Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-06-06, 12:06
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Προεπιλογή

Έχω ακούσει ότι λένε να κάνουν τα δωρεάν ιδρύματα ιδιωτικά αυτό δεν είναι καλό. Αλλά αν είναι να κάνουν και ιδιωτικά πιστεύω ότι θα είναι αρκετά καλό διότι θα υπάρξει ανταγωνισμός μεταξύ ιδιωτικών και δημοσιών ιδρυμάτων και έτσι θα σφίξουν μερικοί κόλοι καθηγητών που κατ' εμέ δεν πρέπει να διδάσκουν διότι απλούστατα δεν κάνουν για καθηγητές(όσοι πήγαν σε σχολές εδώ ή στην επαρχία καταλαβαίνουν τι εννοώ).

Αλλά θα γίνει αυτό που είπε η αντωνία, μου φαίνεται, ότι όσοι έχουν χρήματα θα πάνε στα ιδιωτικά διότι θα έχουν καλύτερη εκπαίδευση(δεν είναι απόλυτο αυτό). Για παράδειγμα στο λύκειο πηγαίνουμε φροντηστήριο για να κάνουμε τα ίδια μαθήματα που κάνουμε και στο σχολείο ώστε να τα καταλάβουμε επειδή στα σχολεία απλούστατα δεν μας τα δίνουν να τα καταλάβουμε.Όμως και στα φροντηστήρια υπάρχουν καθηγητές που δεν μπορούν να τα μεταδώσουν και καταντάει όπως το σχολείο.
Παλιά 09-06-06, 12:39
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Από τη στιγμή που έχει γίνει εντελώς απαραίτητο το φροντιστήριο, δεν μπορούμε να μιλάμε για δωρεάν παιδεία.
Mιχάλη να προσθέσω σε αυτά που έγραψα σε προηγούμενα post ότι θα μπορούσε να καθιερωθεί, κάθε μαθητής να πληρώνει ένα ευτελες ποσό π.χ. 20€ τον μήνα ώστε οι καθηγητές να έχουν μία καλή άυξηση στον μισθό τους.Φυσικά να καταργηθει η μονιμότητα και όποιος συλληφθεί να παραδίδει "ιδιαίτερα" να απολύεται.
Να υπάρχει αριθμημένο δελτίο παραπόνων απο τους μαθητές όπου ανώνυμα να μπορούν να κάνουν παράπονα η αιτήματα και από το οποίο κάθε μήνα αντίγραφο να στέλνεται στο υπουργείο παιδείας ώστε να αξιολογούνται οι καθηγητές.
Ούτε απεργίες ούτε αποχές και καταλήψεις χρειάζονται.Το μόνο που χρειάζεται είναι οργάνωση και κέφι για δουλειά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagkri : 09-06-06 στις 12:41
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-06, 13:04
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned

Περιοχή: Mandri
Προεπιλογή

Ένα μικρό σχόλιο.
Εγώ δεν πήγα στο πανεπιστήμιο και έτσι δεν ξέρω ακριβώς την κατάσταση.
Απλά ένα σχόλιο θέλω να κάνω.
Δεν έχω ουσιαστικά πρόβλημα να γίνουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, άλλωστε είχα και εγω την δυνατότητα να πάω αν και θα πήγαινα τσάμπα λόγο υπηκοότητας δεν πήγα.
Αλλά αν το πρόβλημα είναι οι καθηγητές και οι φοιτητές, η λύση είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια; Αν το πρόβλημα είναι οι φοιτητές που φεύγουν στο εξωτερικό, η λύση είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια; Αν το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται τα πανεπιστήμια για την πολιτική τους καριέρα η λύση είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια; Αν κάποιοι εκμεταλλεύονται το άσυλο των πανεπιστημίων ΑΠΑΙΤΩ και ξαναλέω ΑΠΑΙΤΩ να μην υπάρχει άσυλο για τους Βουλευτές.
Αυτά.
Τα μεγάλα μυαλά και οι σπουδαίοι άνθρωποι, δεν έχει σημασία τι θα τελειώσουν και αν θα τελειώσουν οτιδήποτε. Θα φανούν. Θα λάμψουν. Το θέμα είναι η κοινωνία, αυτή η κοινωνία που δεν μπορεί να βρει λύσεις για τα προβλήματα του, που δεν πίστεψα ποτέ ότι είναι θέμα λύσης προβλημάτων τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα αφήσει να πάρουν την θέση που τους ανήκει;
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-06, 13:31
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Αλλά αν το πρόβλημα είναι οι καθηγητές και οι φοιτητές, η λύση είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια; Αν το πρόβλημα είναι οι φοιτητές που φεύγουν στο εξωτερικό, η λύση είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια; Αν το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται τα πανεπιστήμια για την πολιτική τους καριέρα η λύση είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια;
Ναι
Παράθεση:
Αν κάποιοι εκμεταλλεύονται το άσυλο των πανεπιστημίων ΑΠΑΙΤΩ και ξαναλέω ΑΠΑΙΤΩ να μην υπάρχει άσυλο για τους Βουλευτές.
Όσο υπάρχει ένα κακό θα πρέπει να υπάρχει και το άλλο;
Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε
Παράθεση:
Τα μεγάλα μυαλά και οι σπουδαίοι άνθρωποι, δεν έχει σημασία τι θα τελειώσουν και αν θα τελειώσουν οτιδήποτε. Θα φανούν. Θα λάμψουν.
Οχι πάντα η μάλλον οχι τις περισσότερες
φορές.
Παράθεση:
Το θέμα είναι η κοινωνία, αυτή η κοινωνία που δεν μπορεί να βρει λύσεις για τα προβλήματα του, που δεν πίστεψα ποτέ ότι είναι θέμα λύσης προβλημάτων τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα αφήσει να πάρουν την θέση που τους ανήκει;
Μόνο αν δέν θιχτούν συμφέροντα φίλε, και για αυτό τον λόγο άν όλα δουλέυουν μέσα από συμφέρον (δηλαδη ιδιωτικοποίηση) θα αναδειχτούν οι ικανοί και θα πεθάνουν οι ανίκανοι.
Παλιά 09-06-06, 14:07
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned

Προεπιλογή

Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα τοποθέτηση από ένα blog που αναδημοσιεύτηκε στον ημερήσιο τύπο και προκάλεσε ποικίλες συζητήσεις κι αντιδράσεις:

e-roosters 1

Συνέχεια δόθηκε κι εδώ:

e-roosters 2

Μόλις εχτές έμαθα ότι πολλοί από τους "συνδικαλισμένους" φοιτητές έχουν φρικάρει και θεωρούν "προδότες" ένα κατεξοχής "αριστερό" blog που υποτίθεται ότι τους στήριζε (πλάνη οικτρή...)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-06, 16:08
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Ρόδος
Angry

Συγγνώμη που μιλώ λίγο άσχημα, αλλά τα δύο μεγάλα κόμματα μου τα έχουν πρήξει...

Καταρχάς!!! Αν είναι δυνατόν...!!! Τι θέλετε κάποιοι από εδώ να καταργηθεί το φοιτητικό άσυλο που κατακτήθηκε με το αίμα πολλών αθώων φοιτητών;!;! Ε... ΟΧΙ!!! Δεν πρέπει να καταργηθεί επειδή ένα πολύ μικρό ποσοστό φοιτητών το χρησιμοποιούν αρνητικά!!!
Ή θέλετε να κόβονται στην τρίτη προσπάθεια;;;
Δε θα μιλήσω για εμένα... Ο ξάδερφός μου είναι φοιτητής στην ΑΣΟΕΕ στο 3ο έτος. Αρίστευε από την α γυμνασίου μέχρι και την α λυκείου. Στην τρίτη λυκείου αρίστεψε με βαθμό πάνω από 19,3 περίπου (δεν θυμάμαι καλά) και στις πανελλήνιες πήρε 17,7 περίπου. Είναι πραγματικά πολύ έξυπνος. Είναι από οικογένεια με γονείς στην ουσία εν διαστάσει επί πολλά έτη. Τα οικονομικά τους είναι χάλια. Είναι από πολύτεκνη οικογένεια. Αν αυτός ο άνθρωπος αναγκαστεί να πληρώσει δίδακτρα τον επόμενο χρόνο γύρω στα 5000€, δεν θα συνεχίσει. Και θα μου πείτε δεν θα πάρει υποτροφία; Πως να πάρει υποτροφία που οι καθηγητές πότε έρχονται και πότε όχι...; Δεν είναι όμως αμαρτία να μην συνεχίσει; Οχι μεταπτυχιακό, ούτε το πτυχίο δεν θα πάρει...

Και έστω ότι ο νόμος αυτόν δεν τον "πιάνει"... Εγώ τι θα κάνω; Αν περιμένω μία υποτροφία, το μέλλον μου είναι πολύ αβέβαιο... Ποιος ξέρει πως θα τα πάω σε λίγο στις πανελλήνιες...

Όσο για την άποψη μου στα ιδιωτικά σχολεία και πανεπιστημια εξωτερικού δεν είναι και η καλύτερη... Αφού πληρώνεις εγώ το βλέπω σαν λάδωμα...
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-06, 16:59
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Το παρών σύστημα υπάρχει επί δεκαδες χρόνια και απέτυχε παταγωδώς. Αυτό σημαίνει πως πρεπει να υπάρχουν ριζικές αλλαγές.

Δεν πάει αλλο με τους αιώνιους φοιτητές... (και ναι, υπάρχουν αιώνιοι φοιτητές που λόγω οικογενειακών και άλλων προβλημάτων αργουν να τελειώσουν, αλλα οι περισσότεροι αιώνιοι είναι άχρηστοι. Για οσους έχουν προβλήματα, μπορουν να υπάρχουν αναλογες διατάξεις.)

Σε κάθε μάθημα που έδινα υπήρχαν στην αίθουσα 200-250 ατομα. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; Αδυναμία να υπάρχουν προφορικές εξετάσεις + γραπτές εργασίες σε κάθε μάθημα (πολύ καλύτερη ποιότητα από τις γραπτες εξετάσεις). Επιπολαιότητα στις διορθώσεις γραπτών (φανταστείτε να κάθεστε να διορθώνετε 200 γραπτά...). Κατα συρροήν αντιγραφές (αντε να ελεγχθούν 200 άτομα).... Απλά πράγματα.

Επιτέλους οι καθηγητές και τα πανεπιστήμια πρεπει να αξιολογούνται... Κακό και αυτό; Μερικοί έχουν μπει εκεί με μέσα, κάνουν πως διδάσκουν, έχουν μηδενική συνεισφορά στην έρευνα κλπ κλπ, έχουν κομπλεξ με φοιτητές (βλέπε κόντρες καθηγητών Φυσικού-Χημικού Αθήνας... Οι Φυσικοι κατακρεουγουν τους Χημικούς στις εξετάσεις και το αντίστροφο... λόγω μεγαλομανείας...). Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την επιθετικότητα καθηγητών και (ψευτο)φοιτητών εναντι στην αξιολόγηση! Αν είναι τόσο αθώοι, αλοβητοι θα βγουν, τι τους πειράζει;

Ιδιωτικά πανεπιστήμια; ΟΚ, ας υπάρχουν, αρκει να μην καταργηθούν τα δημόσια. Ναι, ξέρω πληρωμή και εκπαίδευση ως ενός σημείου δεν ταιρίαζουν... Αλλά κάπου πρεπει να υπάρχει και φιλότιμο. Όλη η Ευρώπη και ο κόσμος είναι γεμάτος επι πληρωμή Πανεπιστήμια. Συγκρίνεται το δικό τους έργο με αυτό των Ελληνικών. Συγκρίνεται το έργο δημοσίων πανεπιστημίων που υπάρχουν σε χώρες με ιδιωτικά πανεπιστήμια. Φτάνει επιτέλους να απορρίπτονται οφθαλμοφανείς λύσεις στην Ελλαα με τη λογική οτι "αν κάνουμε αυτό, καλο ακούγεται... Αλλά μην το κάνουμε γιατί κάποιος θα κλέψει". Αυτό μας έχει καταστρέψει! Εδώ τα κομματα εντός βουλής θεσπισαν μερικά εκατομμύρια ευρώ ανα μήνα στο καθένα, με την αιτιολογία... να μην είναι ευάλωτοι οι βουλευτές τους σε ρουσφέτια! Ελεος!

Όπου υπάρχει ανταγωνισμός, υπάρχουν απάτες, αλλά υπάρχουν και καλύτερα αποτελεσματα. Και όταν τα ζυγίσουμε όλα μαζί, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα πρεπει να δούμε τι υπερισχύει και να διαλέξουμε αυτό. Και αν είμαστε υποψιασμένοι για τις απάτες, τότε πρεπει να παλέψουμε για διατάξεις που θα τις περιορίσουν, αντι να καταργούμε εντελώς την οφθαλμοφανή λύση.

Και εν τέλει, επαναλαμβάνω οτι είπα και στην αρχη. Οι καθηγητές και οι φοιτητές είχαν επι δεκαετίες ελευθερία για απεριοριστη φοίτηση, έλλειψη αξιολόγησης, δωρεάν βιβλία και ένα κάρο πλεονεκτήματα τα οποια παλεύουν να τα κρατήσουν τώρα. Και τι πέτυχαν...; Ένα απέραντο μπαχαλο με μερικές εξαιρέσεις που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα...
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-06, 17:23
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned

Περιοχή: Αργολίδα
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον Ηλία και σχεδόν με όλους τους προλαλήσαντες. Θα επιμείνω λίγο περισσότερο στις φοιτητικές οργανώσεις - παρατάξεις, γιατί θεωρώ πως φέρουν ένα καθοριστικό μέρος της ευθύνης. Ποτέ δεν βγήκαν στους δρόμους για ουσιαστικούς λόγους, παρά υποκινούσαν τους φοιτητές για τα κομματικά τους συμφέροντα. Ποτέ δεν μίλησαν, δεν διαμαρτυρήθηκαν για το αίσχος των παράνομων μετεγγραφών από πανεπιστήμια του εξωτερικού, ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκαν για την ευνοϊκή μεταχείριση υποψηφίων που δήθεν έπασχαν από δυσλεξία και για δεκάδες άλλα ζητήματα που αφορούν τους ίδιους και την ίδια την Παιδεία. Αυτοί πρέπει να απομονωθούν από τους ίδιους τους φοιτητές.
Η έννοια του ασύλου είναι ιερή από παλιά, όμως κάτι πρέπει επιτέλους να γίνει όταν ορισμένοι (οι λεγόμενοι γνωστοί άγνωστοι, όρος που κυριολεκτικά μου σπάει τα νεύρα και τον θεωρώ εντελώς ηλίθιο) την εκμεταλλεύονται.
Οι καθηγητές πρέπει να αξιολογούνται, όπως και όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι. Αρκετά με τους τεμπέληδες που κρύβονται πίσω από τη μονιμότητα. Υπάρχει πολύς άνεργος κόσμος που έχει όρεξη για δουλειά, αν οι ίδιοι δεν έχουν.
Αρκετά με τους αιώνιους φοιτητές. Να αξιολογούνται κι εκείνοι και κάποια στιγμή ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. Εντάξει αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι (κοινωνικοί, λόγοι υγείας κτλ) αλλά στην πλειοψηφία είναι άτομα που βαριούνται. Ας συνεχίσουν τη βαρεμάρα σπίτι τους. Υπάρχουν πολλά παιδιά που θέλουν να σπουδάσουν και οι "κύριοι" τους κρατούν τη θέση. Αδικία.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-06, 17:24
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Smile Brought us this new knife...

Παράθεση:
Ιδιωτικά πανεπιστήμια; ΟΚ, ας υπάρχουν, αρκει να μην καταργηθούν τα δημόσια. Ναι, ξέρω πληρωμή και εκπαίδευση ως ενός σημείου δεν ταιρίαζουν... Αλλά κάπου πρεπει να υπάρχει και φιλότιμο. Όλη η Ευρώπη και ο κόσμος είναι γεμάτος επι πληρωμή Πανεπιστήμια. Συγκρίνεται το δικό τους έργο με αυτό των Ελληνικών. Συγκρίνεται το έργο δημοσίων πανεπιστημίων που υπάρχουν σε χώρες με ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Με ερέθισμα αυτήν την τοποθέτησι του αγαπητού Ηλία,θα ήθελα να πω τα εξής:Το πρόβλημα δεν είναι εξ αρχής να υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια.Θέλω να πω πως δεν δαιμονοποιούμε τον ιδιωτικό τομέα,όπως κάμνουν οι αγαπητοί κομμουνιστές...Είναι στοιχειώδες στην οικονομική επιστήμη,και θα χρειαστεί να το πω διότι έχουμε ως έθνος και λαότης μηδαμινή παιδεία επί αυτής(και ντροπή μας βέβαια )ότι σαφώς πάντοτε η ιδιωτική επιχειρηματική πρωτοβουλία συνυπάρχει με την δημόσια.Αυτό να φαντασθείτε το υποστηρίζει ακόμη και ο γνωστός "φιλόσοφος του κατεστημένου"των Η.Π.Α.,γνωστός νεοφιλελευθερος και
"νεοσυντηρητικός" υποστηρικτής επί σειρά ετών των..."γερακιών του πενταγώνου"και του Μπους με το δόγμα του προληπτικού πολέμου κ.λπ. Φράνσις Φουκουγιάμα(βλ.συνέντευξή του στο τρέχον τεύχος του περιοδικού"Νέα πολιτική"),ο οποίος λέγει συγκεκριμένα ότι πρέπει να υπάρχει ισχυρό κράτος και ρυθμίσεις(κρατικός παρεμβατισμός με άλλα λόγια,στην οικονομική ορολογία)...Αλλά,η εκπαίδευσι δεν είναι εμπόρευμα,δεν έχει αφελείς...επιχειρηματικούς,κερδοσκοπικούς στόχους...Σαφώς,δεν μπορούμε επομένως να μιαίνουμε τις "ιερές"-τροπόν τινά-μας Ακαδημίες με τα παρακμιακά και νεοφιλελεύθερα συμφέροντα της ιλαροτραγικής εποχής μας...

Πέραν αυτού,όμως,υπάρχει και το ζήτημα ότι τα δημόσια πανεπιστήμια θα χρηματοδοτούνται αναλόγως με το πόσο εξυπηρετούν κάποια συμφέροντα παρηκμασμένων και μαμμωνολατρών ιδιωτών,τα συμφέροντα της αγοράς,τα οποία εκφράζουν κατά την άποψί μου λαικισμό και χυδαισμό...Με αυτή τη λογική,μπορεί να ζητηθεί οτιδήποτε.Ας βάλουμε λίγο την φαντασία μας να εργασθεί...Τι νοσηρό κάνει θραύση σήμερα στην αγορά;...Οποιοσδήποτε μπορεί να καταλάβει για ποία παρακμή ομιλούμε...Άλλωστε,είναι τοις πάσι γνωστό(ακόμη και στον πιο ανόητο και λόγω ευνοιοκρατίας ανακηρυγμένο πανεπιστημιακό διδάσκαλο)πως οι επιχειρήσεις έχουν τομείς στους οποίους το προσωπικό καταρτίζεται στο ειδικό αντικείμενό της εργασίας του.Το πανεπιστήμιο θα πρέπει να δίδει γενικές γνώσεις,να παραγάγει ανθρώπους με ανοικτούς(με την καλή έννοια)πνευματικούς ορίζοντες,σφαιρικώς,θεωρητικώς μορφωμένους.Αυτή η βδελυκτή και ζωώδης χρησιμοθηρία(εφ'όσον ακόμη και τα ζώα εκπαιδεύονται,ας θυμηθούμε τα σκυλιά που μπορούν να εντοπίζουν ναρκωτικές ουσίες...)με βρίσκει κάθετα αντίθετο...Ωρισμένοι εντολοδόχοι πολιτικοί και λοιποί δεν θα διαλύσουν ό,τι καλό έχει απομείνει σε αυτήν την πατρίδα...

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-06, 17:32
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Angry Να διαβάσουμε μήπως και το νομοσχέδιο;

Λοιπόν, προσωπικά πιστεύω ότι την ουσία της όλης κατάστασης την έχει πιάσει ο Tsilof. Το χειρότερο στην όλη κατάσταση είναι η παραπληροφόρηση και από ότι βλέπω ακόμα και στη δική μας κοινότητα δεν απουσιάζει.
Θα κάνω μία απλή ερώτηση: Διάβασε κανένας αλήθεια το νομοσχέδιο ή νόμο- πλαίσιο για το οποίο γίνεται αυτή η φασαρία; Και κυρίως εσύ excellent, μιας και αισθάνεσαι οργή για αυτές τις κινήσεις.

Έως τώρα έγινε λόγος για αρκετά: για κατάργηση ασύλου, για μη δωρεάν παιδεία, για κόψιμο του φοιτητή στην 3η προσπάθεια και για άλλα τινά. Να δούμε όμως και τι λέει το νομοσχέδιο πάνω στα παραπάνω;

------------------------------------------------------------------------

Άσυλο:
Το άσυλο δεν καταργείται, δεν έχει γίνει καμία μα καμία νύξη μήτε καν προσπάθεια να τεθεί τέτοιο θέμα στην παρούσα νομοθετική κίνηση. Το τροποποιημένο νομοσχέδιο αναφέρει ξεκάθαρα:

Η παράγραφος 6 του άρθρου 2 του Ν. 1268/1982 αντικαθίσταται ως εξής:

«Το όργανο αυτό είναι το Πρυτανικό Συμβούλιο με δικαίωμα ψήφου όλων των μελών του. Οι αποφάσεις θα λαμβάνονται με πλειοψηφία των 2/3 των παρόντων. Ο Πρύτανης μπορεί να παραπέμψει το θέμα στη Σύγκλητο, που συγκαλείται εκτάκτως και αποφασίζει επίσης με πλειοψηφία των 2/3 των παρόντων.»

Εδώ λοιπόν βλέπετε κατάργηση του ασύλου; Η όποια αλλαγή γίνεται ώστε να προστατευτεί ο πανεπιστημιακός χώρος, όπως και οι ίδιοι οι φοιτητές, οι χώροι διδασκαλίας, οι βιβλιοθήκες, τα εργαστήρια, κλπ. από τους γνωστούς- άγνωστους που 3-4 φορές κάθε χρόνο βρίσκουν άσυλο στο πανεπιστήμιο για να το καταστρέψουν, να κάψουν αυτοκίνητα, να σπάσουν μαγαζιά κλπ..
Το επιχείρημα που ακούγεται: δεν είναι δυνατόν να καταργηθεί το άσυλο γιατί κατακτήθηκε με αγώνες.
1ον: το άσυλο δεν καταργείται, υπό όρους αναστέλλεται για συγκεκριμένες περιπτώσεις.
2ον: το αίμα που χύθηκε και οι αγώνες που δόθηκαν, έγιναν για κάποιους ανώνυμους, δειλούς και τυχοδιώκτες που όποτε βρίσκουν ευκαιρία καταστρέφουν την περιουσία της πανεπιστημιακής κοινότητας(στην οποία ανήκουν και οι φοιτητές);
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να συνεχίσω ως προς το άσυλο.

Τρεις αποτυχημένες προσπάθειες:
Ως προς αυτό το επιχείρημα- υστερία τώρα, όπου η παραπληροφόρηση δίνει τα ρέστα της.
Το επιχείρημα: αν κοπείς τρεις φορές σε διώχνουν.
Αν κάποιος έχει ένα επιχείρημα ως προς τη στήριξη αυτού παρακαλώ να το καταθέσει. Εγώ, το μόνο που έκανα, είναι να μελετήσω το νόμοπλαίσιο για το οποίο γίνεται τέτοιος ντόρος. Και στο νομοπλαίσιο αναφέρεται ξεκάθαρα:

(Β) Η παράγραφος 8 του άρθρου 9 του Ν. 2083/1992 αντικαθίσταται ως εξής:

«8. (α) Μετά από τρεις αποτυχημένες εξετάσεις σε ένα μάθημα, ο φοιτητής, αν το ζητήσει εγγράφως ένα μήνα τουλάχιστον πριν από την επόμενη εξεταστική περίοδο, εξετάζεται κατά την περίοδο αυτή από τριμελή επιτροπή. Με την ίδια αίτηση ο φοιτητής δικαιούται να ζητήσει την εξαίρεση του εξεταστή από την τριμελή αυτή επιτροπή. Το τελευταίο αυτό αίτημα εξετάζεται από το Δ.Σ. ή τη Γ.Σ. του Τμήματος, που λαμβάνει υπόψη τυχόν πρόσθετες προϋποθέσεις που προβλέπονται στον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας του Τμήματος.

(β) Ο φοιτητής δικαιούται, αν θεωρεί ότι αδικήθηκε, να έχει πρόσβαση στο διορθωμένο γραπτό του. Η πρόσβαση στα γραπτά εξετάσεων γίνεται σύμφωνα με πρόγραμμα που καταρτίζει ο διδάσκων μετά τη διόρθωση των γραπτών.»

Γίνεται πουθενά λόγος ότι μετά από 3 προσπάθειες ο φοιτητής διώχνεται; Πουθενά. Ο φοιτητής μπορεί να δώσει το μάθημα όσες φορές θέλει, απλά μετά την 3η αποτυχημένη προσπάθεια εφόσον το θέλει μπορεί να εξεταστεί από 3μελή επιτροπή ώστε να προστατευτεί π.χ. από κάποιον κολλημένο καθηγητή που κόβει το 90% των φοιτητών, ή από κάποιον καθηγητή που έχει προσωπική έριδα μαζί του.
Η συγκεκριμένη αλλαγή στο νομοσχέδιο δεν είναι κατά του φοιτητή, αλλά διασφαλίζει τα δικαιώματα του.
Αυτό είναι ύπουλη παραπληροφόρηση και όμως.. όποιος διαβάσει έστω μία φορά το νομοπλαίσιο μπορεί να την εντοπίσει.
Αρκετά όμως νομίζω ότι είπαμε και για αυτόν το "μύθο".

Κατάργηση δωρεάν παιδείας:
Και τέλος, παιρνάμε και στο άλλο επιχείρημα: καταργείται η δωρεάν παιδεία. Και σε αυτό το σημείο θα ζητήσω τα επιχειρήματα όσων υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Ο νόμος πλαίσιο αναφέρει ξεκαθαρα:

(A) Στο άρθρο 23 του Ν. 2083/1992, όπως αντικαταστάθηκε από την παράγραφο 5 του άρθρου 41 του Ν. 2413/1996, προστίθεται μετά το εδάφιο (ε) νέο εδάφιο ως εξής:

«Στους προπτυχιακούς φοιτητές παρέχονται από τα ιδρύματα στα οποία φοιτούν ανταποδοτικές υποτροφίες με την υποχρέωση εκ μέρους των φοιτητών προσφοράς εργασίας με περιορισμένη απασχόληση σαράντα (40) ωρών μηνιαίως σε διάφορες υπηρεσίες του Πανεπιστημίου. Η έκταση, η διαδικασία και οι προϋποθέσεις χορήγησης των ανταποδοτικών υποτροφιών καθορίζονται από τον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας του κάθε Πανεπιστημίου ή με ειδική κανονιστική πράξη της Συγκλήτου.»

(Β) Προστίθεται άρθρο ως εξής:

«Σε κάθε Σχολή ιδρύεται υπηρεσία υποδοχής πρωτοετών φοιτητών, με στόχο την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών προς αυτούς για την ομαλή μετάβαση από τη δευτεροβάθμια στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.»

Με λίγα λόγια, προστίθονται διατάξεις και παραγράφους στο νομοσχέδιο όπου υποχρεώνουν τα πανεπιστήμια να οργανωθούν κατά τέτοιο τρόπο ώστε να υπάρχουν υποτροφίες, αλλά και ενδοπανεπιστημιακή απασχόληση με ανταμοιβή για όσους επιθυμούν και δεν έχουν τα χρήματα να σπουδάσουν.
Επίσης, ήδη να αναφέρω ότι είμαστε από τις λιγοστές χώρες όπου σχεδόν σε κάθε μεγάλη πόλη υπάρχουν εστίες για τους μη έχοντες, οι οποίες μάλσιτα είναι εντελώς δωρεάν! Στη Θεσσαλονίκη μπορεί να είναι αρκετά παλιές, είναι όμως αρκετές για χιλιάδες φοιτητές, ενώ στην Αθήνα οι νέες εστίες μοιάζουν με ξενοδοχείο 4 αστέρων. Καινούργιες επίσης υπάρχουν στα Ιωάννινα και σε άλλες πόλεις. Και στην Ελλάδα είναι δωρεάν.
Πέρα από τις ενδοπανεπιστημιακές υποτροφίες υπάρχουν χιλιάδες άλλες ιδιωτικές. Π.χ. επειδή στο χωριό μου οι κάτοικοι είναι πρόσφυγες από τη Σμύρνη, δικαιούμαι ειδική υποτροφία από έναν ιδιώτη, επίσης πρόσφυγα από τη Σμύρνη. Παρόμοια, υποτροφίες υπάρχουν για Κρητικούς, Κύπριους, βορειοηπειρώτες, πόντιους, άτομα από την παραμεθώριο, κλπ. Υποτροφίες υπάρχουν, αρκεί να της αναζητήσει κάποιος. Και πιστέψτε με, όποιος έχει πραγματικά ανάγκη το κάνει.

Και πέρα από όλα τα παραπάνω, το νέο νομοπλαίσιο αναγκάζει τα πανεπιστήμια να οργανωθούν καλύτερα για την οικονομική ενίσχυση των φοιτητών.

Ακόμα και στο σημείο που αναφέρει:
(Β) Προστίθεται άρθρο με το ακόλουθο περιεχόμενο: «Δεν επιτρέπονται μετεγγραφές φοιτητών από περιφερειακά Πανεπιστήμια προς Πανεπιστήμια με έδρα την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη.»

Υπάρχει συμπληρωματικό σχόλιο:
Απαραίτητη προϋπόθεση για την έναρξη εφαρμογής του νόμου αποτελεί η θέσπιση ανταποδοτικών φοιτητικών υποτροφιών στα Πανεπιστήμια, για τα παιδιά των οικογενειών χωρίς οικονομικές δυνατότητες, που φοιτούν σε τόπο διαφορετικό από τον τόπο μόνιμης κατοικίας των γονέων τους.
Οπότε, ακόμα και αυτό το άσχημο για εμένα προσωπικά μέτρο, μιας και ο αδερφός μου πιθανόν θα χρειαστεί να σπουδάσει σε άλλη πόλη(σπουδάζω Θεσσαλονίκη) από το Σεπτέμβριο, στην ουσία ενισχύει όσους φοιτητές δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσουν.

(συνέχεια στο επόμενο post)

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 09-06-06 στις 17:39
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.