Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-08, 15:46
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή Λόφος Γορίτσας

Δεν ήξερα που ακριβώς να ανοίξω αυτό το θέμα...
Ας το βάλουν οι συντονιστές όπου ταιριάζει καλύτερα...

Έχω αρχίσει τελευταία να ακούω πολλά για παράξενες ιστορίες σχετικά με διάφορες τοποθεσίες στο νομό Μαγνησίας.
Μια τοποθεσία που έχω ακούσει να αναφέρεται αρκετά (εκτός του σπιτιού στα Λεχώνια για το οποίο υπάρχει ξεχωριστό thread) είναι ο Λόφος Γορίτσας, ο οποίος βρίσκεται λίγο έξω από την πόλη του Βόλου προς τη μεριά της Αγριάς.
Κάνοντας μια μικρή περιήγηση στο internet βρήκα ενδιαφέρουσες αναφορές σχετικά με ένα αρχαίο κτίσμα που βρίσκεται στην πλευρά του λόφου όπου γίνονται οι εργασίες της τσιμεντοβιομηχανίας ΑΓΕΤ (δυστυχώς πολύ κοντά στα αρχαία!)...
Από αεροφωτογραφίες που βρήκα στο διαδίκτυο, αλλά και από αναφορές ατόμων που μένουν στην περιοχή, μπορεί να δει κανείς οτι το αρχαίο αυτό κτίσμα (το οποίο λέγετε οτι ήτανε η αρχαία πόλη της οποίας το όνομα δεν γνωρίζουμε και η οποία υπολογίζεται οτι χτίστηκε γύρο στο 316 π.Χ.) είναι χτισμένο σε σχήμα του ανάποδου 'Ε'.



Μιας και δεν είμαι απο την περιοχή, θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς κάτι σχετικό ή αν έχει ακούσει κάτι για αυτό το αρχαίο κτίσμα.
Το έχει επισκεφτεί κανείς?

(την φωτογραφία την βρήκα εδώ )
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-08, 22:42
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

το εχω επισκεφθει κανα δυο φορες..

ο λοφος της γοριτσας ειναι πανω απο το γηπεδο του ολυμπιακου βολου..

πολυς κοσμος αθλειται στον λοφο καθημερινα.. ανεβαινουν κατεβαινουν κανοντας τζογκινκ.

ημουν με φιλους που ειχαν καποιες γνωσεις ιδιαιτερες.. ρωτησα τον ενα τι ειναι αυτο που βλεπουμε?

η απαντηση του ηταν: απο εδω απογειωνοταν η αργω..

παντως εμενα σαν αρχαιο καστρο-φρουριο μου φαινοταν..

αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-08, 11:09
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευρυνοος
...απο εδω απογειωνοταν η αργω..

Αυτή είναι μια εκδοχή την οποία την έχω ακούσει και εγώ από άτομα και που έχουν επισκεφτεί τον χώρο αλλά και που μένουν στον Βόλο.
Επίσης με πληροφόρησαν οτι κατά τον Δεύτερο Παγκόσμιο οι Γερμανοί κάνανε ανασκαφές πάνω στον λόφο, στην τοποθεσία που βρίσκονται τα αρχαία ψάχνοντας κάτι που κανένας ποτέ δεν έμαθε (τουλάχιστον έτσι ισχυρίζονται άτομα της περιοχής τα οποία ρώτησα)...

Το μόνο σίγουρο είναι οτι το σχήμα στο οποίο φαίνεται να έχει χτιστεί το αρχαίο αυτό κτίριο είναι πολύ γνωστό για να είναι τυχαίο.
Το ότι φαίνεται καθαρά μόνο από πάνω είναι αξιοπερίεργο και σίγουρα εμένα με βάζει σε σκέψεις...
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-08, 14:37
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Και ύστερα από αρκετό ψάξιμο, βρήκα την φωτογραφία που δείχνει το ίδιο σχήμα με αυτό που έχει το αρχαίο κτίσμα στον Λόφο Γορίτσας, πάνω σε ένα ΑΤΙΑ.

Η πρώτη φωτογραφία είναι αρκετά διαδεδομένη και πάρθηκε το καλοκαίρι του 1967 στο San Jose de Valderas έξω από τη Μαδρίτη.





Η δεύτερη δείχνει το σύμβολο σε ακόμα ένα ΑΤΙΑ που εθεάθη πάλι κοντά στην Μαδρίτη αρχές του 1966.




Δεν ξέρω αν οι φωτογραφίες αυτές είναι αυθεντικές (μιας και όποιος ψάξει μπορεί να βρει πολλά ενδιαφέροντα και τρελά να λέγονται για αυτές στο διαδίκτυο), είναι όμως πολύ περίεργο το ότι το σχήμα είναι ίδιο και στις 3 περιπτώσεις!

Κάτι άλλο που βρήκα ενδιαφέρον είναι ο ισχυρισμός ότι η κατασκευή της Αργούς, για να χρησιμοποιηθεί στην εκστρατεία του Ιάσονα, έγινε στην τοποθεσία Παγασές η οποία βρίσκεται κοντά στον Λόφο Γορίτσα (!)...
Επειδή οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι περιορισμένες, θα παρακαλούσα όποιον/όποια ξέρει περισσότερα πάνω σε αυτό να το προσθέσει...

Ενδιαφέρον άρθρο (άγνωστης εγκυρότητας) θα βρείτε εδώ .
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-08, 15:42
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παραθέτω και μερικά (λίγα) πράγματα που βρήκα σχετικά με την τοποθεσία Παγασές.
Ένα σχετικό link που εξηγεί την ετυμολογία του ονόματος: Παγασές

Και ένας χάρτης που δείχνει που βρίσκεται η τοποθεσία στον νομό Μαγνησίας.
Οι Νέες Παγασές (που έχω υπογραμμίσει με φούξια χρώμα στον χάρτη) είναι χτισμένες πάνω στην αρχαία πόλη.
Η μαύρη κουκκίδα δείχνει την τοποθεσία του λόφου Γορίτσας.




Διαβάζοντας και για τις 2 πόλεις βλέπει κανείς ότι και οι 2 εγκαταλείφθηκαν περίπου την ίδια χρονολογία 294-293 π.Χ. και οι κάτοικοι τους μεταφέρθηκαν ή ενσωματώθηκαν στην πόλη της αρχαίας Δημητριάδας.
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-08, 16:39
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

συγνωμη..

ομως εμενα δεν μου φαινεται για δυο ανεστραμενα εψιλον..

αν προσεξεις θα δεις οτι απο την μια πλευρα του κτηριου ειναι οι δυο προεκτασεις του σε γωνια και οι απεναντι προεκτασεις του σε καμπυλες..

τωρα,δεν αποκλειω ποτε τιποτα και ειναι σε εξελιξη η ερευνα του θεματος..

για το που κατασκευαστηκε η ''αργω'' υπαρχει και το σεναριο της ιωλκου απο καποιους..

δεν εχω ξανακουσει για παγασες..

αξιοσημειωτο ειναι οτι γυρω υπαρχουν μυκηναικοι ''ταφοι'' και ανασκαφες σε εξελιξη, οπως και το σεσκλο και το διμηνι (προιστορικοι οικισμοι) που εχουν ομως εντος του αρχαιολογικου χωρου κι εκει μυκηναικο ''ταφο''.

το εχω εντος εισαγωγικων επειδη εχω διαφορετικη αποψη για την χρηση των εν λογω κατασκευων, το οποιο δεν αφορα την περιπτωση μας και ισως το αναπτυξω καπου αλλου..

φιλικα, ευρυνοος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-08, 20:55
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

και κάποιες φωτογραφίες ακόμη απο το παράξενο κτίσμα της Γορίτσας..


βλέπουμε και την οικολογική καταστροφή που προκαλεί το εργοστάσιο τσιμέντου..





είναι τραβηγμένες απο την Ζωοδόχο πηγή, στην κορυφή του λόφου..




εδώ φαίνεται και η σπηλιά κάτω απο το κτίσμα..

οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες απο εκδρομή της ραδιοφωνικής εκπομπής, ''άγνωστοι επισκέπτες'', της οποίας ήμουν συνπαρουσιαστής με τον Γιώργο Καρποδίνη..

ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 13-10-08 στις 21:03
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-08, 13:36
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Πριν από λίγες εβδομάδες είχα και εγώ την ευκαιρία να επισκεφτώ (για πρώτη φορά) τον Λόφο Γορίτσας.
Είναι όντως ένα μέρος με πολλούς καθημερινούς επισκέπτες όπως είπε και ο Ευρύνοος.
Μου πήρε αρκετή ώρα μέχρι να βρω το εν λόγο κτίσμα μιας και ο λόφος είναι αρκετά μεγάλος. Όταν τελικά το βρήκα, μεγάλη εντύπωση μου έκανε το μέγεθος του το οποίο είναι πολύ μικρότερο από αυτό που περίμενα. Στη βάση του (απο τη μερία του μονοπατιού) δείχνει να γίνονται κάποιες εργασίες. Δεν έχω ιδέα τι ακριβώς όμως μιας και δεν ηπύρχε γύρω κάποια πινακίδα που να έλεγε.


Το κεντρικό κομμάτι του κτίσματος


Οι εργασίες που γίνονται στη βάση του κτίσματος

Κάτι άλλο που μου φάνηκε πολύ περιέργο είναι ότι σε όλη την έκταση του λόφου και κατά μήκος όλων των μονοπατιών που το καλύπτουν, υπήρχαν πολλές ξύλινες, πάντα συμμετρικές και πάντα άδειες πινακίδες.
Δεν έχω ιδέα σε τι χρησιμεύουν και γιατί είναι τοποθετημένες εκεί που βρίσκονται.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι...


Παράδειγμα απο τις ξύλινες πινακίδες που στέκονται στην άκρη των μονοπατιών του λόφου
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-08-09, 14:48
απολλων Ο χρήστης απολλων δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή περι σπηλιας..

ο λοφοσ τησ γοριτσασ ειναι ενα συμπλεγμα στοων που επικοινωνουν με ολη σχεδον την πολη.σε αυτεσ τισ στοεσ γινονταν οι ανασκαφεσ απο τουσ γερμανουσ παλια.και το σιγουρο ειναι οτι πηραν δυο βαγονια ευρηματα.ειδικα το ενα βαγονι κουβαλουσε κατι οντωσ πολυ σημαντικο(απο κατι φωτο που εχω δει)το ποιο πιθανον ειναι να βρηκαν αυτο που εψαχναν γιατι εφυγαν αμεσωσ μετα την εξορυξη.και λεω και τονιζω εξορυξη γιατι ψαχναν μια ουσια που υπαρχει σε ενα συγκεκριμενο πετρωμα του λοφου.οσοι γνωριζουν ποιο πολλα καταλαβαινουν σε τι αναφερομαι.ισωσ ""λευκο χρυσο""βλ αλχημεια


Από beetlejuice: Καλώς όρισες φίλε. Χρησιμοποίησε το τελικό σίγμα ("ς") στο τέλος κάθε λέξης που καταλήγει σε σίγμα, είναι κάπως κουραστικό διαφορετικά! Καλή συνέχεια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 10-08-09 στις 14:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.