Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-10, 16:28
casper2009 Ο χρήστης casper2009 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2009
Μηνύματα: 7
Angry Βγαίνει ελληνική ταινία για το σατανισμό

Παιδιά, έφριξα όταν το έμαθα! Βγαίνει ελληνική ταινία (ο θάνατος που ονειρευτηκα ή κατι τέτοιο) με θέμα την ιστορία με τους σατανιστές Κατσούλη - Δημητροκάλη. Μα, καλά, είναι δυνατόν; Τι πράγματα είναι αυτά; Εμπορεύονται το σατανισμό και τις δολοφονίες που αναστάτωσαν τόσο κόσμο για να βγάλουν λεφτά; Δεν ντρέπονται;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-10, 21:28
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Μα τι σχέση έχουν τα άτομα που προανέφερες με τον σατανισμό;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-10, 21:57
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τι σχέση έχουν τα άτομα που προανέφερες με τον σατανισμό;
Και εγώ ακριβώς αυτό το σχόλιο σκέφτηκα να γράψω αλλά μετά λέω άσε τώρα που να μπλέκουμε.

Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει και εγώ για τη συγκεκριμένη ταινία αλλά δεν καταλαβαίνω που ακριβώς βρίσκεται το κακό. Είναι απόλυτα λογικό ένα μέρος του κινηματογράφου να επηρεάζεται από αληθινά γεγονότα και να θέλει "ποιητική αδεία" να τα αποτυπώσει στον κινηματογραφικό φακό.. Μου θυμίζει η ανάρτησή σου casper2009 όλους εκείνους που λίγο καιρό πριν είχα ακούσει να κατακρίνουν μια άλλη ταινία που γυρίστηκε με βάση τη 17Ν. Μήπως είναι καιρός να ξεφύγουμε από τον μικρόκοσμό μας και να δούμε λίγο τις καταστάσεις αλλιώς; Άλλωστε αν δεν μας αρέσει κάτι, υπάρχει επιλογή.. μπορούμε να μη το παρακολουθήσουμε, τόσο απλά.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 16-11-10 στις 21:57
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-10, 22:27
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από casper2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα, καλά, είναι δυνατόν; Τι πράγματα είναι αυτά; Εμπορεύονται το σατανισμό και τις δολοφονίες που αναστάτωσαν τόσο κόσμο για να βγάλουν λεφτά; Δεν ντρέπονται;
Πού είναι το κακό;

Ίσα ίσα, εγώ το βρίσκω πολύ όμορφο και ωραίο!!

Όταν μιλάμε για τέχνη, γνώμη μου είναι να βγάζουμε τις παρωπίδες και τις ταμπέλες που έχουμε αποδώσει κατά καιρούς σε διάφορα "ιδιαίτερα" θέματα και να προσπαθούμε να την κρίνουμε και να την αξιολογήσουμε στα πλαίσια της τέχνης και της δημιουργικότητας.

Παλαιότερα, άλλωστε, είχε γυριστεί εγχώρια ταινία με θέμα την ομηρία στο λεωφορείο, τα γνωστά Κακό 1 & 2, τώρα με 17 Νοέμβρη και σατανιστές, όπως λες.
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-10, 03:08
Το avatar του χρήστη Nikos7
Nikos7 Ο χρήστης Nikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Νεαπολη
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Και ο χιτλερ εχει γυριστει ταινια,που ειναι το κακο;;..
__________________
ΟΙ ΝΙΚΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΗΤΤΕΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ...

ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-10, 03:39
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από casper2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, έφριξα όταν το έμαθα! Βγαίνει ελληνική ταινία (ο θάνατος που ονειρευτηκα ή κατι τέτοιο) με θέμα την ιστορία με τους σατανιστές Κατσούλη - Δημητροκάλη. Μα, καλά, είναι δυνατόν; Τι πράγματα είναι αυτά; Εμπορεύονται το σατανισμό και τις δολοφονίες που αναστάτωσαν τόσο κόσμο για να βγάλουν λεφτά; Δεν ντρέπονται;

Γιατί να ντραπούν;


Τις δολοφονίες των Γερμανών (π.χ.) γιατί τις εμπορεύτηκε η FINOS και έκανε την Υπχ/γο Νατάσα; Ο Κατσούλας σε πείραξε;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-10, 10:54
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε/η casper,
η πρώτη εντύπωση που δημιούργησε η ανάγνωση της δημοσίευσής σου είναι κακή. Αναδίδει άρωμα blog μαζικής κατανάλωσης , όπου ο καθένας στέλνει το μακρύ και το κοντό του, με εκφράσεις επιπέδου κουτσομπόλας γειτόνισσας.
Καθώς δεν είναι σκοπός μου να σε προσβάλλω , θα βοηθούσε πολύ αν διάβασες μερικά άρθρα και συζητήσεις στα πλαίσια της κοινότητας σχετικά με τους προβληματισμούς σου.
Απο 'κει και πέρα, είναι σύνηθες φαινόμενο κινηματογραφικές παραγωγές να πραγματεύονται θέματα που συντάραξαν τις κοινωνίες στις οποίες απευθύνονται.
Δε με σοκάρει που επέλεξαν αυτή την υπόθεση των " Σατανιστών " . Έχει αίμα και σπέρμα.

Η ταινία θα βγει στους κινηματογράφους σε μια εβδομάδα και ο σκηνοθέτης έχει περάσει από Κόκκινο κύκλο και 10η Εντολή ( γνωστές σειρές τρόμου) .

Κάτι μου λέει casper ότι καλύτερη διαφήμιση για την ταινία δε μπορούσες να κάνεις.

Μια μικρή συνέντευξη του σκηνοθέτη και το trailer της ταινίας μπορείτε να βρείτε εδώ .
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-10, 17:08
casper2009 Ο χρήστης casper2009 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2009
Μηνύματα: 7
Thumbs down Βγαίνει ελληνική ταινία για το σατανισμό

Είναι τέχνη να προβάλλεις τελετές μαύρης μαγείας και ανθρώπινες θυσίες (http://www.youtube.com/watch?v=JU_qz99P4Fs) και να τις πουλάς ξεδιάντροπα σε νέους ανθρώπους; Λυπάμαι, αλλά εγώ διαφωνώ και έχω δικαίωμα να διαμαρτυρηθώ και να εκφράσω την άποψή μου!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-10, 17:42
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontro_mpizeli Εμφάνιση μηνυμάτων
Πού είναι το κακό;

Ίσα ίσα, εγώ το βρίσκω πολύ όμορφο και ωραίο!!


Πολύ όμορφο κι ωραίο...;

Μάλιστα...
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-11-10, 19:24
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από casper2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι, αλλά εγώ διαφωνώ και έχω δικαίωμα να διαμαρτυρηθώ και να εκφράσω την άποψή μου!
Και πολύ καλά κάνεις, δεν στο απαγορεύει κανείς!
Και φυσικά, μπορείς να διαμαρτυρηθείς εκεί έξω, και όχι μόνο σε ένα φόρουμ καλή ώρα...


c.r, ναι πολύ όμορφο και ωραίο! Που η τέχνη, δλδ, του κινηματογράφου πιάνεται με το θέμα αυτό.
Πού είναι το κακό δλδ;

Α... και αν, ίσως, δεν το γνωρίζετε, κυκλοφορούν χιλιάδες ταινίες ή άλλες μορφές τέχνης που έχουν να κάνουν με τέτοιου είδους θέματα...
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.