Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-03-06, 16:05
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη που αναλύει τη λέξη Αλήθεια. Πιστεύω ότι για να εξηγήσουμε κάτι πρέπει πρώτα να το αναλύσουμε για να ξεκινήσουμε από κοινή βάση και να εννοούμε το ίδιο πράγμα με τις λέξεις.
Α-λήθεια = "α" στερητικό και "λήθη" = έλλειψη λήθης = μνήμη = το αλησμόνητο, θα μπορούσαμε επίσης να το συγκρίνουμε με το "έξυπνος" = εκτός ύπνου.
Αυταπάτη = αυτ[ο]/[ε]αυτ[ο] + απάτη = η πλάνη να πιστεύουμε ως πραγματικό ή δυνατό κτ. που μόνο ως σφοδρή επιθυμία μας υπάρχει = ψευδαίσθηση

Με τις έννοιες αυτές, το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι:
Η αλήθεια δεν έχει να κάνει με το Εγώ [με μια εγωιστική προσέγγιση] αλλά με την συνείδηση [με την εξής φιλοσοφική έννοια που δίνει το λεξικό: 1. η σαφής γνώση που έχει το υποκείμενο για τον εαυτό του και για τον κόσμο που το περιβάλλει και από τον οποίο μπορεί να αντιδιαστέλλεται. 2. η γνώση που επιτρέπει στο άτομο να διακρίνει το ηθικά καλό από το ηθικά κακό, να ελέγχει τις πράξεις του και να αναλαμβάνει την ευθύνη γι΄ αυτές] που την αντιλαμβανόμαστε μέσα από ενδοσκόπηση, το "γνώθι σαυτόν". Η αλήθεια είναι έννοια νοητή, αμετακίνητη, μη ανατρέψιμη, συμπαντική. Είναι το "είναι" και δεν έχει να κάνει με προσωπικές αντιλήψεις. Όταν σκεφτόμαστε με το Εγώ μας, όταν στη σκέψη μας συμμετέχει το συναίσθημα [αλλά και οι εμπειρίες μας, η γλώσσα μας, η προσωπικότητά μας κτλ] τότε μπορούμε να μιλάμε μόνο για αυταπάτες και όχι για αλήθειες.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 18-03-06 στις 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-03-06, 10:30
Το avatar του χρήστη Jupiter
Jupiter Ο χρήστης Jupiter δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2006
Περιοχή: Hogsmeade
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Με τό σκεπτικό αυτό Drymonia το οποίο και βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον,καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι κάθε μικρή(ατομική) αλήθεια είναι και μια μικρή αυταπάτη,δεδομένου οτι αποτελεί πεποίθηση πολλών αλλά και σφοδρή διάψευση άλλων.
Ωστόσο Drymonia,κάποια απο τα συμπεράσματά σου είναι αντιφατικά καθώς στο πρώτο σου συμπέρασμα(1) λές:Η σαφής γνώση που έχει το υποκείμενο για τον εαυτό του και για τον κόσμο που το περιβάλλει και απο τον οποίο μπορεί να αντιδιαστέλλεται.Υποδηλώνοντας μια υποκειμενική θεώρηση της αλήθειας,ενώ στο δεύτερο συμπέρασμα αναφέρεις μεταξύ άλλων οτι:Η αλήθεια είναι το ''είναι''και δεν έχει να κάνει με προσωπικές αντιλήψεις ,πράγμα που έρχεται σε αντίθεση με το παραπάνω συμπέρασμα αφού απο τη μια ισχυρίζεσαι οτι η αλήθεια είναι υποκειμενική και απο την άλλη υποστηρίζεις οτι είναι συμπαντική(άρα ίδια για όλους).
Τι εννοείς τελικά;
__________________
Only two things are infinite,the universe and human stupidity,and i'm not sure about the former.

Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-03-06, 12:10
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Εχεις δίκιο δε φαίνεται ξεκάθαρα τι λέω.. Το "είναι" το εννοώ ως τη συνείδηση [κοινή, συμπαντική αλήθεια;] ή την Αρχή. Πάντως, κάτι διαφορετικό από το Εγώ. Οσο για τον ορισμό, τον αντέγραψα από λεξικό. Με απλά λόγια η αλήθεια πρέπει λογικά να είναι ίδια για όλους μας [ανεξαρτήτως εθνικότητας, γεωγραφικής θέσης, εποχής, φύλου, κλπ..] ενώ η αυταπάτη ο προσωπικός μας κόσμος, η αντίληψη που έχουμε γι'αυτόν, οι προκαταλήψεις, τα συναισθήματά μας, απόρροια πάντοτε της πορείας της ζωής μας, της οικογένειας, των εμπειριών, της μόρφωσης, της ηλικίας και πολλών άλλων μεταβλητών παραγόντων που αλλάζουν καθημερινά την κοσμοθεωρία μας και καθορίζουν τις πράξεις/επιλογές μας.

Σχετικά με το παράδειγμα που ανέφερε ο Paul, ο μοντέρνα ντυμένος νέος είναι κατά την αντίληψη του Paul ένας άνθρωπος κενός. Κατά την αντίληψη μιας νεαρής κοπέλας είναι ένας εμφανίσιμος άντρας με καλό γούστο που πολύ θα ήθελε να την καλέσει στο σπίτι του για να δει τη συλλογή γραμματοσήμων του . Κι αν ο νεαρός εκείνη τη μέρα γυρνούσε από μια συνέντευξη, ή η δουλειά του επέβαλλε το ντύσιμο αυτό [π.χ. μοντέλο;]. Εντάξει, λέμε γενικά ότι όποιος φροντίζει πολύ για το καλλωπισμό της εξωτερικής εμφάνισης εχει φτωχό εσωτερικό κόσμο. Όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει πάντα...
Αν τα πράγματα ήταν "έτσι" ή "αλλιώς", τότε θα μπορούσαμε εύκολα να αναπτύξουμε τεχνητή νοημοσύνη, όμως δεν είναι.

Κάθε μου πράξη, κάθε μου ενέργεια και απόφαση, μεγάλη ή μικρή, είναι μαθηματικά η συνάρτηση της συγκεκριμένης στιγμής που την λαμβάνω με τις συγκεκριμένες μεταβλητές της στιγμής εκείνης. Αν περάσει μια μέρα - και μπουν καινούριες μεταβλητές - η απόφασή μου μπορεί να είναι διαφορετική, όμως τη στιγμή που την έλαβα τίποτα δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό και όσες φορές και να ξαναγύριζα πίσω, την ίδια απόφαση θα ελάμβανα. Έτσι όπως γράφω τώρα, τα ίδια ακριβώς πράγματα, δεν θα τα ξαναγράψω ποτέ με τον ίδιο τρόπο. Ζω στην αυταπάτη [με μία ευρύτερη έννοια και όχι μόνο αρνητική] της στιγμής μου.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 19-03-06 στις 12:25
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-03-06, 18:56
Το avatar του χρήστη Jupiter
Jupiter Ο χρήστης Jupiter δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2006
Περιοχή: Hogsmeade
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Και όμως παρ'όλους τους ορισμούς που έχουν καταγραφεί εδώ,έχω την αίσθηση οτι δεν έχουμε ''αγγίξει'' την ουσία του θέματος.Δηλαδή τον διαχωρισμό της αλήθειας απο την υποτιθέμενη αυταπάτη.Εγώ πάντως εμμένω στον αρχικό ισχυρισμό μου,σύμφωνα με τον οποίο,αυτή η αδιάψευστη και συμπαντική αλήθεια την οποία προσπαθούμε να προσεγγίσουμε,αφορά αποκλειστικά τα αδιαμφισβήτητα γεγονότα και τεκμήρια της γής μας.(π.χ η θάλασσα είναι θάλασσα και το βουνό βουνό) όπου δηλαδή δεν υφίσταται μια διαφορετικη θεώρηση των πραγμάτων.
__________________
Only two things are infinite,the universe and human stupidity,and i'm not sure about the former.

Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.