Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Αποστολές - Ομάδα Πυθέας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-12, 00:04
Katzi Ο χρήστης Katzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Αποστολή : Υπόγεια Αθήνα

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στην παρέα σας αλλά ασχολιόμουν από παλιά γενικά με το μεταφυσικό. Διάβασα κάποια άρθρα και αποφάσισα να το δώ και επί το έργο αυτήν την φορά. Θα ήθελα να προτείνω μία ιδέα και να μου πείτε. Τί θα λέγατε μετά το Πάσχα να κάναμε μία συνάντηση όσοι ενδιαφέρωνται και να εξερευνήσουμε την Υπόγεια Αθήνα και να δούμε πού οδηγούν αυτά τα τούνελ ? Έχω φτιάξει τον κατάλληλο εξοπλισμό κράνος, γάντια, άρβυλα, φακούς, μπαταρίες, σχοινιά, τροφές, νερά, αντισφυξιογόνα μάσκα κτλ μιας και που ανήκω σε Ομάδα Διάσωσης σαν Εθελοντής και ψιλοέχω εμπειρία. Θα με ενδιέφερε να εξερευνήσουμε τα υπόγεια τούνελ ώστε να δούμε πού πάνε. Βέβαια αν ενδιαφέρεστε θα προηγηθεί κάποια έρευνα, να δούμε από πού έχει εισόδους κτλ και πού πάνε, μην χαθούμε τελείως. Απλά θα ήθελα να ενημερώσω πως εγώ ψήνωμαι να χωθούμε αρκετά μέσα μην πάμε καμιά 500 μέτρα και ξαναγυρίσουμε πίσω. Όποιος ενδιαφέρετε θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Ίσως να είναι επικίνδυνο λίγο αυτό που θα κάνουμε αλλά άμα έχουμε όλοι τον κατάλληλο εξοπλισμό νομίζω πως δεν θα έχουμε πρόβλημα. Εδώ πήγα στην Πεντέλη στην Σπηλιά και κάναμε καταριχήσεις από τρύπα σε τρύπα ( που λέει ο λόγος ) και είμαστε όλοι οκ !!! Περιμένω τις γνώμες σας παιδιά και χάρηκα που σας βρήκα !!!

Katzi
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-12, 01:21
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
ψιλοέχω εμπειρία
Παράθεση:
Ίσως να είναι επικίνδυνο λίγο
Παράθεση:
νομίζω πως δεν θα έχουμε πρόβλημα
Γιατι εμενα μου μοιαζει αυτο με την συνταγη της καταστροφης;
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 31-03-12 στις 01:22
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-12, 02:06
Katzi Ο χρήστης Katzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

xaxaxa. Λές να είναι καταστροφικό ? Μην το χρουσουζεύεις το πράγμα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-12, 02:25
onoma xrhsth Ο χρήστης onoma xrhsth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-02-2012
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Katzi Εμφάνιση μηνυμάτων
. Εδώ πήγα στην Πεντέλη στην Σπηλιά και κάναμε καταριχήσεις από τρύπα σε τρύπα ( που λέει ο λόγος ) και είμαστε όλοι οκ !!! Περιμένω τις γνώμες σας παιδιά και χάρηκα που σας βρήκα !!!

Katzi
ποια σπηλια του νταβελη?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-12, 11:32
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Καλημέρες

Το θέμα με τα υπόγεια τούνελ και κατ΄ επέκταση της Κοίλης Γης, αποτελεί ένα από τα πιο αγαπημένα στο χώρο του Μεταφυσικού.
Έχουν γραφτεί πολλά, από απλοί προβληματισμοί, που συνήθως έχουν να κάνουν με Λαογραφία και το τί μπορεί να κρύβεται από πίσω,
έως απίθανα πράγματα με εσωτερικούς ήλιους, υπόγειους πολιτισμούς με γκρίζα "ανθρωπάκια", κλπ.

Θέλω να ρωτήσω, τί περιμένεις να βρεις εκεί κάτω;
Για ποιο λόγο θέλεις να "μην πάμε καμιά 500 μέτρα και ξαναγυρίσουμε πίσω";
Αν συνδέεται η Αθήνα με τους Δελφούς κι από κει με το Βερολίνο, τί αλλάζει;

Επίσης, η συγκεκριμένη προσπάθεια δεν είναι για αρχάριους. Ο εξοπλισμός, όσο καλός και να είναι, δεν αντικαθιστά την εμπειρία.

Θέλει πολλή προσοχή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-12, 16:00
Katzi Ο χρήστης Katzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Δεν περιμένω να βρώ κάτι το τρελό ή το αξιοπερίργο ( εξωγήινους πχ κτλ ). Απλά θα ήθελα να μάθω πού οδηγούν αυτά τα υπόγεια τούνελ και γιατί όλες οι πόρτες είναι κλειδωμένες. Προφανός κάτι θέλουν να κρύψουν και να μην πηγαίνει εκεί ο κόσμος. Μπορεί να μην κρύβεται και τίποτα κιόλας αλλά αυτό θα ήθελα να μάθω. όσον αναφορά με την απόσταση που ανέφερα θα ήταν κρίμα να πάμε 50 - 100 μέτρα μέσα και μετά να φύγουμε. Απλά θα ήθελα να δώ μέχρι πού φτάνουν τα τούνελ. Σημασία για εμένα δεν έχει πού φτάνουν ( Από αθήνα να πάς Βερολίνο πχ αλλά μήπως οδηγούν πουθενά αλλού σε κανα άλλο μυστικό πέρασμα ). Όπως ανέφερα και πρίν αν υπάρξει ενδιαφέρων θα προηγηθεί κάποια έρευνα να δούμε που θα πάμε, από πού θα μπούμε, πού θα οδηγούν αυτά τα τούνελ ( χάρτες κτλ ). Δεν θα πάμε έτσι. Και για αυτό το λόγο έγινα μέλος εδώ ώστε να πάω με κάποια άτομα που ασχολούνται πιο συστηματικά με αυτά τα πράγαμτα εδαλιώς θα πήγαινα και μόνος μου. Ασχολιόμουν γενικός με τα μεταφυσικά φαινόμενα αλλά όχι συγκεκριμένα με τα τούνελ. Οπότε δεν γνωρίζω και πολλά !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-12, 16:22
Το avatar του χρήστη Στεφανοκλής
Στεφανοκλής Ο χρήστης Στεφανοκλής δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2011
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

προσεχε φιλε κατζι γιατι ενας φιλος ειχε παει να κανει τα ιδια και κατεληξε με σπασμενο ποδι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-12, 23:36
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ο σπηλαιολόγος Νίκος Λελούδας (μέλος στο φόρουμ ως Old Cave Dinosaur) μου είχε προτείνει πριν από δύο περίπου μήνες να οργανώσουμε και πάλι (μετά από αρκετό καιρό είναι η αλήθεια) κάποια εξόρμηση σε σπήλαια της Αττικής.

Λόγω φόρτου εργασίας δεν κατάφερα να τρέξω το συγκεκριμένο project, το οποίο όμως θα ήθελα να πάρει σάρκα και οστά προς τα τέλη του Απρίλη. Θα μπορούσαμε ίσως να του δώσουμε και μεγαλύτερη έκταση μέσω της ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης.


Σε κάθε περίπτωση η εξερεύνηση της υπόγειας Αθήνας (όπως τέθηκε παραπάνω) χρειάζεται μια ολιγομελή ομάδα και σαφέστατα ανθρώπους με πείρα στην αποστολή.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-12, 11:55
Katzi Ο χρήστης Katzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

sorry pou grafo me latinikous xaraktires alla eimai ektos ellados autin tin stigmi. Oson anafora tin apostoli nomizo einai ora na parei sarka kai osta kai na orisoume mia imerominia kai topo oste na ta poume kai apo konda !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-04-12, 16:09
EL TSIG Ο χρήστης EL TSIG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2012
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Καtzi - Υπογεια Αθηνα

Εγω παντως δεχομαι να συμμετασχω σε εξερευνηση στοων , σπηλιων, και ορυχειων.Υπαρχει προηγουμενη μικρη εμπειρια.Οσο για τον Νικο Λελουδα θεωρω πως η βοηθεια του ειναι ανεκτιμητη.Περιμενω νεα απο ενδιαφερομενους. Χαιρετισμους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.