Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-05, 19:00
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Συμπεράσματα

Κατ’ αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους φρόντισαν για τη δημιουργία αυτού του διαδικτυακού χώρου. Μας δίνει σε όλους εμάς να μοιραστούμε σκέψεις και εμπειρίες, να σχολιάσουμε και να μάθουμε από φίλους και φίλες που έχουν κοινά ενδιαφέροντα.

Λοιπόν εδώ και αρκετά χρόνια ασχολούμαι με θέματα που πολλοί τα θεωρούν αστεία και περίεργα. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε ειδήμονα, ούτε ερευνητή. Έχω ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μου. Απλώς γνωρίζω μερικά πράγματα περισσότερα και ίσως σε πιο βάθος από τους ανθρώπους που καθημερινά με περιβάλλουν είτε στη εργασία μου, είτε στην προσωπική μου ζωή. Έτσι πολλές φορές σε συζητήσεις έτυχε η κουβέντα να περιστρέφει γύρω από τα θέματα που με ενδιέφεραν και έθιξα θέματα που άλλοι τα αντιμετώπισαν με επιφυλακτικότητα , άλλοι με ενθουσιασμό και άλλοι με φοβερή αντιπαλότητα.
Σταδιακά με τις εμπειρίες που αποκόμισα κατέληξα στα παρακάτω συμπεράσματα που κάθε τόσο τα υπενθυμίζω στον εαυτό μου και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.
1. Το κάθε θέμα που σε ενδιαφέρει ερεύνησε το όσο το δυνατόν σε βάθος. Μάζεψε πληροφορίες, σύγκρινε, κράτα, απέρριψε.
2. Βρες ανθρώπους που εκτιμάς την άποψη τους έστω και εάν δεν ασχολούνται με θέματα που εσύ ενδιαφέρεσαι. Η έξω από τα πράγματα άποψη τους ίσως σε βοηθήσουν να δεις και να εντοπίσεις σημεία που σου ξέφυγαν.
3. Μη δέχεσαι και μην απορρίπτεις τίποτα. Κράτα όλες της πληροφορίες, κάνε την επεξεργασία. Μην λαμβάνεις τίποτα ως δεδομένο.
4. Σε μια συζήτηση μην προσπαθείς να πείσεις κανέναν αλλά εάν νομίζεις πες την άποψη σου, αυτοί που ενδιαφέρονται να σε ακούσουν ή λαμβάνουν στα σοβαρά αυτά που λες θα σε πλησιάσουν.
5. Τα θέματα που ερευνάς πολλές φορές δύσκολα αποδεικνύονται, πολλές φορές τι στιγμή εκείνη δεν έχουν απαντήσεις. Είναι όπως να ζητάει κανείς να αποδείξεις επιστημονικά την αγάπη με μαθηματικά μοντέλα, δύσκολα, αλλά και χωρίς αυτά όλοι τη δέχονται Εσύ όμως θα κινείσαι με το ένστικτό σου. Πολλές φορές θα δεχθείς από σκεπτικιστές επιστημονικές εξηγήσεις και θα σε καλέσουν να αποδείξεις το αντίθετο. Πιθανόν εκείνη τη στιγμή δεν θα έχεις τις απαντήσεις. Δεν είσαι ο γκουρού, δεν είσαι ο επιστήμονας. Κράτα τη σημείωση και ερεύνησε το, είναι μια καλή ευκαιρία για σένα.
6. Να μην σε απασχολεί τι λένε οι άλλοι. Ασχολείσαι με θέματα μειωμένου ενδιαφέροντος. Αυτά που λες ίσως φοβίζουν, ίσως προκαλούν ανασφάλεια, ίσως τους τρομάζουν. Μην τους αδικείς, απλά αγνόησε τους.
7. Να έχεις πάντα ένα μέτρο. Μην ξεφύγεις απ΄αυτό ειδικά όταν ασχολείσαι με άγνωστα θέματα. Άγνωστα τα θέματα αλλά και άγνωστοι οι κίνδυνοι.
8. Εάν σου αρέσει να είσαι ερευνητής του καναπέ, είναι επιλογή σου. Έχεις πληροφορίες delivery. Εάν όμως αποφασίσεις να κάνεις αυτοψίες και να βγεις από το γραφείο σου τότε μη πας για βόλτα. Μη βιάζεσαι. Προετοιμάσου σωστά. Έξω υπάρχουν πολλοί απρόβλεπτοι παράγοντες.
9. Μην προσπαθείς να ανακαλύψεις το τροχό μόνος σου. Μελέτησε δουλειές προηγούμενων από εσένα. Εντόπισε αδυναμίες, κράτα τις χρήσιμες πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν στην έρευνα σου. Μη δέχεσαι τίποτα ως δεδομένο, μην δέχεσαι κανέναν ως guru, μελέτησε σωστά αυτά που λεει. Φτιάξε μια ομάδα και μοίρασε εργασίες. Ανάλογα με το θέμα, ένας ειδικός (πχ μαθηματικός, φυσικός, αρχαιολόγος κλπ) θα σου δώσουν πιο σωστά δεδομένα.
10. Μην ανεχθείς ποτέ τους συμβουλάτορες, τους καθοδηγητές, Μην επιτρέψεις κανέναν να σε χειραγωγήσει. Μη χαλάς τα όνειρα σου και κινήσου πάντα με το ένστικτό σου.

Τα παραπάνω δεν αποτελούν υπόδειξη για κανέναν. Είναι δικά μου συμπεράσματα που κράτησα για να με φέρνουν στον ίσιο δρόμο. Είναι επίσης σημειώσεις για κάποιους φίλους μου που συχνά περνάμε τις ώρες μας συζητώντας.
Θα παρακαλούσα εάν κάποιος φίλος-η έχει να προσθέσει κάποιο δικό του συμπέρασμα ή να σχολιάσει να το κάνει ανεπιφύλακτα.

Cap-10
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-05, 08:55
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Καλημέρες

Παράθεση:
8. Εάν σου αρέσει να είσαι ερευνητής του καναπέ, είναι επιλογή σου. Έχεις πληροφορίες delivery. Εάν όμως αποφασίσεις να κάνεις αυτοψίες και να βγεις από το γραφείο σου τότε μη πας για βόλτα. Μη βιάζεσαι. Προετοιμάσου σωστά. Έξω υπάρχουν πολλοί απρόβλεπτοι παράγοντες.
Επειδή πολλά ακούγονται, ειρωνικά βεβαίως-βεβαίως, για την "έρευνα από τον καναπέ", δράττομαι της ευκαιρίας που έδωσες για να πω τη γνώμη μου.

Ναι, είμαι ερευνητής του καναπέ. Και γουστάρω. Αν δεν γνωρίζει κάποιος τον τρόπο ζωής του άλλου, τον πολύ ή λίγο ελεύθερο χρόνο του, τις υποχρεώσεις και, κυρίως, τη διάθεση για επιτόπια έρευνα, καλό είναι να μη σχολιάζει.

Η σημερινή έρευνα του καναπέ δεν έχει καμμία σχέση με την αντίστοιχη 10 ή 15 χρόνια πίσω. Σήμερα υπάρχει το διαδίκτυο, κι εδώ τελειώνουν όλα. Πρέπει να αυξάνεται, όμως, η κριτική σκέψη και γενικά ο σκεπτικισμός κι εδώ ο ερευνήτης του καναπέ πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα.

Είμαι, λοιπόν, υπέρ της επιτόπιας έρευνας, όταν και όπου αυτή μπορεί να διεξαχθεί από εκείνους που μπορούν και θέλουν. Αλλά δεν δέχομαι την ειρωνία και το "δήθεν" πολλών που επειδή π.χ. πήγαν σε μια σπηλιά έχουν αυτόματα περισσότερες και καλύτερες πληροφορίες για την Κοίλη Γη απ' ότι έχω εγώ (ο κάθε εγώ).

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, δεν διαφωνώ σε αυτό που έγραψες και σχολίασα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-05, 09:27
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έχεις δίκιο. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να ασκεί κριτική στο πως ο καθένας ερευνά και συλλέγει πληροφορίες για όποιο θέμα του ενδιαφέρει. Εγώ ο ίδιος με τις οικογενειακές και επαγγελματικές υποχρεώσεις που έχω δεν έχω την πολυτέλεια να φεύγω συχνά, αλλά τα καλοκαίρια συνδυάζω διακοπές με ολίγον ψάξιμο, έτσι όλη η οικογένεια είναι ευχαριστημένη.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πως το διαδίκτυο δίνει απεριόριστες δυνατότητες στο καθένα να συλλέξει άφθονες πληροφορίες προς επεξεργασία. Δίνει τη δυνατότητα να έρθει ο καθένας σε επαφή με άλλους και να ρωτήσει, να ανταλλάξει πληροφορίες κλπ.
Τελειώνοντας θα ήθελα να σημειώσω πως ο καναπές είναι άνετος και ωραίος και είναι απαραίτητος για μεγάλο χρονικό διάστημα σε όσους θέλουν να κάνουν τις εξερευνήσεις τους. Γιατί πάντα για μια εξερεύνηση πρέπει να προηγείται μια μακροχρόνια έρευνα για το που πάω, τι πάω να δω, τι επιδιώκω από μια τέτοια επίσκεψη. Όλες οι άλλες βόλτες που δεν συνοδεύονται από μια σωστή προετοιμασία εγώ τις θεωρώ τουριστικές εκδρομές.

Να είσαι καλά

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-05, 13:44
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Ας γίνουμε πιο συγκεκριμένοι.... Ερώτηση ... Πρόταση

Ας γίνουμε πιο συγκεκριμένοι

Όπως δήλωσα σε ένα προηγούμενο μου post είμαι καινούργιος στη παρέα σας. Δεν γνωρίζω πολλά, ούτε πρόσωπα αλλά ούτε πράγματα.
Διαπιστώνω πως υπάρχουν καταχωρήσεις και θεματολογία που ο καθένας από τη πλευρά του προσπαθεί έντιμα και ειλικρινά να θέσει τις απόψεις και τις εμπειρίες του, αλλά δεν είδα μέχρι στιγμής μια ολοκληρωμένη έρευνα για κάποιο θέμα.

Ερωτώ
Υπάρχει κάποια οργανωμένη ομάδα έρευνας και δράσης ;
Έχουν κατατεθεί ως εργασία αποτελέσματα μιας μελέτης, εξερεύνησης με στοιχεία και συμπεράσματα κλπ ;
Έχουν εμβαθυνθεί θέματα με ντοκουμέντα, σχόλια, επιστημονικές τοποθετήσεις ;

Ειλικρινά δεν έχω ψάξει εις βάθος το site και γι΄αυτό σας ερωτώ.

Εάν σε περίπτωση που δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο μήπως θα ήταν σκόπιμο να συσταθούν ομάδες μελέτης, έρευνας και δράσης. Να γίνει μια ένωση των δυνάμεων μας ;
Μήπως θα έπρεπε κάποια στιγμή να συναντηθούμε για να συζητήσουμε από κοντά την σύσταση κάποιων ομάδων.

Ίσως η επαγγελματική μας εμπειρία σε συνδυασμό με τις γνώσεις και τα ενδιαφέροντα μας αποτελέσουν μια σωστή ένωση για όμορφα αποτελέσματα.

Την άσκηση αυτή την έχω ξανακάνει πριν από μερικά χρόνια και είχε πολύ ενδιαφέρον

Αναμένω τις τοποθετήσεις σας

Ευχαριστώ

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-05, 13:51
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Αγαπητε cap-10 .Θα ηθελα να σε καλωσορισω στην παρεα μας και να εκφρασω την χαρα μου που μπηκες τοσο δυναμικα στις συζητησεις εκφραζοντας τη γνωμη σου.Τα συμπερασματα τα οποια και παρεθεσες ειναι απολυτως σωστα και δεν σου κρυβω οτι τα αποθηκευσα.

Τωρα σχετικα με τους τομεις της εξερευνησης εχουμε δημιουργησει την ομαδα Πυθεας της οποιας το site θα βρεις στο www.metafysiko.gr/pytheas .Δεν μπορω ακομη να πω πως τα αποτελεσματα ειναι εξαιρετικα παρ'ολα αυτα το επιπεδο των εξερευνησεων συνεχως ανεβαινει ενω εχει δημιουργηθει πλεον ενας σταθερος πυρηνας ατομων που πραγματοποιουν και δημοσιευουν αποστολες. Περιμενουμε τη δικη σου βοηθεια και προτασεις .Μπορεις να επιδιωξεις μια συναντηση με τον ΚΑΝΕ ή τον Mystica και να θεσετε τους στοχους για το μελλον της Πυθεας
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.