Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιά 25-12-17, 13:00
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FlyarosReformas Εμφάνιση μηνυμάτων

ζω σε μια χώρα που παρά την διαφωνία μου έχει επίσημη θρησκεία
επικρατούσα, είναι αυτό που ισχυεί.
Σου ευχομαι να μας καταθέτεις τις δεύτερες σου σκέψεις, αφού στις πρώτες είσαι υποχείριο ενός αντικειμένου, του κινητού σου.
Ενδιαφέρον παρουσιάζει ότι επέλεξες στο πρώτο σου μήνυμα να μας ενημερώνεις για την αθεία σου...
Πως θα σου φαινότανε ένας χρήστης που για πρώτο μήνυμα θα δήλωνει το είδος της θρησκευτικότητας του;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 25-12-17, 13:16
Το avatar του χρήστη FlyarosReformas
FlyarosReformas Ο χρήστης FlyarosReformas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2017
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήλθες φλύαρε ριφορμα, ωραίο αβατάρ έχεις. Σου εύχομαι καλές και συγκινητικές μεταφυσικές στιγμές στο παρόν φόρουμ.

Λοιπόνε, κατά μία άποψη, το "άθεος" είναι και αυτό ένα δόγμα με πολλά κοινά με τους "πιστούς", δηλαδή, ΠΟΥ το ξέρεις πως δεν υπάρχει θεός?

Μήπως εννοείς "άθρησκος" ?
Αυτό θα είχε στενότερη σχέση με τα όσα δηλώνεις.

Εγώ δηλώνω αδιάφορη στο θέμα "υπάρχει δεν υπάρχει" και από θρησκείες, λατρεύω τις χριστιανικές γιορτές επειδή έχουν και πολύ σόπινγκ και κάνουμε θέραπυ, πολλές γεύσεις συνταγές, πολλά ρίτουαλς, με συγκλονίζει το λευκό στις καθολικές εκκλησίες, η μουσική που παίζουν τα αγάλματα αλλά και το ορθόδοξο, νταξ.

Λοιπόνε, ξανά καλώς ήλθες
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και διαπιστώνω άλλη μια φορά αφού συμφωνήσω ότι όντως και η Αθεΐα δεν σε γλυτώνει καθόλου από δόγματα, μάλλον το αντίθετο! Δεν δηλώνω άθρησκος τείνοντας μάλιστα να βλέπω την αθεΐα ως μια δήλωση στάσης ως προς τις θρησκευτικές μου καταβολές, τουλάχιστον έτσι το είχα φτιάξει στο μυαλό μου και χάρηκα όταν έβλεπα πριν χρόνια μεγάλα site να έχουν στήλη θρησκεία και μέσα από αυτά να έχουμε άρθρα αθεων. Επίσης βρίσκω πολύ ωραίο σαν «δόγμα» όπως έχετε φτιάξει αυτό που λέτε αδιαφορία στο υπάρχει δεν υπάρχει και κρατάτε τα θετικά στοιχεία περνώντας κάτι παραπάνω από όμορφα

Λέω μερικές φορές αστειευόμενος πως αν δεν ήμουν άθεος θα ήθελα να είμαι καθολοκικός, για αυτά τα μοναδικά όντως συγκλονιστικά όπως το λευκό των αγαλμάτων τους και τα θρησκευτικά όργανα στους ύμνους τους αλλά και τις γιορτές τους
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 25-12-17, 13:28
Το avatar του χρήστη FlyarosReformas
FlyarosReformas Ο χρήστης FlyarosReformas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2017
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
επικρατούσα, είναι αυτό που ισχυεί.
Σου ευχομαι να μας καταθέτεις τις δεύτερες σου σκέψεις, αφού στις πρώτες είσαι υποχείριο ενός αντικειμένου, του κινητού σου.
Ενδιαφέρον παρουσιάζει ότι επέλεξες στο πρώτο σου μήνυμα να μας ενημερώνεις για την αθεία σου...
Πως θα σου φαινότανε ένας χρήστης που για πρώτο μήνυμα θα δήλωνει το είδος της θρησκευτικότητας του;
Ε όχι και υποχείριο του κινητού μου Λες όμως κάτι πολύ ενδιαφέρον που και εμενα με έκανε να το σκεφτώ όταν « παρουσιασα» τον ευατό μου
πιστεύω ναι σε ένα φόρουμ σαν αυτό έχει σημασία πως βλέπουμε τα πράγματα πιο ορθολογιστικά η πιο κονσπίρασι η εν τέλει πως εμείς αυτοχαρακτηριζόμαστε στις μεταφυσικές μας ανησυχίες. Αν ήμουν σε ένα αθλητικό φόρουμ σε κάποιο σημείο της εισαγωγής μου σίγουρα θα μιλαγα για την ομάδα μου όπως αν ήμουν σε ένα πολιτικό φόρουμ στην εισαγωγή μου θα έδινα τον χαρακτηρισμό μου ως πολιτικο υποκείμενο Ευχαριστώ ξανά για το καλωσόρισμα!!
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 06-01-18, 18:34
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FlyarosReformas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα στο φόρουμ σας το οποίο βλέπω είναι και πολύ ζωντανό πράγμα σπάνιο σήμερα στο διαδίκτυο. Καταρχάς ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος και να μην σπαμάρω αν δεν γράφω συγχωρέστε με Αυτές τις ημέρες διάβασα από την σελίδα των Ελληνων Μυθικιστών τα πολύ ωραία άρθρα τους για τα χριτούγεννα. Και μερικό ψάξιμο με οδήγησε και εδώ

Αν και άθεος και σκεπτικιστης και πάντα ορθολογιστής ενθουσιάστηκα από το foroym γιατί δεν έχει καμιά σχέση με αντίστοιχα site που είτε είναι εισοδισμός ακραίων αντιδημοκρατικών αντιλήψεων είτε μια δεξαμενη παραγωγής άκριτης συνομωσιολογίας

Το φόρουμ εννοείτε διαβάζετε με τις ώρες μπήκα εχθές και διαβαζα ατελειωτες ώρες και έβλεπα πραγματικά υψηλό επίπεδο αντιπαραθεσεων Να είστε καλά θα διαβάζω και γιατί όχι και θα παρεμβαίνω!! Καλές γιορτές

Καλώς όρισες και εύχομαι γόνιμες συζητήσεις στο φόρουμ. Μάθε ότι τα πρώτα κείμενα/συνεντεύξεις για τον Μυθικισμό (ακόμα και η ίδια η λέξη Μυθικισμός) στο ελληνικό διαδίκτυο, πρωτοξεκίνησαν μέσα από το metafysiko.gr και το φόρουμ του, κάποια στιγμή στα μέσα-τέλη της προηγούμενης δεκαετίας.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 06-01-18 στις 18:35
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 07-01-18, 16:58
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX Εμφάνιση μηνυμάτων
με την ευκαιρια να σημειωσω
πως οι περισσοτεροι νεοεισερχομενοι που γραφουν σε εαυτο το θρεντ
ειτε φευγουν πολυ γρηγορα
ειτε δε ξαναγραφουν ποτε
ειτε ποσταρουν πολυ σπανια ....
ειτε γραφουν τελικα για λογους σκοπιμοτητας !

προκειται για μεταφυσικο μυστηριο που μαλλον ομως εχει εξηγηση



@
Καλή παρατήρηση!
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 07-01-18, 20:53
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

o Lux με τα μανιταρια του....
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 08-01-18, 19:43
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
o Lux με τα μανιταρια του....
Ποιο είδος, υπάρχουν πολλά...
Δεν συμφωνείς; Το διάβασες το θέμα;
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.