Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Επιθυμείτε να είναι δυνατή η λειτουργία διαγραφής ενός μηνύματος από τα μέλη;
Ναι, επιθυμώ να είναι ενεργή η λειτουργία αυτή 11 35,48%
Όχι, δεν επιθυμώ να είναι ενεργή η λειτουργία αυτή 20 64,52%
Ψήφισαν: 31. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-07-06, 16:09
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Exclamation Ανοιχτή ψηφοφορία μελών: Θέμα η δυνατότητα διαγραφής μηνυμάτων από τους χρήστες

Επειδη τα τελευταια 24ωρα πολλα πραγματα εχουν χασει το νοημα τους και εχουμε πεσει στην παγιδα να ασχολουμαστε με καταστασεις που ουδεμια σχεση εχουν με τον χαρακτηρα και τους σκοπους του φορουμ, αποφασισαμε ως συνονιστικη ομαδα (η ομαδα Gateway + τους συντονιστες της κοινοτητας) να προβουμε σε ορισμενες αλλαγες στη λειτουργια του φορουμ.
Απο τη στιγμη ομως που αυτες οι αλλαγες δεν αφορουν μονο τη συντονιστικη ομαδα αλλα και το συνολο των μελων της κοινοτητας, ειναι θεμιτο (στα πλαισια των δημοκρατικων διαδικασιων) να εχουν γνωμη και ψηφο ολοι!
Δημιουργουμε 2 ανοιχτες ψηφοφοριες σε 2 τοπικς που θα παραμεινουν ανοιχτα για τρια (3) 24ωρα.Τα τοπικς αυτα θα εχουν να κανουν με : τη (ή μη)δυνατότητα διαγραφής μηνυμάτων από τους χρήστες και με το επιτρεπομενο χρονικο οριο της επεξεργασιας ενος μηνυματος απο τους χρηστες .

Αξίζει τέλος να τονιστεί ότι οι οι αποφάσεις που θα παρθούν συλλογικά θα εφαρμοστουν σε πρωτο σταδιο πιλοτικα με σκοπο να αξιολογηθει η αποτελεσματικοτητα τους. Και εχετε κατα νου οτι οι οποιες αλλαγες γινονται με στοχο την καλυτερη λειτουργια του φορουμ για ολους τους χρηστες που επιθυμουν το διαλογο και την "υγιη" ανταλλαγη αποψεων και γνωσεων...


Υ.Γ Η αλλη ψηφοφορια στο http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1505
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 11-07-06 στις 23:42
  #2  
Παλιά 03-07-06, 16:23
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Δεδομενου οτι τα ποστ ειναι πενυματικη ιδιοκτησια του χρηστη που τα δημοσιευει, δεν μπορουμε να επεμβουμε στο τι θελει να κανει καποιος με τα ποστ του.....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
  #3  
Παλιά 03-07-06, 17:44
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Ένας αρθογράφος σε μία εφημερίδα δημοσιεύει ένα άρθρο, και μετά από μερικές ώρες αλλάζει γνώμη για αυτό που έγραψε. Τι κάνει;
Υποχρεώνει τους αναγνώστες της εφημερίδας να γυρίσουν πισω τις εφημερίδες και να πάρουν άλλες με το καινούργιο άρθρο, ή στην επόμενη έκδοση δημοσιεύει ένα συμπληρωματικό άρθρο που είναι η διόρθωση του προηγουμένου;
Η απάντηση σε αυτή την ερώτηση είναι αυτό που πρέπει να γίνεται και στο φόρουμ.
Όταν κάτι δημοσιευτει τότε ανήκει σε όλους!!
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
  #4  
Παλιά 03-07-06, 18:30
Το avatar του χρήστη Διαύγεια
Διαύγεια Ο χρήστης Διαύγεια δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2006
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Δηλαδή άν κάποιος γράψει χαζομάρες τότε οι χαζομάρες ανήκουν σε όλους μας ;
Και η υπογραφή τι ρόλο παίζει τελικά ;
Βασικά δε θέλω να μου ανήκει κάτι το οποίο θεωρώ χαζό .


Όσο για το θέμα με τίτλο το nick μου το οποίο ανοίξατε χωρίς τη συναίνεση μου και το οποίο όταν καταλάβατε το λάθος σας το κλειδώσατε δε θα σας απαντήσω μόνο και μόνο για να σας προφυλάξω .

Αλλά και Για να δείτε ότι υπάρχουν και καλόπιστοι χρήστες που σκέπτονται πρώτα τα όφελος του φόρουμ και μετά τα προσωπικά τους συμφέροντα..


Copyright © 2006 Διαύγεια . All rights reserved.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Διαύγεια : 03-07-06 στις 18:38
  #5  
Παλιά 03-07-06, 18:39
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Tότε μην αγοράζεις εφημερίδες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Αν κατάλαβες τι λέω !!!!!!!!
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
  #6  
Παλιά 03-07-06, 20:04
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Όταν γράφομαι εδώ κάτι ασφαλώς το έχομε στην δημοσιότητα για ανάγνωση -πληροφόρηση -κρίση .
Δεν παύει όμως να είναι κάτι πολύ δικό μας .
Οι άλλοι μπορεί να το κρίνουν , να το δεχθούν ,να το απορρίψουν.
Από την στιγμή που θα γίνει αυτό και θα υπάρξει σχετικός διάλογος νομίζω ότι κάθε αλλαγή θα καταστρατηγήσει αυτόν τον διάλογο.
Προτιμώ να έχει κανείς το δικαίωμα της διαγραφής μόνο αν δεν υπάρχει άμεση απάντηση στο σχετικό μήνυμα του .Θα την έχει άμεσα ή έμμεσα , ας ρυθμισθεί .
  #7  
Παλιά 03-07-06, 22:04
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Νομίζω ότι είναι αρκετά άσχημη πράξη απέναντι στους συνφορουμίτες μας το να διαγράφουμε τα μηνύματά μας από τις συζητήσεις μαζί τους. Είναι σαφές ότι έτσι, "τσαλακώνεται" η εικόνα των τόπικς και δημιουργείται εύκολα πρόβλημα σε μέλη και επισκέπτες (μπορείτε να φανταστείτε τί θα γινόταν εαν αρχίζαμε να το κάνουμε όλοι αυτό?).

Και ακόμα, είμαι της άποψης ότι οι συζητήσεις δεν αποτελούν σε καμιά περίπτωση πνευματική ιδιοκτησία κάποιου μέλους ή συντονιστή/διαχειριστή κτλ
Οι συζητήσεις ανήκουν στα 2400 και πλέον μέλη όπως και στους επισκέπτες τους.
  #8  
Παλιά 03-07-06, 22:05
Το avatar του χρήστη bonobo
bonobo Ο χρήστης bonobo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Η αποψη μου επι του θεματος ειναι ιδια με του Βοελ.

Παντως νομιζω οτι καλο θα ηταν να μπει, αν δεν υπαρχει ηδη, ενας επιπλεον κανονας για ολα τα μελη του φορουμ ο οποιος να απαγορευει τη διαγραφη ποστς, ή την ολικη αλλαγη του αρχικων ποστς απο τους χρηστες, καθως αυτο δημιουργει προφανη προβληματα με τη ροη/αναγνωση των θεματων.

Αν οι χρηστες θελουν να κανουν μια μικρη αλλαγη/ορθογραφικη διορθωση αυτο πρεπει να εχουμε ολοι δικαιωμα να το κανουμε.

Οσο για τη περιπτωση που καποιος θελει να σβησει καποιο ποστ του να μπορει να το κανει κατοπιν συννενοησης με καποιο συντονιστη.

Στο αλλο πολλ δε θεωρω σκοπιμο να ψηφισω.
__________________
Τι μέρος του λόγου είναι το είναι μας;
  #9  
Παλιά 04-07-06, 00:08
Olympos Ο χρήστης Olympos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να διαγραφονται οι απαντησεις που δινουμε στις συζητησεις γιατι πολυ απλα ετσι χανεται το νοημα πολλες φορες της συζητησης.
  #10  
Παλιά 04-07-06, 09:34
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ την άποψή μου.

Επειδή κάποιοι κάνουν κατάχρηση μιας δυνατότητας των μελών δεν πρέπει να οδηγηθούμε σε ακραίες καταστάσεις. Κατά τη γνώμη μου ο χρήστης να μπορεί να διαγράψει το μήνυμά του αν συνειδητοποιήσει π.χ. ότι είναι άσχετο, προσβλητικό ή κάτι άλλο άξιο διαγραφής. Έτσι κι αλλιώς, οι συντονιστές μπορούν να βλέπουν τα διεγραμμένα μηνύματα, οπότε αν θεωρήσουν λανθασμένη την κίνηση του μέλους, να το ειδοποιούν και να επαναδημοσιεύουν το μήνυμα. Αυτό όμως που δεν μπορεί να γίνεται είναι οριστική τροποποίηση του κειμένου μετά από ώρες και αφού έχουν δημοσιευτεί απαντήσεις. Με λίγα λόγια δεν επιτρέπεται να κάνουν τα μέλη αυτό που έκανε ο Λουξ. Νομίζω είναι προφανείς οι λόγοι...

Είναι πολύ σημαντικό τα μέλη να έχουν συνείδηση των πράξεών τους και να είναι σοβαροί. Δεν μπορούμε να παίζουμε με τους συνομιλητές μας όταν δεν κάνουν κι αυτοί το ίδιο. Μόνο εμείς οι ίδιοι μπορούμε να ελέγχουμε τις κινήσεις μας και να προσέχουμε. Δε νομίζω (ελπίζω) ότι χρειαζόμαστε φρούρηση σ' αυτό, σωστά;

Τέλος, να πω πως είναι πολύ ευχάριστο που η συντονιστική ομάδα δίνει στα υπόλοιπα μέλη την ευκαιρία να ψηφίσουν πριν από μία απόφαση. Θεωρώ πως αυτό θα ήταν πολύ καλό να καθιερωθεί πριν από κάθε απόφαση και μετά η συντονιστική ομάδα να παίρνει τις τελικές αποφάσεις. Με αυτό τον τρόπο έχουμε πραγματικά Άμεση Δημοκρατία, ο καθένας μπορεί να πει την άποψή του και οι αποφάσεις των συντονιστών δεν θα είναι αυθέρετες και αμφισβητήσιμες, αφού θα βασίζονται και στα αποτελέσματα από τις δημοσκοπήσεις, τα οποία θα δίνονται μετά τη λήξη προθεσμίας ψήφου.

Ευχαριστώ.
__________________
Εις το επανιδείν...
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.