Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-05, 08:30
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή Η μουσική του Σύμπαντος

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΡΑ-ΑΣΧΕΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΕΜΕ.....

Αλλα τι να κανω ρε παιδια απο την μια ειλικρινα λυπαμαι που το γραφω (επειδη ειναι καρα-ασχετο οπως ειπα με το θεμα και εχω μαθει να παιζω με τους κανονες(τους οποιους και οπου) αλλα απο την αλλη.... δεν μπορω.Οι κακες συνηθειες επικρατουν στην παρουσα φαση, αλλα ορκο παιρνω εδω,μη δυναμενο να εξαγνισθει η καταπατηση του ορκο, να μην ξαναγραψω αλλο ασχετο μηνυμα.

Οι επικλησεις, τα λογια, η εννοια των λεξεων σε αυτες ειναι ενα τιποτα.
Η.....δονητικη ειναι που εχει σημασια.
Το πως δονουνται, οχι μονο οι λεξεις αλλα και το ειναι αυτου που τις προφερει.
Γι αυτο και η μουσικοτητα του αρχαιου ελληνικου αλφαβητου.
Γι αυτο και ειναι (ηταν) συμπαντικη η ελληνικη (ειπαμε, η των αρχαιων) γλωσσα.
γιατι ειχε τετοια μουσικοτητα, τετοια δονητικη, που ηταν σε αρμονια με το συμπαν.
Και οταν ''μιλας'' την γλωσσα του, το συμπαν σε ακουει, και συνομωτει μαζι σου......
να μπουμε σε αλλες συνομωσιες για τους λογους καταργησης των εξαλειφθεντων γραμματων του ελληνικου αλφαβητου θα ειναι χασιμο χρονου, μιας και η μουσικοτητα των υπολοιπων (24 στα 27 ειναι καλο ποσοστο για αρχη οπως και να το κανουμε) γραμματων και η μουσικοτητα του συνδιασμου αυτων εχει χαθει.
Τι και αν προσπαθησαν οι αλεξανδρινοι να σωσουν καπως την κατασταση με τα υποβρυχια γιωτα, τις περισπωμενες και τα τοιαυτα, τι και αν οι βυζαντινοι και σημερινοι απογονοι τους παπαδες τραβανε τις λεξεις τοσο μεχρι που χανεις την ιδια την λεξη, τι και αφου τα εχουμε χεσμενα ολα αυτα, ηρθαν απο την ανατολη οι βαρβαροι να μας το παιξουν μαγκες με δανεικες γνωσεις και τα διαφορα ωμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ τους.....(το ωμεγα ειναι διπλο ομικρον λεμε)
Η μουσικοτητα εχει χαθει.
Απο εμας, αυτους εδω τους απλους ανθρωπους που διαβαζουμε τα...... μεταφυσικα μας, συζητωντας (και δυστυχως οχι συν-ζητωντας) και παρεξηγωντας...
Αθανατος ο Ελληνας.
Η μ... του Ελληνα για την ακριβεια......
Και για τα μεταφυσικα,τα ανεξηγητα, τα ανυπαρκτα καταφερνει να τσακωνεται και να διχαζεται (και εγω πρωτος μεσα, μην κοιτατε που κανω την παπια εδω)
Εαν δεν ειναι μαγεια αυτο, τοτε παψτε να πιστευεται στην μαγεια.....
Μεγαλυτερο ανεξηγητο δεν θα βρειτε.
και ας φωναζει ο Γιαννουλακης οτι οι ''αλλοι'' ειναι το μεγαλυτερο μυστηριο του κοσμου.
Η ψυχοσυνθεση του Ελληνα ειναι το μεγαλυτερο μυστηριο.Που μπορει να χανει σε ποσοτητα, αλλα σε ποιοτητα εχει τερματισει με την εκινηση......
Η μουσικοτητα, η ΔΟΝΗΤΙΚΗ, των συνδιασμενων γραμματων του ελληνικου αλφαβητου εχει χαθει.
Απο εμας τους απλους μ..., συγνωμμη ανθρωπους ηθελα να πω...
και εμενα γι αυτους με νοιαζει μιας και ανηκω στην αγαπητη αυτη ταξη των μαλακιων(βγαλτε το ιωτα)
Εχει χαθει η μουσικοτητα, εχει χαθει ετσι λοιπον και η γλωσσα του συμπαντος, εχει χαθει η επικοινωνια με Αυτο.
Οι ιερεις ηταν οι τελευταιοι κατοχοι της γνωσεις αυτης ( ποιοι απο ολους τους ιερεις ψαξε βρες τους τωρα... ) αλλα μπλεξανε σε πολεμο.....
Με τους επιστημονες.....
και μπορει στην θνητη πατριδα του αθανατου Ελληνα οι ιερεις να κρατουν θερμοπυλες, αλλα οι Θερμοπυλες δεν ειναι το γνωστο Γαλατικο χωριο, οι Θερμοπυλες εαν δεν το πηρατε χαμπαρι επεσαν.....
Οι λογοι αδιαφοροι στην παρουσα.
Η επιστημη κερδισε.
Οι επιστημονες ειναι οι νεοι ιερεις.
Τωρα αυτοι ειναι που μας εξηγουν πως φτιαχτηκε ο κοσμος, πως ο ανθρωπος, τα νερα, τα ζωα, τα αστρα κτλ κτλ.
πως λεγανε παλια ''την πρωτη μερα εποιησε ο Θεος το ταδε ;;;;'' την δευτερη το δεινα και την εβδομη αραξε;;
Ε, βγαλτε τον θεο, και τα ιδια μας λενε και αυτοι.
καταλαβαινα εγω ο μ... τους ιερεις τοτε;;;
Μπαααααα
Καταλαβαινω τους επιστημονες τωρα;;;
Διπλο μπα.
Ενα μπα, στους ιερεις γιατι αυτοι πηραν ετοιμοι γνωση, ενω οι καημενοι (δεν το λεω ειρωνικα αυτο) επιστημονες πρεπει να κυνηγησουν για να βρουν την τροφη τους.
δυσκολο το κυνηγι........ τι νομιζετε οτι θα μας το δωσουν ετσι;; μασημενο το θελουμε κιολας;;
Γι αυτο και το διπλο μπα.
Οτι με κοπο κατακτιεται δυσκολα (και αν) χαριζεται.
και εμας μας χαριζουν αυτοι που τους πληρωνουμε για να κυνηγανε.
Οποιος εχει φραγκα, εχει δικους του προσωπικους κυνηγους.
και το κυνηγι, η τροφη, μενει για παρτη του.
Οχι επειδη ειμαστε μ... εμεις να ειναι και αυτοι δηλαδη.
Οι επιστημονες ειναι οι νεοι ιερεις και τωρα την επικοινωνια με το συμπαν την εχουν αυτοι.
Χαθηκε η μουσικοτητα, αλλα η επικοινωνια δεν μπορει να χαθει.
Ειμαστε μερος τους συμπαντος.
Ειμαστε μερος αυτης της επικοινωνιας.
Ειμαστε, εννοω τους επιστημονες.
Τους απο εμας, φορολογουμενους πολιτες, επιστημονες.
Και ψαχνουν οι καημενοι απο την αρχη να βρουν την τροφη μας.
Με τα τηλεσκοπια τους στην αρχη, τα ραδιοτηλεσκοπια, τα ραδιογωνιομετρα και δεν συμαζευεται.....
και ακουνε!!!!
Ή δεν ακουνε;;;
Με ολα αυτα τα χρυσοπληρωμενα απο εμας γοητευτικα εξαρτηματακια τους ακουνε, εστω και τον ψιθυρο τους συμπαντος, αλλα ακουνε.
και στο τελος που θα πανε, θα γινουν οι πρωην ακρως μυημενοι ιερεις.
Θα ακουσουν καθαρα το συμπαν.
Το αν καταλαβουν τι τους λεει, αλλου ραββι τορα.
μεχρι τοτε ζησε μαη μου που λεει και ο προγονος μου μαλακας.
Εγω τι κανω μεχρι τοτε;;;
Θα καταφερω να ακουσω το συμπαν;;;
Θα χορεψω στους ρυθμους του;;
Σαμπα μουτσατσος και τα λοιπα;;
Ε, αφου οι λυρες οι αυλοι και οι χελωνισιες κιθαρες χαθηκαν μαζι με την μουσικοτητα της γλωσσας που τα συνοδευαν, τι να περιμενω;;
κατι καλλιτερο απο σαμπα;;
Το ζεϊμπεκικο απο τοτε που το χορεψε ο Παπανδρεου καταστραφηκε. ε, μας εμεινε η σαμπα, ο Ριβαλντο και ο Κονσεισαο.....
εγω ο φτωχομπινες που δουλευω νυχτοκαματο, που στα κομματια θα βρω να παρω τα ακουστικα (ραδιοαπαυτα) τως επιστημονων μπας και ακουσω εστω και αυτον τον ψιθυρο;;;
Δεν θα βρω.
που να μου κατσει δεκαπενταπλο τζακ ποτ στο τζοκερ, δεν θα βρω.
Δεν ειμαι επιστημονας για να ξερω να το χειριζομαι.
και αυτο το τζακ ποτ δεν μου φτανει να νοικιασω κυνηγους.....
Δεν εχω στον ηλιο μοιρα λοιπον;;
ΧΑ!!
Το Συμπαν εχει απειρους ηλιους.
Για ολους μας φτανουν.
Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λεει ο ιδιος μ... προγονος μου.
Και το αλλο το καλο.
Το καλο το παλικαρι ξερει και αλλο μονοπατι.
διχασμενοι ξε-διχασμενοι οι ελληνες αν μας πιασει ειμαστε παλικαρια.
Οπως μεσα ετσι και εξω
Οπως πανω ετσι και κατω.........
Δεν μπορω να κοιταξω και να ακουσω το πανω εξω Συμπαν;;
Μπορω να κοιταξω το κατω-μεσα Συμπαν.
Μπορω να κοιταξω μεσα μου και να ακουσω αυτο το Συμπαν.
Ιδια γλωσσα μιλαει με το πανω.
Αν μιλησω ιδια γλωσσα, αν τραγουδησω την γλωσσα του μεσα Συμπαντος μου το εξω πανω Συμπαν θα με ακουσει.
Μια ειναι η γλωσσα.
Δονησεις.
Αυτο εδω που κανουμε εμεις, ειναι εκτρωμα.
Να μιλαμε χωρις δονησεις, μεσω υπολιστων, που εχουν τελειως διαφορετικη γλωσσα, τελειως αφυσικη για εμας τα φυσικα, Συμπαντικα οντα.
Τους Ανθρωπους.
Τι να κανουμε ομως.
Και αυτο μεσα στους κανονες ειναι.
Δεν ειναι κακο τιποτα.
Η χρηση που του κανουμε δινει την μορφη.
Εμεις πλαθουμε, εμεις δημιουργουμε.
Μακρυγορω αναιτιως ομως,αλλα και αυτο μεσα στους κανονες ειναι.
Αφου κανω την παραβαση και καταστρέφω ετσι την ενοτητα και το θεμα,
ε, ας το κανω οπως μου βγαινει.
Δεν ειμαι ηλιθιος, μπορουσα να γραψω μια παραγραφουλα και να πω οτι θελω(αυτα τα ασχετα) εκει μεσα.
Αλλα ειπα απο την αρχη πως λυπαμαι που ξεστρατιζω ετσι απο τους κανονες αλλα δεν μπορω.
και αφου δεν μπορω θα το κανω οπως μπορω.....
Στο Μπαμπη (αυτο σημαινει στο φλου)(τωρα το φλου δεν νομιζω να θελει εξηγηση... )
Πως θα ακουσω το συμπαν μεσα μου;;
Πως θα ξανα βρω την μελωδικοτητα των δονησεων της προτερης μου γλωσσας;;
Αλλο να ακουσεις τις δονησεις του μεσα Συμπαντος σου και αλλο να... τις μεταφρασεις ετσι;;
Δικο μου σωμα, δικα μου αυτια δικο μου συμπαν.
Δικη μου και η μεταφραση.
του καθενος.
Αλλα πρωτα πρεπει να ακουσεις τις δονησεις του Συμπαντος σου.
Την γλωσσα Του.
Πρεπει να ξανα βρεθει η μελωδικοτητα, η συμπαντικη μελωδικοτητα της γλωσσας μας.
Πως θα γινει αυτο;;
Πεντε-εξι ευρω φτανουν.
και προσπαθεια.
Πολυ προσπαθεια.
Παρτε απο το φαρμακειο της γειτονιας σας δυο ζευγαρια ωτοασπιδες απο σιλικονη.
εφαρμοστε την μια μεσα στην κοιλοτητα του αυτιου(μην το βαλετε και ολο μεσα δεν ειναι μπιπππππ(αυτολογοκρινουμενη λεξη)(μην παθετε και τιποτα,) καντε και το αλλο με το αλλο σας αυτι(εγω ειμαι τυχερος γιατι ακουω μονο απο το ενα αυτι, χα! ) μετα με το αλλο ζευγαρι καλυψτε τα αυτια σας εξωτερικα.
ετσι ωστε να αποκλεισετε καθε εξωτερικο βαρβαρο ηχο.
και..... καντε οτι θελετε (ΜΗΝ γραφετε στον υπολογιστη ομως ουτε να βλεπετε τιβι, την μελωδικοτητα της γλωσσας μας ψαχνουμε διαολε) στην αρχη απλα περπατηστε.
Εννοειται ξυπολυτοι.
Τωρα αν πατε και βγειτε εξω στον δρομο, ας προσεχατε.
Ο καθενας ειναι υπευθυνος των λογων του, αλλα και ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του.
και η πραξη υπερισχυει των λογων...
Απο παντα αυτο λεμε...(ενταξη υπαρχουν και οι μαυρες οι εξαιρεσεις)
Αφου περπατησετε και νιωσετε, και ακουσετε τις δονησεις του μεσα συμπαντος σας, μετα αρχιστε να μιλατε.
Να νιωσετε και εκει τις δονησεις.
Δεν θα σας αρεσει.
Ε, προσπαθηστε να περπατατε με τροπο που σας αρεσει, με τροπο μελωδικο, με τροπο συμβατο με τις δονησεις του συμπαντος,με τροπο μη βλαβερο εν ολιγοις.
Μετα αρχιστε να μιλατε....... μεχρι να βρειτε την καταλληλη δονηση.
Θα το καταλαβετε απο.....μεσα σας.

Αυτα εν ολιγοις (αν και οπως ειπα μου βγηκε σε μακρυγορια)
ΣΥΓΝΩΜΜΗ για το καρα-ασχετο οπως ειπα και στην αρχη.
Αλλα..... αυτο μου βγηκε.
και το ζητημα για μενα ηταν να μην μεινει μεσα,αφου βγηκε, μου ειναι αδιαφορο τι θα γινει.
Δινω (οχι πως δεν το εχουν απο μονοι τους) το ελευθερο στα παιδια τους συντονιστες και της γκεταγουεη να κανουν οτι θελουν αυτο το καρα-ασχετο μηνυμα.
Εφυγε απο μενα, εφυγε απο μεσα μου, εχει πλεον την δικη του υποσταση και δυναμικη.
Δεν μου πεφτει λογος.

Υ.Γ. βαρυς ο ορκος (ο οποιος, γι αυτο και η εκκλησια μαλλον μας απαγορευει να ορκιζομαστε γιατι ξερει ποσο βαρυς ειναι και η καταπατηση του αποτελει αμαρτια) αλλα αφου τον εδωσα ωφειλω να τον τηρησω απο εδω και εμπρος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 14-12-05 στις 10:28 Αιτία: Οι "κακές" λεξούλες διαγράφηκαν όχι από σεμνοτυφία αλλά από την ανάγκη τήρησης κανόνων. Το ποστ δεν διαγράφεται επειδή λέει κάποιες αλήθειες, αν και δεν έχει άμεση σχέση με αυτό που συζητάμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-05, 05:56
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Αγαπητε christo πρεπει να πω οτι αυτο ηταν ισως το πιο κατανοητο σου μηνυμα που εχω διαβασει στο φορουμ, κ καταφερα να το παρακολουθησω ανετα απ την αρχη εως το τελος κατι που δεν ειχε ξανατυχει σε μακροσκελη σου ποστ.Απ την αλλη λυπαμαι διοτι ειναι ασχετο με τη συζητηση κ αν κ λεει πολλα ωραια πραγματα ειναι πολυ πιο μεγαλο απο οτι επρεπε.Μπορουσες να τα πεις κ σε λιγοτερες γραμμες κ τωρα εγω σαν συντονιστης σκεφτομαι εαν πρεπει να μεινει ή αν πρεπει να φυγει επειδη κουραζει τους αναγνωστες του φορουμ.Θα μεινει ελπιζοντας οτι δεν θα ξαναπεταξεις τοσο μεγαλο κ ασχετο μηνυμα (με τοσο ωραιες σκεψεις κατα τα αλλα) οπως υποσχεθηκες εξαλλου.Απλα μη κανετε καταχρηση της ανεκτικοτητας μας στο μελλον.

Οσο για αυτα που λες..θα πω μονο δυο λογακια πανω σε συγκεκριμενα πραγματα..[

Πρωτον,λυπαμαι ιδιαιτερως που πολλοι ανθρωποι βλεπουν με εναν τοσο ασχημο τροπο την επιστημη.Συγκριση με τους ιερεις?Ειναι προσβλητικο κ τουλαχιστον ατυχες..σεβαστειτε κ σκεφτειτε τουλαχιστον οτι οι ιερεις των εκαστοτε θρησκειων παντα εδιναν κ δινουν μια "αληθεια" στους ανθρωπους,ενα δογμα που ποτε δεν αλλαζει κ που ποτε δεν αναθεωρειται.Λενε "παρτε το,πιστεψτε το κ μην το ερευνατε".Αυτο κανουν οι επιστημονες που "πηραν τη θεση τους"?Αυτο σας λενε? Προσπαθουν οι (πραγματικα) καημενοι να ανακαλυψουν αν οχι την απολυτη αληθεια ή την μεταφυσικη αληθεια τουλαχιστον την αληθεια της πραγματικοτητας.Δεν ειναι κ τελειοι κανουν κ λαθη,αλλα δεν σταματουν ποτε να ερευνουν ακομα κ σε αυτα που θεωρουμε σιγουρα πολλες φορες κ αν βρεθει κατι θα αναθεωρησουν,θα αλλαξουν τις θεωριες κ δεν θα κανουν τα στραβα ματια.Γιατι ξερουν οτι ετσι θα παει μπροστα το ανθρωπινο γενος.Αξιζει λιγο παραπανω σεβασμος τουλαχιστον κ οχι τετοιες συγκρισεις..

Δευτερον,δεν καταλαβαινει καποιος τους επιστημονες λεει..Σε μια εποχη που τα εκλαικευμενα βιβλια κ περιοδικα κ οι διευθυνσεις του Ιντερνετ ειναι περισσοτερες απ τις ακαδημαικες δεν νομιζω να στεκει.Σημερα καθε νεα ιδεα βγαινει την επομενη στις εφημεριδες κ τα περιοδικα.Δεν ειμαστε στις αρχες του 20 αιωνα που οι απλοι ανθρωποι δεν ηξεραν τιποτα.Νομιζω οτι οποιος λεει "δεν καταλαβαινω" πολυ απλα δεν το εψαξε τοσο πολυ γιατι μαλλον δεν τον ενδιαφερει τοσο πολυ ή καλυτερα επειδη εχει αρνητικη προδιαθεση εναντιον της φιλοσοφιας της επιστημης γενικοτερα.Πιστεψτε με μπορουν ολοι να καταλαβουν σχεδον τα παντα αν το θελησουν.Αλλα απ την αλλη το να θελησετε να καταλαβετε εναν επιστημονα οταν μιλαει στην ορολογια του θεματος για να αποδειξει κατι κ την οποια ξερει μονο ο ειδικος (αφου αυτη ειναι η δουλεια του εξαλλου) ή αν χρησιμοποιησει ανωτερα μαθηματικα δεν προκειται να καταλαβετε ποτε!!Ειναι απλο,κατανοηστε το!!Αν αν θελετε να καταλαβετε επ ακριβως τι λεει ειναι φυσιν αδυνατο,πρεπει να σπουδασετε.Νομιζετε οτι εγω θα καταλαβαινα αν δεν σπουδαζα?? Η μηπως οτι μπορω να καταλαβω τι λεει ενας πολιτικος μηχανικος οταν εξηγει πως ακριβως θα φτιαξει μια κατασκευη ή ενα κειμενο στα αρχαια εαν δεν γνωριζω αρχαια???Κοροιδευομαστε?Απ την αλλη πολλοι λενε οτι οι επιστημονες ειναι σνομπ κ δεν εξηγουν τιποτα αν τους ρωτησεις.Πρωτον δεν ειναι ολοι ετσι,δευτερον εχετε σκεφτει αραγε ποτε τι τραβαει ενας επιστημονας,ποσο χλευασμο κ κοροιδια δεχεται για το ερευνητικο του εργο ή για το αντικειμενο του πολλες φορες??Δεν νομιζω..ξερετε τι ειναι για εναν αστρονομο το 70-80% να τον μπερδευει με τους αστρολογους κ να τον ρωταει για τα ζωδια??Ή να κανει με τηλεσκοπια ανοιχτες παρατηρησεις του ουρανου στο κοινο,κ σχεδον ολοι να λενε "ε και? κατι φωτακια ειδαμε,σιγα..αυτα ειναι τα αστερια?" Σιγα?Σιγα? Εχει καποιος ιδεα τι σημαινει να ακους αυτη τη προταση απ τα χειλια των ανιδεων?Ξερετε τι νιωθει ενας αστρονομος οταν κοιταει αυτα τα φωτακια?Ή ο καθε επιστημονας για την επιστημη του?? Κ θελετε σε ολα εξηγησεις κ επεξηγησεις για να καταλαβετε..το αξιζετε αραγε??...Αλλα θα σας πω γιατι υπαρχει αυτη η προκαταληψη απεναντι στις επιστημες (κυριως τις θετικες).Διοτι αυτες ασχολουνται να εξηγησουν πως λειτουργει το συμπαν,ο κοσμος,η ζωη,τα παντα γυρω μας,αυτα που εχουμε αμεση επαφη κ αν καποιος δεν μπορει να καταλαβει τι λενε οι επιστημονες "τα παιρνει" κ αντιτιθεται.Συγνωμη που σας χαλαμε την ομορφη,ρομαντικη φιλοσοφημενη υπαρξη του κοσμου που εχετε με δυσκολες εξισωσεις κ ακατανοητες θεωριες,συγνωμη που βλεπουμε ομορφια σε μια εξισωση κ νιωθουμε συγκινηση οταν ερευνουμε κ κανουμε πειραμα..κ σας χαλαμε την προσωπικη σας κοσμοθεωρια.Αλλα τα παραπονα στον δημιουργο αυτος εφτιαξε τη φυση ετσι τοσο πολυπλοκη ωστε να μην την καταλαβαινετε ευκολα.Οι επιστημονες απλα σας αποκαλυπτουν την πραγματικοτητα που δημιουργησε.

Τριτον,Για τους φορολογουμενους πολιτες που πληρωνουν τους επιστημονες..Το κρατος πληρωνει καθε δημοσιο υπαλληλο,οχι μονο τους επιστημονες.Κ ουτε προκειται ο επιστημονας να κατσει να σου εξηγησει ντε κ καλα κατι για την δουλεια του που εσυ δεν καταλαβαινεις επειδη δεν εισαι του συναφιου.Ουτε να κρινεις απ την στιγμη που δεν καταλαβαινεις καν τι κανει.Ουτε θα δωσει το κρατος προσβαση στα πανακριβα οργανα που χρησιμοποιουν για ερευνα για να παιξει ενας ανιδεος.Εκει γινεται δουλεια,οπως γινεται δουλεια σε οποιοδηποτε αλλο επαγγελμα..κ δεν δινεις τα εργαλεια σου στον καθε ασχετο.

Τεταρτον κ τελευταιο,μπορει ο καθενας να ακουσει τη μελωδια κ τους ηχους του συμπαντος με κατι που λεγεται ερασιτεχνικη ραδιοαστρονομια.Με πολυ λιγοτερα χρηματα,μερακι κ λιγο διαβασμα μπορεις να φτιαξεις ή να σου φτιαξουν κατι το οποιο θα σε κανει ικανο να ακουσεις..αλλα πιστεψε με συνηθως ειναι ενας ενοχλητικος θορυβος στα αυτια σου..Απ την αλλη μπορεις να βγαλεις πολλα χρησιμα συμπερασματα για πολλα πραγματα,δοκιμασε..

Τωρα ξεφυγα κ εγω απ το θεμα..εντελως κ κανονικα δεν πρεπει αφου εχω την ιδιοτητα του συντονιστη..αλλα τι να κανω κ εγω εβραζα μεσα μου κ με ετρωγε να βγουν εξω αυτα που σκεφτομουν!Ακουστε κ πως σκεφτεται κ η αντιθετη πλευρα..Κ φιλε χρηστο ολα αυτα που ειπα αναφερονται σε σενα αλλα κ οχι σε σενα.Γενικα κ αοριστα κ οπου σε παρει η μπαλα..Εκφραζω απλα πικρια που αυξανεται οσο μεγαλωνω κ πραγματικα δεν περιμενω να καταλαβετε..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 15-12-05 στις 06:23
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-05, 02:08
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Συγγνώμη για την άσχετη παρέμβαση, αλλά εδώ μιλάμε για την Μουσική των Σφαιρών του Πυθαγόρα;
Θα ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα αν βρεθεί ένας χριστιανός ή μη να το αναπτύξει.
Αλλά σαν πρώτη γενική εικόνα διαβάστε τα παρακάτω.
Ο Πυθαγόρας πίστευε πως η κίνηση των πλανητών του Ηλιακού μας συστήματος χαρακτηρίζονταν από μια μαθηματική αρμονία η οποία εκφράζονταν μέσα από μελωδικές συχνότητες που εξέπεμπαν οι πλανήτες. Κάθε πλανήτης είχε την δική του συχνότητα η οποία αντιστοιχούσε σε μια συγκεκριμένη νότα και όλοι μαζί εφτιαχναν σαν να λέμε ένα μουσικό κομμάτι.
Αρκετά χρόνια αργότερα, ο αξιόλογος καθηγητής Μαθηματικών Ιπποκράτης Δάκογλου, διαβάζοντας τα "κωδικοποιημένα" αρχεία του μαθητή του Πυθαγόρα (δεν θυμάμαι το όνομα του μαθητή, ελπίζω να με συγχωρήσετε για την παράλειψη), υποστήριξε και υποστηρίζει ακόμα πως όλοι μαζί οι πλανήτες του Ηλιακού μας Συστήματος, με τις συγκεκριμένες συχνότητες και μελωδίες που εκπέμπουν σε κοσμικό επίπεδο, βοηθούν στην ανάπτυξη της ζωής στον πλανήτη μας και μάλιστα ενισχύουν την νοημοσύνη μας.
Είναι νομίζω αρκετά γνωστό το ζήτημα των συχνοτήτων. καθώς και οι σχετικές θεωρίες των κοσμολόγων για ένα Σύμπαν που δημιουργήθηκε από μια συχνότητα, όμως θα ήθελα και την δική σας άποψη κατά πόσον θα μπορούσε νε ευσταθεί μια τέτοια θεωρία.
Ειδικά από τον αγαπητό quendi περιμένω μια δυναμική παρέμβαση.
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-05, 18:04
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα σας και θα ήθελα κι εγώ να μάθω περισσότερα από εσάς, καθώς δεν έχω βιώσει ούτε κατανοήσει πλήρως το άκρως ενδιαφέρον και σημαντικό θέμα της μουσικής του σύμπαντος. Έχω διαβάσει σχετικά θέματα που συνδέουν την αρχαία Ελλ γλώσσα (και τα γράμματα) με αριθμούς [μαθηματικά] που και αυτοί με τη σειρά τους μεταφράζονται σε μουσική και δονήσεις. Δυστυχώς, έχω λάβει θεωρητική μόρφωση και δυσκολεύομαι στη κατανόηση των θετικών επιστημών.

2 βιβλία που έχω διαβάσει και αναφέρονται σε ορισμένα κεφάλαιά τους στο θέμα:
ΠΗΤΕΡ ΟΥΣΠΕΝΣΚΥ "Αναζητώντας τον κόσμο του θαυμαστού" Εκδόσεις ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ.
Π. Γράβιγγερ "Ο Πυθαγόρας και η Μυστική Διδασκαλία του Πυθαγορισμού"
Εκδόσεις: ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟΝ ΔΙΜΕΛΗ

Ενδιαφέρον άρθρο για σχέση μαθηματικών-μουσικής
http://www.telemath.gr/mathematical_...cles_music.php

Οι πύλες του Ηχου
http://www.kastar.gr/The%20gates%20of%20sound.html

Κυτταρική Φωνή
http://www.body.gr/print.php3?id=823

Μουσική ιατρική
http://www.iatrikionline.gr/deltio_49c/epi10.htm

Ελπίζω να βοήθησα με τον τρόπο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-05, 13:12
Το avatar του χρήστη Kamelot
Kamelot Ο χρήστης Kamelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2005
Περιοχή: Ονειροχώρα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι νομίζω αρκετά γνωστό το ζήτημα των συχνοτήτων. καθώς και οι σχετικές θεωρίες των κοσμολόγων για ένα Σύμπαν που δημιουργήθηκε από μια συχνότητα, όμως θα ήθελα και την δική σας άποψη κατά πόσον θα μπορούσε νε ευσταθεί μια τέτοια θεωρία.
Αγαπητέ Επιμυθέα, μπορείς να αναλύσεις περισσότερο τη θεωρία αυτή για τη δημιουργία του σύμπαντος από μια συχνότητα? Τι εννοείς ακριβώς?

Σύμφωνα με τη θεωρία της μεγάλης έκρηξης, το σύμπαν ξεπήδησε από την απόλυτη έλλειψη, δεν υπήρχε καν το κενό (αφού δεν υπήρχε χώρος για να είναι κενός).Το μωρό-σύμπαν ήταν τόσο μικρό, θερμό και πυκνό ώστε κανένας από τους γνωστούς νόμους της φυσικής δεν ίσχυε τότε. Δεν υπήρχε ύλη, ούτε δυνάμεις όπως ο ηλεκτρομαγνητισμός - μόνο ένας κόμβος από καθαρή ενέργεια. Άρα σε ποια συχνότητα αναφέρεσαι?

Βέβαια, η κοσμολογία είναι μια επιστήμη με πολλά ακόμα αναπάντητα ερωτήματα. Και η θεωρία του Big Bang για τη δημιουργία του σύμπαντος είναι απλά η επικρατέστερη, όχι η μοναδική. Άσε που όσα γνωρίζουμε για την εξέλιξή του ξεκινούν 10^(-43) δευτερόλεπτα μετά από την έκρηξη. Καμία θεωρία δεν εξηγεί πώς οι 4 δυνάμεις που γνωρίζουμε σήμερα στη φύση υπήρξαν κάποτε ενωμένες σε μία δύναμη..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-05, 03:40
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Xαιρετώ αγαπητοί φίλοι.

Χαίρομαι ιδιαιτέρα που το θέμα πηρέ μια τέτοιου είδους τροπή κ ζητάω συγνώμη φίλε μου Επιμηθέα που άργησα τόσο να απαντήσω ενώ μου το είχες ζητήσει.

Λοιπον..Πραγματι οι πλανήτες έχουν «ήχους»,κ μάλιστα τους έχουμε ακούσει: http://www-pw.physics.uiowa.edu/space-audio/ Βασικά όμως ανήκουν στο ηλεκτρομαγνητικό φάσμα κ όχι στο ηχητικό. Αλλά αυτό δεν μας πειράζει. Ακόμα, πάλλονται/δονούνται σε συγκεκριμένες συχνότητες εξαιτίας των βαρυτικών ή των εσωτερικών τους δυνάμεων. Αλλά θα ήταν πολύ ευφάνταστο πιστεύω να λέγαμε ότι έχουν παίξει κάποιο ρολό στη ανάπτυξη της ζώνης πάνω στον πλανήτη μας.Δεν έχουν βρεθεί στοιχεία που θα μπορούσαν να το στηριξουν,τουλαχιστον δεν τα γνωρίζω εγώ..(μου θύμισες τους μονόλιθους του Αρθουρ Κλάρκ έπ ευκαιρίας) Πολύ περισσότερο μας επηρεάζει ο κύκλος της Σελήνης για παράδειγμα. Ακόμα έψαξα κ δεν βρήκα κάτι για το αν είναι αρμονικές μεταξύ τους οι συχνότητες ταλαντώσεις των πλανητών.

Σχετικά με την μαθηματική αρμονία του Ηλιακού μας Συστήματος είναι κάτι που επιδέχεται μεγάλη κουβεντα..η οποία νομίζω ότι θα μας έδινε ενδιαφέροντα συμπεράσματα. Πρώτα απ όλα οι τροχιές των πλανητών κ οι αποστάσεις τους απο τον Ήλιο. Αμέσως το μυαλό μας πάει στον Νομό των Bode-Titus οπού φαίνεται οι αποστάσεις των πλανητών προβλέπονται από μια αριθμητική ακολουθία/σειρά ,με μεγάλη ακρίβεια για τους περισσοτέρους πλανήτες. (Έχω υπ’οψιν μου πιο πολύπλοκους τύπους που δίνουν ακόμα καλυτέρα αποτελέσματα). Ο νομός αυτός έχει γίνει αντικείμενο πολλών συζητήσεων.. αλλά κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει τίποτα πιο φυσικό από το να περιμένουμε μαθηματική αρμονία στο συγκεκριμένο θέμα. Είναι ένα γεγονός που συνδέεται άμεσα με την φυσική του συστήματος. Η φύση πάντα διαλέγει για ένα σύστημα μια κατάσταση οικονομίας, οπού αυτό ισορροπεί/ευσταθεί. Δηλαδή την κατάσταση με την χαμηλότερη ενεργειακή στάθμη. Το σύστημα τίθεται απo το αρχικό χάος/αταξία στην τάξη. Αυτό όπως καταλαβαίνετε συνεπάγεται ότι θα υπάρχει καποιου ειδους μαθηματική αρμονία. Είναι κάτι αλληλένδετο..Nα κ κατι για την Μουσικη των Σφαιρων του Πυθαγορα: http://peyote.com/jonstef/spheres.htm Για το οποιο θελω να ψαξω περισσοτερο κ θα παρακαλουσα οποιον ξερει κατι να μας διαφωτισει.

Όσο για τις συχνότητες στην Κοσμολογία κ το αρχικό συμπάν νομίζω αγαπητή μου Κamelot (που δεν χρειάζεται καν να πω πόσο συμφωνω με τις παραπάνω εύστοχες παρατηρήσεις σου) πως ο Επιμηθέας δεν διατύπωσε σωστά αυτό που είχε στο μυαλό του και παραπέμπω στο παρακάτω άρθρο που ίσως είναι λίγο δύσκολο τεχνικά αλλά αξίζει τον κόπο διότι καταλαβαίνει κάποιος για ένα σπουδαίο πειραματικό εργαλείο/στοιχειό της σημερινής Κοσμολογίας, το οποίο είναι η μελέτη του "ήχου" που έχει επιζήσει μέχρι σήμερα από την εποχή της Μεγάλης Έκρηξης κ δεν είναι άλλη από την Μικροκυματικη Ακτινοβολία Υποβάθρου (Cosmic Microwave Background) η οποία αντιστοιχεί σε μια ορισμένη συχνοτητα..το απομεινάρι της Μεγάλης Έκρηξης. Μπορείτε ακομα να δείτε ποσό σπουδαίες είναι οι διαταραχές (αρμονικές?) αυτής της ακτινοβολίας που μας αποκαλύπτει (ή μας μπερδεύει..) τόσα πολλά πράγματα για το απίθανο συμπάν μας!!

H Κοσμική Συμφωνία

Ελπίζω να συνεχιστει το τοσο ομορφο θέμα με τις απόψεις σας. Φίλη Drymonia ελπιζω να μην μπερδευτηκες περισσοτερο τωρα,για ότι έχεις οποιαδηποτε απορία είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε εάν μπορούμε κ άπτεται των θετικών μας γνώσεων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 27-12-05 στις 14:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-05, 10:42
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, μου ήρθε στο νου μια διήγηση που παραθέτει ο κ. Παντελής Γιαννουλάκης σε ένα οδοιπορικό του στο Άγιο Όρος, όπου συζήτησε με ένα μοναχό που ισχυριζόταν ότι άκουγε τη μουσική των σφαιρών καθώς κινούνται στο στερέωμα και μου προκάλεσε συνειρμούς σχετικά με την άποψη των Πυθαγόρειων. "Αναμνήσεις" αυτής της αντίληψης διέκρινα αργότερα στον Τόλκιν, στο έργο του "Σιλμαρίλλιον", όπου διηγείται πως οι Άινουρ δημιούργησαν τον κόσμο μέσα από τη Μουσική που έπαιξαν πάνω σε θέματα που τους πρότεινε ο Ιλούβαταρ, αλλά θυμήθηκα επίσης και τους Πλανήτες, μουσικές συνθέσεις του Καρλ Ορφ.
Φυσικά, δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να παραβλέψω τις επιστημονικές επισημάνσεις του φίλου μου Quendi, αλλά πάνω σε κάτι που αναφέρθηκε, περί της "άστοχης" σύγκρισης των επιστημόνων με τους ιερείς, θα ήθελα να πω πως τουλάχιστον στην αρχαιότητα, οι δύο αυτές ιδιότητες δεν ήταν ασυμβίβαστες, δεδομένου ότι οι πρώτοι ιερείς ήταν επιστήμονες με τον τρόπο τους, που μελετούσαν τα άστρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.