Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-15, 00:31
Chris_sere Ο χρήστης Chris_sere δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2015
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Φύλακες πνεύματα

Καλησπέρα κόσμος με λένε Χρήστο και είμαι νεο μέλος στο φόρουμ..!!!
Το δικο μου στορι έχει να κάνει με χρυσές λίρες τις οποίες φυλάνε απ ότι λένε στην γειτονιά ένας Έλληνας και ένας Τούρκος (πνεύματα) τα οποία λένε οτι θέλουν διάβασμα..!!
Απο διαφορετικά άτομα που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους έχουν διασταυρωθεί στοιχεία τα οποία με κανουν να πιστεύω πως όντως υπαρχουν..!!! Τα φώτα σας παρακαλώ..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-15, 07:28
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

Αν κάνεις ένα κλικ κόπο θα βρείς δεκάδες τοπικούς θρύλλους για ανάλογες ιστορίες. Πάντως εν μέσω σφοδρής κρίσης η αναφορα σε χρυσές λίρες είναι πειρασμός. Πολλες΄ και διασταυρωμένες πληροφορίες από άγνωστους ανθρώπους που ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του δεν αποδεικνύουν σαφέστατα ούτε την ύπαρξη αλλά ούτε και το αντίθετο για ο,τι προανέφερες. Αν έχεις κέφι λόγω εποχηπς ψάξε και διάβασε. Εντωμεταξύ όσοι ψάχνουν επισταμένα, κατόπιν άπειρης μελέτης , συστηματικά , σιωπηλά και με άριστο τεχνολογικό εξοπλισμό, τις ώρες που η φύση ησυχάζει , ε όλο και καλτι θα ανακαλύπτουν.
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-15, 16:14
Το avatar του χρήστη Morticia
Morticia Ο χρήστης Morticia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2015
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris_sere Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κόσμος με λένε Χρήστο και είμαι νεο μέλος στο φόρουμ..!!!
Το δικο μου στορι έχει να κάνει με χρυσές λίρες τις οποίες φυλάνε απ ότι λένε στην γειτονιά ένας Έλληνας και ένας Τούρκος (πνεύματα) τα οποία λένε οτι θέλουν διάβασμα..!!
Απο διαφορετικά άτομα που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους έχουν διασταυρωθεί στοιχεία τα οποία με κανουν να πιστεύω πως όντως υπαρχουν..!!! Τα φώτα σας παρακαλώ..!!!

Καλησπέρα Χρήστο. Ποια στοιχεία σε κάνουν να πιστέυεις στην ύπαρξη των λιρών, του Τούρκου και του Έλληνα?
Και αφού "φυλάνε" τις λίρες τα πνεύματα, τι δουλειά έχετε να πάτε να τις πάρετε? Δικές σας είναι?! Αμάν!
__________________
One more cup of coffee for the road~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morticia : 17-06-15 στις 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-15, 16:27
Chris_sere Ο χρήστης Chris_sere δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2015
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Morticia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Χρήστο. Ποια στοιχεία σε κάνουν να πιστέυεις στην ύπαρξη των λιρών, του Τούρκου και του Έλληνα?
Και αφού "φυλάνε" τις λίρες τα πνεύματα, τι δουλειά έχετε να πάτε να τις πάρετε? Αμάν!
Καλησπέρα morticia..!!
Εχω μια κυριουλα στην γειτονιά μου που τα βλέπει χρόνια τώρα..!!!επίσης τα έχει δει ή αδερφή μου χρονια πριν και ή γιαγιά μου τα τελευταία..!!
Ολα ξεκίνησαν όταν ήρθε μια κυρια να λύσει κάποια μαγεια και πηγαίνοντας πίσω είδε απ ότι λέει οτι υπάρχει χρυσός ..!!!
Οταν ήρθε ή ωρα και ψαξαμε με ραβδοσκοπους μας είπαν οτι έχει αλλά θέλει καθάρισμα το χώμα απο ψιλοσιδερα... σκαψαμε λίγο και βρήκαμε ενα καπάκι απο κιουπι και ενα κέρμα τουρκικό του '59..άνευ αξίας..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-15, 16:53
ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ Ο χρήστης ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris_sere Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα morticia..!!
Εχω μια κυριουλα στην γειτονιά μου που τα βλέπει χρόνια τώρα..!!!επίσης τα έχει δει ή αδερφή μου χρονια πριν και ή γιαγιά μου τα τελευταία..!!
Ολα ξεκίνησαν όταν ήρθε μια κυρια να λύσει κάποια μαγεια και πηγαίνοντας πίσω είδε απ ότι λέει οτι υπάρχει χρυσός ..!!!
Οταν ήρθε ή ωρα και ψαξαμε με ραβδοσκοπους μας είπαν οτι έχει αλλά θέλει καθάρισμα το χώμα απο ψιλοσιδερα... σκαψαμε λίγο και βρήκαμε ενα καπάκι απο κιουπι και ενα κέρμα τουρκικό του '59..άνευ αξίας..!!!
Αν βρήκες καπάκι από κιούπι και κέρμα τότε το πιο πιθανό είναι ότι ο θησαυρός έχει παρθεί από άλλους.
Συνηθίζεται από τους "κυνηγούς θησαυρών" να αφήνουν μέρος από το υλικό του θησαυρού (καπάκι) και ένα πολύ μικρό μέρος του περιεχομένου του (μία λίρα ή ένα κέρμα) ως "ευχαριστήρια σπονδή" ή και για να ξεγελούν τα πνεύματα οτι υπάρχει το υλικό της αιτίας της παρουσίας τους εκεί, ώστε να μην τους κυνηγήσουν ή πάθουν κακό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-06-15, 21:05
Chris_sere Ο χρήστης Chris_sere δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2015
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βρήκες καπάκι από κιούπι και κέρμα τότε το πιο πιθανό είναι ότι ο θησαυρός έχει παρθεί από άλλους.
Συνηθίζεται από τους "κυνηγούς θησαυρών" να αφήνουν μέρος από το υλικό του θησαυρού (καπάκι) και ένα πολύ μικρό μέρος του περιεχομένου του (μία λίρα ή ένα κέρμα) ως "ευχαριστήρια σπονδή" ή και για να ξεγελούν τα πνεύματα οτι υπάρχει το υλικό της αιτίας της παρουσίας τους εκεί, ώστε να μην τους κυνηγήσουν ή πάθουν κακό.
Το θέμα είναι οτι αυτήν την αποθήκη την διαχειρίζεται ο παππούς μου περίπου 70 χρόνια δλδ απο το 45 το κέρμα που βρήκαμε είναι απο το 56...αρα..;;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-06-15, 21:26
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Καλησπέρα Chris_sere...

χρειάστηκες 3 μηνύματα για να αναφέρεις ότι πρόκειται για αποθήκη. Τώρα ξέρουμε βάση όσων λες ότι το γεγονός λαμβάνει χώρα σε κλειστό
και περιφραγμένο χώρο (αποθήκη). Εγώ λοιπόν θα έψαχνα, φαντάζομαι ότι τα πνεύματα δεν έχουν ανάγκη τις λίρες.
Αν υπάρχουν, θα έχουν άλλου είδους προβλήματα. Περί λιρών να σημειώσω ότι τον καιρό του πολέμου (εποχή πριν και μετά του '40 κτλ)
που κι οι δυο πλευρές των "αγωνιστών" όπως κι όλοι οι αγώνες ήταν "πουλημένοι", έπεφτε δωροδοκία με λίρες από τα αγγλικά κασελάκια
που φυτεύονταν στο έδαφος με πτώση από αεροπλάνα και στην συνέχεια θαψίματα.
Αυτό πάντως με τον Έλληνα και τον Τούρκο ως πνεύματα δεν μου "κάθεται" και πολύ καλά...αλλά δεν πειράζει.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 17-06-15 στις 21:30
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-15, 21:59
Chris_sere Ο χρήστης Chris_sere δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2015
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Chris_sere...

χρειάστηκες 3 μηνύματα για να αναφέρεις ότι πρόκειται για αποθήκη. Τώρα ξέρουμε βάση όσων λες ότι το γεγονός λαμβάνει χώρα σε κλειστό
και περιφραγμένο χώρο (αποθήκη). Εγώ λοιπόν θα έψαχνα, φαντάζομαι ότι τα πνεύματα δεν έχουν ανάγκη τις λίρες.
Αν υπάρχουν, θα έχουν άλλου είδους προβλήματα. Περί λιρών να σημειώσω ότι τον καιρό του πολέμου (εποχή πριν και μετά του '40 κτλ)
που κι οι δυο πλευρές των "αγωνιστών" όπως κι όλοι οι αγώνες ήταν "πουλημένοι", έπεφτε δωροδοκία με λίρες από τα αγγλικά κασελάκια
που φυτεύονταν στο έδαφος με πτώση από αεροπλάνα και στην συνέχεια θαψίματα.
Αυτό πάντως με τον Έλληνα και τον Τούρκο ως πνεύματα δεν μου "κάθεται" και πολύ καλά...αλλά δεν πειράζει.

Ναι αλλά σε ενα άλλο σπίτι στην γειτονιά μου παλι που έψαχναν τις λίρες του παππού είχαν πολλές συγκρούσεις με τα πνεύματα..!!! Κάποιους τούς άρπαξαν απο τον λαιμο και τους τα άλλαζε συνεχώς θέση τα χρυσά ..!!! Δεν τα έδινε με τίποτα..!!! Οσοι πέρασαν απο εκεί είπαν πως υπάρχουν τόνοι χρυσού..!!! Ισως και μια τουρκική τράπεζα..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-15, 22:11
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris_sere Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά σε ενα άλλο σπίτι στην γειτονιά μου παλι που έψαχναν τις λίρες του παππού είχαν πολλές συγκρούσεις με τα πνεύματα..!!! Κάποιους τούς άρπαξαν απο τον λαιμο και τους τα άλλαζε συνεχώς θέση τα χρυσά ..!!! Δεν τα έδινε με τίποτα..!!! Οσοι πέρασαν απο εκεί είπαν πως υπάρχουν τόνοι χρυσού..!!! Ισως και μια τουρκική τράπεζα..!!!
Οκ, πάμε στην άλλη περίπτωση...

Προσωπικά (αν και δεν το πολυπιστεύω αυτά, δεν εννοώ την καταγραφή που έκανες), έχω άλλη αντίληψη σε αυτού του είδους τις "μονομαχίες".
Αν φτάσεις στην "μονομαχία" κι αφού η "μονομαχία" διεξάγεται στον "κόσμο" σου, πρέπει να κερδίσεις.
Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Σκέψου ως παράδειγμα μια θηλυκή γοριλίνα υπό αιχμαλωσία ή μη (επέλεξα φύλο για την σκληρότητα του παραδείγματος)
που αν χτυπήσει και αποκτήσει ουλή, επιστρέφοντας στο "κοινόβιο" μετά από θεραπεία, είναι πολύ πιθανό να σκοτωθεί βιαίως από κάποιον άλλον γορίλα.
Βλέπεις...δεν τους μοιάζει πια.
Έτσι τα βλέπω εγώ, ότι δεν μου μοιάζει...πολλές φορές το αποφεύγω (ευτυχώς έχω το μυαλό να μην φτάνω στην περίπτωση του γορίλα)
σεβόμενος αυτού τυπικά για να με σεβαστεί. Οπότε λοιπόν να το πω αλλιώς αφού δείχνεις έναν δισταγμό: "κάνε την κορόιδα" κι όλα κομπλέ.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 17-06-15 στις 22:35
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-15, 23:08
Το avatar του χρήστη Morticia
Morticia Ο χρήστης Morticia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2015
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris_sere Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά σε ενα άλλο σπίτι στην γειτονιά μου παλι που έψαχναν τις λίρες του παππού είχαν πολλές συγκρούσεις με τα πνεύματα..!!! Κάποιους τούς άρπαξαν απο τον λαιμο και τους τα άλλαζε συνεχώς θέση τα χρυσά ..!!! Δεν τα έδινε με τίποτα..!!! Οσοι πέρασαν απο εκεί είπαν πως υπάρχουν τόνοι χρυσού..!!! Ισως και μια τουρκική τράπεζα..!!!
Περίμενε! Δές και την άλλη όψη της λίρας. Γενικά, δε γνωρίζω αν υπάρχουν πνεύματα. Η δεδομένη ανυπαρξία των νεκρών διευκολύνει το ψάξιμο σου. Όμως όταν τους αποκαλείς πνεύματα, (για τους δικούς σου λόγους) κατα κάποιο τρόπο θεωρούνται υπαρκτοί, επομένως έχουν άποψη για τα υπάρχοντα τους.
Εγώ είμαι με το μέρος των πνευμάτων όπως καταλαβαίνεις. Αστειέυομαι... Κάνε ότι επιθυμείς.
__________________
One more cup of coffee for the road~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morticia : 17-06-15 στις 23:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.