Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-08-15, 00:00
Το avatar του χρήστη BlackWolf
BlackWolf Ο χρήστης BlackWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekfighter98 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω ακούσει για ψυχικά βαμπίρ, δηλαδή για οντότητες που τρέφονται από την ψυχική ενεργεία των γύρων τους έτσι ώστενα ενδυναμωθούν για να μπορούν να επιτελέσουν διάφορες πνευματικές εργασίες όπως μαγεία
Τα ψυχικά βαμπίρ είναι απ όσο ξέρω αυτοί οι άνθρωποι που κάποιες φορές κάνουν αυτό που λέμε σου ''γ@μ@νε'' τη ψυχολογία και σε κάνουν να μην είσαι τόσο αφοσιωμένος στο στόχο σου. Πάντος απ όσο ξέρω δεν το κάνουν εσκεμμένα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
__________________
The great God of mine, is myself!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-03-17, 22:14
Mr.M Ο χρήστης Mr.M δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2017
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BlackWolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψυχικά βαμπίρ είναι απ όσο ξέρω αυτοί οι άνθρωποι που κάποιες φορές κάνουν αυτό που λέμε σου ''γ@μ@νε'' τη ψυχολογία και σε κάνουν να μην είσαι τόσο αφοσιωμένος στο στόχο σου. Πάντος απ όσο ξέρω δεν το κάνουν εσκεμμένα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
Blackwolf Ειμαι ενα ψυχικο βαμπιρ,η ταυτοτητα μου διαπυστωθηκε εδω μεσα,πες μου σε παρακαλω τι γνωριζεις γυρω απο το ζητημα αυτο???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-03-17, 16:07
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BlackWolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψυχικά βαμπίρ είναι απ όσο ξέρω αυτοί οι άνθρωποι που κάποιες φορές κάνουν αυτό που λέμε σου ''γ@μ@νε'' τη ψυχολογία και σε κάνουν να μην είσαι τόσο αφοσιωμένος στο στόχο σου. Πάντος απ όσο ξέρω δεν το κάνουν εσκεμμένα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.




Αυτό νομίζω είναι! ο "Στόχος"
χτυπάνε εκεί που θεωρούν ότι θα πρέπει να δίδεται έμφαση στην Νοήση.
Όταν για παραδειγμα κάπου γινεται υπερβολική συσσώρευση ενέργειας ή ύλης είναι πηγή απορρόφησης ενέργειας γιαυτους.
Γιαυτό τόνισα και στα προηγούμενα ποστ πως η στροφή στην φύση και η αναζήτηση εναλλακτικών μορφών ενέργειας είναι η πρόκληση του μέλλοντος.
Η λύση νομίζω είναι όταν απορροφουν υπερβολικά θετική ενέργεια να πρέπει και να την να την απελευθερωνουν σε αντίστοιχα έργα.
Το ίδιο να ισχύει και με την αρνητική ενέργεια.

Επίσης όταν τα βαμπίρ αυτά συγκεντρώνονται σε συλλογικοτητες και ανάλογα την ψυχολογική κατάσταση, και στα μέρη,που βρίσκονται απορροφουν απίστευτα ποσά ενέργειας.

Συμφωνώ και εγώ πως δεν το κάνουν εσκεμμένα τους βγαίνει αυθόρμητα..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-03-17, 18:00
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Προσωπικά πιστεύω στο μεταφυσικό,αλλά και στο παν μετρον άριστον. Θεωρώ ότι είναι ανούσιο να φτιάχνουμε οντότητες από κει που δεν υπάρχουν ή και ακόμη και αν υπάρχουν είναι όχι μόνο μη ωφέλιμο αλλά και επιβλαβές για άτομα που θέλουν να πείσουν τον εαυτό τους ότι για τα προβλήματα της καθημερινότητάς τους ευθύνεται το μεταφυσικό και όχι αυτοί ή απλά οι συγκυρίες της ζωής(σε πολύ λίγους τα πράγματα τους έρχονται όπως θέλουν). Τέτοια είναι κατά τη γνώμη μου και η κατάσταση που βιώνει ο φίλος Mr.M και το να τον ενθαρύνουμε εδώ λέγοντάς του πχ ότι η ατυχία κτλπ είναι χαρακτηριστικό των ψυχικών βαμπίρ και όχι απλά της ζωής είναι επιβλαβές για αυτόν. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι ο φίλος έχει κάποιο πρόβλημα(δεν είμαι γιατρός) πιστεύω όμως ότι αν κάποιος προσπαθεί να αντικαταστήσει ή να δικαιολογήσει την πραγματικότητα με τη βοήθεια του μεταφυσικού,μόνο κακό θα του κάνει και μπορεί να τον οδηγήσει τελικά σε κάποιο πρόβλημα(κυρίως ψυχολογικό).

Καλύτερα είναι λοιπόν να κρατάμε κάποιο μέτρο, να μην ενθαρύνουμε την αντικατάσταση της πραγματικότητας με το μεταφυσικό και να μην βγάζουμε απότομες και ίσως αβάσιμες διαπιστώσεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.