Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 24-01-15, 11:35
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Οι τελευταίες διατυπώσεις σε αυτό το θέμα είναι καταπληκτικές.
Σκόπευα να κάνω μια τοποθέτηση επί του ζητήματος του εσωτερισμού αλλά βλέπω οτι οι τοποθετήσεις όλων των συμμετεχόντων στη παρούσα σελίδα (5η) είναι εξαιρετικές και με καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό.
Προτείνω να διαβάσετε όλοι την τοποθέτηση (11-03-08 22:51) του Τάκη Παπαδόπουλου πριν μερικά post.
Το τελευταίο μήνυμα του Ierofantis επίσης θίγει σημαντικά ζητήματα.
Αλλά και οι τοποθετήσεις των υπόλοιπων μελών (AVATAR, PUCK κ.λπ.) είναι και αυτές αξιόλογες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gnostic Student : 24-01-15 στις 11:39
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 24-01-15, 16:51
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Διαβάζοντας τα περι εσωτεριμού και ειδικότερα περί θυσίας αρχίζει να
περιορίζεται το θέμα στην αποχή απο το σέξ λες και είναι το κυρίαρχο στοιχείο
στην ερώτηση ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ..

Και για να επαναφέρω το ερώτημα και μάλιστα με τι ακριβώς ασχολείται
ο Εσωτερισμός όπως τα κατέθεσα και στην αρχή του θέματος....

Για το πεδία που ασχολείται ο Εσωτερισμός είναι πολλά....
Διαλογισμός, Εσωτερική Θεραπευτική, Εσωτερική Μύηση, Εσωτερική
Φιλοσοφία, Υπνωτισμός - Ορθοψυχισμός, Επιστημονικός Πνευματισμός,
Αστρολογία - Αστροσοφία, Αποσυμβολισμός, Αρχαία Μυστήρια,
Προκατακλυσμιαίοι Πολιτισμοί, Φιλοσοφία ολόκληρης της Γιόγκα,
Αποκρυφισμός (Αποκρυφολογία), Μυστικισμός κ.λ.π.


Πάνω σε αυτά νομίζω πως δυνάμεθα να ασχοληθούμε....
Εσωτερισμός υπάρχει και σε κάθε Θρησκεία αλλά καλό θα είναι να μην
ασχοληθούμε προς το παρόν γιατι θα πρέπει να γνωρίζουμε τα στοιχεία
της κάθε Θρησκείας την δομή της την Φιλοσοφία της τα τυπικά της αλλιώς θα
χαθούμε....
Βέβαια ο όρος εσωτερισμός καλό θα είναι να μην ταυτίζεται που συνήθως
κάποιοι το κάνουν μόνο με την γιόγκα με το σέξ για να γνωρίσουμε τον
εαυτόν μας και διάφορα άλλα σχετικά....
Όπως κατέθεσα το πεδίο έρευνας ,σπουδής του εσωτερισμού είναι τεράστιο
και εξαρτάτε μόνο απο αυτόν που θέλει να εντρυφήσει με τί ακριβώς θα
ασχοληθεί και σε τι βάθος...

Να μην ξεχνάμε και την Βιωματική εμπειρία που είναι πολύ βασική....

Βέβαια θα πρέπει να προσθέσω πως υπάρχουν και κάποιοι επιτήδειοι θα μου
επιτραπεί ο όρος Αρλουμπολόγοι Εσωτεριστές που γνωρίζουν την εσωτερική
γνώση του Σεξουαλισμού!!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλαδή παίζει πολύ χρήμα....

Υπάρχουν και άλλα πολλά που έχουν συμβεί απο Εσωτεριστές (!!!!!) που
δίδασκαν πυροβασία που έβαζε μέχρι και εγκύους να περπατάνε στα κάρβουνα
μέχρι που κάποιος πέθανε (συγκοπή) στην προσπάθειά του....
Ο χώρος βρίθει φίλοι μου και οι λακκούβες πολλές και οι παραμυθάδες ακόμα περισσότεροι...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 24-01-15, 16:54
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Πουκ, το δόγμα δεν έχει την σημασία που αναφέρεις.

Δόγμα ( από το δοκεί μοι = μου φαίνεται, ή δοκώ = νομίζω ) είναι ό,τι πιστεύει κανείς χωρίς να είναι δυνατή η λογική εξήγηση ή απόδειξή του.

Κακώς δε θεωρείται ότι ο Εσωτερισμός βασίζεται σε "δόγματα", καθ' όσον κάθε σοβαρή "εσωτεριστική" θέση, ή εξηγείται συνειρμικά δια της Λογικής, είτε βασίζεται σε Γνώση, είτε επιδέχεται "πειραματικής" αποδείξεως, με την διαφορά ότι το "πείραμα" κατά συνθήκην εκτελείται σε προσωπικό επίπεδο και δεν υπάρχει "έξωθεν" μαρτυρία.

Οι έννοιες που εκφράζουν εσωτεριστικές θέσεις είναι πολύ λεπτές.
Προς αποφυγή, λοιπόν, παρερμηνειών που καταστρέφουν τα ¨λεπτά" νοήματα, επιβάλλεται η Κυριολεκτολογία.

Η λέξη "Δόγμα" αφ' εαυτής αποκλείει την ερμηνεία και καλεί την άνευ όρων αποδοχή.

Άρα, δεν μπορούμε να δώσουμε στο "δόγμα" τον ορισμό "...Είναι το σύνολο των αξιών, ιδεών, θέσεων τις οποίες έχει ένας άνθρωπος ή μία ομάδα...", καθ' όσον ΚΑΙ οι αξίες έχουν ηθική βάση επιδεχομένη λογικής ανάπτυξης, ΚΑΙ οι Ιδέες - συνειρμοί βασίζονται στην λογική διεργασία, αλλά ΚΑΙ οι θέσεις επιβάλλεται να αιτιολογούνται...

Κατά συνέπειαν, δεν υπάρχουν "καλά" ή "κακά" δόγματα! Όντας αφ' εαυτών έξω από την Λογική ή την Αιτιολόγηση, εκφράζουν καθαρά ουτοπικές αθεμελίωτες απόψεις μόνον.

Κατά τα άλλα, ΚΑΙ η Αρχή ( και όχι ύπαρξη ) του Θείου αποδεικνύεται, ΚΑΙ η ύπαρξη και Αθανασία της ψυχής αποδεικνύεται, αρκεί να υπάρξει θέληση για Γνώση και έρευνα, όπως και ισορροπημένη λογική κριτική σκέψη.
Φίλε Παπαδόπουλε, μπορείς να έχεις όποια άποψη θες και να διαφωνήσεις μαζί μου.

Νομίζω ότι η άποψη σου για την λέξη "δόγμα" είναι δογματική, με την έννοια ότι περιορίζεις μια λέξη σε μια μόνο έννοια με βάση την ετυμολογία της. Μια λέξη αποκτά στο διάβα των αιώνων νέες σημασίες.

Συμφωνώ με τον χρήστη puck ότι η λέξη δόγμα έχει και την έννοια που αναφέρει - "αρχές" για παράδειγμα.

Πως θα εξηγούσες την φράση φιλοσοφικό δόγμα; Φιλοσοφία που έχει να κάνει με τυφλή αποδοχή πίστη, δίχως ουδεμία απόδειξη;

Φίλε και ο εσωτερισμός βασίζεται σε κάποιες πεποιθήσεις και αρχές, δηλαδή δόγματα, για να είναι πράγματι εσωτερισμός. Για να είσαι Σύριζα, πρέπει να δέχεσαι τις αρχές-δόγματα του Σύριζα, για να είσαι Ένωση Κέντρου, πρέπει να δέχεσαι τις αρχές-δόγματα της Ένωσης Κέντρου.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 24-01-15, 17:23
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ierofantis Εμφάνιση μηνυμάτων

Η αναγκαιότητα των μυστικών αδερφοτήτων/ταγμάτων δέν έχει σχέση με την εκάστοτε εποχή...Οι εποχές αλλάζουν αλλά η γνώση παραμένει ίδια...Και αυτή προσπαθούν να διαφυλάξουν τα εκάστοτε τάγματα...Είτε προσπαθώντας να την ανακαλύψουν και ύστερα να την διαφυλάξουν ώς κόρη οφθαλμού, είτε έχοντας την με άλλους τρόπους και φυλάσοντας την...Σήμερα η ύπαρξη ταγμάτων είναι υπερ-αναγκαία...Είναι η εποχή της δήθεν ανεξρησκείας, της παρα-πληροφόρισης και όχι της ορθής πληροφόρισης, της ψεύτικης αίσθησης της ελευθερίας...της απόλυτης καθοδήγησης των μαζών και του συναισθηματικού όχλου...

.............
Η Ελίτ των Αδερφοτήτων σχετίζεται με την ποιότητα των μελών...Δέν μπορεί να καταλάβει ο μέσος νους νοήματα και έννοιες τόσο υψηλές...Αυτό ισχύει..Δέν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι...Υπάρχει διαφορετικότητα και διαφορετική σκάλα εξέλιξης... Δέν σημαίνει πώς εάν κάποιος είναι άριστος επιστήμονας και γιατρός πώς μπορεί να συλλάβει πνευματικές έννοιες και γνώσεις...Δέν συμβαδίζει η πνευματικότητα και η αντιληπτικότητα με την γνώση της ύλης και πόσο καλός είσαι σε αυτήν σε κάθε τομέα...


Είμαι της πεποίθησης η γνώση να παραμείνει εσώκλειστη και μόνο όσοι πραγματικά την αναζητούν και την βρίσκουν και την αξίζουν να την κατέχουν...Αρκετά δεινά θα πάθει η ανθρωπότητα απο γνώσεις που έπεσαν σε λάθος χέρια...Δέν χρειάζεται να πάθει και ατομικά ο καθένας ζημιά...Ας ζήσει ήρεμα και με αγνότητα

Φίλε Ιεροφάντη μπορώ να πω ότι αυτά που αναφέρεις σχετίζονται με τις μεγαλύτερες απορίες που είχα πότε πάνω στoν εσωτερισμό και στα new age κινήματα!

Θα ήθελα ΑΝ μπορείς να μου δώσεις ξεκάθαρες απαντήσεις.

1)Λες η γνώση πρέπει να παραμείνει κρυφή.

Φίλε δεν θέλω να σε ρωτήσω ποια γνώση πρέπει να παραμείνει κρυφή, γιατί αυτό θα ήταν σαν να προσπαθούσα να αποκαλύψω αυτό που θες να κρύψεις. Αλλά ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΚΡΥΦΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΧΕΡΙΑ;

Δυστυχώς θα πρέπει να μου αποκαλύψεις 1-2 λεπτομέρειες για αυτή την γνώση(ή τις γνώσεις) έτσι ώστε να διαπιστώσω ΓΙΑΤΙ πρέπει να παραμείνει ΚΡΥΦΗ και ΠΟΤΕ έπεσε σε λάθος χέρια με "δυσμενείς συνέπειες". Είναι σαν να μιλάμε τώρα για ατομικές ανακαλύψεις και την ατομική βόμβα.

2) Μιλάς για ελίτ.

Πιστεύεις ότι ο απλός λαός είναι ηλίθιος και δεν μπορεί να την κατακτήσει; Αν είναι έτσι, τότε τί εννοείς με τα δεινά της "ανθρωπότητας"; Όχι τα δεινά του λαού; Αν ο λαός έχει υποστεί δεινά από άτομα που έχουν κλέψει την "γνώση", δεν θα πρέπει να μορφωθεί και να εξεγερθεί;

Εκτός και αν πιστεύεις στην βασιλεία ή στην αριστοκρατία, πράγμα που είναι σεβαστό τουλάχιστον σε εμένα.

'Ομως τότε είναι δεν μπορούμε να εκφράζουμε λύπη για δεινοπαθήματα της ανθρωπότητας, αφού η γνώση είτε σε καλά ή κακά χέρια παραμένει απρόσιτη και μυστική στον λαό και για "καλό λόγο" όπως αναφέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 24-01-15, 17:33
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ο όρος Εσωτερισμός αναφέρεται σε κάθε σύστημα εννοιών και εφαρμογών,
που έχει ως στόχο την προϊούσα εσωτερική μεταμόρφωση του ανθρωπίνου
όντος με τελική κατάληξη την οντολογική του εκπλήρωση ή "πνευματική
αποκατάσταση" (που στην θρησκεία καλείται "θέωση").

Δημητρίου Πολυχρόνη, Θεουργία, ενότητα "Περί Εσωτερισμού", σελ.23 κ.ε.)

ΠΗΓΗ. www.amra.gr/forum

Αυτα για μια Αρχή...

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα.

Εδώ βλέπω ότι έδωσες στον εσωτερισμό μια θρησκευτική έννοια. Μιλάς για θέωση.

Φυσικά και δεν μπορεί ένας θνητός να μεταμορφωθεί σε αθάνατο θεό, με τις δικές του θνητές δυνάμεις και χωρίς εξωτερική υπερφυσική ενέργεια.

Άρα εδώ μιλάμε για εύρεση/ένωση με το Θείο, δηλαδή γνώση ότι ο θνητός είναι στην πραγματικότητα αθάνατος θεός.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 26-01-15, 13:28
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.

Εδώ βλέπω ότι έδωσες στον εσωτερισμό μια θρησκευτική έννοια. Μιλάς για θέωση.

Φυσικά και δεν μπορεί ένας θνητός να μεταμορφωθεί σε αθάνατο θεό, με τις δικές του θνητές δυνάμεις και χωρίς εξωτερική υπερφυσική ενέργεια.

Άρα εδώ μιλάμε για εύρεση/ένωση με το Θείο, δηλαδή γνώση ότι ο θνητός είναι στην πραγματικότητα αθάνατος θεός.
Η "θέωση" δεν είναι αυτό. ΔΕΝ είναι "ότι ο θνητός είναι στην πραγματικότητα αθάνατος θεός" και ΔΕΝ είναι "ένας θνητός να μεταμορφωθεί σε αθάνατο θεό" η θέωση είναι "κατά χάρη" εξίσωση με το Θεό. Η ολοκλήρωση αυτού που κάποιοι λένε "σωτηρία"
"2 Αγαπητοί, τώρα τέκνα Θεού είμαστε, και ακόμη δε φανερώθηκε τι θα είμαστε στο μέλλον. Ξέρουμε ότι όταν φανερωθεί, θα είμαστε όμοιοι με αυτόν, γιατί θα τον δούμε καθώς είναι." Α' Ιωαννου κεφ 3. Όμοιος δεν σημαίνει "ίδιος".
Πως αρχίζει η εξίσωση:
"14 Εσείς φίλοι μου είστε, αν κάνετε όσα εγώ σας δίνω εντολή. 15 Δε σας λέω πια δούλους, γιατί ο δούλος δεν ξέρει τι κάνει ο κύριός του. Εσάς όμως σας έχω πει φίλους, γιατί όλα όσα άκουσα από τον Πατέρα μου σας γνώρισα. " κατά Ιωάννη 15:14-15
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 26-01-15, 13:44
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων

Υπάρχουν και άλλα πολλά που έχουν συμβεί απο Εσωτεριστές (!!!!!) που
δίδασκαν πυροβασία που έβαζε μέχρι και εγκύους να περπατάνε στα κάρβουνα
μέχρι που κάποιος πέθανε (συγκοπή) στην προσπάθειά του....
Αναφέρεσαι στον Α. Καλογήρου και την Success Dynamics;
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 26-01-15, 13:44
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η "θέωση" δεν είναι αυτό. ΔΕΝ είναι "ότι ο θνητός είναι στην πραγματικότητα αθάνατος θεός" και ΔΕΝ είναι "ένας θνητός να μεταμορφωθεί σε αθάνατο θεό" η θέωση είναι "κατά χάρη" εξίσωση με το Θεό. Η ολοκλήρωση αυτού που κάποιοι λένε "σωτηρία"
"2 Αγαπητοί, τώρα τέκνα Θεού είμαστε, και ακόμη δε φανερώθηκε τι θα είμαστε στο μέλλον. Ξέρουμε ότι όταν φανερωθεί, θα είμαστε όμοιοι με αυτόν, γιατί θα τον δούμε καθώς είναι." Α' Ιωαννου κεφ 3. Όμοιος δεν σημαίνει "ίδιος".
Πως αρχίζει η εξίσωση:
"14 Εσείς φίλοι μου είστε, αν κάνετε όσα εγώ σας δίνω εντολή. 15 Δε σας λέω πια δούλους, γιατί ο δούλος δεν ξέρει τι κάνει ο κύριός του. Εσάς όμως σας έχω πει φίλους, γιατί όλα όσα άκουσα από τον Πατέρα μου σας γνώρισα. " κατά Ιωάννη 15:14-15
Ούτε και η μεταμόρφωση από άνθρωπο σε Θεό; Έστω και η "κατά χάρη" θεοποίηση του ανθρώπου από τον Θεό;

Και συνεχίζουμε. Οι εσωτεριστές πως πιστεύεις ότι το εννοούν; Μιλάνε για πνευματική "αποκατάσταση", άρα αυτό σημαίνει ότι πιστεύουν πως ο άνθρωπος ήταν θεός και έπεσε. Έτσι δεν μένει τώρα για τους εσωτεριστές παρά η γνώση που θα οδηγήσει στην συνειδητοποίηση της θεικής ουσίας του ανθρώπου.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 27-01-15, 11:13
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
....Μιλάνε για πνευματική "αποκατάσταση", άρα αυτό σημαίνει ....
δεν σημαίνει αυτό. σημαίνει ότι άλλη είναι η πραγματική φυσική κατάσταση του ανθρώπου κι άλλη η κατάσταση που είναι τώρα. Κάτι που και οι χριστιανοί πιστεύουν.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 27-01-15, 16:55
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου heretic ναι για αυτό το άτομο αναφέρομαι.....
Βέβαια έμαθα εδω και καιρό και δεν ξέρω εάν αληθεύει πως συνεχίζει να κάνει
το θεάρεστο (!!!!!!!!) έργο του χωρίς κανέναν έλεγχο...

Τώρα για την θέωση είναι ένωση της ανθρώπινης φύσης με το θείο....
Υπάρχουν και άλλες απόψεις για τον ορισμό της λέξης αυτής αλλά στην ουσία
είναι σχεδόν όμοιες....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.