Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-07, 07:42
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή Παρουσίαση βιβλίου "Κώδικας Άστρο του Ιησού"

Την Τετάρτη στις 19 Δεκεμβρίου του 2007 και ώρα 20.00 στην αίθουσα ΑΛΣ , στον 4ο όροφο της οδού Στουρνάρη 51 & Πατησίων (από την κάτω πλευρά του Πολυτεχνείου), θα γίνει η παρουσίαση του βιβλίου του κυρίου Σωτήρη Σοφιά "ΚΩΔΙΚΑΣ ΑΣΤΡΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ". Για πρώτη φορά μελέτη για το θείο αυτό θέμα απαντά επιστημονικά για τη φύση του άστρου της Βηθλεέμ αλλά και για την απόλυτη ημερομηνία γέννησης και θανάτου του Ιησού Χριστού. Το βιβλίο θα προλογίσει ο αστροφυσικός κ.Νίκος Ματσόπουλος και θα ακολουθήσει συζήτηση και απάντηση ερωτήσεων.
Ο κύριος Σοφιάς θεωρεί ως τιμή για τον ίδιο την παρουσία μελών και φίλων του Μεταφυσικού, για αυτό και μας περιμένει όλους εκεί.
Από την πλευρά μου να τον ενημερώσω πως, εφόσον οι εφημερίες μου το επιτρέψουν, θα παραστώ σε αυτή την παρουσίαση ενός βιβλίου για ένα θέμα που απασχολεί την ανθρωπότητα εδώ και 2.000 χρόνια.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg sofiasyn8.jpg (53,9 KB, 81 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 05-12-07 στις 20:30
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-07, 11:53
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Την Τετάρτη στις 12 Δεκεμβρίου του 2007 και ώρα 20.00 στην αίθουσα ΑΛΣ , στον 4ο όροφο της οδού Στουρνάρη 51 & Πατησίων (από την κάτω πλευρά του Πολυτεχνείου), θα γίνει η παρουσίαση του βιβλίου του κυρίου Σωτήρη Σοφιά "ΚΩΔΙΚΑΣ ΑΣΤΡΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ".
Ο συγγραφέας με ενημέρωσε ότι η παρουσίαση του βιβλίου του μεταφέρεται για τις 19 Δεκεμβρίου, την ίδια ώρα και στον ίδιο χώρο. Σας περιμένει όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-07, 16:53
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Χαιρετιζω την εκδοση του καινουργιου βιβλιου του Σωτηρη Σοφια με τιτλο "Κωδικας Αστρο του Ιησου". Προκειται για μια μελετη για την οποια χωρις αμφιβολια αφιερωσε πολυ κοπο και χρονο. Το βιβλιο δεν εχω προλαβει ακομα να το διαβασω (μιας και ειμαι βουτηγμενος σε αλλα πονηματα αυτες τις μερες), παρ'ολα αυτα ειχε την καλοσυνη να μου το χαρισει και θα ηθελα να τον ευχαριστησω δημοσια μεσα απο αυτο το μηνυμα!

Θα ειναι πραγματι αξιοθαυμαστο εαν μεσω του βιβλιου πιστοποιηθει ιστορικα (με τη βοηθεια της αστρονομιας) η υπαρξη του συγκεκριμενου αστρου μεσω της συνοδου εκεινης της εποχης(ξεφυλλιζοντας το εχω την αισθηση οτι τοποθετει την εμφανιση του μερικα χρονια πριν απο το "0".
Η μοναδικη μου ενσταση εγκειται στο κατα ποσον μια πιθανη τεκμηριωση της εμφανισης του συγκεκριμενου αστρου καπου στο 7 π.α.χ.χ μπορει να στηριξει επαρκως (να τη θεωρησει δεδομενη) και την ιστορικη υπαρξη του προσωπου Ιησους! Αλλα ας μην επεκταθω περισσοτερο.

Να πω επισης πως ιδιαιτερη τιμη για την κοινοτητα μας, αποτελει και η προσκληση που δεχτηκε ο Μιχαλης να μιλησει για το βιβλιο στην παρουσιαση της 19ης του Δεκεμβρη! Αυτο ειναι κατι που γινεται για πρωτη φορα και καταδεικνυει πιστευω αρκετα πραγματα.

Αυτα απο εμενα!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 03-12-07 στις 17:37
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-07, 17:16
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Είναι πράγματι μεγάλη τιμή για εμένα αυτό που μου ζήτησε ο Σωτήρης, τον οποίο οφείλω να ευχαριστήσω και δημοσίως για αυτό αλλά και για την αποστολή του βιβλίου του, το οποίο και μελέτησα. Θα υπάρξει σχετική παρουσίασή του στη Βιβλιοπαρουσίαση, ώστε όλοι σας να πάρετε μια πρώτη ιδέα και φυσικά σας περιμένουμε όλους στην επίσημη παρουσίαση.

Υ.Γ Θέλω να θυμίσω στο Μηνά εκείνο που έλεγε ο Ουμπέρτο Έκο σχετικά με τα συστατικά στοιχεία ενός μύθου. Ελπίζω να με καταλαβαίνει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-07, 20:34
SaveOurSouls Ο χρήστης SaveOurSouls δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή ΚΩΔΙΚΑΣ ΑΣΤΡΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ: Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ 20 ΑΙΩΝΩΝ

Κατ'αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω το Μηνά και τον Μιχάλη όχι μόνο για τα καλά τους λόγια, αλλά και για το ήθος που δείχνουν έχοντας κρατήσει, μαζί με τον Νίκο, την Αντωνία και τους άλλους συντονιστές, το φόρουμ σε πολύ υψηλά στάνταρντ, κάνοντάς το να ξεχωρίζει απ' όλα τα άλλα. Είναι το μοναδικό που εγώ προσωπικά δεν έχω διαβάσει ούτε την παραμικρή ειρωνία , ούτε την παραμικρή ύβρη ή ανοησία που κατά κόρον συναντάει κάποιος σε άλλα παρόμοια φόρα. Κάποιοι έχουν παραξηγήσει την έννοια της δημόσιας συζήτησης και καλυπτόμενοι πίσω από την ανωνυμία τους προβαίνουν σε απίστευτες τοποθετήσεις που ξεπερνούν ακόμη και τη χυδαιότητα. Φυσικά μπράβο αξίζουν και όλοι οι συμμετέχοντες καθ'οσον και απ'αυτούς εξαρτάται η ποιότητα κάθε συζήτησης.
Όσον αφορά το βιβλίο μου , είναι μιά μελέτη που πρωτοσκέφτηκα το 1989 και υλοποίησα μετά από 16 χρόνια. Μου πήρε τουλάχιστον 2500 ώρες στον υπολογιστή. Μελετούσα τον ουρανό την εποχή του Χριστού ημέρα προς ημέρα, ώρα προς ώρα, λεπτό προς λεπτό. Έτσι αργά και μεθοδικά που κινήθηκα ήταν αδύνατον να μη λύσω τον γρίφο.Είναι μιά μελέτη βασισμένη στους υπολογιστές και συνεπώς από επιστημονική άποψη είναι απόλυτα τεκμηριωμένη. Αν κάποιος τρέξει τους υπολογισμούς μου σε δικό του πλανηταριακό πρόγραμμα, το πολύ πολύ να αλλάξει λίγα arcsecond τη θέση των άστρων ή λίγα λεπτά της ώρας. Δηλαδή τα συμπεράσματα στα οποία έχω καταλήξει δεν μπορεί να αλλάξουν.
Όσον αφορά τον τίτλο Κώδικας Άστρο του Ιησού, μου βγήκε εντελώς αυθόρμητα γιατί πράγματι κατάφερα να λύσω όλες τις κωδικοποιημένες πληροφορίες των Ευαγγελίων και να ερμηνεύσω αστρονομικά, κρυμμένες πληροφορίες για 2012 χρόνια.Το πρώτο πραγμα που σκέφτηκα πριν ξεκινήσω την έρευνά μου ήταν η φράση των Ευαγγελίων ότι το άστρο ήταν ΑΚΙΝΗΤΟ στον ουρανό. Έσπασα κυριολεκτικά το κεφάλι μου και μετά από πολύ μεγάλη προσπάθεια κατάλαβα ότι η μοναδική περίπτωση ένα ουράνιο σώμα να είναι ακίνητο στον ουρανό, είναι Η ΑΡΧΗ και το ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΔΡΟΜΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ενός πλανήτη. Αυτό ηταν και το κλειδί που μου άνοιξε τον ΚΩΔΙΚΑ. Όλα τα υπόλοιπα μυστικά άρχισαν να πέφτουν σαν ντόμινο μπροστά στα έκπληκτα μάτια μου. Χάρη στα εκπληκτικά πλανηταριακά προγράμματα Redshift 5 και Celestron της Bisque ή αναπαράσταση του ουρανού της εποχής του Χριστού, ξαναζωντάνεψε στην οθόνη του υπολογιστή μου μετά από 20 αιώνες!!!
Είμαι απόλυτα πεπεισμένος για την ορθότητα της μελέτης μου κάτι που το έχουν παραδεχτεί και εξέχοντες αστροφυσικοί στους οποίους έχω δώσει την μελέτη μου. Το άστρο της Βηθλεέμ από φέτος δεν θα αποτελεί γρίφο για κανένα άνθρωπο στον κόσμο. ΟΡΙΣΤΙΚΑ και ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ το μυστηριώδες άστρο που σηματοδότησε την γέννηση του Χριστού ήταν η ΣΥΝΟΔΟΣ ΔΙΑ-ΚΡΟΝΟΥ του 7 π.Χ.
Θα χαρώ ιδιαίτερα να δω τα παιδιά του μεταφυσικού στην παρουσίαση του βιβλίου μου , στις 19 Δεκεμβρίου και φυσικά ο Μιχάλης -αν όλα πάνε καλά με τις εφημερίες του- θα είναι στο πάνελ των ομιλητών.
Είμαι πρόθυμος να απαντήσω στις όποιες ερωτήσεις.

Με εκτίμηση
Σωτήρης Σοφιάς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SaveOurSouls : 03-12-07 στις 20:42
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-07, 21:01
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

προτρέποντας και τους υπόλοιπους φίλους και φίλες να θέσουν ερωτήματα στο Σωτήρη, θα τον παρακαλούσα να μου απαντήσει στο εξής.
Η χρονική στιγμή κατά την οποία, σύμφωνα με τις Γραφές, το "Άστρο" στάθηκε επάνω από τη Βηθλεέμ, ή όπως μας λες εσύ, μεσουράνησε, είναι η στιγμή του τέλους της ανάδρομης κίνησης ή μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά;
Και κάτι ακόμα. Μεσουράνησε μόνο επάνω από τον ουρανό της βηθλεέμ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-07, 22:28
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Εγώ να πω πως ΟΛΟΙ οι θεοί όταν γενιούνται συνοδεύονται από
άστρα και ουράνια φαινόμενα και αγγέλους.
Γιατί όλοι ψάχνουν το άστρο της Βηθλεέμ και όχι και τους χιλιάδες αγγέλους που και αυτοί συμμετείχαν;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-07, 11:49
SaveOurSouls Ο χρήστης SaveOurSouls δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Μιχάλη, δεν είχα προσέξει το ερώτημά σου. Η απάντησή μου είναι η εξής.
Οι Μάγοι που προσκύνησαν το Χριστό, μελετούσαν το άστρο -δηλαδή τη σύνοδο Δία-Κρόνου καθημερινά. Όταν λοιπόν γεννήθηκε ο Χριστός ανέφεραν στην Παναγία και στον Ιωσήφ, ότι τη στιγμή της γέννησης του Χριστού το άστρο ήταν "ακίνητο" στον ουρανό και ότι βρισκόταν ακριβώς επάνω από το σπήλαιο της Βηθλεέμ, δηλαδή μεσουρανούσε. Φυσικά ο Δίας-Κρόνος μεσουράνησε και στην Ελλάδα, στην Ισπανία κλπ.Όμως τη στιγμή της γέννησης βρικόταν ΜΟΝΟ επάνω από τη Βηθλεέμ.
Μάλιστα στις 19.30 μ.μ που το άστρο μεσουράνησε στη Βηθλεέμ, ήταν σκοτάδι αλλά ήταν μιά ώρα που ο αρχαίος κόσμος δεν είχε πάει για ύπνο ακόμη. Θα μπορούσε το άστρο να μεσουρανεί και το μεσημέρι, οπότε δεν θα ήταν ορατό. Θα μπορούσε να μεσουρανεί και στις 1 ή 2 τα ξημερώματα όταν όλοι θα είχαν πάει για ύπνο. Αντίθετα στις 19.30 , στις 12 Νοεμβρίου του 7 π.Χ. ο αρχαίος κόσμος ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ δεν είχε πέσει ακόμη για ύπνο. Συνεπώς οι Μάγοι άνετα προσκύνησαν το Χριστό, ενώ τη στιγμή εκείνη το δίδυμο Δία-Κρόνου, ήταν πραγματικά ένα εντυπωσιακό φαινόμενο στον ουρανό.
Προκύπτει από την έρευνά μου, ότι οι αναφορές των Ευαγγελιστών Λουκά και Ματθαίου στη Γέννηση , προέρχονται από την Παναγία, αφού αυτή ήταν Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ αυτόπτης μάρτυς της Γέννησης που περιέγραψε στους Ευαγγελιστές τις λεπτομέρειες. Φυσικά στην Παναγία, τα ουράνια φαινόμενα της τα περιέγραψαν οι ίδιοι οι Μάγοι, που φυσικά σαν επιστήμονες αστρονόμοι, δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν επιστημονική ορολογία για να εξηγήσουν στον Ιωσήφ και την Μαρία, τι ήταν το άστρο( σύνοδος Πλανητών) , ότι ήταν πολύ φωτεινό ουράνιο φαινόμενο ( μέγιστη φαινόμενη λαμπρότητα), ότι τους "έδειξε" τη Βηθλεεμ( αστρονομικό αζιμούθειο του Δία) ότι στάθηκε ακίνητο στον ουρανό( τέλος ανάδρομης κίνησης) και ότι στάθηκε στη Βηθλεέμ ( διέσχισε τον Μεσημβρινό της πόλης).
Η Παναγία δηλαδή ήταν αυτή που έθεσε στην παγκόσμια επιστημονική και θεολογική κοινότητα τον ΚΩΔΙΚΑ όπως τον αποκαλώ στο βιβλίο μου. Κατάφερα δηλαδή τις απλουστευμένες πληροφορίες των Ευαγγελίων να τις αναγάγω σε ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΕΣ.
Φίλη Λίτσα, σίγουρα όταν γεννήθηκε ο Χριστός συνοδεύτηκε από άστρα και αγγέλους όπως πολύ σωστά παρατηρείς. Όταν όμως γεννήθηκε ο Χριστός , το συγκεκριμμένο ουράνιο φαινόμενο είχε περίοδο 2,5 τουλάχιστον εκατομμύρια χρόνια!!! Δηλαδή συνέβη μιά φορά μόνο στην ανθρώπινη ιστορία και δεν πρόκειται ποτέ να εμφανιστεί ξανά το ίδιο. Μάλιστα αν στους υπολογισμούς μου δεν έκανα κάποιες απλουστεύσεις τότε ξέρεις την πραγματική περίοδο του συγκεκριμμένου φαινομένου; 735.000.000 χρόνια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-07, 12:46
SaveOurSouls Ο χρήστης SaveOurSouls δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω κάτι που ίσως δεν έγινε απόλυτα σαφές. Ναι στις 12 Νοεμβρίου του 7 π.Χ., στις 19.30 τοπική ώρα Βηθλεέμ ο Δίας ήταν ακίνητος στον ουρανό (σε σχέση πάντοτε με τα μακρινά άστρα) καθ' όσον ήταν η τελευταία ημέρα της ανάδρομης του κίνησης , ενώ ταυτόχρονα βρισκόταν πάνω από το σπήλαιο της Βηθλεέμ, δηλαδή μεσουρανούσε. Ενδεικτικά να σας αναφέρω ότι ήταν η 118 ημέρα από την στιγμή που ξεκίνησε η ανάδρομη κίνηση του Δία στις 17 Ιουλίου του 7 π.Χ. Δηλαδή η 12η Νοεμβρίου ήταν ημέρα ΜΟΝΑΔΙΚΗ στην εξέλιξη του φαινομένου της συνόδου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-07, 13:19
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε SaveOurSouls θα μου επιτρέψεις να έχω κάποιες ενστασεις σχετικα με τονΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗ ΛΟΥΚΑ...

Απο το άρθρο του..
Του Δρος Κωνστ. Κονταξόπουλου Διευθυντού Ασκληπίειου Βούλας
ΛΟΥΚΑΣ ΙΑΤΡΟΣ Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ

Αναφέρει σε κάποιο σημείο....
Έτσι π.χ. αυτός διηγείται ζωηρότερα από τους άλλους την Γέννηση του Χριστού. Όταν διαβάζει κανείς από το Ευαγγέλιό του τα γεγονότα, νομίζει ότι βλέπει το Χριστό βρέφος, ξαπλωμένο στην φάτνη. Βλέπει τους ποιμένες να θαυμάζουν μπροστά στο μυστήριο της Θείας οικονομίας και τους Αγγέλους να ψάλλουν το "Δόξα εν υψίστοις Θεώ...".
Τις πληροφορίες αυτές ίσως να τις άκουσε από την Παναγία Μητέρα του Χριστού .

Απλά θέλω να αναφέρω πως η υπόθεση περι συναντίσεως του να μην είναι
βάσιμη...

Ταυτόχρονα να καταθέσω πως πολλά στοιχεία του ΕΑΥΑΓΓΕΛΙΟΥ του
έχουν λεπτομέρειες που κατέγραψε απο αυτοπτες μάρτυρες...
Ηταν Ιατρος στο επάγγελμα..

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 06-12-07 στις 13:20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.