Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-18, 01:32
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή Σκηνικα στον υπνο!

Καλησπερα σε ολους ,

Να πω και γω τον πονο μου μιας και εχω καιρο να γραψω στο φορουμ.
Αρχικα ο,τι ειναι να μου κατσει , μου τυχαινει στον υπνο και κυριως οταν γλαρωνει το ματι
Δεν θελω να αναφερθω σε παλιοτερα σκηνικα , αλλα κυριως στο τελευταιο που συνεβη χτες.Δεν εχω ιδεα τι ηταν , πρωτη φορα μου εσκασε κατι τετοιο , αλλα υποθετω στο περιπου τι μπορει να ηταν.

Χτες βραδυ λοιπον πεφτω για υπνακο , μετα απο μερικα λεπτα που με ειχε ψιλοπαρει , ξυπναω (γλαρωμενο το ματι βεβαια ) και οπως κοιταω στο δωματιο βλεπω λιγο παραπερα να αιωρειται ..χμμμ πως να το χαρακτηρισω...πως βλεπουμε σε κατι ταινιες που προσπαθει ο ψυχολογος να υπνωτισει καποιον και εχει κατι σαν "σαλιγκαρο" που γυρναει .Kατι σαν αυτο.
Πρασινο στο χρωμα..animated , προς τα αριστερα (anti-clockwise) , μεγεθους οσο μια παλαμη περιπου.
Μολις εκανα να ανοιξω καλυτερα τα ματια να δω τι παιζει...την εκανε με ελαφρια πηδηματακια.Μου εκανε εντυπωση οτι το χρωμα του (πρασινο) φαινοταν εντονα μεσα στο σκοταδι του δωματιου.Οκ , δεν ηταν απολυτο σκοταδι , αλλα αρκετο.Δηλαδη αντικειμενα με χρωματα δεν διακρινονται.Απλα φαινονται σκουρα ή μαυρα .Το χρωμα του ομως αυτου του πραγματος φαινοταν εντονο πρασινο μεσα στο σκοταδι.

Οποιαδηποτε γνωμη , αποψη περι του τι μπορει να ηταν , ειμαι ολος αυτια.

Αντε αν λυσουμε αυτο , εχω και αλλη τροφη για μελετη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mphx : 25-10-18 στις 01:33
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-18, 02:54
StarOfDavid Ο χρήστης StarOfDavid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2018
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ε συνηθως σε ενδιαμεσες φασεις υπνου, ο νους δημιουργει τετοιες μορφες. Εγω ειχα δει ενα μικρο ανθρωπακι σαν κλοουν να γυρναει σαν σβουρα πανω στο τραπεζακι διπλα στο κρεβατι μου και το εβλεπα σε φαση μισοξυπνιος. Παιζει και να ειναι εφφε που δημιουργει ο νους για να κοιμηθεις, εξου και οι στροβιλισμοι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StarOfDavid : 25-10-18 στις 02:56
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-18, 03:46
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StarOfDavid Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε συνηθως σε ενδιαμεσες φασεις υπνου, ο νους δημιουργει τετοιες μορφες. Εγω ειχα δει ενα μικρο ανθρωπακι σαν κλοουν να γυρναει σαν σβουρα πανω στο τραπεζακι διπλα στο κρεβατι μου και το εβλεπα σε φαση μισοξυπνιος. Παιζει και να ειναι εφφε που δημιουργει ο νους για να κοιμηθεις, εξου και οι στροβιλισμοι
Έχω που έχω αϋπνίες διάβασα και αυτό με το κλόουν(προσωπική φοβία) άντε να κοιμηθώ τώρα

Καμιά φορά αν υπάρχει κάποιο φως έστω και μικρό μπορεί να πέσει το μάτι σου και έτσι όπως είσαι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου να δημιουργήσει οφθαλμαπάτες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-18, 06:53
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mphx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους ,

Να πω και γω τον πονο μου μιας και εχω καιρο να γραψω στο φορουμ.
Αρχικα ο,τι ειναι να μου κατσει , μου τυχαινει στον υπνο και κυριως οταν γλαρωνει το ματι
Δεν θελω να αναφερθω σε παλιοτερα σκηνικα , αλλα κυριως στο τελευταιο που συνεβη χτες.Δεν εχω ιδεα τι ηταν , πρωτη φορα μου εσκασε κατι τετοιο , αλλα υποθετω στο περιπου τι μπορει να ηταν.

Χτες βραδυ λοιπον πεφτω για υπνακο , μετα απο μερικα λεπτα που με ειχε ψιλοπαρει , ξυπναω (γλαρωμενο το ματι βεβαια ) και οπως κοιταω στο δωματιο βλεπω λιγο παραπερα να αιωρειται ..χμμμ πως να το χαρακτηρισω...πως βλεπουμε σε κατι ταινιες που προσπαθει ο ψυχολογος να υπνωτισει καποιον και εχει κατι σαν "σαλιγκαρο" που γυρναει .Kατι σαν αυτο.
Πρασινο στο χρωμα..animated , προς τα αριστερα (anti-clockwise) , μεγεθους οσο μια παλαμη περιπου.
Μολις εκανα να ανοιξω καλυτερα τα ματια να δω τι παιζει...την εκανε με ελαφρια πηδηματακια.Μου εκανε εντυπωση οτι το χρωμα του (πρασινο) φαινοταν εντονα μεσα στο σκοταδι του δωματιου.Οκ , δεν ηταν απολυτο σκοταδι , αλλα αρκετο.Δηλαδη αντικειμενα με χρωματα δεν διακρινονται.Απλα φαινονται σκουρα ή μαυρα .Το χρωμα του ομως αυτου του πραγματος φαινοταν εντονο πρασινο μεσα στο σκοταδι.

Οποιαδηποτε γνωμη , αποψη περι του τι μπορει να ηταν , ειμαι ολος αυτια.

Αντε αν λυσουμε αυτο , εχω και αλλη τροφη για μελετη
Κάτι είχα ακούσει παλιότερα για αυτά αλλά δεν θυμάμαι καλά. Νομίζω έχουν σχέση με την αστρική προβολή. Έχεις βιώσει αστρική προβολή;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-18, 11:24
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι είχα ακούσει παλιότερα για αυτά αλλά δεν θυμάμαι καλά. Νομίζω έχουν σχέση με την αστρική προβολή. Έχεις βιώσει αστρική προβολή;;
Εχω βιωσει διαφορα
Με την αστρικη προβολη , εχω ενα καποιο θεμα.Ξερω πως μοιαζει , ποτε ξεκιναει και τι επεται.Συνηθως την "κοβω" πριν αρχισουν τα πεταγματα ...ισως ειναι καποιου ειδους υψοφοβιας !

Εχω δηλ βιωσει περιπτωσεις , που νοιωθω οτι εχω αρχισει και "αιωρουμαι" και συνειδητα , διεκοψα τα παντα.Τωρα λοιπον που αναφερεις την αστρικη προβολη , ακριβως το προηγουμενο βραδυ απο αυτο που ειδα αυτο το πρασινο μπλιμπλικι , ειχε παιχτει κατι σχετικο με την αστρικη προβολη.
Ηταν η μοναδικη φορα που δεν την διεκοψα , αν και δεν εγινε και μεγαλη φαση.Ειχα αρχισει τις χαμηλες πτησεις , δηλ ειχα την αισθηση οτι "πετουσα" , αλλα οκ δεν επιασα και τιποτα ταχυτητες ή υψη.Ενοιωθα οτι πετουσα χαμηλα..ισως για αυτο και δεν την διεκοψα..

Το ανησυχητικο με την συγκεκριμενη αστρικη προβολη ηταν οτι δεν εβλεπα τιποτα Ηταν σαν να ημουν με κλειστα τα ματια και εβλεπα φλασιες εικονες .Νομιζω καποια στιγμη σκεφτηκα "Ανοιξε τα ματια ρε ηλιθιε!" αλλα δεν νομιζω και δεν θυμαμαι να αλλαξε κατι στο τι εβλεπα.Οι φλασιες ηταν εικονες απο ... σκελετους Απο τους ωμους και πανω...ακυρο τελειως... σαν να παρεις την προτομη ενος ανθρωπου , με καποια στολιδια/στεμμα κλπ και απλα τον μετατρεψεις σε σκελετο...καποια τετοια φαση.

Ενταξει φασεις με αστρικες προβολες εχω ξαναβιωσει , αλλα αυτο το πρασινο μπλιμπλικι πρωτη φορα.Σκεφτομουν μηπως επειδη με τετοιο σχημα απεικονιζονται τα κεντρα των τσακρας , μηπως ειναι καποια παρομοια φαση.Τιποτα δηλ κεντρα ενεργειας ή κατι τετοιο...Τεσπα δεν ξερω...

@Starofdavid
Μπορει να ισχυει.Το θεμα ειναι οτι ειχα κοιμηθει , ξυπνησα ετσι για λιγο , ξερεις πως πανε αυτα..να αλλαξεις πλευρο κλπ..και το ειδα..Δεν ειναι οτι δυσκολευομουν και ιδιαιτερα εκεινη την στιγμη να κοιμηθω...

@johnkokk
Αν θελει να δημιουργησει οφθαλμαπατες , τοτε αιτουμαι κανα γκομενακι , οχι τετοια

Γενικως αυτα ειναι "ακινδυνα" κατ' εμε δεν μου δημιουργουν καποιο αισθημα ανησυχιας ο,τι και να ειναι ...κατι φωνες και παραλυσεις ειναι που μου κατεβαζουν το σκατο χαμηλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mphx : 25-10-18 στις 11:26
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-18, 16:22
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να σου απαντήσω περισσότερα, νομίζω είναι πύλες για τις αστρικές διαστάσεις αλλα δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί δεν θυμάμαι και με ένα πρόχειρο ψάξιμο για astral whirlpools δεν βρήκα πολλά πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-18, 16:53
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Και γω δεν βρισκω πολλα για το συγκεκριμενο πραμα.Τεσπα.

Με τις φωνες τι φαση παιζει?Εχει τυχει μερικες φορες να ακουω φωνες ΠΡΙΝ κοιμηθω.Δηλ ειμαι στην φαση που πεφτω να κοιμηθω , κλεινω ματια , αρχιζω και σκεφτομαι διαφορα , την μερα που περασε κλπ και ακουω φωνη σαν να ειναι στα 20 εκατοστα.

Καθαρη και ξαστερη.Μπορει να λεει το ονομα μου ή κατι ασχετο (δεν θυμαμαι τωρα τι εχει τυχει να λενε).Μια φαση που θυμαμαι χαρακτηριστικα ηταν , οταν παλι ενω εχω πεσει να κοιμηθω..ξυπνιος ακομα δηλ ακουω μια γυναικεια φωνη να λεει "ΧΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΛΛΛ" (το γραψα ελληνικα γιατι δεν θελω να υπονοησω οτι αναφεροταν στο "hell").
H φαση ηταν οτι ακουστηκε η φωνη τοσο καθαρα , τοσο κοντα μου και καπως "creepy" και ειδικα με αυτο που ειπε..που πεταχτηκα πανω...
Σιγουρα οι φωνες δεν προερχονται απο εξω , γιατι εντοπιζονται σαν να ερχονται απο τα 10-20 εκατοστα κοντα μου , οχι απο διπλανο διαμερισμα δηλ κλπ.

Τι φαση με αυτες τις φωνες..εχει τυχει σε αλλους?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mphx : 25-10-18 στις 16:54
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-18, 17:08
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mphx Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γω δεν βρισκω πολλα για το συγκεκριμενο πραμα.Τεσπα.

Με τις φωνες τι φαση παιζει?Εχει τυχει μερικες φορες να ακουω φωνες ΠΡΙΝ κοιμηθω.Δηλ ειμαι στην φαση που πεφτω να κοιμηθω , κλεινω ματια , αρχιζω και σκεφτομαι διαφορα , την μερα που περασε κλπ και ακουω φωνη σαν να ειναι στα 20 εκατοστα.

Καθαρη και ξαστερη.Μπορει να λεει το ονομα μου ή κατι ασχετο (δεν θυμαμαι τωρα τι εχει τυχει να λενε).Μια φαση που θυμαμαι χαρακτηριστικα ηταν , οταν παλι ενω εχω πεσει να κοιμηθω..ξυπνιος ακομα δηλ ακουω μια γυναικεια φωνη να λεει "ΧΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΛΛΛ" (το γραψα ελληνικα γιατι δεν θελω να υπονοησω οτι αναφεροταν στο "hell").
H φαση ηταν οτι ακουστηκε η φωνη τοσο καθαρα , τοσο κοντα μου και καπως "creepy" και ειδικα με αυτο που ειπε..που πεταχτηκα πανω...
Σιγουρα οι φωνες δεν προερχονται απο εξω , γιατι εντοπιζονται σαν να ερχονται απο τα 10-20 εκατοστα κοντα μου , οχι απο διπλανο διαμερισμα δηλ κλπ.

Τι φαση με αυτες τις φωνες..εχει τυχει σε αλλους?
Ξέρω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις που έγινε κάτι τέτοιο.
Έχεις κάποιο περίεργο παλιό αντικείμενο στο χώρο σου, ή καμιά αφίσα ή κάτι που σου έδωσε κάποιος κτλ;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-18, 17:55
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις που έγινε κάτι τέτοιο.
Έχεις κάποιο περίεργο παλιό αντικείμενο στο χώρο σου, ή καμιά αφίσα ή κάτι που σου έδωσε κάποιος κτλ;
Αρχικα το σπιτι δεν εχει ιστορια , ειναι δικο μου , ειμαι ο 1ος ενοικος του.
H κρεβατοκαμαρα ειναι μινιμαλ..μια καρεκλα , ενα κομοδινο , κρεβατι.
Στον τοιχο ενα διακοσμητικο απο την Κρητη μινι αφισουλα..δεν το λες αφισα..τεσπα ενα ορθογωνιο πραγμα με τον χαρτη της Κρητης που ειχα παρει οταν ειχα παει διακοπες εκει, και μια αλλη αφισουλα με κατι ψαρια και μαλακιες.

Δεν μου κανουν για αντικειμενα με ιδιαιτερο "ειδικο βαρος"..τι να πω..ποτε δεν ξερεις να μου πεις...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-18, 18:23
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Λοιπον να αναφερω και μια αλλη κατηγορια που μου συμβαινει αρκετα συχνα και με διαφορες μορφες και τροπους κατα την διαρκεια του υπνου ετσι απλα να χουμε να συζηταμε...

Η κατηγορια ειναι "υπνικη παραλυση".Γνωστη σε ολους μας.Επιστημονικα αποδεδειγμενη.Κανεις δεν αντιλεγει.
Οσες φορες μου χει τυχει , και δεν ειναι λιγες , ολο και κατι συμβαινει που μου δινει να καταλαβω οτι και κατι αλλο μη-εξηγησιμο επιστημονικα εμπλεκεται.
Οπως ειναι γνωστο η υπνικη παραλυση , ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια , οπου ο οργανισμος μας "κλειδωνει" τους μυες κατα την διαρκεια του υπνου ωστε οταν βλεπουμε κανα "action" ονειρο , να μην κοπανιομαστε πανω στο κρεβατι σαν κατσικια.Επισης και για λογους ξεκουρασης.Κατι τετοιο ειχα διαβασει , υποθετω κατι τετοιο θα ισχυει.Προφανως οταν ξυπναμε η διαδικασια αυτη αναστρεφεται και "ξεκλειδωνουν" οι μυες.Μεχρι εδω ολα καλα.
Η ενσταση μου λοιπον ειναι , γιατι λοιπον ξυπναμε και η υπνικη παραλυση εχει παραμεινει?Τι δεν πηγε καλα?

Εχω βιωσει τριων ειδων διαφορετικων υπνικων παραλυσεων.Το διαφορετικο εγκειται στον τροπο που προκληθηκε.

1.Η κλασικη

Μιλαμε για την κλασικη υπνικη παραλυση..ξυπνας και εισαι "κλειδωμενος".Σε πιανει ενα χεσιμο , σε φαση , ειμαι ανημπορος , εχει γινει μαλακια.Το αξιοσημειωτο σε αυτην την κατηγορια παραλυσης ειναι ο τροπος που προκληθηκε.
Σε εμενα εχει να κανει με κατι που συμβαινει κατα την διαρκεια των ονειρων.Δηλαδη συνηθως συνανταω καποιον ή περναω απο καποιο μερος ή σε ακραια περιπτωση μου την "επεσε" κατι που προκαλεσε στον "πρωταγωνιστη" του ονειρου (εμενα δηλ) τετοιον τεραστιο τρομο , χωρις να μπορω να το εξηγησω , και αυτος ο τρομος με "πεταει" βιαιως εκτος ονειρου...με ξυπναει με λιγα λογια αποτομα...και φυσικα βιωνω και την υπνικη παραλυση.

2.Η υποβοηθουμενη

Εδω μιλαμε για μια υπνικη παραλυση , που δεν εξεταζουμε πως προκληθηκε.Αξιοσημειωτο ειναι η αισθηση οταν φευγει.
Εχω ζησει δηλ υπνικη παραλυση που ξυπναω απο το ονειρο (δεν υπαρχει ακομα η παραλυση) , νοιωθω κατι να κατεβαινει στην περιοχη της κοιλιας ή του στηθους και να παραλυω μετα.Οταν , δε , ειναι να "φυγει" η παραλυση , νοιωθω αυτο το κατι που ηρθε , να φευγει απο το αντιστοιχο σημειο που ειχε "προσγειωθει".

3.Η ιπταμενη

Δεν εβρισκα καλυτερο ονομα.Θα καταλαβετε τι εννοω ομως.Τελευταια εζησα μια περιεργη υπνικη παραλυση.Ηταν προς το τελος του καλοκαιριου , οποτε κοιμομουν μονο με σεντονι σαν σκεπασμα.Ειμαι γυρισμενος στο πλαι...
Ειμαι γλαρωμενος , αλλα εχω πληρη συναισθηση του περιβαλλοντος.Σε καποια στιγμη νοιωθω κατι σαν να πεταει στον χωρο .Θα μου πεις ελα ρε μαγκα πως το ενοιωσες..γλαρωμενος ησουν...σκοταδι..ετοιμος να κοιμηθεις.
Αυτο το κατι λοιπον το ενοιωσα γιατι περασε ξυστα πανω απο το σεντονι στο σημειο των ποδιων μου χαμηλα..π.χ. αστραγαλο υψος.
Δηλ σαν να περασε ενα αερακι απο το σεντονι και το κουνησε απαλα.Μην μου πειτε για πατζουρια , παραθυρα , αερας απεξω .Μενω ισογειο και δεν ανοιγω ποτε μπαλκονοπορτες/τζαμοπορτες κλπ.Δεν κινειται τιποτα μεσα στο σπιτι μου.

Αφου λοιπον νοιωθω αυτο το αερακι στο σεντονι του ποδιου , με κατευθυνση απο μακρυα προς τα μενα..σκεφτομαι απο μεσα μου εκεινη την στιγμη "Ωχ θα γινει μαλακια!".Και μετα απο 1 sec με επιασε υπνικη παραλυση.

Γενικως εχω φαει τοτες υπνικες παραλυσεις στην μαπα , που για καποιο διαστημα φοβομουν να κοιμηθω ανασκελα..ανασκελα μου σκανε ολες οι καλες οι φασεις

Τεσπα , αν σας φαινονται γνωριμα ολα αυτα , αν εχετε βιωσει ή ακουσει κατι παρομοιο , οχι τοσο ως προς το ιδιο το φαινομενο της παραλυσης αλλα ως προς τις ιδιαιτερες συνθηκες κλπ που συμβαινει ..ειμαι ολος αυτια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mphx : 25-10-18 στις 18:24
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.