Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #25  
Παλιά 03-02-16, 23:02
leocharis Ο χρήστης leocharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2015
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Λόγω του ότι διάβασα αρκετά, θα ήθελα να παραθέσω την προσωπική μου άποψη με βάση τα όσα άκουσα και μελέτησα (ως άτομο που είναι η δουλειά μου αυτός ο τομέας)
Ήμουν παρών σε μια διάλεξη του κύριου Θεόδωρου Μαυρογιάννη, Αναπληρωτή Καθηγητή Αρχαίας Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, τον Σεπτέμβριο αν δεν λανθάνομαι του 2014. Ο κύριος Μαυρογιάννης ήταν ο πρώτος που υποστήριξε ότι ο τάφος στην Αμφίπολη ανήκε στον Ηφαιστίωνα, ενώ ακόμη η κυρία Περιστέρη έφασκε και αντίφασκε στα ΜΜΕ. Τα επιχειρήματα του συγκεκριμένου καθηγητή, αλλά και οι πηγές που παρουσίαζε δεν άφηναν περιθώρια αμφιβολίας, ούτε στην χρονολογία, ούτε στον τύπο του τάφου. Αρκετοί τον σχολίαζαν αρνητικά μετά τις δηλώσεις του.
Πριν μια εβδομάδα ήμουν παρών στην διάλεξη που έκανε η κυρία Περιστέρη, επίσης στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, που αυτή την φορά υποστήριξε και η ίδια ότι λόγω όχι μιας αλλά τριών επιγραφών που αναφέρουν τον Ηφαιστίωνα και λόγω της παρουσίας του μονογράμματός του στον τάφο, ότι ο τάφος ανήκει στον Ηφαιστίωνα, αφήνοντας ένα απειροελάχιστο ποσοστό διάψευσης.
Λύθηκε το μυστήριο ε; Ούτε Ρωξάνη, ούτε Ολυμπιάδα
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.