Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-03-06, 18:35
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Φίλε Παθοκτόνε εγώ την έχω τη Σολομονική και πίστεψε με,ούτε η αυθεντική κυκλοφορεί πια ούτε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.Προτείνω το βιβλίο του Δρ. Γιόχανες Φάουστ "Περί μαγείας",για μια γενικότερη αλλά και συγκεκριμένη εικόνα περί του θέματος.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-03-06, 22:11
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile Εις Μορφέα

Ναι,δεν μου κάμνει εντύπωσι πως εσείς,φίλτατε(ειλικρινά),που είσθε φιλοπαγανιστής είσθε και φιλος της μαγείας.Έχει επισημανθεί εξ άλλου(π.χ.) ότι ο νεοπαγανισμός υιοθετεί την θέσι πως δεν υπάρχει καλό και κακό κ.λπ.που σας αφήνω να το αντιληφθείτε εσείς ποιου νεο- κινήματος είναι άποψι... Αν έχετε την αληθινή σολωμονική(με τις γνωστές τρις βδελυκτές επικλήσεις και κλείδες-αυτές που βάζουν κι ωρισμένοι... αθώοι rockstars-στα εξώφυλλά των-σύμπηκτων-δίσκων των-),θα σας παρακαλούσα θερμά να μην την διαβάσετε ούτε "απ'έξω" ούτε και με τον ενδιάθετο λόγο σας("από μέσα σας"),διότι ενδέχεται να σας συμβούν περιστατικά που δεν περιγράφονται ούτε στο...Harry Potter(για του οποίου τους πρωταγωνιστές κυκλοφορεί μία λίαν δυσάρεστη φήμη...).

Φιλικά,
Παθοκτόνος.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-03-06, 08:33
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Έχω ακούσει κι εγώ αυτή τη "φήμη" περί Σολωμονικής, ότι δεν μπορείς να την ξεφορτωθείς. Και καλά, αν την πετάξεις στα σκουπίδια και δεις το δήμο να τα μαζεύει, την επόμενη μέρα την ξαναβρίσκεις μεταξύ των άλλων βιβλίων σου. Δεν καίγεται και άλλα τέτοια. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν, αλλά μου είναι λίγο αδύνατο να τα δεχτώ έτσι αψήφιστα. Ίσως αν κάποιος είχε εμπειρία τέτοιου είδους να μας το έλεγε. Κατ' εμέ, μάλλον είναι φήμες που κυκλοφόρισαν από κατόχους του βιβλίου, που ξέρουν τις δυνατότητες που σου παρέχει και πιθανόν τους κινδύνους που έχει, οπότε για να μην "πέσει" σε άσχετα χέρια, φρόντισαν να "φοβίσουν" το ευρή κοινό.

Πάντως για το Harry Potter δεν πήρε κάτι το αυτί μου. Μήπως λέγονται τα ίδια που είχαν κυκλοφορήσει και για τη μικρή Regan, που έπαιζε στον Εξορκιστή;
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-03-06, 09:07
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Σε πλήροφορώ ότι δεν καίγεται και δεν τα βγάζουν απ το μυαλό τους αυτά διότι συνέβει κάτι παρόμοιο σε μια πολύ καλή φίλη μου. Χαρακτηριστικά μου είπε: "Αν δεν ήταν η ****** μαζί μου θα νόμιζα ότι ήμουν τρελή και ότι βλέπω πράγματα της φαντασίας μου!". Και για αυτό είναι πλέον σίγουρη ότι υπάρχουν αυτά τα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-03-06, 09:38
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Σε πλήροφορώ ότι δεν καίγεται και δεν τα βγάζουν απ το μυαλό τους αυτά διότι συνέβει κάτι παρόμοιο σε μια πολύ καλή φίλη μου. Χαρακτηριστικά μου είπε: "Αν δεν ήταν η ****** μαζί μου θα νόμιζα ότι ήμουν τρελή και ότι βλέπω πράγματα της φαντασίας μου!". Και για αυτό είναι πλέον σίγουρη ότι υπάρχουν αυτά τα πράγματα.
Αγαπητέ R-b-t3r, αφού έχει στο κοντινό σου περιβάλλον μια τέτοια εμπειρία, γιατί δε μας την παραθέτεις με περισσότερα στοιχεία; Θα βοηθούσε αρκετά και θα ξεκαθάριζε κάπως τα πράγματα. Εγώ επειδή δεν έχω γνωστή/ο που να έχει το βιβλίο δεν μπορώ να ξέρω τι πραγματικά συμβαίνει. Περιμένω λοιπόν από σένα να με διαφωτίσεις!
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-03-06, 10:33
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Όντως υπάρχει μεγάλη παραφιλολογία όσον αφορά στην περίφημη Σολωμονική. Όπως θα διαβάσετε σε προσεχές άρθρο μου, η Σολωμονική είναι το πιό διάσημο Γριμόριο, που εκδόθηκε το 17ο αιώνα με τον τίτλο "Lemegeton Clavicula Salomonis". Μέσα στις σελίδες του (από ότι λέγεται, εγώ δεν το έχω διαβάσει), δίνονται λεπτομερείς πληροφορίες για τους Δαίμονες, τις επικλήσεις στις οποίες υπακούουν καθώς και τους τρόπους με τους οποίους θα αποτραπεί ο Δαίμονας από το να αποκτήσει τον έλεγχο.
Σήμερα γνωρίζουμε πως ο άγνωστος συγγραφέας της "Σολωμονικής" αντέγραψε σχεδόν αυτολεξί το "Pseudomonarchia Daemonum" του Johann Weyer (1583) αλλά πρόσθεσε τις περιγραφές των Δαιμόνων και τις σφραγίδες τους...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-03-06, 13:24
xarism Ο χρήστης xarism δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, γιατί να θέλει να ασχοληθεί με τη μαγεία;
Για την εμπειρία; Για τη δύναμη που πιθανον να αποκτήσει; Για τη δόξα; Για να επηρεάζει γεγονότα ή πρόσωπα, ή μηπως για να χάσει την ψυχή του;

Είχα ένα φίλο που από μικρή σχετικά ηλικία είχε αναζητήσεις και ασχολήθηκε με τη μαγεία επεγγελματικά. Αυτό που του έκανε εντύπωση ήταν ότι στις τελετές τα "ηγετικά" πρόσωπα της τελετής αλλά και κάποια από τα βιβλία τους ανέφεραν:
Αν για οποιοδήποτε λόγο κατα την επίκλυση των πνευμάτων ή κατά την διάρκεια της τελετής κάτι δεν πάει καλά, να επικαλεστείτε ένα όνομα: τον Χριστό.
Αυτό είχε συμβεί λίγες φορές στην επεγγελματική του εμπειρία, αλλά τον έβαλε σε σκέψεις. Γιατί κάποιος να ασχολείται με την μαγεία και συνεπώς με το κακό, αφού μπορεί εύκολα να ασχοληθεί με τον Θεό και συνεπώς με το καλό όπου και έχει ενώτερη δύναμη και ισχύ.
Μετά από λίγο καιρό αποφάσησε να σταματήσει τη μαγεία και να ασχοληθεί με το Χριστό, διαβάζοντας μια Καινή Διαθήκη που είχε, η ζωή του άλλαξε θαυμαστά! Κατάλαβε, μου είπε, ότι μεταφέρθηκε από το θάνατο στη ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-03-06, 13:49
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, γιατί να θέλει να ασχοληθεί με τη μαγεία;
Για την εμπειρία; Για τη δύναμη που πιθανον να αποκτήσει; Για τη δόξα; Για να επηρεάζει γεγονότα ή πρόσωπα, ή μηπως για να χάσει την ψυχή του;
Πολύ καλή ερώτηση. Εγώ πιστεύω ότι η 4η επιλογή είναι η σωστή απάντηση στο ερώτημά σου διότι οι άλλες, πέραν της 2ης που θεωρώ δευτερεύουσα ή μάλλον επίπτωση της 4ης, δεν επαρκούν για να ασχοληθεί κάποιος πραγματικά και με ζήλο.
Παράθεση:
Αν για οποιοδήποτε λόγο κατα την επίκλυση των πνευμάτων ή κατά την διάρκεια της τελετής κάτι δεν πάει καλά, να επικαλεστείτε ένα όνομα: τον Χριστό.
Εννοείται, γιατί άμα φτάσει να σπάσει τους προστατευτικούς κύκλους "αυτό" που κάλεσες μετά μόνο "το μεγάλο αφεντικό" μπορεί να το μαντρώσει. Εμ τί περιμένετε να καλέστε κανονικούς αγγέλους?

Θεωρητικά γίνεται αλλά όχι με τα σύμβολα που υπάρχουν στα βιβλία μαγείας. Οι άγγελοι επεμβαίνουν μόνο μετά από προσευχή και μόνο αν τους έχει δωθεί άδεια "εκ των άνωθεν". Μπορείς να τους καλέσεις με το όνομά τους (Μιχαήλ, Γαβριήλ κτλ) στο όνομα του Χριστού και έρχονται αλλά δεν σημαίνει ότι μπορούν να επέμβουν κιόλας

Για όσους δεν το πιστεύουν ας δούν τα βιβλία μαγείας και να ψάξουν αν μπορεί κανείς με κάποια από τις μεθόδους που περιγράφει μέσα να καλέσει (όχι απλή επίκληση του ονόματος που κάνουν οι καβαλιστές, να τον φωνάξει κανονικά) τον Αρχάγγελο Μιχαήλ (με αυτό το όνομα και αυτήν την ιδιότητα, για να μην έρθει κάτι άλλο και λέει ότι είναι ο Μιχαήλ). Δεν νομίζω να βρεθεί πουθενά κάτι τέτοιο. Γιατί άραγε?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-03-06, 14:14
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, γιατί να θέλει να ασχοληθεί με τη μαγεία;
Όχι για καλό σκοπό σίγουρα. Θα μπορούσα να το καταλάβω τον Μεσαίωνα, αλλά σήμερα...έχουμε τόσο άμεση πρόσβαση στη πληροφορία και τη γνώση.... μόνο τον Φάουστ να διαβάσουμε......
Είναι λυπηρό, πραγματικά θανατηφόρο θα έλεγα να μαυρίζουμε τη ψυχή μας!!

Γιατί πάντα να μας τραβάει η μαυρίλα και η ασχήμια, δε μπορώ να καταλάβω. Έχω σταματήσει πλέον να βλέπω θρίλερ τέτοιου τύπου, διότι δε θέλω να εισάγω στον εγκέφαλό μου μιαρό ...λογισμικό [δηλ. τη σχιζοφρένεια του κάθε τυχάρπαστου σεναριογράφου/σκηνοθέτη του Holly[?]wood]. Υπάρχουν τόσα όμορφα πράγματα να δούμε, τόσο ωραίες μουσικές να ακούσουμε, τόσα συναρπαστικά βιβλία να διαβάσουμε... Πραγματικά δε βρίσκω το λόγο...
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-03-06, 14:45
xarism Ο χρήστης xarism δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Και όμως δυστυχώς υπάρχουν λόγοι.

Ότι είναι μυστηριακό και απόκρυφο έχει την τάση να ελκύει.
Το να σχολείται κάποιος με την μαγεία, ασχολείται απ'ευθείας με τον διάβολο και τα δαιμόνια. Και επειδή δεν υπάρχει η περίπτωση στην επίκλυση πνευμάτων σε οποιαδήποτε τελετή, να επικαλεστεί κάποιος αγγέλους του Θεού όπως ο Γαβριήλ και Μιχαήλ, και να "παραβρεθούν" οι άγγελοι στην τελετή τους, η μαγεία σε φέρνει σε κοινωνία με δαιμόνια και μόνον.

Οι άγγελοι του Θεού είναι "πνέυματα εις υπηρεσίαν αποσταλόμενα, εις τους μέλλοντας να κληρωνομήσωσιν σωτηρία", συνεπώς ο διάβολος ξέρει καλά να ξεγελάει τον άνθρωπο, και μπορεί να μεταμορφωθεί ακόμα και σε άγγελο φωτός, για να παίξει με αυτούς που ασχολούνται με τη μαγεία.

Ο Χριστός είπε: "Εγω είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή, όποιος ακολουθεί εμέ, δεν θα περπατήσει στο σκότος αλλά θα έχει το φως της ζωής."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.