Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-06, 12:00
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή Υπνε που παίρνεις τα παιδιά έλα παρε και τούτο...

Ο ύπνος τρέφει τα παιδιά και ο ήλιος τα μοσχάρια…
Και καλά ο ήλιος ο οποίος μεγαλώνει το χορτάρι και τρώνε όλα τα μοσχάρια αλλά ο ύπνος;
Τρώμε το ένα τρίτο της ζωής μας να κοιμόμαστε. Γιατί χρειαζόμαστε αυτόν τον χρόνο του ύπνου; Εκτός από την βιολογική πλευρά του θέματος ότι πρέπει το σώμα να σταματήσει λίγο να σπαταλά τον χώρο και να ξεκουραστεί, τι άλλο είναι αυτό για το οποίο πρέπει να κοιμόμαστε; Το σώμα με 40 λεπτά έχει ξεκουραστεί. Το μυαλό από όσο λένε οι πανεπιστήμονες ονειρεύεται κάποια λεπτά που μοιάζουν με ώρες. Τον υπόλοιπο χρόνο τι κάνει; Δίνει απλά βασικές εντολές, εκπνοή ρε! Εισπνοή!
Και αν είναι έτσι… το πνεύμα χρειάζεται ύπνο; Γιατί τα άτομα που περνούν δύσκολες στιγμές έχουν την τάση να κοιμούνται περισσότερες ώρες; Γιατί ο θάνατος χαρακτηρίζεται αιώνιος ύπνος; Και αν με τον θάνατο το πνεύμα πηγαίνει κάπου αλλού, πηγαίνει και κατά τον ύπνο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-06, 14:54
ΑΛΚΝΗΜΗ Ο χρήστης ΑΛΚΝΗΜΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2006
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

[b][i][u]δεν Ξερω Φιλε Agaliarep To Ti Ma Χρειαζεται Ολοσ Αυτοσ Ο Υπνοσ Αλλα Ξερω Πωσ Συνηθωσ Οταν Κοιμομαστε Μπαινουμε Σε Εναν Αλλο Κοσμο Σε Μια Αλλη Πραγματικοτητα .το Αν Κανουμε Κουμαντο Εμεισ Στον Υπνο Μασ Οι Καποιοι Αλλοι Δεν Ξερουμε Ουτε Νομιζω Πωσ Θα Το Μαθουμε.....τουλαχιστον Για Τωρα.στον Υπνο Ομωσ Ζουμε Μαγικεσ Στιγμεσ Αλλεσ Χαρουμενεσ Κ Αλλεσ Λιγοτερο Χαρουμενεσ...δεν Ειναι Τυχαιο Αλλωστε Το Γεγονοσ Πωσ Αναλογα Με Το Ονειρο Που Βλεπουμε Ειμαστε Οι Χαρουμενοι Οι Δυστηχισμενοι..?????ξερω Παντωσ Πωσ Οταν Κοιμαμαι Με Πλημμυριζουν Τα Αισθηματα Που Νιωθω Για Το Εκαστοτε Ονειρο ....αυτο Μου Φτανει Εστω Κ Αν Ειναι Ασχημα Η Ομορφα Μασ Κανουν Να Νιωθουμε..κατι Βεβαια Που Λειπει Απο Αυτον Τον Κοσμο....φιλακια!



Απο beetlejuice:Αλκνημη (ή Aλκμηνη αραγε; ) προφανως εγραψες ολο το μηνυμα σου με κεφαλαια γι'αυτο και παρουσιαστηκε ετσι!Στο επομενο μηνυμα σου διορθωσε το! Καλη συνεχεια!
__________________
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 28-06-06 στις 15:20
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-06, 15:37
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

hey agaliarep
Φίλε μου καλέ
Καλέ μου φίλε γεια σου.

Σε παραπέμπω στο μύθο της αρπαγής της Περσεφόνης από τον Πλούτωνα η Άδη η Αιδης (Αιδονέα) και μέχρι το σημείο της αρπαγής της Κόρης .(δε χρειάζεται να πας παρά κάτω).

Αν και είναι δύσκολο να βρεις πόσες ήταν οι νύμφες με τις οποίες μάζευε λουλούδια η Περσεφόνη σου έχω εμπιστοσύνη και νομίζω ότι θα τα καταφέρεις να βρεις μια κάποια άκρη έστω και με μόνο μέσον τη φαντασία σου.
Για να σε μπερδέψω ακόμη περισσότερο ώστε να αποτυπωθεί στο μυαλό σου η απάντηση που ψάχνεις διαίρεσε το άθροισμα των ωρών μιας ημέρας δια της πέτρας που αναφέρει ο Χέντρικας και ότι βρεις διαίρεσε το δια του 12 όσοι και οι μήνες και θα φτάσεις σε έναν αριθμό που ίσως σηματοδοτεί το πόσες ώρες βρίσκεσαι καθημερινά εκτός εαυτού .

..
.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-06-06, 12:05
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
hey agaliarep
Φίλε μου καλέ
Καλέ μου φίλε γεια σου.

Σε παραπέμπω στο μύθο της αρπαγής της Περσεφόνης από τον Πλούτωνα η Άδη η Αιδης (Αιδονέα) και μέχρι το σημείο της αρπαγής της Κόρης .(δε χρειάζεται να πας παρά κάτω).

Αν και είναι δύσκολο να βρεις πόσες ήταν οι νύμφες με τις οποίες μάζευε λουλούδια η Περσεφόνη σου έχω εμπιστοσύνη και νομίζω ότι θα τα καταφέρεις να βρεις μια κάποια άκρη έστω και με μόνο μέσον τη φαντασία σου.
Για να σε μπερδέψω ακόμη περισσότερο ώστε να αποτυπωθεί στο μυαλό σου η απάντηση που ψάχνεις διαίρεσε το άθροισμα των ωρών μιας ημέρας δια της πέτρας που αναφέρει ο Χέντρικας και ότι βρεις διαίρεσε το δια του 12 όσοι και οι μήνες και θα φτάσεις σε έναν αριθμό που ίσως σηματοδοτεί το πόσες ώρες βρίσκεσαι καθημερινά εκτός εαυτού .

..
.
100 οι μίσχοι του νάρκισου (φυτό του Θανάτου) και 100 οι ώρες...
Επειδή διάβασα και παρακάτω διαπίστωσα ότι η Περσεφώνη στον αρχικό μύθο έμενε το ένα τρίτο του χρόνου στον Άδη και όχι όπως επικράτησε μετά, τον μισό χρόνο. Δηλ όσο ακριβώς οι ώρες που βρίσκομαι καθημερινά εκτός εαυτού, πάντα με την βοήθεια του Χέντρικα... Πολύ ενδιαφέρον...
άλλωστε μετά που ο Άδης έγινε Πλούτωνας ισοδυναμεί με γενικη έκφραση, πολύπλοκη κι όχι ακριβολογημένη, των κρυφών των δυνάμεων που εποπτεύουνε το θάνατο και την αναγέννηση, που καταστρέφουν κι ανασυνθέτουν αδιάκοπα τους ρευστούς συνδιασμούς της αιώνιας ουσίας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-06-06, 12:21
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

..και φυσικά η παρομοίωση του θανάτου με ύπνο, συνδέει και τον θάνατο με τον μύθο της Περσεφόνης, δηλαδή της παραμονής της κάτω και της επιστροφής. ..μέχρι τί; πότε άραγε σταματά αυτός ο κύκλος; Ο μύθος της Περσεφόνης σταματά στην αέναη κυκλική της κίνηση ή συνεχίζεται σε αυτόν ή κάποιον άλλο μύθο;

Και τέλος, τί σχέση έχει ο Ποσειδώνας με τον κάτω κόσμο; Γιατί το νεκρομαντείο του Ταιναρου είναι αφιερωμένο στον Ποσειδώνα;

Περσεφόνη
Πλούτωνας
Ποσειδώνας
..πολλά π..
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-06, 12:38
fany_p Ο χρήστης fany_p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Πέλλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

γιατί ορισμένες φορές καποια όνειρα προμηνύουν το κακό ή το καλό που θα μας τύχει. προσωπική μου εμπειρία πριν από ενα χρόνο. κακό όνειρο κακό αποτέλεσμα... ορισμένες φορές πρέπει να κοιμηθείς επειδή νυστάζεις και τελικά φοβάσαι μην κλείσεις τα μάτια και δεις κάτι κακό. προκατάληψη ή όντως συμβαίνει;
__________________
ΑΥΤΗ ΕΙΜΑΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-06, 14:28
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fany_p
γιατί ορισμένες φορές καποια όνειρα προμηνύουν το κακό ή το καλό που θα μας τύχει. προσωπική μου εμπειρία πριν από ενα χρόνο. κακό όνειρο κακό αποτέλεσμα... ορισμένες φορές πρέπει να κοιμηθείς επειδή νυστάζεις και τελικά φοβάσαι μην κλείσεις τα μάτια και δεις κάτι κακό. προκατάληψη ή όντως συμβαίνει;
Aγαπητή fany_p καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Τα όνειρα πολλές φορές είναι απλά σενάρια που φτιάχνει το μυαλό μας κατά την διάρκεια του ύπνου, όμως ... αρκετές φορές περιέχουν μηνύματα η προειδοποιήσεις! (έχω προσωπική εμπειρία).
Το πρώτο σκέλος της απαντησης μου δεν χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση, το δεύτερο όμως είναι πολύ καλό θέμα προβληματισμού!
Τι είναι αυτό που προσπαθεί να μας δώσει το μήνυμα η την προειδοποίηση;
Γιατί το κάνει αυτό;
Αυτό βέβαια μόνο άν κάποιος πιστεύει σε κάποιο είδος παράλληλης διάστασης και ζωής.
Οι άνθρωποι που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία συνήθως μιλούν περί αγγέλων η δαιμόνων.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-07-06, 15:47
fany_p Ο χρήστης fany_p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Πέλλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagkri
Aγαπητή fany_p καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Τα όνειρα πολλές φορές είναι απλά σενάρια που φτιάχνει το μυαλό μας κατά την διάρκεια του ύπνου, όμως ... αρκετές φορές περιέχουν μηνύματα η προειδοποιήσεις! (έχω προσωπική εμπειρία).
Το πρώτο σκέλος της απαντησης μου δεν χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση, το δεύτερο όμως είναι πολύ καλό θέμα προβληματισμού!
Τι είναι αυτό που προσπαθεί να μας δώσει το μήνυμα η την προειδοποίηση;
Γιατί το κάνει αυτό;
Αυτό βέβαια μόνο άν κάποιος πιστεύει σε κάποιο είδος παράλληλης διάστασης και ζωής.
Οι άνθρωποι που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία συνήθως μιλούν περί αγγέλων η δαιμόνων.
σε ευχαριστω για το καλοσώρισμά σου βαγκρι. με εβαλες σε άλλους στοχασμούς από την ώρα που διάβασα το κομμάτι που μου έγραψες. δηλαδή ίσως να υπάρχει καποια προειδοποίση από κάποιο αγαπημένο μου άνθρωπο που έφυγε από τη ζωή για το τι μπορεί να μου τύχει... κάτι σαν προειδοποίηση... κάτι να μου πει κινδυνεύω ή όχι... αν είναι καλό ή όχι... τεκμηριωμένο αυτό που αναφέρεσαι το έχουν περάσει και άλλοι σε προσωπική εμπειρία; εχεις κάποια παραπάνω στοιχεία; νομίζεις ότι είναι ένας τρόπος επικοινωνίας με έναν ανθρωπο που χάθηκε; δηλαδή υπάρχει μία επικοινωνία με ανθρώπους που έφυγαν από αυτή την ζωή; αχ τι να πω... μηπως επειδή μας λείπουν νομίζουμε ότι ίσως έτσι μπορούμε να επικοινωνήσουμε; μήπως είναι κάποιοσ τρόπος να αισθανόμαστε καλύτερα νομίζοντασ ότι θα έρθουμε σε επαφή μαζί τους; περιμένω απαντήσεις όποιος θελήσει ασ που γράψει... ευχαριστω πολύ...
__________________
ΑΥΤΗ ΕΙΜΑΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-07-06, 11:31
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Μερικές πληροφορίες, άλλες άσχετες άλλες όχι.

Ο Εμπεδοκλής, μέγας φιλόσοφος, μύστης και μάγος. Ο μύθος λέει ότι έκανε θαύματα και ότι οι μαθητές του τον θεωρούσαν θεό, για να επιβεβαιώσει αυτή την φήμη του έπεσε στον κρατήρα του ηφαιστείου της Αίτνας λέγοντας ότι δεν θα πεθάνει γιατί είναι αθάνατος.
Με βάση την μυθολογία για να φτάσει κανείς την αθανασία πρέπει το σώμα να εξαγνιστεί. Ο καλύτερος τρόπος για να γίνει αυτό ήταν η φωτιά και κατά τον Εμπεδοκλή η φωτιά του Άδη.
Θρύλος λέει ότι βρέθηκε ένα μπρούτζινο σανδάλι του Εμπεδοκλή που έβγαλε το ηφαίστειο, ένα σανδάλι ακριβώς όπως το σύμβολο της Εκάτης, θεάς της μαγείας.

Παυσανίας σχετικά με το Τροφώνιο Άνδρο.
Στο μαντείο γίνονται τα εξής: όταν κάποιος αποφασίσει να κατέβει πρώτα ζει καθορισμένες μέρες σε οίκημα, το οποίο είναι αφιερωμένο στον Αγαθό Δαίμονα και στην αγαθή Τύχη. Απέχει από τα θερμά λουτρά μένει καθαρός , λούζεται στον ποταμό Έρκυνα…
Τον οδηγούν πρώτα τη νύχτα στο ποταμό τον αλείφουν με λάδι και τον λούζουν, κατόπιν τον οδηγούν σε πηγές που είναι πολύ κοντά η μια στην άλλη όπου πρέπει να πιει νερό. Το νερό της λήθης για να ξεχάσει όλα τα προηγούμενα και μετά το νερό της Μνημοσύνης για να θυμάται αυτά που θα δει…. Αυτός που κατεβαίνει ξαπλώνει ανάσκελα στο δάπεδο κρατώντας γλυκά με μέλι και βάζει τα πόδια του μες την τρύπα. Όταν τα γόνατα του βρεθούν μέσα στη τρύπα τότε το υπόλοιπο σώμα τραβιέται αμέσως, όπως ο μεγαλύτερος και γρηγορότερος ποταμός ρουφάει τον άνθρωπο που άρπαξε στην δίνη του.
Όσοι κατεβαίνουν ανεβαίνουν με τον ίδιο τρόπο βγάζοντας πρώτα τα πόδια τους. Έπειτα αφού καθαρίζεται στον θρόνο της μνημοσύνης κατοικεί για λίγο πάλι στο οίκημα, ενώ αυτός κατέχεται ακόμη από μεγάλο φόβο και δεν γνωρίζει ούτε τον εαυτό του, ούτε τους γύρω του.
«γράφω αυτά, επειδή τα άκουσα, αλλά και τα είδα και εγώ ο ίδιος έκανα χρήση του Τροφώνιου…»


Ο Πλούταρχος αναφέρει την εξωσωματική εμπειρία που είχε ο Τίμαρχος στο Τροφώνιο Άνδρο. Αυτός που κατέβαινε στο υπόγειο άδυτο έμπαινε ξαπλώνοντας ανάσκελα βάζοντας πρώτα τα δυο ποδιά για να βγει μετά από ώρες η μέρες με τον ίδιο τρόπο.
Στην περίπτωση του Τίμαρχου ο Πλούταρχος αναφέρει πως ο Τίμαρχος έμεινε 36 ώρες προσευχόμενος στο υπόγειο σκοτάδι, ακούγοντας ήχους, και νοιώθοντας τελικά να βγαίνει η ψυχή του από το κεφάλι ανεβαίνοντας προς τον Ουρανό, βλέποντας από ψηλά την Γη και τους σφαιρικούς πλανήτες.
Κάτι αντίστοιχο περιγράφει και ο Πλάτωνας όταν αναφέρει πως αν δει κάποιος από ψηλά την Γη θα διαπιστώσει ότι μοιάζει σαν τις σφαίρες που έχουν φτιαχτεί από 12 χρωματιστά είδη δέρματος. Αλλά και στο Συμπόσιο αναφέρεται πως ο Σωκράτης στην εκστρατεία της Ποτίδαιας έμεινε ακίνητος στο κρύο διαλογιζωμενος για 24 ώρες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-07-06, 09:32
Το avatar του χρήστη Lazaros
Lazaros Ο χρήστης Lazaros δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-07-2006
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Tην ώρα που δεν είμαστε ξύπνιοι (και δεν εννοώ μόνο όταν κοιμόμαστε) έχουμε μιαν ευκαιρία να μελετήσουμε το «γνώθι σ αυτόν» μέσο της προσωρινής κατάστασης της διευρυμένης μας συνείδησης, οπότε μπορούμε εύκολα να προβούμε και στη κάθαρση μας από τα αλλότρια στοιχεία μας .
Τούτη η ψυχοκαθαρτήρια τεχνική μας βοηθά περισσότερο όταν είμαστε ξύπνιοι και κυρίως μας βοηθά στις σχέσεις με του γύρω μας .

Οι δημιουργικές και καταστροφικές δυνάμεις μέσα μας, έχουν πιθανών αρχετυπικές ιδιότητες και εκφράζονται σαν παγκόσμια σύμβολα χρωμάτων ,σχημάτων και μορφών , από ουράνιες υπάρξεις η αγωνιζόμενους ήρωες , φυτά , ζώα μέχρι υποχθόνια τέρατα, δράκους και φίδια.
Ο κόσμος του μη-συνειδητού ανεξαρτήτως του πως τον ονομάζουμε ,υπάρχει κάπου εκεί έξω και συχνά μας καθορίζει ως οντότητες αλλά πιστεύω ότι λειτουργεί και ως ενδογενής ακούσια δημιουργική καταστροφή η καταστροφική δημιουργικότητα ανάλογα φυσικά από την εγκεφαλική επεξεργασία του υποκειμένου νου.

Τα πάντα εντός εγκεφάλου καθορίζονται από τις ηλεκτροχημικές αντιδράσεις που θέτουν σε λειτουργία τους νευροδιαβιβαστές και με τη σειρά τους αυτοί το ΚΝΣ.
Ο εγκέφαλος όμως παίρνει εντολή από τον νου και ο νους βρίσκεται επί το πλείστον εκτός «έδρας» , έτσι πιστεύω ότι μια επιθυμητή ανθρώπινη παρέμβαση σε όλη αυτή την απίστευτη «μηχανή» θα μπορούσε να συντελεστεί στο δρόμο από την «πηγή»
Μέχρι τη «γούρνα» και ουχί μέσα σε αυτή .
.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.