Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-07, 01:46
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Arrow Μ.Χ (Βασίλης Αλεξάκης)

Το πολυβραβευμενο απο τη Γαλλικη Ακαδημια βιβλιο του Βασιλη Αλεξακη με τιτλο "Μ.Χ" κυκλοφορει εδω και λιγες ημερες και στα ελληνικα απο τις εκδοσεις Εξαντας!





Δεν αμφισβητώ ότι οι πατέρες της Εκκλησίας δανείστηκαν κάποια ρητορικά σχήματα από τους αρχαίους συγγραφείς, απάντησε ο Βεζιρτζής. Υπήρξαν ωστόσο θανάσιμοι εχθροί της κλασικής παιδείας και του πολιτισμού των αρχαίων.[...] Ο διασυρμός του ελληνισμού από την Εκκλησία υπήρξε τόσο συστηματικός ώστε οι Έλληνες αναγκάστηκαν ν' αλλάξουν όνομα, να μετονομαστούν σε Ρωμαίους, Ρωμιούς ή Γραικούς. Σε ορισμένες τοιχογραφίες του Αγίου Όρους απεικονίζονται μαζί με τους αγίους και τους αγγέλους διάφοροι φιλόσοφοι, ο Αριστοτέλης, ο Πλάτων, ο Σωκράτης, ο Πυθαγόρας. Όλοι φορούν στέμμα, έχουν μακριές γενειάδες και είναι ντυμένοι σαν Βυζαντινοί πρίγκιπες. Βαστούν ο καθένας τους έναν πάπυρο όπου είναι γραμμένη μια πλασματική φράση, που διακηρύσσει, για παράδειγμα, την τρισυπόστατη φύση του Θεού.[...]

Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου


Η τιμη του φτανει εως και τα 17 ευρω και με λιγο παραπανω ψαξιμο ειτε στο διαδικτυο ειτε σε βιβλιοπωλεια μπορειτε να το βρειτε 2-3 ευρω χαμηλοτερα.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 01-12-07 στις 01:47
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-07, 00:43
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Συνεντευξη του Βασιλη Αλεξακη φιλοξενησε σημερα το φυλλο της Ελευθεροτυπιας:

Βασίλης Αλεξάκης

«Μιλά ελληνικά η Παναγία;»


Του ΧΡΗΣΤΟΥ ΣΙΑΦΚΟΥ



Υπάρχουν συγγραφείς που γράφουν για να ξορκίσουν τα φαντάσματά τους και άλλοι που γράφουν για να δημιουργήσουν καινούρια. Ο Βασίλης Αλεξάκης επιμένει ότι ο ρόλος του μυθιστορήματος, σε αντίθεση με το δοκίμιο ή τη δημοσιογραφία, δεν είναι να δίνει απαντήσεις αλλά να δημιουργεί νέα ερωτήματα.

Τα πιο πρόσφατα τα προτείνει ο ίδιος μεσ' από το «μ.Χ.» (εκδόσεις «Εξάντας»), βιβλίο που του χάρισε το Μεγάλο Βραβείο Μυθιστορήματος της Γαλλικής Ακαδημίας. Στη Γαλλία κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο, σ' εμάς πριν από λίγες μέρες. Οι πόλοι του είναι οι προσωκρατικοί φιλόσοφοι, η ορθοδοξία και το Βυζάντιο. Κι όμως, όλ' αυτά δοσμένα με χιούμορ, σασπένς και, όπως ο ίδιος λέει, ηπιότητα: ένας φοιτητής από την Τήνο που μελετά τους προσωκρατικούς φιλοσόφους, με μητέρα θεούσα, φιλοξενείται στην Αθήνα από μια πλούσια γηραιά κυρία, τη Ναυσικά, η οποία του ζητάει να βρει τον χαμένο αδελφό της που έχει γίνει μοναχός στο Αγιον Ορος. Ο νεαρός αρχίζει την έρευνα και μιλάει για τις μελέτες του τόσο στη Ναυσικά όσο και σε μια νεαρή θεούσα που τον έλκει ερωτικά, με αποτέλεσμα, προκειμένου να βρει τον δρόμο για το κρεβάτι της, να της λέει ιστορίες για το... άβατο, το οποίο και θα επισκεφθεί. Το μυθιστόρημα εξελίσσεται στην Αθήνα αλλά και στην Τήνο και στο Αγιο Ορος. Το νησί είναι οικείο στον Αλεξάκη. Η ορθοδοξία όμως;

«Δεν γράφω για πράγματα που ξέρω, αλλά για πράγματα που θέλω να μάθω. Π.χ. με τη "Μητρική γλώσσα" ανακάλυψα τους Δελφούς και ξαναβρήκα τα ελληνικά. Αυτή τη φορά ανακαλύπτω τους προσωκρατικούς, την ορθοδοξία και το Αγιον Ορος. Κάθε φορά ανακαλύπτω».

- Και μπολιάζετε έτσι τον συγγραφέα με τον δημοσιογράφο;

«Μα ακριβώς εκεί με βοηθάει η πείρα μου από τη δημοσιογραφία. Διότι για να γράψω αυτό το βιβλίο είδα άπειρους ανθρώπους και πέρασα άπειρες ώρες σε βιβλιοθήκες. Η ειρωνεία είναι πως, όταν ήμουν παιδί, κορόιδευα τη μάνα μου, που ήταν μάλλον θρήσκα. Τη ρωτούσα, όταν προσευχόταν στην Παναγία, πώς μπορούσε να είναι σίγουρη ότι μια αγράμματη κυρία από την Παλαιστίνη μιλούσε ελληνικά. Η μάνα μου γελούσε. Θιγόταν και λίγο, αλλά κάπου τη διασκέδαζε. Εν ολίγοις, είχα μεγαλύτερα περιθώρια ως προς τη θρησκεία από τον ήρωά μου, που η μάνα του είναι πιεστική».


- Στο «μ.Χ.» λέγονται πολλά πράγματα με το όνομά τους, ιδιαίτερα για ό,τι αφορά τη μοναστική ζωή.

«Ομως επειδή μ' ενδιαφέρει περισσότερο το μυθιστόρημα από την ιστορία, διατηρώ τις ισορροπίες. Π.χ. έχω άπειρα στοιχεία για τα οικονομικά των μοναστηριών, αλλά έδωσα ελάχιστα. Το μυθιστόρημα χρειάζεται ελαφρότητα και χιούμορ. Χειρίστηκα όσο μπορούσα πιο απαλά όλα τα θέματα, δεν φταίω όμως εγώ αν είναι βαρύτατα, αν η Ορθοδοξία έχει διαλύσει και διασύρει τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Συμβαίνουν εξωφρενικά πράγματα στην Ελλάδα μας που τείνει να έχει ένα είδος μουσουλμανικής συμπεριφοράς».

- Το βιβλίο επίσης καταδεικνύει ότι δεν υπάρχει συνέχεια του ελληνισμού στο Βυζάντιο.

«Μα, επρόκειτο για ξένο, θεοκρατικό κράτος, για μια δικτατορία στην οποία το ελληνικό της στοιχείο ήταν πάρα πολύ αδύναμο, σχεδόν ανύπαρκτο επί αιώνες. Η Κωνσταντινούπολη ήταν η πρωτεύουσα της Ανατολικής Ρώμης. Ο μέσος Ελληνας μπορεί να φαντάζεται ότι ο Μέγας Κωνσταντίνος ήξερε ελληνικά, κάτι που όμως δεν συνέβαινε. Λατινικά μιλούσαν, τόσο αυτός όσο και η Αγία Ελένη. Κι έπειτα, πώς θεωρείται άγιος κάποιος που έσφαξε τον έναν του γιο και έπνιξε την πρώτη του γυναίκα μέσα σε βραστό νερό; Αν αντιμετωπίσεις την ιστορία με ψυχραιμία και όχι υπό το πρίσμα του χριστιανισμού, μπορεί και να ανακαλύψεις ότι ο Κωνσταντίνος εκμεταλλεύθηκε τη θρησκεία προκειμένου να συσπειρώσει όλους αυτούς τους πληθυσμούς. Ετσι δημιουργήθηκε και το Αγιον Ορος. Διότι χάνοντας έδαφος το Βυζάντιο προς την Ανατολή, προσπάθησε να κερδίσει προς τη Δύση, στα Βαλκάνια, δημιουργώντας ένα σημαντικό πνευματικό κέντρο, που εν τέλει λειτούργησε θαυμάσια».

- Αληθεύει ότι οι χριστιανοί κυνήγησαν περισσότερο τους Εθνικούς, από ό,τι είχαν κυνηγήσει εκείνους οι Ρωμαίοι;

«Είναι γνωστότατη ιστορική αλήθεια. Μόνο στην Ελλάδα δεν την ξέρουμε. Ηδη τον 18ο αιώνα δημοσιεύθηκε η πρώτη σοβαρή μελέτη σχετικά με τους διωγμούς. Οι Ρωμαίοι, όπως και οι Ελληνες, ήταν πολυθεϊστές. Δέχονταν πολύ εύκολα νέους θεούς. Κάθε πόλη έκανε την επιλογή της από τον αχταρμά των θεών, προσέθετε και δυο τρεις ξένους, σου έβαζε κι έναν ναό αφιερωμένο στον άγνωστο θεό και πάει λέγοντας. Ο φανατισμός εισάγεται αναγκαστικά από τον μονοθεϊσμό, ο οποίος αμφισβητεί την πολιτική εξουσία, αφού υπάρχει ένας θεός που θέλει δικές του όλες τις εξουσίες και που ορίζει τα πάντα. Ο φανατισμός των χριστιανών προκάλεσε τη ζωηρή αντίδραση της Ρώμης. Τον ίδιο τον Χριστό θα τον δέχονταν χωρίς πρόβλημα. Οταν οι χριστιανοί πήραν την εξουσία, εξαπέλυσαν άγριο πόλεμο εναντίον των Εθνικών. Κάτι που η ελληνική παιδεία αγνοεί εντελώς. Τους εκτελούσαν στον σταυρό. Από το 360 μ.Χ. στο Βυζάντιο θανατώνεται όποιος εξακολουθεί να λατρεύει τους παλιούς θεούς. Η Ελλάδα αντιστάθηκε σ' αυτή τη λαίλαπα σε σημείο να εκχριστιανιστεί η Μάνη μόλις τον 10ο μ.Χ. αιώνα. Το 450 μ.Χ. οι Αθηναίοι γιόρταζαν ακόμα τα Παναθήναια».


- Και η σημερινή Ελλάδα;

«Το γεγονός ότι δεν έχει γίνει διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους, το γεγονός ότι τα μαθήματα αρχίζουν με προσευχή, ότι γίνεται αγιασμός στα σχολεία και ότι επιβάλλουν στην ουσία τα θρησκευτικά ως ένα μάθημα κατηχητικού και όχι ως ένα μάθημα για τις θρησκείες, δίνει το πρόσωπο της σημερινής Ελλάδας, ασχέτως αν υπάρχει και μια άλλη που μειοψηφεί. Αναφέρομαι σε εκείνη που έκανε την επανάσταση του 1821, την επηρεασμένη από τον Διαφωτισμό, που επανέφερε τους φιλόσοφους, που αισθανόταν υπερήφανη για την καταγωγή της από τους αρχαίους Ελληνες και η οποία είχε αμφισβητήσει τη θρησκεία. Ομως η επανάσταση έμεινε μισή. Απελευθερωθήκαμε από τους Οθωμανούς αλλά όχι και από το Βυζάντιο».

- Εδώ ή στο Παρίσι γράψατε το βιβλίο;

«Οταν το βιβλίο έχει ελληνικό θέμα, θέλω να βρίσκομαι στην Ελλάδα».

- Εξακολουθείτε να ζείτε ανάμεσα σε Αθήνα, Τήνο και Παρίσι;

«Εχει προστεθεί και η δημοκρατία της Κεντρικής Αφρικής, όπου πήγα αρχικά για να γράψω τις "Ξένες λέξεις" και μια δεύτερη φορά όταν το βιβλίο κυκλοφόρησε. Τις δέχτηκαν πανηγυρικά, διότι μιλάω για τη γλώσσα τους, η οποία δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ στη λογοτεχνία. Γράφουν στα γαλλικά. Το βιβλίο κυκλοφόρησε πρώτη φορά δίγλωσσο και στα σάνγκο».

- Και σινεμά; Εχετε καιρό να κάνετε;

«Μια ταινία θέλει δυο χρόνια, όσο και ένα μυθιστόρημα. Και το ερώτημα είναι αν θυσιάζω ένα μυθιστόρημα για μια ταινία. Δεν νομίζω πως είναι σκόπιμο. Ωστόσο νοσταλγώ τον κινηματογράφο όπως και το χιουμοριστικό σχέδιο, με τον ίδιο τρόπο που νοσταλγώ και την παιδική μου ηλικία. Για μένα ο κινηματογράφος και το σχέδιο είναι δυο πράγματα ανάλαφρα, που με διασκεδάζουν. Αλλωστε πρόσφατα από τις εκδόσεις "Μίνωας" κυκλοφόρησε το "Μήπως πρέπει να κλείνουμε τα σιντριβάνια όταν βρέχει;", βιβλίο με χιουμοριστικά και όχι μόνο σκίτσα μου. Για ό,τι αφορά πάντως τον κινηματογράφο, νομίζω πως έχω βρει μια μέση λύση: Εχω αρχίσει να ασχολούμαι με το θέατρο. Με τον Κωνσταντίνο Τζούμα κάναμε το «Εγώ δεν», μια σειρά από μονολόγους που τελικά είχαν επιτυχία. Τώρα τελείωσα ένα άλλο θεατρικό που ίσως παιχτεί ως συμπαραγωγή στο Φεστιβάλ Αθηνών του χρόνου. Είναι μια παρωδία της "Φαίδρας" 2.000 χρόνια αργότερα: Εχει βρεθεί μαζί με την υπηρέτριά της σ' ένα έρημο νησί και παίζεται εκεί ένα είδος Γκοντό. Ο τίτλος του έργου είναι "Μη με λες Φωφώ". Θα μπορούσε να γίνει και ταινία».

- Ετοιμάζετε και νέο βιβλίο;

«Πάντα έχω το άγχος του επόμενου βιβλίου. Αλλωστε από αυτό ζω. Κι όταν δεν γράφω, δεν είμαι καλά. Δεν με διασκεδάζει, φαίνεται, αρκετά η ζωή. Ποτέ δεν μπορώ να πω ότι είμαι πολύ καλά. Είμαι όμως πολύ καλύτερα, όταν παράλληλα με τη ζωή μου προχωρεί και μια φανταστική ιστορία»



Πηγη
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 25-12-07 στις 00:48
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.