην γίνω πιο λεπτομερής.

Ξεκινώντας με την δική σου εμπειρία tsilof, θα παραθέσω και εγώ μια από τις πολλές εμπειρίες που έχω ακούσει από γνωστά μου πρόσωπα... εμπειρίες που οι ίδιοι έζησαν. Θα αναφέρω απλά την πιο χαρακτηριστική και συνάμα ευαίσθητη.

Πριν 3 χρόνια σχεδόν, η μητέρα στενού μου φίλου τότε, βασανιζόταν χρόνια από πολλά προβλήματα υγείας. Τον τελευταίο καιρό χρειάστηκε να νοσηλευτεί σε νοσοκομείο. Ήταν σίγουρο ότι θα έφευγε, οπότε οι γιατροί την κράτησαν εκεί και ενημέρωσαν τους συγγενείς ότι πρέπει να είναι όλη μέρα στο νοσοκομείο γιατί από ώρα σε ώρα θα φύγει. Το "ώρα σε ώρα" έγινε 2 μήνες.

Ένα βράδυ λοιπόν, εκεί που ο ένας της γιος ήταν σπίτι προκειμένου να ξεκουραστεί λίγο (σημειώνω εδώ ότι η μητέρα δεν μιλούσε λόγω των προβλημάτων), τότε λοιπόν δέχτηκε τηλεφώνημα από τον πατέρα του που ήταν στο νοσοκομείο. Ο πατέρας του είπε να πάει αμέσως εκεί γιατί τον ζήτησε η μητέρα του. Μόλις έφθασε, η μητέρα του τού είπε, ότι τώρα που ήρθε ο "άγγελος" να την πάρει, μπορεί να φύγει ήσυχη και ότι ήθελε για τελευταία φορά να αγκαλιάσει το γιο της!!! Του είπε αυτά τα λόγια, του χαμογέλασε και έφυγε...

Το λέω και ανατριχιάζω... Και η αλήθεια είναι ότι το ίδιο άτομο, ο φίλος μου, έζησε μετά το θάνατο της μητέρας του, άλλη μία παράξενη εμπειρία, η οποία όμως νομίζω πώς δεν κολλάει στο θέμα αυτό . Τι να πω; Μυστήρια πράγματα, αλλά πολύ όμορφα.... Προσωπικά, είτε ακούγεται λογικό είτε όχι, πιστεύω σε πολλές παρόμοιες εμπειρίες και με έχουν κάνει να δέχομαι πιο εύκολα (αν μπορώ να το πω έτσι ωμά) τον χαμό κάποιου αγαπημένου μου προσώπου.
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-07, 14:27
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Εχει συμβει κατι παρομοιο σε μια φιλικη οικογενεια μας.
Η αδερφη του αντρα συζυγου πεθαινε στο νοσοκομειο και ο ανηψιος της επειδη της ειχε πολλη αγαπη ηταν πολυ δεμενος μαζι της.
Σε σημειο που φαινεται να επικοινωνησαν οταν ξεψυχησε.
Να τι ακριβως εγινε: Την ημερα που πεθανε η αρρωστη γυναικα, ο μικρος ειδε στον υπνο του οτι η θεια του ηταν ντυμενη στα λευκα με το φορεμα του γαμου της και του ειπε οτι τους κοιμησε ολους στο νοσοκομειο για να μπορεσει να φυγει ησυχα και να μην τους στενοχωρησει πολυ...
το εξαιρετικα περιεργο ειναι οτι το ονειρο το ειδε το μεσημερι, κοντα στην ωρα που ανακοινωθηκε ο θανατος της, και στο δωματιο της, η νυφη της που την προσεχε εχε αποκοιμηθει καθως και η νοσοκομα που φωναζεις οταν τη χρειαζεσαι.
Θα ελεγε κανεις πως ηταν μια αγγελικη παρεμβαση για να μην υπαρχει πονος.
Ισως η ιδια να εγινε αγγελος και θελησε να "προστατεψει" τους αγαπημενους της, αλλα φροντισε να επικοινωνησει με το ατομο που ειχε δεθει περισσοτερο.
Τον ανηψιο της.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-07, 20:43
Το avatar του χρήστη my_angel
my_angel Ο χρήστης my_angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilof
Χμ, ήμουν σε δίλλημα για το αν έπρεπε ή όχι να ανοίξω αυτό το θέμα, μιας και υπάρχει και ο "φύλακας Αγγελος", αλλά σαφώς και η "ιδιότητα" του αγγέλου (?) εδώ είναι διαφορετική...
Στο να παραθέσω την παρακάτω εμπειρία μου καταλυτικά ενήργησε το γεγονός ότι σε σχετική κουβέντα με φίλο και "συμαντριώτη" της κοινότητας ,πριν λίγο καιρό στη Θεσ/νίκη, ουσιαστικά εξ' ιδιας εμπειρίας επιβεβαίωσε το γεγονός, (αν μπορούμε να μιλάμε για "γεγονός"...)


Περίπου 4 χρόνια πριν, τέτοιο καιρό και ενώ η γιαγιά ήταν σχεδόν στα τελευταία της, καθώς και τα χρόνια είχαν περάσει, λίγες μέρες πριν τελικά πεθάνει, επιδή έπρεπε να ξαναγυρίσω στη Θεσ/νίκη, ως συνήθως πήγα στο δωμάτιό της να της πω ένα γεια.
Καθώς την πλησίασα, σήκωσε το κεφάλι και αντί να με κοιτάξει, το βλέμμα της καρφώθηκε ακριβώς πίσω μου και δεξιά...
Για δευτερόλεπτα είχε πραγματικά κολλήσει εκεί και οι επόμενες λέξεις της ήταν "αυτός ποιος είναι πίσω σου"???
Αρχικά παραξενεύτηκα μιας και ήμουν μόνος εκείνη την ώρα στο σπίτι, και γυρνώντας ενστικτωδώς νομίζοντας αρχικά πως κάποιος θα ταν, εννοείται πως δεν είδα τίποτα.
Όταν τη ρώτησα ποιον εννοεί ,μου απάντησε αμέσως ,"να αυτός εκεί" δείχνοντας μου με το βλέμμα της, που εννοούσε...

Ομολογώ πως αμέσως εκεί πηγε το μυαλό μου, στο ότι δλδ αφού είναι στα τελευταία της, κάτι μεταφυσικό συμβαίνει. Στη διάρκεια όμως του ταξιδιού μου προς Θεσ/νικη, σκεπτόμενος πιο "λογικά", μάλλον απέδωσα σε πιο βατές εξηγήσεις την συμπεριφορά της αυτή, εξαιτίας της ψυχολογικής της κατάστασης που σίγουρα είχε, μιας και πιστεύω πως μέσα της γνώριζε πως το τέλος είναι κοντά... Κάτι δλδ σαν αυθυποβολή, μιας και έζησε σύμφωνα με το χριστιανικό δόγμα τα 90 της χρόνια.

Πάντως να σας ενημερώσω πως αποκλείεται να δε το "city of angels"

Δε ξέρω τι πραγματικά συμβαίνει, αλλά απ'τη "ρομαντική" της πλευρά θα ναι όμορφη σαν κατάσταση να είναι έτσι τα πράγματα. Αν μη τι άλλο θα επιβεβαιωθούμε -έστω και αργά- πως κάτι άλλο υπάρχει έπειτα από δω...(φτου φτου)

Εχω ακούσει οτι όταν κάποιος είναι να πεθάνει απο κάποια αρρώστια ή φυσικό θάνατο το νιώθει 40 μέρες περίπου πριν.. Ισως μάλιστα να βλέπει και τον Αγγελο που έρχεται να την πάρει.. ίσως η γιαγιά σου να είδε αυτό πίσω σου.. ή ίσως ακόμα και να εβλεπε τον δικό της άγγελο..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-07, 08:39
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλές παρόμοιες παραδόσεις και ιστορίες, όπως αυτές που αναφέρετε. Η επιστήμη πιθανολογεί πως όλα αυτά είναι αποτέλεσμα των ενδορφινών, ορμονών που εκκρίνονται και προκαλούν χαλάρωση και ηρεμία, μια εξήγηση που είναι στο γνωστό ύφος των εξηγήσεων που δίνονται σε τέτοια περιστατικά. Θα σας παραθέσω κι εγώ κάτι ανάλογο.

Στο μοναστήρι που μονάζει η θεία μου, γινόταν η λειτουργία της Κυριακής, όταν ξαφνικά ακούν τον ιερέα (που προφανώς είχε ξεχάσει πως τα μικρόφωνα ήταν ανοιχτά) να συνομιλεί με κάποιον, χωρίς να ακούν την απάντηση. Το μόνο που ακουγόταν ήταν η φωνή του γέροντα να λέει "ναι...όπως θέλετε...μπορώ τουλάχιστον να ολοκληρώσω τη λειτουργία;....ευχαριστώ". Ο διάκονος που βρισκόταν μέσα στο ιερό, είδε το γέροντα να έχει γονατίσει μπροστά στην Αγία Τράπεζα και να κοιτάζει ψηλά εκστατικός, ενώ μάρτυρες της ιστορίας είναι οι εκατοντάδες πιστοί που συμμετείχαν στη λειτουργία εκείνης της Κυριακής. Μόλις ολοκληρώθηκε και ενώ ο γέροντας έχαιρε άκρας υγείας (συμπτωματικά είχε υποβληθεί σε ιατρικό έλεγχο μία εβδομάδα πριν), ο ιερέας επέστρεψε στο κελί του και πέθανε ήρεμος. Λίγο πριν, εκμυστηρεύτηκε στην ηγουμένη πως τον είχε επισκεφτεί ο Αρχάγγελος Μιχαήλ εκείνη την ώρα, όπως είχε κάνει και μερικές εβδομάδες νωρίτερα, για να τον προετοιμάσει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-07, 17:13
Το avatar του χρήστη Seth
Seth Ο χρήστης Seth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Περιοχή: Ancient Egypt
Μηνύματα: 78
Lightbulb

Κατί παρόμοιο μου είχε πει και η μήτερα μου οτι ο παππούς μου όταν ήταν στα τελαυταία του κοιτόυσε το ταβάνι συνέχεια και όταν των ρώτησε γιατί το κάνει γύρισε και τις είπε είναι εκεί και περιμένουν να με πάρουνε και ύστερα ρώτησε ποιοί και άπαντησε η άγγελοι.Ισώς και αυτό να έιδε και αυτή.
__________________
Inside the darkness I was drowning , I was searching for the light.
---------------------------------------------------
If nothing in the world can change our children will inherit nothing
"Nevermore"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-07, 17:46
Nirava Ο χρήστης Nirava δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Πάντως όταν ο άνθρωπος βρίσκεται πολύ κοντά στο τέλος, σαν να αποκτά "επιπλέον αισθήσεις", καθώς επίσης οξύνονται και οι ήδη υπάρχουσες. Σαν να διευρύνεται η Υπαρξή του θα λέγαμε.
Έχουμε τόσα πολλά παραδείγματα σχετικά.
Κι εγώ έχω δικότατό μου άνθρωπο που τις τελευταίες μέρες της ζωής του, "έβλεπε" παρουσίες και "άκουσε" από το δωμάτιο του νοσοκομείου την προσευχή-παράκληση που γινόταν γι αυτόν στην εκκλησία της ενορίας του. Κανένας μας από την οικογένεια δεν γνώριζε ότι γινόταν παράκληση για τον άνθρωπό μας και νομίζαμε πως είχε παρακρούσεις από τους πόνους. Όταν αργά το βράδυ μας επισκέφτηκε ο μοναχός-ιερέας ο οποίος είχε κάνει την παράκληση, μείναμε άφωνοι!

Ξέχασα να πώ, πως αυτοί οι "Αγγελοι διακομιστές" όπως λέει ο Tsilof, σε αρκετά βιβλία διάβασα να αναφέρονται ως "Οδηγοί".
__________________
Ό,τι έρχεται σε μένα, χωρίς νάναι απο μένα, φτάνει σε λάθος διεύθυνση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nirava : 27-01-07 στις 17:48
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-07, 00:52
Το avatar του χρήστη my_angel
my_angel Ο χρήστης my_angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nirava
Πάντως όταν ο άνθρωπος βρίσκεται πολύ κοντά στο τέλος, σαν να αποκτά "επιπλέον αισθήσεις", καθώς επίσης οξύνονται και οι ήδη υπάρχουσες. Σαν να διευρύνεται η Υπαρξή του θα λέγαμε.
Έχουμε τόσα πολλά παραδείγματα σχετικά.
Κι εγώ έχω δικότατό μου άνθρωπο που τις τελευταίες μέρες της ζωής του, "έβλεπε" παρουσίες και "άκουσε" από το δωμάτιο του νοσοκομείου την προσευχή-παράκληση που γινόταν γι αυτόν στην εκκλησία της ενορίας του. Κανένας μας από την οικογένεια δεν γνώριζε ότι γινόταν παράκληση για τον άνθρωπό μας και νομίζαμε πως είχε παρακρούσεις από τους πόνους. Όταν αργά το βράδυ μας επισκέφτηκε ο μοναχός-ιερέας ο οποίος είχε κάνει την παράκληση, μείναμε άφωνοι!

Ξέχασα να πώ, πως αυτοί οι "Αγγελοι διακομιστές" όπως λέει ο Tsilof, σε αρκετά βιβλία διάβασα να αναφέρονται ως "Οδηγοί".
και εγώ έχω ακούσει να τους ονομάζουν Αγγελους "οδηγούς" αλλά αυτοί δεν εχουν καμια σχεση με τους φύλακες Αγγελους μας που έχουμε μαζί απο την γεννηση μας..
__________________
Με την μηχανή του χρόνου , θα γυρίσω πίσω θα σε βρώ και θα σε σβήσω....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-07, 01:09
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nirava
Ξέχασα να πώ, πως αυτοί οι "Αγγελοι διακομιστές" όπως λέει ο Tsilof, σε αρκετά βιβλία διάβασα να αναφέρονται ως "Οδηγοί".
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από my_angel
και εγώ έχω ακούσει να τους ονομάζουν Αγγελους "οδηγούς"

Όταν σκεφτόμουν τον τίτλο του θέματος, μου ρθε στο μυαλό ο "διακομιστής" με την έννοια του "προωθώ"...
Βασικά εκείνη την ώρα θυμήθηκα πως όταν κάνουμε log in στο forum, βγάζει το "ευχαριστούμε που συνδεθήκατε.... πατήστε εδώ αν ο browser δε σας "προωθήσει" αυτόματα.... και έτσι το συνδύασα...

Πάντως ,επειδή όντως έπρεπε να ναι "φύλακας Οδηγός" μάλλον πρέπει να παρακαλέσω να αλλάξει ο τίτλος του thread τούτου...(χ χ χ).
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 28-01-07 στις 01:09
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-03-07, 12:53
μυρσίνη Ο χρήστης μυρσίνη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή άλλη μια ιστορία

Άλλη μια ιστορία...η γιαγιά μου ήταν ''στα τελευταία της'', και ενώ ήταν ανίκανη να μιλήσει και να σηκωθεί για μέρες , ξαφνικά ανασηκώθηκε και άρχισε να μιλάει σε κάποιον κοιτάζοντας τη φωτιά από το τζάκι. Έλεγε ''τι μαύρος που είσαι, όχι ακόμα, άσε με άλλες τρεις μέρες''. Προς μεγάλη έκπληξη των παιδιών της που ήταν εκεί, σηκώθηκε και άρχισε να λέει στις ξαδέρφες μου να αρχίσουν να κάνουν δουλειές, γιατί θα έχουν κόσμο σύντομα σπίτι. Σε τρεις μέρες σκριβώς την ίδια ώρα έφυγε...Σημείωση, είχε σηκωθεί από το κρεβάτι αυτές τις τρεις μέρες. Σε όλα αυτά ήταν εκεί αρκετοί, θείοι μου, ξαδέρφια και εξακολουθούν όλοι να αναρωτιούνται για τότε! Ε λπίζω μόνο, να μην είμαι εκτός θέματος...Γιατί, αν δεν είδε άγγελο, τι είδε? και τι είδους αναλαμπή ήταν αυτή?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.