Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 06-05-06, 15:50
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Drymonia δεν ξερω αν καταλαβα σωστα αλλα ιδου τα γραπτα σου.....αν ειμαι λαθος συγχωρεσε με
Voel, για την νηστεία γράφουμε πολύ καιρό και αν δεις τα posts μου συνολικά θα καταλάβεις τί εννοώ. Δεν μπορώ να γράφω συνέχεια πράγματα που έχω αναφέρει. Να'σαι καλά πάντως!
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-05-06, 10:44
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. αν κανείς έχει προβλήματα υγείας ή η φύση της εργασίας και της ζωής του γενικότερα είναι σκληρή, ας μην κάνει νηστεία για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, ας προσαρμοστεί καλύτερα, κακό δεν θα πάθει. εμένα ο πατέρας μου και τα αδέρφια του, λόγω φτώχειας, δεν έτρωγαν κρέας παρά μόνο εξαιρετικά σπάνια. κανείς τους δεν έπαθε το παραμικρό. η νηστεία σας πείραξε? αυτά που τρώμε (και όπως τα τρώμε κάθε μέρα και κυρίως εσείς στις μεγάλες πόλεις) είναι καλύτερα? κάνετε εσείς ισορροπημένη διατροφή?
όταν κάνετε νηστεία, προσπαθείστε να τρώτε ποικιλία τροφών, φρούτα και λαχανικά. το λάδι στη νηστεία, αντίθετα από ότι αναφέρθηκε, "απαγορεύεται" ορισμένες (λίγες) μόνο ημέρες. εγώ, για παράδειγμα, επειδή είχα πολλή δουλειά στο νοσοκομείο, δεν έφαγα λάδι μόνο μια μέρα σε ολόκληρη τη νηστεία και δεν έφαγα κρέας για περίπου δύο εβδομάδες, διαφορετικά θα είχα ίσως πέσει κάτω. οι δικοί μου, που "κράτησαν" πενήντα ημέρες δεν έπαθαν απολύτως τίποτα και αυτό γιατί δεν έκαναν και υπερβολές. και οι θερμίδες που έπαιρναν κάθε ημέρα ήταν επαρκέστατες.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 31-07-08, 09:30
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

O Dreamer ήταν απόλυτος. Το φαγητό είναι περιττό και αποτελεί τροχοπέδη. Τα όργανα έχουν προορισμό να ονειρεύονται και μόνο. Όμως, όπως αυστηρά διέταξε, μόνο αυτός θα ορίζει τον τρόπο για τον σταδιακό περιορισμό της τροφής.

Όλα ξεκίνησαν όταν έπεσε στα χέρια μου εκείνο το βιβλίο. Κιρσοί, αιμορροίδες, φλεβίτιδες χωρίς γιατρό. Ο Βιβλιοπώλης μου είπε ότι όλη η σειρά (.....χωρίς γιατρό) έχει εξαντληθεί προ πολλού και δεν ξαναεκδίδεται. Είχα ήδη το "Όραση χωρίς γυαλιά" της ίδιας σειράς από πολύ παλιά. Με είχε εντυπωσιάσει. Πιστεύω ότι με βοήθησε να κρατήσω την μυωπία μου κάτω του ενός βαθμού αφού ακόμα κάνω τις ασκήσεις του για τα μάτια και νοιώθω πολύ καλύτερα δυναμώνοντας τους μυς που αλλάζουν το σχήμα του βολβού.

Ο γιατρός στο βιβλίο ήταν ξεκάθαρος.

1. Οι κιρσοί και οι αιμορροίδες οφείλονται στις τοξίνες του κρέατος που συσσωρεύονται στις βαλβίδες των φλεβών του πρωκτού και των κάτω άκρων, τις μπλοκάρουν και αυτές μη μπορώντας να βοηθήσουν την επιστροφή του αίματος στην καρδιά στα μέρη που δεν υπάρχει μεγάλη υποπίεση (κάτω άκρα, πρωκτός) αφήνουν το αίμα να λιμνάζει και να δημιουργεί θρόμβους. Το κρέας απαγορεύεται εξ ολοκλήρου.

2. Διατροφή φτωχή σε ίνες επικάθεται στην επιφάνεια του εντέρου μόνιμα και αυτό χάνει την απορροφητικότητα του.

3.Οι τροφές που τρώμε με τις σημερινές συνήθειες δεν αφομοιώνονται πλήρως διότι το έντερο δεν λειτουργεί σωστά λόγω του 2.

4.Η σωστή δίαιτα αποκλείει τελείως το κρεας επιτρέπει μόνο εξαιρετικά το ψάρι ενώ τονίζει ότι ακόμα και τα όσπρια είναι από τις τροφές που πρέπει να δίνονται περιορισμένα. Αυτές οι τροφές απαιτούν μεγάλη εργασία από τον οργανισμό και ιδιαίτερα το συκώτι.

5.Η δίαιτα για τη σωστή θρέψη των αδύνατων και ταλαιπωρημένων από τις τοξίνες φλεβών, περιλαμβάνει φρούτα λαχανικά σούπες, σαλάτες, ξηρούς καρπούς, μακαρόνια, ολικής αλέσεως αλεύρι , αναποφλοίωτο ρύζι, μαυρη ζάχαρη κλπ. Οι ίνες είναι πολύ σημαντικές γιατί αποτελούν το μόνο μέσο για τον καθαρισμό του εντέρου. Τα αυγά και τα παράγωγα του γάλακτος δεν απαγορεύονται αρκεί να δίνονται με μέτρο.

6. Για τον καθαρισμό του εντέρου απαιτείται εκτός από σωστή δίαιτα νηστεία και φρουτοθεραπεία τουλάχιστον μια μέρα τη βδομάδα. Την μέρα της νηστείας δεν τρώμε τίποτα παρά μόνο νερό. Την επομένη μόνο φρούτα - χυμούς. Η νηστεία είναι καλύτερα αν γίνεται δυο μέρες συνεχόμενα το δεκαπενθήμερο ή ακόμα καλύτερα - για όσους αντέχουν- τέσσερις μέρες συνεχόμενα κάθε μήνα. Πάντα την επόμενη μέρα πρέπει να τρώμε μόνο φρούτα.

Έκανα την δίαιτα για ένα μήνα. Στη συνέχεια σταμάτησα την θεραπεία της νηστείας άλλαξα όμως δραματικά την διατροφή μου΄τρώγοντας τις τροφές που προτείνει η δίαιτα μόνο. Τις 40 ημέρες τις σαρακοστής νήστεψα πρώτη φορά το αυγό, το γάλα και τα υπόλοιπα ζωικά.

Παρατήρησα ότι η κρητική διατροφή που περιλαμβάνει καθημερινά ελαιόλαδο (που δεν απαγορεύεται) δεν στερεί από τον οργανισμό όλα αυτά που τον κάνουν να νοιώθει δυνατός ακόμα και αν κόψει τις ζωικές τροφές και περιορίσει τα όσπρια. Ο λόγος όμως που ακόμα τρώγω ζωικά είναι ότι δεν μπορώ να αφιερώνω τόσο χρόνο για την διατροφή μου ωστέ να ακολουθώ πιστά την δίαιτα και να είναι πλήρης. Με ένα γάλα ή δυο αυγά είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να νοιώσεις αδυναμία.

Αυτό που με ικανοποιεί προς το παρόν είναι ότι έχασα την συνήθεια του φαγητού. Όχι δηλαδή ότι δεν τρώγω αλλά χωρίς ωρολόγιο πρόγραμμα. Αυτό προσπαθούσα να το κάνω σαν άσκηση στο διώξιμο των καθημερινών συνηθειών. Τώρα βλέπω ότι συναίβει χωρίς να το καταλάβω κάποια στιγμή. Μπορεί να μην φάω τίποτα όλη μέρα και το βράδυ να πιω ένα μιλκ σεικ μπανάνα.

Γενικά είμαι αδύνατος. Αρκετά. Παλαιότερα προσπαθώντας να πάρω βάρος κατέβαζα ένα σωρό τροφές με πλούσιες θερμίδες και το μόνο που γινόταν ήταν ότι πήγαινα και 10 φορές στην τουαλέτα ή είχα όλη μέρα αέρια. Το έντερο απορροφούσε πάντα το ίδιο. Στην καλύτερη περίπτωση γέμιζα με λίπος στη μέση. Σήμερα ξέρω ότι δεν είναι έτσι. Μπορώ να αυξήσω το βάρος μου εύκολα με καθαρές τροφές το έχω δει αυτό. Όμως η πορεία είναι προς την κατάργηση της τροφής και όχι ότι θα πάω εκεί για πάντα, αλλά είναι δύσκολο και να γυρίσω και στην εποχή του ... λιγούρη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 31-07-08 στις 09:40
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 31-07-08, 09:35
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Δυσκολεύτηκα στην αρχή με το κρέας όχι γιατί μου έλειπε αλλά γιατί έφερνα τους άλλους σε αμηχανία. Φανταστείτε ένα τραπέζι για τους μεγάλους σε ένα παιδικό πάρτυ που όλα βασίζονται στο κρέας. Όταν οι άλλοι σε βλέπουν να τρως μόνο σαλάτα αγχώνονται. Ιδίως αυτός που ψήνει και είναι περήφανος για τις μαγειρικές του ικανότητες και τεχνικές. Πως να του εξηγήσεις; Ε, σου κολλάνε την ταμπέλα βεγκετέριαν και μένουν ήσυχοι με τους εαυτούς τους.

Όλοι νοιώθουν ενοχές για την κρεατοφαγία αλλά το εκφράζουν με το να θεωρούν αλλόκοτους και εκκεντρικούς αυτούς που την αρνούνται. Θυμάμαι όταν η καλή μου είδε ότι δεν χρησιμοποιούσα το πηρούνι μου για να κόψω το κρέας των παιδιών επαναστάτησε λέγοντας ότι το παρατραβούσα. Σκέφτηκα λίγο ότι ίσως είχε δίκιο και μετά τη ρώτησα.
-Αν αυτό το κρέας ήταν ανθρώπινο θα μπορούσες έστω να γλείψεις το μαχαίρι σου ή θα σιχαινόσουν;
Δεν μίλησε κατάλαβε και όσο της το επιτρέπει ο οργανισμός της ακολουθεί.

Τελικά το κόλπο είναι να το ρίχνεις στην πλάκα. Σε κάτι γενέθλια πρόσφατα ήμουν στο ίδιο τραπέζι με 2 οδοντίατρους, μια μικροβιολόγο (θεία μου) και έναν ωρλ.

Οταν ανακάλυψε ο ένας οδοντίατρος ότι δεν τρώγω κρέας μου "χύμηξε". Καθότι ξέρω ότι έχει πολύ σχέση με την εκκλησία του είπα ότι κάνω άσκηση. Στο κάτω κάτω ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης είναι φυτοφάγος αλλά και πολλοί άλλοι γέροντες γνωστοί και αγαπητοί στον γιατρό φίλο. Μην έχοντας τι να πει με συμβούλεψε να το κάνω με τις υποδείξεις κάποιου πνευματικού. Δεν λέω πιθανόν έχει το δίκιο του. Πιθανό το κάνω με τον δικό μου τρόπο. Πιθανό αν μας φέρει μαζί το πνεύμα, θα μιλήσω και με πνευματικό.

Η δε θεία μου πανικοβλήθηκε.
-Α και τι έχετε πάθει και δεν τρώτε κρέας.... Και ήρθε η τάδε και της έκανα εξετάσεις... και ήταν πεσμένο το Β12 .... και... και ...
-Καλά θα έρθω κάποια στιγμή για εξετάσεις θειά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούν όλοι οι οργανισμοί να αποχωριστούν το κρέας ή να εφαρμόσουν αυστηρή νηστεία. Μια περίπτωση είναι ο γέροντας Πορφύριος που δεν άντεξε την σκληρή ασκητική αγιορείτικη ζωή (έτρωγαν μόνο παξυμάδι και χόρτα) αρρώστησε και αναγκάστηκε να νοσηλευτεί πολύ καιρό και δεν ξαναγύρισε να ασκητέψει στο Όρος.

Ένας άλλος δάσκαλος .... ανακάλυψε ότι δεν μπορεί να κόψει το κρέας διότι του έλειπε κάποιο ένζυμο ή κάτι τέτοιο.

Όταν όμως προχωράμε χωρίς εμμονές ο Dreamer μπορεί να μας δείχνει το σωστό για εμάς δρόμο, ένα βήμα τη φορά.

Θα ήθελα να μπορέσω κάποτε να σας περιγράψω την διαφορετική αίσθηση και σχέση που αποκτούμε με το σώμα μας όταν κόβουμε το κρέας. Ιδιαίτερα αυτές οι αισθήσεις γίνονται πολύ εντονότερες όταν απέχουμε και από τα ζωικά παράγωγα. Τις μέρες δε της νηστείας, οι αισθήσεις αυτές προχωρούν και άλλο. Αρχίζω να μυρίζομαι τι υπάρχει στην συνέχεια όμως δεν βιάζομαι. Ο Dreamer θα μου δείξει το επόμενο βήμα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 02-08-08, 11:41
Elise Carrington Ο χρήστης Elise Carrington δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

@Ποσειδωνιος

Ενδιαφερον ακουγεται αυτος ο Dreamer αν και θα ελεγα λεει περιπου τα ιδια με οσα αναφερουν οι περισσοτεροι πνευματικοι δασκαλοι.

Σχετικα με το κρεας, ξεκινησα να νιωθω αβολα με την καταναλωση ζωικης πρωτεινης απο την εφηβεια. Απο τοτε εχω κοψει την καταναλωση καθε μορφης ζωικης πρωτεινης για πολυ καιρο σε διαφορες φασεις. Οταν νιωθω αδυναμια, λογω χαμηλου σιδηρου κλπ, ξανατρωω μεχρι να νιωσω καλυτερα και υστερα επιστρεφω σε vegan diets.

Παλιοτερα ενιωθα αβολα σε τραπεζια και κοινωνικες εκδηλωσεις αλλα τωρα το εχω εντελως ξεπερασμενο. Οποιος θελει να με σχολιασει ειναι ελευθερος να το κανει και συχνα ατομα ολο και κατι εχουν να πουν... πολλες φορες θεωρω οτι υπαρχει και μια ενδομυχη επιθυμια απο μερικους να μπορουσαν να κανουν και εκεινοι την ιδια διατροφη με μενα αλλα επειδη δεν μπορουν προσπαθουν να αποτρεψουν και εμενα. Βεβαια δεν το καταφερνουν στο τελος.

Ναι, ειμαι και εγω αρκετα λεπτη. Παντα ημουν αλλα οταν ειμαι χορτοφαγος γινομαι ακομα πιο λεπτη οπως τωρα. Και οπως ανεφερα και στο αλλο thread, δεν πολυασχολουμαι πια με το φαγητο.

Επισης εχω καποιες διατροφικες δυσανεξιες... οπως ζαχαρη, γαλακτοκομικα και σταρι. Τα οποια επισης αποφευγω αναγκαστικα αν και μ' αρεσει πολυ το γιαουρτι. Θεωρω οτι αυτες οι δυσανεξιες δεν ειναι τυχαιες αλλα προερχονται απο μια ψυχικη αναγκη για νηστεια απο οτιδηποτε μπορει να βαρυνει τον οργανισμο.
__________________
"There's no use trying," she said, "one can't believe impossible things."

"I daresay you haven't had much practice," said the Queen. "When I was your age, I always did it for half-an-hour a day. Why sometimes I believed as many as six impossible things before breakfast!"


-------------------------------------------



www.calliope-iris.net

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elise Carrington : 02-08-08 στις 11:43
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 18-01-18, 12:55
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Τον τίτλο του θέματος " νηστεία και ψυχή " τον θεωρώ λανθασμενο, διότι μας πηγαίνει απευθείας σε θρησκευτικές πεποιθήσεις,μιας και η λεξη"νηστεια",έχει καταχωρηθει ως πνευματικό πεδίο του Χριστιανισμου, χωρίς να έχει εξεταστεί πρώτα το θέμα, σώμα και υγεία, και ύστερα ψυχή και υγεία ..και από εκεί και πέρα για το τι θεωρούσε η κάθε θρησκεία ή ο κάθε φιλόσοφος για το θέμα αυτό. Θεωρώ πως εσωτερική αναζήτηση δεν μπορεί να γίνει χωρίς ψυχοσωματικη υγεία ...

Με τη λέξη "νηστεία" και αυτά που έχω μάθει αναφερόμαστε για μικρά χρονικά διαστήματα αποχής από κάποιες τροφές, ενώ αν βάζαμε τη λέξη "διατροφή ",θα αναφερομασταν,αν όχι για εφ όρου ζωής, για χρόνια σε καθημερινή βάση.Όπως έγραψα, ο κύριος λόγος είναι η υγεία ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να ασθενήσει ο άνθρωπος, για να υπάρχει ο "χρόνος" να ασχοληθεί με τις εσωτερικές του αναζητήσεις .

Επαναφέρω λοιπον αυτό το θέμα, το τόσο ενδιαφέρον, διότι η ψυχοσωματικη υγεία εξαρταται από τη τροφή του νου και την τροφή του στομαχιου...και δεν εχει κανενας, φιλόσοφος ή θρησκεια, τα πνευματικά δικαιώματα.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 18-01-18 στις 12:57
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-01-18, 03:06
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τη λέξη "νηστεία" και αυτά που έχω μάθει αναφερόμαστε για μικρά χρονικά διαστήματα αποχής από κάποιες τροφές, ενώ αν βάζαμε τη λέξη "διατροφή ",θα αναφερομασταν,αν όχι για εφ όρου ζωής, για χρόνια σε καθημερινή βάση.Όπως έγραψα, ο κύριος λόγος είναι η υγεία ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να ασθενήσει ο άνθρωπος, για να υπάρχει ο "χρόνος" να ασχοληθεί με τις εσωτερικές του αναζητήσεις .

Επαναφέρω λοιπον αυτό το θέμα, το τόσο ενδιαφέρον, διότι η ψυχοσωματικη υγεία εξαρταται από τη τροφή του νου και την τροφή του στομαχιου...και δεν εχει κανενας, φιλόσοφος ή θρησκεια, τα πνευματικά δικαιώματα.
Ο κύριος λόγος είναι η εγκράτεια. Όχι μόνο στην τροφή, αλλά σε όλα. Σε εκείνα που σκεφτόμαστε, σε εκείνα που λέμε, σε εκείνα που κάνουμε, σε εκείνα που επιθυμούμε. Είναι άσκηση που σε απαλλάσσει από τα περιττά, σε καθαρίζει.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-01-18, 13:18
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κύριος λόγος είναι η εγκράτεια. Όχι μόνο στην τροφή, αλλά σε όλα. Σε εκείνα που σκεφτόμαστε, σε εκείνα που λέμε, σε εκείνα που κάνουμε, σε εκείνα που επιθυμούμε. Είναι άσκηση που σε απαλλάσσει από τα περιττά, σε καθαρίζει.
Για να ειμαστε εγκρατεις, οφείλουμε πρώτα να είμαστε πρώτα σωματικά και ψυχικά υγιείς. ..Πρώτα η υγεία και ύστερα όλα τα υπόλοιπα. .Αυτή είναι η σειρά για εμένα
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-01-18, 14:19
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D...B5%CE%AF%CE%B1

Νηστεία, σημαίνει ασιτία, αφαγία. Η έλλειψη τροφής.
Νηστευω από κρέας, σημαίνει δεν τρώω καθόλου κρέας.
Στον χριστιανισμό η νηστεία έχει να κάνει με την υπακοή.
Υπακούουμε στην εκκλησία τον Χριστού που μας καθοδηγεί να νηστεψουμε από συγκεκριμένες τροφές, συγκεκριμένες ημέρες του έτους όπως και συγκεκριμένες ημερομηνίες ή διαστήματα ημερών για λόγους υπακοής, σε αντιπαραβολή με την ανυπακοή που έδειξαν οι πρωτόπλαστοι (και άρα όλη η ανθρωπότητα, αφού αυτοί την αποτελούσαν) κατά την διαμονή τους στον παράδεισο και η οποία ανυπακοή έφερε την αμετανοησία η οποία έφερε την πτώση αυτών.
Θέλοντας να δείξουμε με αυτην μας την υπακοή, ότι έχουμε μετανοήσει και άρα είμαστε ετοιμοι να δεχτούμε το έλεος του Θεού Δημιουργού και να μας ξανα επαναφέρει στον παραδεισο.
Η νηστεία στον χριστιανισμό έχει να κάνει με πνευματικούς σκοπούς δηλαδή και όχι με σωματικούς.
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό τον Θεό μας,
''ου το εισερχόμενον εις το στόμα κοινοί τον άνθρωπον, αλλά το εκπορευόμενον εκ του στόματος τούτο κοινοί τον άνθρωπον''
δηλαδή δεν έχει σημασία τι μπαίνει στο στόμα του ανθρώπου, τι τροφές τρώει, αλλά αυτο που έχει σημασία είναι αυτό που βγαίνει από το στόμα του ανθρώπου, τι λόγια λέει, και αν με αυτά ''τρώει την σάρκα του αδερφού του'' (με την κατάκριση, την συκοφαντία, τις ύβεις κτλ).
Αυτό συμβαίνει γιατί οι τροφές είναι δημιούργημα του Θεόυ ο οποίος ότι έφτιαξε το εφτιαξε καλό λίαν, και επομένως δεν υπάρχει κάποια ''ακάθαρτη'' τροφη εκ της δημιουργίας της.
Ακάθαρτη τροφή ορίζεται η τροφη που έχει προέλθει μετά από θυσία σε είδωλα (ειδωλόθυτα) σύμφωνα με τους αποστολικούς κανόνες (τους κανόνες τους οποίους θέσπισαν οι αποστολοι σε σύνοδο τους και αφορούσαν διάφορες απορίες-ερωτήματα που είχαν οι πιστοί) και αυτό δεν έχει να κάνει με την ίδια την τροφή καθε αυτήν αλλά για τον λόγο που τρώγεται (προς τιμή αυτών που θυσιαστηκε ).
Η εγκράτεια της τροφής δεν αποτελεί νηστεία αλλά λιτότητα στην διαίτα και η οποία μπορεί να γίνεται για διάφορους λόγους εκτός των πνευματικών.
Οταν συντρέχουν λόγοι υγείας, τότε η νηστεία δεν είναι υποχρεωτικη, μιας και η υγεία προέχει.
Αυτό έχει μείνει στην (χριστιανική) παράδοση με το '' ασθενης και οδοιπόρος αμαρτία ουκ έχει'' ( αν φάει σε περίοδο που πρέπει να νηστέψει).
Σαφώς και η εγκράτεια είναι μια αρετή και είναι επιθυμητή (παντού) και κάνει καλό στην ψυχή (και στο σώμα) αλλά οι λόγοι που οι χριστιανοί νηστευουμε δεν είναι για εγκράτεια όπως είπα αλλά για υπακοή, μιας και αν κάποιος φάει 2-3-4 πιάτα φασολάδα αλάδωτη (σε περίοδο που νηστευετε και το λαδι) αυτός έχει νηστέψει σε αντιδιαστολή με αυτόν που έφαγε μόνο ένα αυγό.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-01-18, 14:55
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Γνωρίζω τη Χριστιανική και τις φιλοσοφικες απόψεις για τη ψυχή και πως αυτή σχετίζεται με το είδος τροφής που επιλέγει κάνεις.Δεν επανέφερα το θέμα για συζητησουμε αυτα που διαβάσαμε από φιλοσοφικές ,μυητικες
και θρησκευτικές θεωρησεις τρίτων. Έχουμε κολλήσει σε αυτές τις θεωρησεις και δεν έχουμε πάει το θέμα παραπέρα, να δώσουμε άλλες ερμηνειες,άλλους λόγους, πιθανούς και μη...και δεν αναφέρομαι μόνο για τούτο το φορουμ,μιας και στην ουσία θεωρούμαι νέο μέλος με βάση τους σχολιασμούς μου.Θα προτιμούσα η συζήτηση να γίνει με βάση τις βιοματικες εμπειρίες και να ειπωθούν οι προσωπικες απόψεις. ..δεν έχει σημασία αν είναι "σωστές " η "λάθος" προς τρίτους, αλλά το πως αντιλαμβανεται και κατανοει μέσα του τη σχέση ψυχής και τροφής.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.