Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-09, 08:32
versus Ο χρήστης versus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2009
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή ΠΑΦΟΣ - ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΑΝΗΦΟΡΑ-ΚΑΤΗΦΟΡΑ

έχω ακουστά πως στην Πάφο υπάρχει μια ανηφόρα πού είναι αντίστροφη η φορά της και τι ενοω?
όταν είμαστε στην κορυφή την ανηφόρας και αφήσουμε μιαν μπάλα να κυλήσει προς τα κάτω τότε η μπάλα μένει αδρανής και όταν πάμε κάτω και αφήσουμε την μπάλα ανεβαίνει προς τα πάνω με ταχύτητα. αυτό λένε οφείλετε σε κάποια μαγνητικά ορύγματα.
αυτό είναι σίγουρα αλήθεια γιατί πήγανε αρκετοί φίλοι μου και μου το διαβεβαίωσαν άπλα εγώ δεν έτυχε ακόμη να πάω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-09, 10:57
Το avatar του χρήστη kostis013
kostis013 Ο χρήστης kostis013 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

το ιδιο γινεται και στην περιοχη της πεντελης, πηγαινοντας προς νεα μακρη.
αν ψαξεις και γι αυτο ισως μαθεις καποια παραπανω πραγματα σχετικα με το φαινομενο αυτο αφου σε ενδιαφερει!
__________________
Αρχή σοφίας, ονομάτων επίσκεψις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-09, 10:59
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Είναι μήπως ακόμη ένας "δρόμος αντιβαρύτητας" ;

(Ένα πολύ καλό άρθρο μπορείς να βρεις στο site του metafysiko. Είναι του Νικόλαου Κουμαρτζή και έχει τίτλο Δρόμοι Αντιβαρύτητας: Ψευδαίσθηση ή Οπτική Ανωμαλία; )

Αντίστοιχα, αν γνωρίζεις, υπάρχουν παρόμοιοι δρόμοι σε Πεντέλη, Σέρρες (Πρώτη), Όλυμπο (Λείβηθρα) κ.τ.λ.
Δρόμοι, δλδ, όπου υποτίθεται ότι ο νόμος της βαρύτητας δεν ... ισχύει!


Αν πάντως έχει επισκεφτεί κανείς το σημείο που αναφέρει παραπάνω ο versus θα είχε ενδιαφέρον η άποψή του από το σημείο αυτό.
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-09, 10:22
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από versus
έχω ακουστά πως στην Πάφο υπάρχει μια ανηφόρα πού είναι αντίστροφη η φορά της και τι ενοω?
όταν είμαστε στην κορυφή την ανηφόρας και αφήσουμε μιαν μπάλα να κυλήσει προς τα κάτω τότε η μπάλα μένει αδρανής και όταν πάμε κάτω και αφήσουμε την μπάλα ανεβαίνει προς τα πάνω με ταχύτητα. αυτό λένε οφείλετε σε κάποια μαγνητικά ορύγματα.
αυτό είναι σίγουρα αλήθεια γιατί πήγανε αρκετοί φίλοι μου και μου το διαβεβαίωσαν άπλα εγώ δεν έτυχε ακόμη να πάω.
Μήπως είναι τέτοια η μορφολογία του εδάφους ώστε να πρόκειται για οφθαλμαπάτη και εκεί που φαίνεται να είναι ανηφόρα, στην πραγματικότητα είναι κατηφόρα και η μπάλα κυλά κανονικά προς τα κάτω; Αυτό εξηγεί γιατί στην κορυφή τής υποτίθεται ανηφόρας η μπάλα μένει αδρανής. Αμφιβάλλω αν οποιαδήποτε μαγνητικά ορύγματα μπορούν να μαγνητίσουν μια κοινή μπάλα.
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άρτεμις : 15-05-09 στις 10:23
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-09, 16:18
versus Ο χρήστης versus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2009
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

mia apo tis apopsis pou akousa itan akai afti tis ofthalmapatis. pantos ego tha pao na to do apo konta kai na anevaso kai viedo na to doume
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-09, 23:00
Nh04 Ο χρήστης Nh04 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Περιοχή: Salonica
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Πως γίνετε μία κατηφόρα να την βλέπεις ανηφόρα και το αντίθετο;
__________________
"One Ring to rull them all"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-09, 07:47
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nh04
Πως γίνετε μία κατηφόρα να την βλέπεις ανηφόρα και το αντίθετο;
Δεν βλέπεις την κατηφόρα ανηφόρα και το αντίθετο... απλά όταν αφήσεις κάτι να κυλήσει στην κατηφόρα αυτό αντί να κυλάει προς την φορα της κατηφόρας δηλαδή προς τα κάτω ανεβαίνει προς τα επάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-06-09, 14:42
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Η κατηφόρα είναι νομίζω μετά την Ίνεια, αν θυμάμαι καλά, στο δρόμο Κάθικα-Πόλης Χρυσοχούς. Είναι μια ευθεία που κάνει μια κούρβα μέσα στη διαδρομή. Πιθανόν να οφείλεται σε οφθαλμαπάτη, ακόμη δεν μπόρεσα να το ψάξω καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-06-09, 15:21
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Στο εξωτερικο εκαναν μια μελετη με λειζερ και ειδαν οτι ενω το μερος φαινονταν ανηφορικο ηταν τελικα κατηφορικο.Η οφθαλμαπατη ισχυει εδω.Και στην Πεντελη υπαρχει κτι αναλογο οπως ειπε και ο kostis013.Υπαρχουν και σχετικα βιντεο στο youtube.
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-07-09, 10:47
Το avatar του χρήστη mariaelli
mariaelli Ο χρήστης mariaelli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

πραγματι και εγω εχω διαπιστώσει το φαινόμαινο αυτό στον δρόμο απο πάφο προς πόλη χρυσοχούς. αντι για μπαλα εγώ εβαλα νεκρα ταχύτητα και το αυτοκίνητο "ανηφόριζε". σκεφτομαι πως μπορει να ειναι οφθαλμαπάτη. ομως με την ευκαιρεία της συζήτησης αυτής θα πάω μαζί με έναν φίλο μου τοπογράφο να το ελεγξουμε με το ταχύμετρο αν τελικά είναι ανηφόρα ή κατηφόρα.μολις εχω σαφη εικόνα των κλισεων του δρόμου θα σας ενημερώσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.