Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-16, 19:07
DreamWolf Ο χρήστης DreamWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2016
Μηνύματα: 1
Post Λευκή Μαγεία

Καλησπέρα στην παρέα του metafysiko ...Είμαι καινούργιος εδώ...Έχω διαβάσει πολλά και ενδιαφέρον topic σε αυτό το forum και ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχουν ανοιχτά μυαλά!!!

Στο θέμα μου τώρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε για την λευκή μαγεία.Περί τίνος πρόκειτε? Είναι επικύνδινη? Μπορεί να μαθευτεί? Θέλει πολυ χρόνο? Πως φτιάχνουμε ένα βιβλίο τον σκιών? Δεν θέλω να κάνω πράματα που μπορεί να βλάψουν κόσμο,ίσα ίσα το αντίθετο.Γίνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-16, 13:20
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DreamWolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα στην παρέα του metafysiko ...Είμαι καινούργιος εδώ...Έχω διαβάσει πολλά και ενδιαφέρον topic σε αυτό το forum και ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχουν ανοιχτά μυαλά!!!

Στο θέμα μου τώρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε για την λευκή μαγεία.Περί τίνος πρόκειτε? Είναι επικύνδινη? Μπορεί να μαθευτεί? Θέλει πολυ χρόνο? Πως φτιάχνουμε ένα βιβλίο τον σκιών? Δεν θέλω να κάνω πράματα που μπορεί να βλάψουν κόσμο,ίσα ίσα το αντίθετο.Γίνετε?
Περί τίνος πρόκειτε?
Λευκή αποκαλείται η μαγεία που δεν είναι κακόβουλη ή βλαπτική για τους άλλους.

Είναι επικύνδινη?
Πάντως τζάμπα δεν είναι. Μπορεί να γίνει και επικίνδυνη.

Μπορεί να μαθευτεί?
Ναι

Θέλει πολυ χρόνο?
Εξαρτάται

Πως φτιάχνουμε ένα βιβλίο τον σκιών?
Πάρε ένα ημερολόγιο/ατζέντα - κάπως μεγάλο, όχι τσέπης, και κάθε μέρα γράφε εκεί, ιδέες, σκέψεις, όνειρα που είδες, και μαγικές πράξεις που έμαθες και έκανες και τα αποτελέσματά τους.

Δεν θέλω να κάνω πράματα που μπορεί να βλάψουν κόσμο,ίσα ίσα το αντίθετο. Γίνετε?
Και ναι και όχι. Αν ας πούμε κάνεις πράγματα για να βρεις δουλειά πχ και βρεις βλάπτεις ή δεν βλάπτεις κάποιον άλλο που θα έβρησκε τη δουλειά εκείνος αν δεν είχες κάνει εσύ "τα πράγματα!"
Τελικά η διάθεση μετρά.
Για το αντίθετο; Δηλ να ωφελήσουν τον κόσμο, γίνεται ως ένα σημείο. Βασικά θέλεις να κάνεις πράγματα για να ωφελήσεις εσένα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-16, 14:56
valkiria Ο χρήστης valkiria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Από την στιγμή που κανεις την παραφυσικη παρέμβαση σου επάνω σε μια φυσικη κατάσταση,είτε είναι για καλό σκοπό,είτε για κακό σκοπό,τότε αυτό είναι μαγεία,ανεξάρτητου χρώματος λευκή ή μαύρη..
Δεν έχουμε το δικαίωμα να παρεμβαινουμε σε καμία κατάσταση είτε υλική είτε πνευματική..μπορεί να ανοιξεις πύλες τις οποίες δεν θα μπορείς μετά να κλείσεις..
Το καλύτερο από όλα είναι να αρχίσεις να δουλευεις με τον εαυτό σου και όταν φτάσεις σε ένα αλφα επιπεδο να λειτουργεις με απόλυτα αγνές προθέσεις,σιγά σιγά θα ανακαλύψεις την δύναμη του νου που υλοποιεί θαύματα στη ζωη σου και δεν θα έχεις ανάγκη από καμια μάγια..
Φιλικά και καλή συνεχεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valkiria : 05-01-16 στις 14:56
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-16, 15:52
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valkiria Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την στιγμή που κανεις την παραφυσικη παρέμβαση σου επάνω σε μια φυσικη κατάσταση,είτε είναι για καλό σκοπό,είτε για κακό σκοπό,τότε αυτό είναι μαγεία,ανεξάρτητου χρώματος λευκή ή μαύρη..
Δεν έχουμε το δικαίωμα να παρεμβαινουμε σε καμία κατάσταση είτε υλική είτε πνευματική.....
Καλά τα λες αλλά κάτι δεν κολλάει. Πρωτ'απ'όλα γιατί "παραφυσικη παρέμβαση σου επάνω σε μια φυσικη κατάσταση" ;;; Με τις φυσικές παρεμβάσεις τι κάνεις;


Όταν λες "Δεν έχουμε το δικαίωμα να παρεμβαινουμε σε καμία κατάσταση ¨" αναρωτίέμαι... όταν μου πονά το κεφάλι και παίρνω ασπιρίνη τι κάνω; και παρεμβαίνω σε κάποια κατάσταση - και μάλιστα με τρόπο που 200 χρόνια πριν θα το νόμιζαν 'μαγεία;;;'
Όταν βάφεσαι για να βγεις τι κάνεις; Το eyeliner παρέμβαση επάνω σε μια φυσικη κατάσταση δεν είναι; Και τα ψηλοτάκουνα και οι γραβάτες και οι Πόρσε ακόμα !

Δεν είναι λοιπόν τόσο απλό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-16, 17:14
valkiria Ο χρήστης valkiria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά τα λες αλλά κάτι δεν κολλάει. Πρωτ'απ'όλα γιατί "παραφυσικη παρέμβαση σου επάνω σε μια φυσικη κατάσταση" ;;; Με τις φυσικές παρεμβάσεις τι κάνεις;


Όταν λες "Δεν έχουμε το δικαίωμα να παρεμβαινουμε σε καμία κατάσταση ¨" αναρωτίέμαι... όταν μου πονά το κεφάλι και παίρνω ασπιρίνη τι κάνω; και παρεμβαίνω σε κάποια κατάσταση - και μάλιστα με τρόπο που 200 χρόνια πριν θα το νόμιζαν 'μαγεία;;;'
Όταν βάφεσαι για να βγεις τι κάνεις; Το eyeliner παρέμβαση επάνω σε μια φυσικη κατάσταση δεν είναι; Και τα ψηλοτάκουνα και οι γραβάτες και οι Πόρσε ακόμα !

Δεν είναι λοιπόν τόσο απλό.
Όταν βάζω αιλαινερ και περιπιεμαι τον εαυτό μου,ή όταν παίρνω...ασπιρίνη,αυτό συμβαίνει με έναν φυσικό και όχι παραφυσικό τρόπο αν με καταλαβαίνεις...οπότε δεν έχω να κυνδινεψω από κάτι,δεν κάνω την παρέμβαση μου στους συμπαντικούς νόμους και στο 'σχέδιο' που υπάρχει για μένα από επανω
Είπα δεν έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε παραφυσικη παρεμβαση σε φυσική κατάσταση..
Δες το λίγο ποιο προσεχτικά και θα καταλάβεις τι ενοω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valkiria : 05-01-16 στις 17:17
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-16, 18:02
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valkiria Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν βάζω αιλαινερ και περιπιεμαι τον εαυτό μου,ή όταν παίρνω...ασπιρίνη,αυτό συμβαίνει με έναν φυσικό και όχι παραφυσικό τρόπο αν με καταλαβαίνεις...οπότε δεν έχω να κυνδινεψω από κάτι,δεν κάνω την παρέμβαση μου στους συμπαντικούς νόμους και στο 'σχέδιο' που υπάρχει για μένα από επανω
Είπα δεν έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε παραφυσικη παρεμβαση σε φυσική κατάσταση..
Δες το λίγο ποιο προσεχτικά και θα καταλάβεις τι ενοω
Ναι αλλά αλλού το πάω.
1ον και στις δύο περιπτώσεις επηρεάζουμε τους άλλους. Το φύσικο δε και το αφύσικο είναι μάλλον ρευστά.
δηλαδή:
2ον
Είναι 1670 και ξέρω από βότανα - δίνω φλοιό ιτιάς για πονοκέφαλο - έχει αποτέλεσμα και με θεωρούν "μάγο" μια και "ξέρω από αυτά" - και είναι μαγεία αφού κι εγώ δεν ξέρω πως γίνεται.
Με καταδικάζουν όμως.
Πάμε στο 2016. Παίρνουμε ασπιρίνη (που παράγεται από φλοιό ιτιάς και τώρα ξέρουμε γιατί έχει αποτέλσμα στον πονοκέφαλο: είναι απόλυτα φυσικό!) άρα η... "βιαστική" καταδίκη μου το 1670 ήταν άδικη.
Μήπως λοιπόν κάποια "μαγικά" του 2016 αποδειχθούν απόλυτα φυσικά με τον ίδιο τρόπο το 2235? Αν το παρελθόν είναι οδηγός αυτό είναι σίγουρο.
Ας μην καταδικάζουμε βιαστικά λοιπόν. Αυτό λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-16, 18:20
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

και στην λευκη και στην μαυρη εχεις να κανεις με δαιμονες οποτε αργα η γρηγορα θα επιστρεψουν να παρουν τις οφειλες απο τις υπηρεσιες που σου προσφεραν και δεν αξιζει να χασεις την ψυχη σου για μια δουλεια η κατι παρομοιο στον φυσικο κοσμο.

τωρα στην λευκη θα σου πουν οτι μπορεις να καλεσεις αγγελο, μπουρδες οι αγγελοι δεν εχουν το δικαιωμα να επεμβουν πουθενα αν δεν τους δωσει εντολη ο Θεος.
οποτε ασε την λευκη μαγεια και προσπαθησε να πετυχεις τους αγαθους σκοπους σου με προσευχη στον Χριστο κι αυτος μπορει να σου στειλει στρατιες αγγελων προς βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-16, 19:37
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Radical Εμφάνιση μηνυμάτων
και στην λευκη και στην μαυρη εχεις να κανεις με δαιμονες οποτε αργα η γρηγορα θα επιστρεψουν να παρουν τις οφειλες απο τις υπηρεσιες που σου προσφεραν και δεν αξιζει να χασεις την ψυχη σου για μια δουλεια η κατι παρομοιο στον φυσικο κοσμο.

τωρα στην λευκη θα σου πουν οτι μπορεις να καλεσεις αγγελο, μπουρδες οι αγγελοι δεν εχουν το δικαιωμα να επεμβουν πουθενα αν δεν τους δωσει εντολη ο Θεος.
οποτε ασε την λευκη μαγεια και προσπαθησε να πετυχεις τους αγαθους σκοπους σου με προσευχη στον Χριστο κι αυτος μπορει να σου στειλει στρατιες αγγελων προς βοηθεια
το κακό με τα φόρουμ είναι ότι δεν εχει επιλογή για like!!!
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-16, 19:59
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
.Είναι 1670 και ξέρω από βότανα - δίνω φλοιό ιτιάς για πονοκέφαλο - έχει αποτέλεσμα και με θεωρούν "μάγο" μια και "ξέρω από αυτά" - και είναι μαγεία αφού κι εγώ δεν ξέρω πως γίνεται.
Με καταδικάζουν όμως.
Πάμε στο 2016. Παίρνουμε ασπιρίνη (που παράγεται από φλοιό ιτιάς και τώρα ξέρουμε γιατί έχει αποτέλσμα στον πονοκέφαλο: είναι απόλυτα φυσικό!) άρα η... "βιαστική" καταδίκη μου το 1670 ήταν άδικη.
Μήπως λοιπόν κάποια "μαγικά" του 2016 αποδειχθούν απόλυτα φυσικά με τον ίδιο τρόπο το 2235? Αν το παρελθόν είναι οδηγός αυτό είναι σίγουρο.
Ας μην καταδικάζουμε βιαστικά λοιπόν. Αυτό λέω.
Σήμερα 17:14
Pholarchos
ΔΕΝ πιστεύω να νομίζεις οτι κάποια στιγμή ο άνθρωπος και η τεχνοεπιστήμη θα φθάσουν το επίπεδο του Θεού ;

Αρα έχουμε ενα το κρατούμενο !

Ο άνθρωπος δεν μπορεί σε καμμία περίπτωση να ξεπεράσει ενα όριο που είναι ανυπέρβλητο .
Οσα χρόνια λοιπόν και να περάσουν όσο και να εξελιχθεί η γνώση και η ικανότητα , κάποια πράγματα θα παραμένουν απλώς άγνωστα και απροσπέλαστα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-16, 22:44
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Μερικές φορές φταίνε και οι ταμπέλες που βάζουμε. Αν για παράδειγμα κάποιος μας έλεγε ότι κάτι που κάνουμε συχνά, συμπεριλαμβάνεται στις πρακτικές της μαύρης μαγείας, θα μας έμοιαζε ξαφνικά φοβερό, ενώ πριν όχι.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.