Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Το ανεξήγητο στο διαδίκτυο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-01-08, 14:09
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Ποτέ δεν θα μιλούσα για το δικαίωμα του καθένα να πιστεύει ότι θέλει, σίγουρα ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ότι και σε όποιον θέλει. Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Ένα πράγμα που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν πρέπει κατά την γνώμη μου ένας άνθρωπος να απορρίπτει αυτά τα 2000 χρόνια, γιατί είναι η εξέλιξη αυτών των χρόνων, πρέπει να τα αποδέχεται και με τον τρόπο του, να τα αλλάξει εάν θεωρεί ότι δεν τον εκφράζουν, όχι να τα ακυρώνει, γιατί ακυρώνει ένα μέρος του ποιος είναι. Αναμφίβολα υπάρχουν πολλές αντιπαραθέσεις και διαφορές ανάμεσα σε αυτούς που είναι «αρχαιολάτρες» και σε αυτούς π.χ. που είναι πιο κοντά στον «Χριστιανισμό» και το Βυζάντιο, αλλά ανεξάρτητα με τις συνέπειες και εάν μας αρέσουν είμαστε κομμάτι (υποθέτω ) και των δύο. Πρέπει να το δεχτούμε αυτό και να το εξελίξουμε. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι λάθος να γυρίζουμε πίσω και να αφαιρούμε 2000 χρόνια, καλά ή κακά, ο πολιτισμός αυτός ήταν μεγάλος για εκείνη την εποχή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να τον εντάξουμε στον σύγχρονο κόσμο, που μοιάζει να είμαστε όλοι μια γειτονιά.
Ο πλάνετ λέει:
πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να εμποδίσουν κάποιον από το να θαυμάζει κάποιους προγόνους του και να θέλει να τους μιμηθεί
Και ο Μηνάς:
Αλοιμονο εαν η στροφη στις αρχαιοελληνικες αξιες ταυτιζεται αναγκαστικα με το μιμητισμο.
Εγώ δεν λέω εάν ταυτίζεται ή όχι με τον μιμητισμό, αλλά τελικά τι θέλουμε, να αναβιώσουμε ή εξελίξουμε έναν πολιτισμό;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-01-08, 15:13
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Ποτέ δεν θα μιλούσα για το δικαίωμα του καθένα να πιστεύει ότι θέλει, σίγουρα ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ότι και σε όποιον θέλει. Δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Nαι φίλε μου το ξέρω ότι δεν εννοούσες αυτό,όμως εγώ από τη μεριά μου σου λέω ότι πέρα από δικαίωμα του,δεν βλέπω και κάτι αρνητικό σε μια τέτοια επιλογή.Εσένα μπορεί να μη σε εκφράζει,κάποιους άλλους όμως όπως εμένα για παράδειγμα μας εκφράζει αυτό το πράγμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Ένα πράγμα που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν πρέπει κατά την γνώμη μου ένας άνθρωπος να απορρίπτει αυτά τα 2000 χρόνια, γιατί είναι η εξέλιξη αυτών των χρόνων, πρέπει να τα αποδέχεται και με τον τρόπο του, να τα αλλάξει εάν θεωρεί ότι δεν τον εκφράζουν, όχι να τα ακυρώνει, γιατί ακυρώνει ένα μέρος του ποιος είναι.
Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου,εγώ προσωπικά δεν θεωρώ κακό να ακυρώνεις κάτι από τον εαυτό σου,αν έχεις αντιληφθεί στην πορεία ότι δε σε εκφράζει.Όπως γνωρίζεις,ένα από τα σημαντικότερα στάδια προς την πνευματική εξέλιξη είναι η κάθαρση,μια διαδικασία όπου προσπαθείς να αποβάλεις κάποια στοιχεία της ψυχοσύνθεσης σου τα οποία δεν συμφωνούν με τα ιδανικά σου.Στον άνθρωπο πολλές φορές(αν όχι πάντα) ενυπάρχουν αντίθετα στοιχεία που βρίσκονται σε μια διαμάχη μεταξύ τους,οπότε είναι στο χέρι του καθενός να επιλέξει ποιά από αυτά θέλει να διατηρήσει και να εξελίξει.Δεν θεωρώ καλό ως προς τη δυνατότητα εξέλιξης κάποιου ανθρώπου το να δέχεται την "μοίρα" του,δηλαδή τα έμφυτα στοιχεία που έχει από τη γέννηση του αλλά το να προσπαθεί να τα βελτιώσει και να αποβάλει κάποια από αυτά αν χρειαστεί.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι λάθος να γυρίζουμε πίσω και να αφαιρούμε 2000 χρόνια, καλά ή κακά, ο πολιτισμός αυτός ήταν μεγάλος για εκείνη την εποχή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να τον εντάξουμε στον σύγχρονο κόσμο, που μοιάζει να είμαστε όλοι μια γειτονιά.
Σε αυτά τα 2.000 χρόνια έχουν γίνει σίγουρα κάποια πολύ καλά πράγματα αλλά και πολλά λάθος.Ναι ο κόσμος είναι μια γειτονιά σήμερα,όμως δυστυχώς αυτή η γειτονιά δεν έχει μάθει να σέβεται τη διαφορετικότητα.Υπάρχει το polliticaly correct και τα πρότυπα που όποιος δεν τα ακολουθεί μπαίνει στο περιθόριο.Γι'αυτό και υπάρχει τέτοια αντίδραση προς αυτούς τους ανθρώπους που τους εκφράζει κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα(δεν αναφέρομαι στις δικές σας αντιδράσεις φυσικά αλλά σ'αυτές της κοινωνίας).Ως εκ τούτου ναι συμφωνώ,είναι πολύ δύσκολο να τον εντάξουμε στα πλαίσια της σημερινής κοινωνίας γιατί η μάζα δεν θα τον αποδεχτεί,όπως δεν αποδέχεται και το κάθε τι διαφορετικό που ξεφεύγει από το διανοητικό πεδίο της μάζας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
τι θέλουμε, να αναβιώσουμε ή εξελίξουμε έναν πολιτισμό;
Όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές σ'αυτό το φόρουμ,το ένα δεν αναιρεί το άλλο,αν δηλαδή μια πρότερη κατάσταση είναι προτιμότερη,τότε δεν είναι κακό να επανέλθουμε εκεί,να αποβάλλουμε δηλαδή τα αρνητικά στοιχεία της εξέλιξης και φυσικά να κρατήσουμε τα όποια θετικά.Κανείς δεν λέει το αντίθετο φίλε μου Θοδωρή και φίλη μου Λίτσα,να είστε σίγουροι γι'αυτό.Απλά αυτοί οι άνθρωποι αποδέχονται περισσότερα στοιχεία από το παρελθόν και λιγότερα από το παρόν,αυτή είναι η διαφορά.Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι το άλλο θέμα που έθιξε η Λίτσα:

Παράθεση:
«στα προχριστιανικά χρόνια έθνος ο κάθε λαός από τις δικές του διεργασίες
σύμφωνα με την νοοτροπία του σύμφωνα με το περιβάλλον στο οποίο ζούσε ...»
Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι μια πολύ επικίνδυνη και ρατσιστική αντίληψη αν όντως την ενστερνίζεται ο κος Ρασσιάς(γιατί δεν έχω καταφέρει ακόμα να παρακολουθήσω όλη την εκπομπή) και εκεί θα πρέπει να επικεντρώσουμε τα "πυρά" μας.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-08, 07:18
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Στο 09:27 λέει

Το πιο σημαντικό επίτευγμα των προγόνων μας των ελλήνων ήταν
η λογική σύλληψη και διατύπωση του κόσμου, δηλαδή ότι ουσιαστικά
εξέφρασε . . κατανόησαν, διότι λέμε χίλια δυο, ήταν "αυτό"
ήταν ανδρείοι . . . ήτανε, το πιο σημαντικό όμως αυτό που
κανένα άλλο έθνος δεν το πέτυχε
ήταν ακριβώς ότι κατάλαβαν
τον κόσμο σαν μια λογική εύτακτη οντότητα, τον έκαναν, αυτή την
κατανόηση μεταδόσιμη σε άλλους δια του λόγου, δηλαδή μπόρεσαν
και έφτιαξαν φιλοσοφία κοσμογονία που μπορούσε να διδαχθεί στον
άλλον για να την καταλάβει και επίσης ερμήνευσαν και τον άνθρωπο
σαν ένα υποσύνολο του λογικού αυτού εύτακτου πράγματος και σαν
ένα ένλογο ων δηλαδή οι πρόγονοί μας αυτό που πέτυχαν ήταν να
ερμηνεύσουν ουσιαστικά το είναι, αυτό που όντως υπάρχει με λογικό
τρόπο γιατί ακριβώς θεώρησαν ακριβώς θεώρησαν ότι η λογική είναι
στοιχείο του κόσμου, δεν κατέφυγαν σε αυτό που λέμε "μεταφυσικές
ερμηνείες" , η έννοια του μεταφυσικού προγόνους μας δεν υπήρχε,
μόνο φυσικό υπάρχει
(Δημοσιογράφος) - . . . στα μυστήρια ;
(Ρασσιάς) - Αυτό ακριβώς θέλω να πω, ότι για μας είναι αδιανόητο
η έννοια του μεταφυσικού η έννοια του μηδενός, δεν υπάρχει μηδέν
σε μας , σε μας ο κόσμος υπήρχε πάντοτε, αναδύθηκε αφεαυτού,
κανένας εξωτερικός θεός δεν τον έφτιαξε, αντίθετα από ότι υπάρχει
σήμερα η αντίληψη ότι ένας θεός που προϋπήρχε έφτιαξε ένα κτίσμα
που λέγεται κόσμος. Η έννοια του μηδενός δεν υπάρχει σε μας εμείς
ξεκινάμε από την μονάδα η μονάδα η οποία αρχίζει και πληθύνεται
αν είχαμε τους αρχαίους έλληνες και φτιάχνανε μετρητές στα αυτοκίνητα
θα άρχιζαν απ το 1 και απ το ένα θα άρχιζε να κινείται ο δείκτης,
έχουμε τεράστιες διαφορές στο αντιληπτικό με τους προγόνους μας.

Στο 12:14 λέει

. . . .έχουμε 16 Ολύμπους στον ευρύτερο Ελληνικό χώρο τότε, και
φυσικά επειδή στην κορυφή του Ολύμπου του Θεσσαλικού Μακεδονικού
που τον ξέρουμε εμείς οι περισσότεροι , φυσικά επειδή στην κορυφή
του Ολύμπου υπήρχε ιερό, ξέρανε πολύ καλά οι άνθρωποι ,γιατί ανεβαίνανε
εκεί πάνω, ότι δεν κατοικούσαν θεοί εκεί πάνω, αυτό απλώς το περνάνε
σήμερα αυτοί που θέλουνε να απομονώσουνε τον σύγχρονο έλληνα από
τους προγόνους του, το περνάνε έτσι δήθεν ότι ήταν κάποιοι χαζοί
άνθρωποι μας και πιστεύανε ότι στον Όλυμπο πάνω κατοικούσαν κάτι
ανθρωπάκια τα οποία λεγόντουσαν θεοί. Κατ αρχάς ήτανε άλλη η έννοια
του θεού από αυτή που έχουμε εμείς σήμερα, εμείς σήμερα είμαστε
εγκλωβισμένοι σε μια . . . "ιουδαϊκής" προελεύσεως, δεν είναι κακό
αυτό, αντίληψης του θείου, θεωρείται ότι ο θεός είναι πρόσωπο,
για τους προγόνους μας ήταν τελείως άλλη αντίληψη, ήταν όντα αλλά
όχι πρόσωπα, βέβαια αυτά δεν μπορούν να παρουσιαστούν εδώ τώρα γιατί
είναι πολύ μικρός ο χρόνος για να το αναλύσουμε, αλλά να επιμείνουμε
εκεί, ότι ήταν τελείως άλλη αντίληψη για το τι σημαίνει η έννοια "θεός"
για τους προγόνους μας.


Τα παραθέτω για να ακολουθήσουν κάποια σχόλια

υγ
το http://www.theasis.gr/keim/anag.html δεν παίζει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-08, 11:51
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Να εξηγήσουμε στον κύριο Ρασσιά πως η αρχαία ελλάδα δεν ήταν ένα συγκεκριμένο
και αυστηρά καθορισμένο πράγμα, κάτι σαν το μικρό Γαλατικό χωριό του Αστερίξ
ας πούμε, αλλά μια ποικιλία από απόψεις συμπεριφορές και καθοριστικές αντιθέσεις
που κατέληγαν ενίοτε και σε καταστροφικούς και εξολοθρευτικούς πολέμους σφαγές
και κανονικότατες γενοκτονίες. Όταν λέει πως οι «πρόγονοί μας» πίστευαν έτσι ή
οι «πρόγονοί μας» πίστευαν αλλιώς τους θεούς, με κάνει να πιστεύω πως δεν ξέρει τι
του γίνεται διότι έχει κυριευθεί από ένα ατελέσφορο ρομαντισμό γύρω απ την
αρχαία ελλάδα (τον οποίο και μεταδίδει στους απανταχού αρχαιόπληκτους) έχοντας
χάσει εντελώς την ουσία. Ίσως να μην έχει διαβάσει και ποτέ του Επίκουρο.
Έχει περιχαρακώσει τα της αρχαίας ελλάδας και έχει εξιδανικεύσει μια κατάσταση.
Κάποιοι πίστευαν πως οι Θεοί ήταν οντότητες και κάποιοι άλλοι πίστευαν πως ήταν
ανθρωπάκια στον Όλυμπο και τέλος κάποιοι άλλοι δεν πίστευαν καν σε θεούς.
Πως μπορεί ο Ρασσιάς να μας λέει πως "οι αρχαίοι πίστευαν έτσι και όχι αλλιώς".
Από που αντλεί αυτή την βεβαιότητα; Επειδή το "ψάχνει" από το 1980;
Είναι σα να λέμε πως οι νεοέλληνες είναι όλοι Ορθόδοξοι και πιστεύουν στην Αγία Τριάδα
και ψηφίζουν και το τάδε κόμμα. Στην αρχαία ελλάδα υπήρχαν και μαντεία που εκμεταλλεύονταν
τους αφελείς (φυσικά, υπήρχαν και αφελείς και κορόιδα ) υπήρχαν και ιερατεία που
λειτουργούσαν περίπου όπως λειτουργούν και σήμερα κάποια μοναστήρια. Στη Δωδώνη
ας πούμε στο μαντείο υπήρχαν οι Σελλοί ή Ελλοί (ιερείς). Τούτοι ήταν στο στυλ των
Ινδών γιόγκα. Ασκητές, αδύνατοι, λιγόφαγοι και φουκαράδες. Κοιμόντουσαν κατά γης,
δεν πλένανε ποτέ τα πόδια τους, («ανιπτόποδας» κατά τον Όμηρο), τούς απαγορευόταν
ακόμα κι ό έρωτας. Και χωρίς να μας κακοφαίνεται, οι πρώτοι Χριστιανοί μοναχοί και
στην συνέχεια και οι δικοί μας οι ορθόδοξοι, δεν απομακρύνθηκαν πολύ σε τρόπο ζωής
και καθαριότητας, από τούς Σελλούς ή Ελλούς τής Δωδώνης. Κατά μια εκδοχή το όνομα
Έλληνες προέρχεται από τους Σελλούς ή Ελλούς. Γιατί άραγε ο Ρασσιάς δεν βάζει ως
πρότυπο της πατρώας θρησκείας τους βρώμικους Ελλούς της Δωδώνης;
Δεν θα πούλαγε και τόσο;

Υπήρχαν λοιπόν στην αρχαία ελλάδα και άστεγοι και πεινασμένοι και κακομοίρηδες και
άνθρωποι της Ακρόπολης και άνθρωποι της αγοράς, και εταίρες υπήρχαν και άνθρωποι που
φορούσαν χρυσά και χτυπητά ρούχα για να μπαίνουν στην μύτη των άλλων και άνθρωποι που
κλέβανε και δούλοι. (Ας είναι καλά ο Αριστοφάνης που μας τα είπε όλα αυτά)

Στο θέμα «αρχαία σκέψη» όντως υπάρχει ένα τεράστιο έργο φιλοσοφίας και επιστήμης το οποίο
συντελέστηκε κυρίως μέσω της ελληνικής γλώσσας (αλλά και της λατινικής αργότερα που διαδόθηκε).
Απευθύνθηκε σταδιακά σε κοινό των πόλεων της αγοράς σε διάφορα κοινωνικά στρώματα, δημιουργήθηκαν
ανταγωνιστικές φιλοσοφικές σχολές, καλλιεργήθηκε η έρευνα οι επιστήμες και όλο αυτό που
σήμερα λέμε «σκέψη» και κάποια στιγμή ξεπέρασε και τα στενά σύνορα του τότε ελληνισμού.
Αυτό το τεράστιο και περίπλοκο κληροδότημα διαδόθηκε σε ολόκληρη την τότε Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία
και συνέχισε να εμπνέει τους μεταγενέστερους οι οποίοι επέλεγαν θεωρητικές προτάσεις που ταίριαζαν
καλύτερα στους δικούς τους προσανατολισμούς. Φυσικά πολλά από αυτά που ειπώθηκαν μπορούμε και
να τα απορρίψουμε όπως τα απόρριψαν και πολλοί άλλοι ή τα εμπλούτισαν με νέες ιδέες και πιο
ολοκληρωμένες παρατηρήσεις.

Αυτό το βήμα στην ανθρώπινη σκέψη, που συντελέστηκε στην κλασική ελλάδα, ήταν ένα βήμα ολόκληρης
της ανθρωπότητας και όχι αποκλειστικά μιας «χαρισματικής πνευματικά» φυλής όπως θέλει να πιστεύει
(ή να αφήνει να πιστεύουν όσοι ακούνε) ο Ρασσιάς. Ακολούθησαν με αργά βήματα και άλλες παρόμοιες
εκρήξεις πνεύματος (από μη έλληνες) υπό εντελώς δυσμενείς συνθήκες και η πνευματικότητα του ανθρώπου
συνεχίζεται και συνεχίζεται ακόμη και σήμερα και ευελπιστώ ότι θα συνεχιστεί και στο μέλλον.
Η κλασική ελλάδα ήταν ένας μεγάλος σταθμός της εξέλιξης της ανθρώπινης «σκέψης» η οποία συνεχίζει
την πορεία της και σήμερα.

Ακούγοντας μια σειρά από ανούσια πράγματα από τον Ρασσιά τι καταλαβαίνω; προσπαθεί να περιορίσει
την δύναμη του αρχαίου ελληνικού πνεύματος σε δόγμα και στεγανά με σύνορα και ιδιοκτήτες και
να το στεγάσει κάτω από μια θρησκεία. Φυσικά το μόνο που μπορεί να κάνει μια θρησκεία
(οποιαδήποτε θρησκεία) είναι να "δηλητηριάσει" την ελεύθερη σκέψη και να γεννήσει στην περίπτωση
που εξετάζουμε, δεκάδες ή εκατοντάδες ή και χιλιάδες δογματικούς αρχαιογκαγκά οι οποίοι με την
σειρά τους (κάποιοι από αυτούς-όχι και όλοι) θα πυκνώσουν τις τάξεις κομμάτων όπως το ΛΑΟΣ ή και άλλες
νεοναζιστικές οργανώσεις, κινητήρια δύναμη σε όλα αυτά βλέπεις είναι ο "φυλετικός" καθορισμός
που οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε φυλετικές ανωτερότητες (άφθονο υλικό από τέτοια στην ελληνική
φιλοσοφία) και φυσικά πολλοί άλλοι απλά θα χάσουν τον χρόνο τους μέχρι να απεμπλακούν από αυτές
τις στείρες και εντελώς φολκλορικές μιμητικές και επιδερμικές επαφές με την κλασική ελλάδα δια μέσου
μιας "πατρώας" θρησκείας.

Φυσικά δεν με ενοχλεί αν πιστεύουν σε οποιαδήποτε θρησκεία, δικαίωμά τους, απλά εντοπίζω
κάποιες προεκτάσεις και διαστάσεις οι οποίες συντελούν σε κοινωνική παρακμή και οπισθοδρόμηση.

Άλλοι βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος και άλλοι βλέπουν το δάσος αλλά δεν βλέπουν
τις ενέδρες και παγίδες που τους έχουν στήσει εκεί μέσα.

υγ
Αυτά τα γράφω όχι για να "προκαλέσω" τις πεποιθήσεις κάποιων αλλά ευελπιστόντας σε ένα γόνιμο διάλογο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-01-08, 07:41
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή



Σύμφωνα με τον Ρασσιά, Εθνικοί είναι οι οποιοιδήποτε άνθρωποι ακολουθούν την εθνική
τους παράδοση. Την παράδοση των ανιπτόποδων Σελλών που κοιμούνται στο χωμάτινο
έδαφος (χαμαιευναι) γιατί την αποφεύγουν να την αναβιώσουν ή ακολουθήσουν οι
σημερινοί εθνικοί; (εκτός αν υπάρχουν ήδη και το αγνοώ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 19-01-08 στις 07:42
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.